Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Czy istnieje uniwersalny wskaźnik ugięcia?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
117 odpowiedzi w tym temacie

#101 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 02 luty 2017 - 08:36

Zabawa z ważeniem głowic oraz badaniem klasy wędek i ich ugięcia jest o tyle fajna, ponieważ buduje u wędkarza pomost pomiędzy tym co czuje w dłoni, a tym co widzi na wadze elektronicznej lub na tle ściany podczas obciążania wędki.

 

To tworzy dodatkowe zasoby świadomości, koncentracji i jasności umysłu.

 

P.S. Sławku i Marianie - pisanie o zakresach stosowalności też jest ważne i potrzebne. Nie widzę żadnego konfliktu pomiędzy istnieniem zakresów i optimów.



#102 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 03 luty 2017 - 12:31

Komuś chyba brakuje odrobiny teorii... i takie pytania przewijały się przez flyfishing.pl przez całe lata, a muchowa elita nie może podać uniwersalnego sposobu wyważenia wędki... rzeźnia.

 

http://jerkbait.pl/t...żaka/?p=2078734


Użytkownik Krzysiek Dmyszewicz edytował ten post 03 luty 2017 - 12:31


#103 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1830 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 03 luty 2017 - 12:39

O ile pamiętam Ty podałeś sposób z woreczkiem i cukrem.
Pytanie bez podania jaki kij i jakie to kolowrotki to wróżenie z fusów.
Chcesz wywołać kolejną burzę??
  • marckus lubi to

#104 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 03 luty 2017 - 13:25

Chcesz powiedzieć, że 1 gram cukru waży inaczej niż 1 g aluminium? Coś się może okazać innego w tej przemądrzałej praktyce? Halo ?? :D



#105 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1830 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 03 luty 2017 - 13:58

Doradź więc tam koledze w tamtym wątku, a nie tutaj robisz zamieszanie linkując temat i pisząc nie na temat prowokacyjne posty.

#106 OFFLINE   MaverikZagan

MaverikZagan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 519 postów
  • LokalizacjaŻagań
  • Imię:Paweł

Napisano 03 luty 2017 - 14:34

że komuś się chce rozpisywać takie tematy to jestem pełen podziwu :ph34r: :D :D :D



#107 OFFLINE   nick

nick

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 354 postów
  • LokalizacjaBydgoshch
  • Imię:Mikołaj

Napisano 05 luty 2017 - 19:58

Jako że ten wątek daaawno stracił merytoryczny charakter pozwolę sobie wrzucić zdjęcie opisywanego wcześniej patyka. cd88fb1fe0955c6e132b0cd17183896c.jpg
Zdjęcie zrobione w czasie pomiarów CCS
  • Krzysiek Dmyszewicz lubi to

#108 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4359 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 05 luty 2017 - 20:09

Znaczy się że:

- zmierzyłeś wszystko przy ugięciu tego kija od poziomu "0" na 63cm,

- przelotki dlaczego nie są w dół?

- kąta ugięcia (akcji) w powietrzu raczej nie mogłeś zmierzyć.



#109 OFFLINE   nick

nick

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 354 postów
  • LokalizacjaBydgoshch
  • Imię:Mikołaj

Napisano 05 luty 2017 - 21:25

Znaczy się że:
- zmierzyłeś wszystko przy ugięciu tego kija od poziomu "0" na 63cm,
- przelotki dlaczego nie są w dół?
- kąta ugięcia (akcji) w powietrzu raczej nie mogłeś zmierzyć.

To do mnie?
- poziom "0" ? Wszystko było mierzone wg CCS (zdjęcie na 1 stronie)
-przelotki są do góry, bo w CCS tak jest (z ciekawości sprawdziłem jak wędka ugina się z przelotkami do dołu...tak samo)
- kąta ugięcia w powietrzu? Wtf kąt zmierzyłem tak jak w CCS (kątomierzem)

#110 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4359 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 05 luty 2017 - 21:34

No nic. Muszę tylko uwierzyć w prawidłowość pomiarów.  :)

Co do zbrojenia (przelotek) to jeżeli ta wędka ma kręgosłup, to po sztywniejszej stronie kręgosłupa zbroi się kij który ma być szybszy w zacięciu, ale może mieć probl. z trzymaniem ryby.

Muchówki np. powinno zbroić się odwrotnie po to, aby amortyzowała zrywy ryby i bezwładność zestawu a miała powera (z tyłu)do wyrzutu linki. 

 

Czyli twój test z przelotkami do góry (o ile to spinning) ja bym nie uznał za wiarygodny. Może się mylę, nie twierdzę że nie. Znam pracę blanków a trochę patyków już uzbroiłem.  :)


  • randomrodmaker lubi to

#111 OFFLINE   nick

nick

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 354 postów
  • LokalizacjaBydgoshch
  • Imię:Mikołaj

Napisano 05 luty 2017 - 22:27

No nic. Muszę tylko uwierzyć w prawidłowość pomiarów. :)
Co do zbrojenia (przelotek) to jeżeli ta wędka ma kręgosłup, to po sztywniejszej stronie kręgosłupa zbroi się kij który ma być szybszy w zacięciu, ale może mieć probl. z trzymaniem ryby.
Muchówki np. powinno zbroić się odwrotnie po to, aby amortyzowała zrywy ryby i bezwładność zestawu a miała powera (z tyłu)do wyrzutu linki.

Czyli twój test z przelotkami do góry (o ile to spinning) ja bym nie uznał za wiarygodny. Może się mylę, nie twierdzę że nie. Znam pracę blanków a trochę patyków już uzbroiłem. :)

Ciiii :) wcześniej jeszcze przed wszystkimi pomiarami a w zasadzie zaraz po rozpakowaniu sprawdziłem czy przelotki są po "odpowiedniej stronie" i okazało się że wędka jest uzbrojona "po chińsku" czyli przeloki są o jakieś 35-45° od osi kręgosłupa. Niestety. Więc wyniki ugięcia są niewiarygodne. Niestety.

Moim zdaniem istotą pomiaru CCS jest sprawdzenie przy jakiej sile wędka będzie się odpowiednio ładowała a więc wyginała w tył i przód. Ważniejsze jest jednak wycięcie do tyłu, bo to ono wyrzuca linkę do przodu. I dlatego CCS mierzy się przelotkami "do góry". Tak myślę przynajmniej :D

Użytkownik nick edytował ten post 05 luty 2017 - 22:29


#112 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 05 luty 2017 - 22:42

No w sumie Mikołaj masz rację, tyle, że zanim rzucisz w przód, musisz jeszcze odrzucić w tył :D

 

Nie znam się na kręgosłupach, ani piwa z rodbuilderami w pubach nie piję, ale brałbym tą mniejszą AFTMĘ spośród dwóch. Ciekawe jak wielka jest ta różnica, ja w Cantarze nie mierzę, bo wychodzą mi chore wyniki.



#113 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4887 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 06 luty 2017 - 08:08

Nędzny materiał badawczy plus rozgorączkowany odkrywca badacz na ogół prowadzą do fałszywych wniosków. Z wyłączeniem oczywiście najświeższych adeptów ff.. bo ci są prawdziwą ozdobą.. :)


Użytkownik Sławek Oppeln Bronikowski edytował ten post 06 luty 2017 - 08:08

  • Pluszszcz i lafer lubią to

#114 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 03 październik 2017 - 19:21

Mam rozgorączkowane wieści  ;)   :P

 

Dziś przekonałem się, że podobnie jak kiedyś Jaxon Monolith XT Fly i Shakespeare Agility, akcja wędek w jednej serii zdaje się czasami znacząco różnić od modelu do modelu.

 

Dziś przekonałem się o tym po raz kolejny na przykładzie Echo Base i Echo Carbon. Ciężko więc oszacować jaka będzie akcja całej serii na podstawie jednego egzemplarza z serii. To powód do zadumy.

 

Rzeczą zdumiewającą dla mnie jest to, że trudno o jakąkolwiek prawidłowość. O ile Monolith #8 wydaje się być bardziej miękki niż lżejsze wędki z tej serii, o tyle w Echo Carbon dla #4 i #6 jest jakby odwrotnie. I bądź tu człowieku mądry  :lol:



#115 OFFLINE   Pluszszcz

Pluszszcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 615 postów

Napisano 03 październik 2017 - 19:35

Można by rzec... odkrycie roku.... :) Złotą łopatkę i wiadereczko mogliby przyznać :)


  • hi tower i randomrodmaker lubią to

#116 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 18 październik 2017 - 21:10

Mam pytanie do znawców sprzętu muchowego.

 

Co sprawia, że producenci decydują się produkować całą gamę wędek od moderate do fast oraz wędki slow, zaś prawie w ogóle nie produkują wędek o akcji pomiędzy slow a moderate?

 

Proszę o podanie znanych Wam przykładów wędek o akcji mod-slow. Bardzo mnie ciekawi czy znacie takie kije. Ich akcja musi mieścić się pomiędzy szklanym Lamiglasem, a węglowym Echo Carbon - najlepiej w okolicach środka tego przedziału. Pytam o to, gdyż na przykład pomiędzy wędkami moderate a mod-fast odczuwam mniejszą różnicę, niż pomiędzy wędkami slow a moderate. Mamy tutaj jakąś ofertową "czarną dziurę".  Proszę o konkretne przykłady takich wędek.



#117 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1974 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 18 październik 2017 - 21:27

(...)

 

Co sprawia, że producenci decydują się produkować całą gamę wędek od moderate do fast oraz wędki slow, zaś prawie w ogóle nie produkują wędek o akcji pomiędzy slow a moderate?

 

(...)

Znawcą sprzętu to ja nie jestem, ale tak na zdrowy rozsądek to takie wędki "mod-slow" nie mają zwyczajnie racjonalnego zastosowania. Produkuje się kije do normalnego łowienia czyli "mod-fast" i "fast" oraz lejące się szklaki na które jest chwilowa moda...



#118 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 18 październik 2017 - 21:33

Tomek,

Subiektywne preferencje nie mają nic wspólnego z racjonalnością, po prostu są osobistą wariacją na temat i nie musisz tego ani podzielać ani rozumieć, ani tym bardziej stosować.

 

Ktoś inny ma coś ciekawszego do powiedzenia? Jakieś przykłady kija mod-slow?






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych