Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Uszkodzony kabel echosondy - jak naprawić?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   marb_2005

marb_2005

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 28 postów

Napisano 28 maj 2011 - 02:42

Może,ktoś miał podobny problem.... Sonda fałszuje na małych głębokościach.lekko przetarty jest kabel,tak,że ekran jest na wierzchu.Może,ktoś coś doradzić?? Na razie poszła w ruch taśma wulkanizacyjna,jeszcze nie było testów,ale jakoś nie mam zaufania do takich półśrodków.

#2 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 28 maj 2011 - 09:55

Akurat tasma samowulkanizujaca dobrej klasy to dobry wynalazek, o ile uszkodzona jest tylko zewnetrzna warstwa izolacji kabla.
Zaklocenia sugeruja, ze stalo sie cos bardziej istotnego niz tylko zniszczenie izolacji...

Gumo

#3 OFFLINE   tornado

tornado

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1703 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk

Napisano 31 maj 2011 - 19:41

Ja akurat świadomie poskracałem wszystkie kable w Lowrance od sonaru,7 żyłowe od czujnika prędkości 5 żyłowe bo on akurat musiał przejść przez otwór w rufie od sonaru był za długi,do tego wykorzystałem szybko złącza jak do mikro fonow 7 pinowe. Złączki przedłużaczy z pozłacanymi pinami kupiłem w sklepie z częściami dla elektroników,jest to dobre rozwiązanie i nie ma mowy o jakiś zakłóceniach pracy echa i GPSu. Wielu wędkarzy męczy się z długimi kablami zamiast poskracać je i nie męczyć się. W kilku echosondach wypasionych zrobiłem to kolegom i jest wszystko jak trzeba.Pozdrawiam Tornado
  • JaK666 lubi to

#4 OFFLINE   marb_2005

marb_2005

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 28 postów

Napisano 05 czerwiec 2011 - 00:08

No i @Gumofilc wykrakał....Zaizolowanie kabla nic nie dało.Po prostu trzeba zbierać kaskę na coś lepszego...Czytam wątek o Lowrance MARK-5x DSI.Finansowo na pewno zaboli,ale myślę,że to wydatek jednorazowy na parę lat.
Pozdrawiam Mariusz

#5 OFFLINE   ...not here

...not here

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 906 postów

Napisano 05 czerwiec 2011 - 04:39

Rozumiem ze przetarl sie kabel od przretwornika. Wystarczy kupic nowy przetwornik i po klopocie, po co odrazu kupowac nowe echo?

#6 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 08 czerwiec 2011 - 09:13

Rozumiem ze przetarl sie kabel od przretwornika. Wystarczy kupic nowy przetwornik i po klopocie, po co odrazu kupowac nowe echo?



darek ale w kraju raju przetwornik u oficjalnych przedstawicieli kosztuje dokladnie tyle co 50% tej samej sondy ... wiec

#7 OFFLINE   rzewo

rzewo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 77 postów
  • Lokalizacjawrocław
  • Imię:wojtek

Napisano 22 czerwiec 2011 - 08:55

wejdz na ebay i napisz nazwę swojej echosondy oraz ewentualnie od razu nr kat. glowicy echosondy( to co w wodzie ) sądzę iż wyskoczy kilka propozycji i adresów f-m które prześlą do kraju. Ja osobiście dostałem do Lowrance LMS-522iGPS z wysyłką - bez cła- za 85 $.

#8 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 26 maj 2015 - 08:58

Witajcie, mam uszkodzoną samą otulinę kabla na odcinku, który nie znajduje się pod wodą. Ale zapobiegawczo chciałbym go porządnie zabezpieczyć. Czy wystarczy tylko taśma samowulkanizująca jak radził @Gumofilc, czy coś jeszcze można zrobić? Dziękuję za odpowiedzi.



#9 OFFLINE   piernik

piernik

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 330 postów
  • LokalizacjaToruń

Napisano 26 maj 2015 - 20:19

Koszulka termokurczliwa z klejem, ( stosuję do izolacji połaczeń przewodów np. do pomp głębinowych, lub leżących w ziemi).


  • wobler129 lubi to

#10 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 27 maj 2015 - 08:11

Ok tylko jak nałożyć taką koszulkę/rurkę. Na goły kabel - nie ma problemu. Kabel echa zakończony jest z jednej strony przetwornikiem, z drugiej strony końcówkami wpinanymi do ekranu echosondy. Rozcinać koszulkę/rurkę - nie straci swojej funkcji?



#11 OFFLINE   piernik

piernik

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 330 postów
  • LokalizacjaToruń

Napisano 27 maj 2015 - 21:13

Koszulki nie rozcinaj, możesz dobrać taka średnicę aby koszulka przeszła przez złącze , po podgrzaniu obkurczy się.

Mozesz skorzystać z taśmy samo wulkanizującej np. takiej http://www.dipol.com...2501_bib550.htm



#12 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 28 maj 2015 - 13:09

Super, bardzo dziękuję :)



#13 OFFLINE   Sikor82

Sikor82

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 13 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Sikorski

Napisano 07 listopad 2015 - 04:43

Ja akurat świadomie poskracałem wszystkie kable w Lowrance od sonaru,7 żyłowe od czujnika prędkości 5 żyłowe bo on akurat musiał przejść przez otwór w rufie od sonaru był za długi,do tego wykorzystałem szybko złącza jak do mikro fonow 7 pinowe. Złączki przedłużaczy z pozłacanymi pinami kupiłem w sklepie z częściami dla elektroników,jest to dobre rozwiązanie i nie ma mowy o jakiś zakłóceniach pracy echa i GPSu. Wielu wędkarzy męczy się z długimi kablami zamiast poskracać je i nie męczyć się. W kilku echosondach wypasionych zrobiłem to kolegom i jest wszystko jak trzeba.Pozdrawiam Tornado

Kolego Tornado też mam echo Lowrance tylko x5 pro. Przewód jest czterożyłowy plus jeden nieosłonięty to mam rozumieć jest masa? Kupiłem wtyk i gniazdo 5pinowe i podłączyłem pod kabelki. Dzisiaj jadę na testy działania takiej opcji. Było by to niezłe rozwiązanie, bo odkręcanie za każdym razem przetwornika jest upierdliwe :)



#14 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 07 listopad 2015 - 19:46

Kolego Tornado też mam echo Lowrance tylko x5 pro. Przewód jest czterożyłowy plus jeden nieosłonięty to mam rozumieć jest masa? Kupiłem wtyk i gniazdo 5pinowe i podłączyłem pod kabelki. Dzisiaj jadę na testy działania takiej opcji. Było by to niezłe rozwiązanie, bo odkręcanie za każdym razem przetwornika jest upierdliwe :)

 

Ten nieosłonięty przewód (linka) to ekran przeciwzakłóceniowy.

Pozostałe 4 kabelki to zasilanie echa ("plus"-"minus") i sygnał-powrót na (z) przetwornika.



#15 OFFLINE   grelo6

grelo6

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 51 postów
  • LokalizacjaPZL
  • Imię:Grzegorz

Napisano 10 listopad 2015 - 20:51

Też przeciąłem przewód od przetwornika. Założyłem szybkozłączkę wszystko jest ok tylko  pokazuje mi temperatury wody  60 stopni (pulsuje). Echo to 4xpro może znacie na to radę.



#16 OFFLINE   oktawiusz

oktawiusz

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 26 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 16 listopad 2015 - 14:54

Miałem podobny problem z sonaren lowrance MI52 z GPS.Przytrzasnęłem sobie przewód przetwornika w czasie opuszczania kolumny silnika elektrycznego.Uszkodzona była warstwa odpowiedzialna za obraz i jeszcze jakiś kabelek.Żeby to naprawić musiałem przeciąć kabel przetwornika i zrobić złączkę na wtyczki wielopinowe.Warstwę odpowiedzialną za obraz i kabelki zainstalowałem do wtyczek i wszystko solidnie uszczelniłem.W tym stanie sonar pracuje już kilka lat i nie mam z nim żadnych problemów.Wszystko działa jak należy.Nawiasem mówiąc w najbliższym czasie będę chciał go sprzedać.



#17 OFFLINE   arturo1201

arturo1201

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 58 postów
  • LokalizacjaCHRZANÓW
  • Imię:Artur

Napisano 26 wrzesień 2016 - 15:53

Witam,

 

Mam problem z kablem łączącym echosondę ( Humminbird 998) z przetwornikiem a mianowicie na samym wejściu kabla do przetwornika coś się przerwało i są zakłócenia ( błędna głębokość i temperatura).Nie ma możliwości złączenia bo jest to przy samym przetworniku- trzeba by było rozebrać przetwornik tylko pytanie czy się da?

 

Miał ktoś podobną usterkę? Czy idzie to naprawić?



#18 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1953 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 26 wrzesień 2016 - 16:34

Zadzwoń jeszcze raz do tego gościa który miał to zrobić  ;)



#19 ONLINE   kostom63

kostom63

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1620 postów

Napisano 28 wrzesień 2016 - 15:26

No, ja to już mam trzeci przetwornik do mojego HB 597 niestety to mocowanie kabla do przetwornika to jakaś masakra , z dwóch poprzednich to człowiek robi mi jeden ale już prawie rok jak zalewa żywicą i jakoś mu się tak bardzo nie spieszy. Jeśli macie jakiś kontakt do kogoś kto to potrafi naprawić to poproszę bardzo
Tomek

#20 OFFLINE   leszekw72

leszekw72

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 95 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Leszek

Napisano 26 lipiec 2018 - 09:58

Uszkodził się w transporcie kabel od przetwornika echosondy Garmin: transponder GT-52HW-TM 12pin.

Znacie kogoś, kto by pomógł w naprawie?






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych