Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Przypony - jakie stosujecie ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
355 odpowiedzi w tym temacie

#301 OFFLINE   jacob1993

jacob1993

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 966 postów
  • LokalizacjaMielec

Napisano 21 wrzesień 2021 - 20:42

120-ka żeby odpaliła musi mieć dużą przynete 30-50cm duże ryby rzadziej jedzą mają wolniejszy metabolizm. A jak jedzą to zwykle większe ryby . Więc to raczej nie chodzi o rodzaj przyponu a trafienie odpowiednia przynęta w okres gdy ryba zeruje .
W maju na pewnym stawie masa szczupaka 70-90cm stała przy samym brzegu widać je było w okularach jak trafiłeś to brały pięknie a jak nie to uciekały od przynęty ale jak wróciłeś z tą samą przynęta za 2 godziny waliły bez opamiętania .
  • krzysiek i koval75 lubią to

#302 OFFLINE   mancio

mancio

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 253 postów

Napisano 21 wrzesień 2021 - 20:58

Chyba że łowisz szczupaki w krystalicznej wodzie :) Może i w przypadku ryb powszechnie łowionych nie będzie miało to większego znaczenia, czy to fluo czy drut, jednak wielu wędkarzy tą samą miarą traktuje wszystkie szczupaki, bez względu na ich rozmiar. Co w takim razie z rybami okazowymi ? Powyżej 110, 120 cm ? Ich zachowania i mądrość jednak stoją na innym poziomie niż u 90-taka. Przy tych największych szczupakach detale jednak odgrywają znaczącą rolę. Stąd też wrzucanie ich do jednego worka z rybami mniejszymi nie ma sensu. Często można spotkać się z powodzeniem "jak bierze to bierze na wszystko" może i tak, ale z jakiegoś też powodu tych naprawdę wielkich szczupakow nie łowi się wiele, a podobno biorą na wszystko. Bo do przynęty wystartuje 60- tak a kawałek dalej stała 120-tka i miała daleko w tylku to co jej serwujemy. Z autopsji mam przykłady że mimo łowienia na wodzie, gdzie występuje duża populacja wielkich szczupakow wyniki jesli chodzi o duże ryby mogą być całkowicie odmienne w zależności od stosowanego sprzętu.


Damian czyli twierdzisz, że przypon, ma znaczenie, co chodzi o te największe ryby...?

#303 OFFLINE   Damian23

Damian23

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 70 postów

Napisano 21 wrzesień 2021 - 21:37

Damian czyli twierdzisz, że przypon, ma znaczenie, co chodzi o te największe ryby...?


To już trzeba by było spytać te największe szczupaki o to :) Teorie są tylo dla nas wędkarzy a jak to wygląda naprawdę, czym się te ryby kierują i na ile ma na nie wpływu rodzaj zastosowanego przyponu ? Zapewne będzie się to różnic w zależności od warunków, łowiska, preferencji wędkarza i tak dalej

#304 OFFLINE   Michal_

Michal_

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 245 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Moniatycze

Napisano 21 wrzesień 2021 - 21:48

A ja uważam że ta niewidzialność FC (1mm -cieńszych nie stosuję) w czystej wodzie to mit.


  • Sławek Oppeln Bronikowski i Biesan lubią to

#305 OFFLINE   ~30

~30

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 341 postów
  • LokalizacjaŻelechów
  • Imię:Łukasz

Napisano 22 wrzesień 2021 - 10:07

Panowie, szybka piłka. Położyłem kiedyś ręce na jakimś materiale przyponowym, supercienkiej lince - chyba jakiś miks drutu stalowego i wolframu. Miał to może ktoś kiedyś, pamięta nazwę?
Konkretniej, potrzebuję zabezpieczyć zestawy L i UL przeciwko glutom do 60cm. Sporo mi się tego gadziajstwa w łowisku kręci, a nie chcę przy okoniowaniu kolczykować pistoletów. Alternatywnie - jaki supermiękki materiał przyponowy polecacie.



#306 OFFLINE   scOOtt

scOOtt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 792 postów
  • LokalizacjaLubin
  • Imię:Łukasz

Napisano 22 wrzesień 2021 - 10:15

Savage Gear RAW49 lub DAM Effzet Coated Core - ten drugi grubszy z racji otuliny. Ja używam SG najcieńszych rozmiarów pod okonie tam gdzie jest opcja przyłowu szczupaka.



#307 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 22 wrzesień 2021 - 10:57

Chyba że łowisz szczupaki w krystalicznej wodzie :) Może i w przypadku ryb powszechnie łowionych nie będzie miało to większego znaczenia, czy to fluo czy drut, jednak wielu wędkarzy tą samą miarą traktuje wszystkie szczupaki, bez względu na ich rozmiar. Co w takim razie z rybami okazowymi ? Powyżej 110, 120 cm ? Ich zachowania i mądrość jednak stoją na innym poziomie niż u 90-taka. Przy tych największych szczupakach detale jednak odgrywają znaczącą rolę. Stąd też wrzucanie ich do jednego worka z rybami mniejszymi nie ma sensu. Często można spotkać się z powodzeniem "jak bierze to bierze na wszystko" może i tak, ale z jakiegoś też powodu tych naprawdę wielkich szczupakow nie łowi się wiele, a podobno biorą na wszystko. Bo do przynęty wystartuje 60- tak a kawałek dalej stała 120-tka i miała daleko w tylku to co jej serwujemy. Z autopsji mam przykłady że mimo łowienia na wodzie, gdzie występuje duża populacja wielkich szczupakow wyniki jesli chodzi o duże ryby mogą być całkowicie odmienne w zależności od stosowanego sprzętu. 

 

Damian, ile łowisz rocznie takich szczupaków 100+, czy 110+, jaka metodą i na jakie przypony? Pytam, ponieważ z moich doświadczeń wyciągam wnioski krańcowo odległe od Twoich. Standardowo używam m.in. AFW 60lb w otulinie, który jest gruby jak sznurek do snopowiązałki i walę na zaciski rurki termo. Z plecionką nie schodzę poniżej 40-50lb, bo takiej mam w nadmiarze (kupiłem lata temu na sumy, a że sumów nie łowię od 17 czy 18 roku, to sobie używam na szczupaki). Zdarza się, że z ciżby ryb 60-70-80-90 wyciągam ryby 100+ i większe. Te duże tym chętniej biorą, im jest gęściej. Za to są zdecydowane różnice w reakcji na różne przynęty. Mam podobne doświadczenia z PL i zza granicy. Przeważnie w czystej albo bardzo czystej wodzie.



#308 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 22 wrzesień 2021 - 12:08

(...) jaki supermiękki materiał przyponowy polecacie.

https://allegro.pl/l...and 1x19 Dragon



#309 ONLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10143 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 22 wrzesień 2021 - 13:13

Podzielę sie z wami jednym z moich doświadczeń. trzy lata temu mój pierwszy wyjazd na Rugię. W zatoce Kubica woda kryształ. Głębokość od 250 do 50cm, łowimy w czterech ... tzn koledzy łowią. Wszyscy mamy przypony stalowe w otulinie o wytrzymałości ok 30kg a więc gruba. Nie mogę zrozumieć czemu ja nie łowię (chyba potrafię!?). Pomyślałem, że FC 1mm uratuje mój honor. Kapitan łodzi, który ma już kilkuletnie łowienie na Rugii wręcz zabrania mi zakładania FC twierdząc, ze to nic nie zmieni a jak trafię wreszcie "swoją" mamuśkę to mam ogromna szansę ja stracić i zmarnować rybę. Jestem uparty, nigdy nie straciłem szczupaka łowiąc z tym przyponem. łowię więc z nowymi nadziejami ... tzn koledzy łowią (przynęty mamy takie same) Przez kilka dni złowiłem ZERO! szczupaków. FC nie uratował mi dupy.

W następnym roku zaobserwowaliśmy takie zjawisko: ogromne szczupaki są bo widzimy je kiedy w dryfie napływamy im na łby. Wtedy majestatycznie odpływają przed łódką. Nawet nie odprowadzają przynęt. Po prostu leżą na dnie i mają wszystkie nasze wszelkiej maści przynęty w dupie. FC czy stalka, również nie miały tutaj znaczenia. byliśmy bezsilni.  Nawet nie będę próbował tłumaczyć tej sytuacji.

PS. zdecydowanie odchodzimy od tytułu wątku ;)


Użytkownik BOB edytował ten post 22 wrzesień 2021 - 13:15

  • krzysiek, nurek28 i Alexspin lubią to

#310 OFFLINE   Damian23

Damian23

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 70 postów

Napisano 22 wrzesień 2021 - 20:08

Damian, ile łowisz rocznie takich szczupaków 100+, czy 110+, jaka metodą i na jakie przypony? Pytam, ponieważ z moich doświadczeń wyciągam wnioski krańcowo odległe od Twoich. Standardowo używam m.in. AFW 60lb w otulinie, który jest gruby jak sznurek do snopowiązałki i walę na zaciski rurki termo. Z plecionką nie schodzę poniżej 40-50lb, bo takiej mam w nadmiarze (kupiłem lata temu na sumy, a że sumów nie łowię od 17 czy 18 roku, to sobie używam na szczupaki). Zdarza się, że z ciżby ryb 60-70-80-90 wyciągam ryby 100+ i większe. Te duże tym chętniej biorą, im jest gęściej. Za to są zdecydowane różnice w reakcji na różne przynęty. Mam podobne doświadczenia z PL i zza granicy. Przeważnie w czystej albo bardzo czystej wodzie.


W tym sezonie jak do tej pory jedna 120 +, jedna 110 + i dwa szczupaki 100 + W tamtym sezonie byly to dwie 120+, genralnie to co sezon przynaj jedna 110 + sie melduje. Metoda castingowa. Łowię głównie na przynęty Line Thru i w tym przypadku jest to FC. Używam również tytanu AFW, tak w Line Thru jak i klasycznym przyponie. FC wiążę, tytan zaciskam. Tak jak wspomniał BOB zostawmy już te przypony w spokoju :) To nie wątek na nie.
  • krzysiek, SzymusS i BOB lubią to

#311 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 23 wrzesień 2021 - 09:58

Piękne ryby, gratuluję :) Tylko próba moim zdaniem ciut mała do wnioskowania. Ja mam z kolei taką sytuację, że na mojej łodzi FC w użyciu jest bardzo rzadko i nie mam punktu odniesienia. Pada sporo ryb 100+ i ich odsetek jest (subiektywnie) duży. Zdarzają się przypadki odprowadzeń pod łódź, czy skubnięć w trolu przez duże ryby; wtedy po prostu zmieniamy przynęty do skutku. Czasem działa.



#312 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4792 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 23 wrzesień 2021 - 10:50

Panowie, szybka piłka. Położyłem kiedyś ręce na jakimś materiale przyponowym, supercienkiej lince - chyba jakiś miks drutu stalowego i wolframu. Miał to może ktoś kiedyś, pamięta nazwę?
Konkretniej, potrzebuję zabezpieczyć zestawy L i UL przeciwko glutom do 60cm. Sporo mi się tego gadziajstwa w łowisku kręci, a nie chcę przy okoniowaniu kolczykować pistoletów. Alternatywnie - jaki supermiękki materiał przyponowy polecacie.

Jak byś chciał, to mam Sunline Siglon Wire 7x7 0,22mm. Jest miękki i można go normalnie wiązać bez tulejek, również do plecionki, tak jak zwykły FC.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

Użytkownik psulek edytował ten post 23 wrzesień 2021 - 10:53

  • golsyl lubi to

#313 OFFLINE   ~30

~30

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 341 postów
  • LokalizacjaŻelechów
  • Imię:Łukasz

Napisano 23 wrzesień 2021 - 13:53

Jak byś chciał, to mam Sunline Siglon Wire 7x7 0,22mm. Jest miękki i można go normalnie wiązać bez tulejek, również do plecionki, tak jak zwykły FC.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

NiTi coś jak Knot2Kinky? Weź no tam mi strzel ofertą po meilu.



#314 OFFLINE   zandermafija*SpinnigistaWT

zandermafija*SpinnigistaWT

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 534 postów

Napisano 18 październik 2021 - 13:25

Potrzebuję wolframik na okonia do 2,5-3kg. Myślę nad Jan-Tex lub Spinwal, które są lepsze?

#315 OFFLINE   Ostry

Ostry

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 236 postów
  • LokalizacjaNowy Dwór Mazowiecki
  • Imię:Marcin

Napisano 18 październik 2021 - 14:26

Potrzebuję wolframik na okonia do 2,5-3kg. Myślę nad Jan-Tex lub Spinwal, które są lepsze?

 

Ja się juz dawno z nich wyleczyłem, zaczep czy szczupaczek i przypon do śmietnika. Od siebie polecam Dragon Surflon 1x19 do 3kg. To linka w czarnej otulinie. W dotyku bardziej jak grubsza żyłka. Używam tych przyponów od kilku lat i złego słowa nie powiem. 



#316 OFFLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3527 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 18 październik 2021 - 14:40

Jak dla mnie najlepsza linka tytanowa, AFW ,sam robisz jakie chcesz długości,i jak nie urwiesz, to i cały sezon na jednym przelatasz.


  • nurek28 lubi to

#317 OFFLINE   MajKar

MajKar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 496 postów
  • LokalizacjaRyki
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Majek

Napisano 18 październik 2021 - 14:57

Są jeszcze wolframowe Darka Lipki jest na forum, polecam.



#318 OFFLINE   nurek28

nurek28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1573 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 18 październik 2021 - 18:02

Jak dla mnie najlepsza linka tytanowa, AFW ,sam robisz jakie chcesz długości,i jak nie urwiesz, to i cały sezon na jednym przelatasz.

Ja ma takie samo zdanie.
Po sezonie obcinam końcowki i zaprawiam od nowa. Zdażyło się że oczko z tytanu pękło.

#319 OFFLINE   nurek28

nurek28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1573 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 18 październik 2021 - 18:02

.

Użytkownik nurek28 edytował ten post 18 październik 2021 - 18:03


#320 OFFLINE   welfron1

welfron1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 73 postów

Napisano 18 listopad 2021 - 20:06

Panowie czym tniecie linki na przypony?

Użytkownik welfron1 edytował ten post 18 listopad 2021 - 20:07





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych