Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Multik ABU Garcia Ambassadeur 5601 Jerk pytanie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
44 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Lukasperch

Lukasperch

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 3 postów
  • Lokalizacjatuitam

Napisano 12 styczeń 2017 - 23:40

Witam,

  mam pewien problem z tytułowym multikiem- a może nie mam tylko nie umiem go obsłużyć stąd ten temat.

Kupiłem w/w multika, jest to mój pierwszy w życiu, więc zanim wyruszyłem nad wodę poczytałem, pooglądałem "internety" żeby dowiedzieć się jak ustawić hamulec szpuli. Pobawiłem się trochę w domu, potem nad wodą i doszedłem do wniosku że ustawienia są OK hamulec - skręcony troszkę mocniej żeby zapobiec "ptasim gniazdom", no to heja na ryby. W ruch poszła guma o wadze 110g, przez pierwsze kilka godzin było ok żadnego plątania, nawet udało się złapać szczupaka. Niestety na koniec dnia przy zarzucie "odstrzeliwuję" gumę, myślę ok pierwszy raz z multikem mogło się zdarzyć. Jedyny problem to plecionka a w zasadzie jej początek którego nie mogłem znaleźć po "odstrzale" wlazł tak jak by pod zwoje na szpuli. Po powrocie do domu odwijam/ odplątuję całą plecionkę z multika żeby znaleźć początek trochę irytacji ale znalazłem. Biorę się za nawijanie od nowa, myślę jest ok.

Dzień później znowu jestem na rybach zakładam 110g gumę i na ryby, po dwóch godzinach dzieje się to samo "odstrzał" znowu końcówka plećki wlazła gdzieś pod zwoje, lekko mnie trafia szlag, ale odplątuje, rozwijam plećke z łódki nawijam od nowa ale zauważam że po lewej stronie jest mała szpara pomiędzy krawędziami szpuli i plecionki, oliwka- rzut - łódka w ruch i nawijam od nowa znowu to samo szpara jest. Ale wracam do łowienia rzucam, obserwuję szpulę czy nie robią się brody podczas zwijania z wiatrem i znowu odstrzał nie powtórzę słów których użyłem. Znowu nie mogę znaleźć końca plecionki, zmieniam wędkę odpuszczam odplątywanie- zrobię to w domu. Po powrocie odwijam plećke- za każdym razem zajmuje mi to duuużo czasu i nerwów, ale ok znowu internety i analiza. Kupuję grubszą plećke. Wyczytałem że trzeba nawinąć podkład z żyłki czego wcześniej nie robiłem. Nawijam podkład i widzę że za każdym razem żyłka nie nawija się równo z prawej strony szpuli się trzyma, natomiast z lewej schodzi w dół (szpula V) dodam że nawijam z kołowrotka przez książkę,wędkę na multika i tak z 7-8 razy ciągle nie jest na tyle równo żebym był zadowolony ale po którymś razie zostawiam tak jak jest i jadę na ryby. Tym razem obserwuję szpulę z każdym razem, przy którymś rzucie słyszę że plecionka już nie schodzi tak jak powinna że z lewej strony gdzie jest szpara schodzi ciężej, zakładam 130g oliwkę.

Łódka w ruch i odwijam i nawijam całą plecinkę wykonuję parę rzutów oliwką i kolejny odstrzał, mam dosyć wracam do domu i jedyne co mam ochotę zrobić to pozbyć się tego multika.

Po "krótkim :D "  przedstawieniu mojego problemu chciałbym się zapytać czy robiłem coś źle, czy z mutlikiem jest coś nie tak?

Z góry dziękuję z wszystkie odpowiedzi, pozdrawiam.

 

01-1339405.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



#2 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 13 styczeń 2017 - 00:09

Sprawdź czy po przykręceniu multika jest on idealnie osiowo względem przelotek, jeśli tak to odegnij delikatnie wodzik w stronę, w którą nie dowija na szpuli. Zobacz też czy nie masz maniery przekręcania kija przy zwijaniu, ten multik ma dość szeroki wodzik i grawitacja może swoje robić, ale to już w najmniejszym stopniu. Multik nowy, nie po przejściach?



#3 OFFLINE   golsyl

golsyl

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów
  • LokalizacjaStockholm
  • Imię:Michał

Napisano 13 styczeń 2017 - 10:35

Jaka plecionka jest dla Ciebie gruba? Mam ten multiplikator drugi sezon z plecionką 40lb i nie mam odstrzałów . Ale zauważyłem jedną rzecz ,o której piszesz - mianowicie : też mam wrażenie, że rozgrzewa się po jakimś czasie i przyspiesza . Jak by łożyska dopiero rozgrzały samar .
  • Paweljar lubi to

#4 OFFLINE   sucks_one

sucks_one

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 879 postów
  • LokalizacjaKonstancin Jeziorna
  • Imię:Tomek
  • Nazwisko:Kurek

Napisano 13 styczeń 2017 - 10:50

Jeśli łożyska były smarowane gęstą oliwą to tak może być aczkolwiek ważne jest też ustawienie bloczków.

Kiedyś miałem taka historię z brodami na c4 5601 ale problemem było zbyt obfite smarowanie oliwką łożysk i po czasie ów oliwa oblewała bloczki które niby posmarowane a jednak nie działają :)
Swoją drogą jeśli masz linkę grubą (zakładam że gruba to min 30lb) to musisz mocno siepać skoro masz odstrzały albo linka do wymiany :)


  • minecjusz i Przemek_M lubią to

#5 OFFLINE   golsyl

golsyl

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów
  • LokalizacjaStockholm
  • Imię:Michał

Napisano 13 styczeń 2017 - 11:01

Na początek może wymień plecionkę - taka sugestia . Kolega miał podobnie ,bo bał się braku brań na grubszej i się mylił .

#6 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15584 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 styczeń 2017 - 12:45

Dla początkujących i nie tylko przy przynętach 70+ zalecam min. 40 LB.

Sam po latach używam takiej linki i nie będę schodził niżej. Po co ?


  • golsyl, BOB i Przemek_M lubią to

#7 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10142 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 13 styczeń 2017 - 14:35

I ja posłuchałem mądrzejszego i do 70+ stosuję dobrej klasy plecionkę 50Lb i jest spoko (i nie jest to lina)


  • golsyl, godski i MarCinFin lubią to

#8 OFFLINE   golsyl

golsyl

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów
  • LokalizacjaStockholm
  • Imię:Michał

Napisano 13 styczeń 2017 - 14:48

Dokładnie Panowie 👍 a ,że w/w multiplikator nie jest topwy ,to i szparka między szpulą, a ramą jest widoczna gołym okiem . Cieńsze linki może zasysać.

#9 OFFLINE   Lukasperch

Lukasperch

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 3 postów
  • Lokalizacjatuitam

Napisano 13 styczeń 2017 - 19:49

Witam, dziękuję za wszystkie odpowiedzi i rady. Od siebie dodam że multik zakupiony w sklepie jako nowy. Plecionki których użyłem były nowe; pierwsza miała 30lb potem nawinąłem 40lb i uważam że to nie wina plecionek, a co do grubości no to wiadomo każdy ma swoje preferencje. Fakt że po drugim dniu odstrzałów po powrocie do domu przesmarowałem multika i może nałożyłem za dużo oliwki ale różnica żadna odstrzały jak były tak są. Kupowałem go z myślą o ciężkich przynętach max 140g, dlatego padło na "okrąglaka" . Teraz myślę, że może to za ciężkie przynęty na ten multik, choć wydaje mi się, że nie powinny prawda?

Tomek88 nie chcę za bardzo bawić się w odginanie wodzika bo multik jest nowy- myślę żeby go odesłać do sklepu i zapytać o wymianę na inny.

Jedyna myśl jaką mam do tej pory to, w trakcie pierwszego dnia użytkowania po ok.5-6 godzinach byłem mega zadowolony że nic mi się nie plącze,że jest ok. Tym bardziej że miałem porównanie do kumpla który początki z multikiem miał ciężkie. A im dalej tym gorzej,mam trochę wrażenie jakby multik się -nie wiem jak to powiedzieć rozregulowywał w trakcie łowienia pomimo ustawiania go za każdym razem na początku dnia i kontroli w trakcie. Po trzecim odstrzale bałem się nim rzucać i po prostu go odłożyłem na razie nie" gadamy" ze sobą :D .

Pozdrawiam



#10 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1743 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 13 styczeń 2017 - 20:16

Myślę, że ze zwykłym 5601 nie miałbyś takich problemów. Ta konstrukcja powstała wbrew pewnym zasadom bc. Dodatek do nazwy brzmiący: Jerkbait powoduje przyśpieszone bicie serca potencjalnego nabywcy, zaczynającego przygodę z ciężkim castem. Tyle się mówi, tyle pisze i jak grochem o ścianę. Kupię nowy, w sklepie, będzie gwarancja, będzie git. Sęk w tym , że nie. Ile razy koledzy pisali: kupić używaną, sprawdzoną konstrukcję, sporo chłopaków wystawia takie, przestawiając się na wyższą półkę. Nie, każdy swoje. Przecież po to jest Nasze Forum! Nie odbieraj tego, jako atak na Twoją osobę, ale naprawdę czasami warto posłuchać tych bardziej doświadczonych. Oni to przerobili lata nad wodą, wiedzą, co piszą. Uff, nowe czasami jest gorsze od starego, szczególnie w BC.


Użytkownik Novis edytował ten post 13 styczeń 2017 - 20:19


#11 OFFLINE   golsyl

golsyl

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów
  • LokalizacjaStockholm
  • Imię:Michał

Napisano 13 styczeń 2017 - 20:40

 Dokładnie tak jest ,jak pisze Novis .

Swojego "Jerka" kupiłem ,bo był w promocji (po przeliczeniu około 400 pln ) sklepowej .Oprócz urody ,nazwa jest trochę mylna ,bo przełożenie standardowe 5,3:1 .Chociaż u mnie po tuningu ma przełożenie 6,3:1 i dokupiłem "onepowerhandle" ,bo mała korbka mnie wkurzała .Sprawuje się OK ,a w sezonie bywa ,że jestem nad wodą 7 dni w tygodniu ,zwłaszcza jak są "białe noce" i można machać ,i machać ... i do pracy (żart ) .

  Co do nadmiernego smarowania ,jak ktoś już zauważył ,to racja - nie ma co przesadzać ,że co wypad ,to oliwka .Potem rozkręcasz i cały polik zachlapany rozrzedzoną z wodą oliwką .

 U mnie się sprawuje ,choć to może kwestia wyczucia przez częste łowienie właśnie nim .Jak później łowię innym zestawem ,to chwilę trzeba się oswoić . U mnie w BC już dekada w tym roku stuknie ,niedawno znalazłem paragon od pierwszego multiplikatora Ryobi Ixorna - 2007 r. i dalej zakochany w metodzie :wub: 



#12 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1743 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 13 styczeń 2017 - 21:18

Hm, Michał, trochę co innego mówisz i co innego piszesz. Dobra. Podejrzewam, iż to, co Ty nabyłeś, to była wersja tzw.JB. Nie Jerkbait. Wychodzi na to, iż, iż Twój staż w BC też zrobił swoje. Opanowałeś konstrukcję i jej używasz ( choć nadal uważam, iż masz inny młynek). Ale, weźmy pod uwagę jedną rzecz. Rozpoczęcie nauki castingu od ciężkiego zestawu jest ( powinno być) w miarę proste. Ból następuje w przypadku nieodpowiedniego dobraniu zestawu, (Kanon  w BC) w tym przypadku, moim zdaniem, zawinił młynek. Żadna plecionka. Wielu łowi i kupuje chińskie plecionki. To nie jest wina plecionki, a konstrukcji multika.Ów ból powoduje cena przynęt do cięższego łowienia. Zazwyczaj wyższa od tych lżejszych. Hm, wiem to, sam popełniłem podobny błąd na początku. Podobny, ale jednak inny. Każdy ze sprzętów był dobry. ale nie wtedy, dla mnie, początkującego.Dziś, śmieję się z tego, ale nie do śmiechu mi wtedy było, jak urwałem  trzeciego slidera. Cały dowcip polega na tym, iż dzisiaj jest większa podaż castingowego sprzętu na rynku, niż 8-9 lat temu. Niestety, zwiększyło się też ryzyko kupna chłamu, bo początkujący staje przed nie lada dylematem co kupić? No i czasami, hm, nie trafia.



#13 OFFLINE   Castpol

Castpol

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 152 postów
  • LokalizacjaPT
  • Imię:Paweł

Napisano 13 styczeń 2017 - 22:04

Moim zdaniem pokombinuj jeszcze z ustawieniem bloczków hamulca, częstym błędem jest zbyt zuchwałe oddawanie rzutów, wtedy najczęściej są odstrzały.


  • golsyl, sucks_one i HaDe lubią to

#14 OFFLINE   golsyl

golsyl

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów
  • LokalizacjaStockholm
  • Imię:Michał

Napisano 13 styczeń 2017 - 22:30

 Piotrze ,młynek ten sam ,o którym jest wątek - dla jasności zdjęcie wrzucam . Kupiłem do niego szybszą przekładnię (mieszkam w Stockholmie ,więc poszedłem do sklepu i od ręki mieli ) ,teraz jest 6,3:1 .

 Dobrze prawi Paweł ,też zalecam włączenie jednego bloczka więcej ,niż obecnie . Może skróci rzuty nieznacznie ,a komfort zwiększy .

 

Załączone pliki



#15 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1743 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 14 styczeń 2017 - 01:29

Skoro tak, to ja się mylę.Jeżeli to pomoże, posypię głowę popiołem.


  • godski lubi to

#16 OFFLINE   Basss

Basss

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 83 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 15 styczeń 2017 - 10:12

Koledzy sam się zastanawiałem nad tym modelem i po przeczytaniu nasuwa się wniosek że został nie starannie wykonany bo szparka pomiędzy szpulą a ramą nie powinna zasysać pletek 40lb . Okrąglaki Abu chwalone są za prostotę i niezawodność a tu nówka i problemy które gaszą chęci w nauce bc . 



#17 OFFLINE   kolo807

kolo807

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 225 postów

Napisano 15 styczeń 2017 - 12:01

Okraglaki abu så dobre weź kup C4 i będziesz zadowolony co do pracy to ja nie narzekam.

#18 OFFLINE   kolo807

kolo807

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 225 postów

Napisano 15 styczeń 2017 - 12:05

Tak na szybko jak układa mój c4 plecione.

Załączone pliki



#19 OFFLINE   golsyl

golsyl

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów
  • LokalizacjaStockholm
  • Imię:Michał

Napisano 15 styczeń 2017 - 13:58

A kto napisał ,że zasysa 40lb ?

#20 OFFLINE   lukaszannopol13

lukaszannopol13

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 165 postów

Napisano 16 styczeń 2017 - 20:50

https://xxl.fi/abu-g...1099426_1_style
To jest normalny model czy jakiś kastrat? Pytam bo w innym sklepie jest 40€ droższy ale nie ma oznaczenia stx

Wysłane z mojego H60-L04 przy użyciu Tapatalka




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych