Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jerki - jak zacinać?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
46 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   apacz

apacz

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 5 postów
  • LokalizacjaMyszków

Napisano 07 czerwiec 2011 - 10:23

Witam,

Łowię na Slamo Slidera 10. Niestety nie mogę zaciąć żadnego szczupaka. Spadają praktycznie od razu. Raz udało mi się utrzymać go kilka sekund. Stąd moje pytanie jak powinno wyglądać zacięcie i praca wedki?

Wędkę podszarpuję w dół gdy nie ma zaczepów (slider 10 tonacy), nad zaczepami do góry (slider 10 pływający). Zawsze zacinam do góry dosyć obszernym ruchem.

1. Czy wszyscy wymieniają kotwice w sliderach? Jeśli tak to dlaczego producent uparcie montuje za małe? Czy to nie mit z tymi wymianami kotwic? Jeśli nie to na jakie nalepiej wymieniać? Owner st41bc?

2. Czy łowiąz z powierchni, lub tuż pod nią, powinienem poczekać z zacięciem 1-2 sekundy? Czy zacinać od razu jak tylko widzę atak na powierzchni?

3. Czy podczas holu pompować szczupaka, czy pracować tylko multiplikatorem?

4. Czy hamulec dokręcony na wytrzymałość zestawu, czy słabiej, aby umożliwić oddawanie plecionki podczas szarpnięć szczupłego?

Proszę o pomoc w temacie zacięcia. Niestety nie mogę znależć zbyt wielu informacji na ten temat jedynie jeden wątek ( http://www.jerkbait.pl/forum/index.php?t=msg&goto=117143 &&srch=zaci%EAcie+slider#msg_117143). Może ktoś polecić jakąś książkę do castingu?


#2 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 07 czerwiec 2011 - 12:43

Bardzo mocne zacięcia, bez ciaćkania się. Chociaż różnie nad wodą bywa... :D

#3 OFFLINE   bassy

bassy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1937 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 07 czerwiec 2011 - 14:16

a napisz jaki kij i jaka plecionka.....

#4 OFFLINE   vitor

vitor

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 137 postów
  • Lokalizacjaśląsk

Napisano 07 czerwiec 2011 - 15:16

Jak poczujesz rybę to dopiero zacinasz, najlepiej mocno.Podczas holu linka musi być napięta bo jak szczupak zacznie szaleć nad wodą a linka jest luźna to jest duże prawdopodobieństwo że ci spadnie.Pompowanie czy zwykły hol multikiem nie ma znaczenia.I jeszcze jedno,szczupaki,przeważnie te młode czasami nie trafiają w jerki,moim zdaniem wynika to z małego pyska i braku doświadczenia w polowaniu.Jest też tak czasami (przynajmniej ja tak mam) że szczupak (mały) złapie przynętę, nie zapnie się i puści(mowa o dużych przynętach).Hamulec lepiej mieć poluzowany ale nie za bardzo.

#5 OFFLINE   busz231

busz231

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1967 postów
  • LokalizacjaChoszczno

Napisano 07 czerwiec 2011 - 20:18

nie czekaj z zacięciem to nie żywiec.szczupak tęż wyczuwa twardą przynętę i puszcza.załóż 7cm slida to zobaczysz co jest grane.według mnie masz małe ryby na łowisku do tego trafiłeś dzień kiedy chimerycznie żerują.miałem to samo przez pierwsze 2 dni początków jerkowania.

#6 OFFLINE   Roch

Roch

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 809 postów
  • LokalizacjaTuam, Irlandia

Napisano 07 czerwiec 2011 - 22:20

Witam,

Łowię na Slamo Slidera 10. Niestety nie mogę zaciąć żadnego szczupaka. Spadają praktycznie od razu. Raz udało mi się utrzymać go kilka sekund. Stąd moje pytanie jak powinno wyglądać zacięcie i praca wedki?

Wędkę podszarpuję w dół gdy nie ma zaczepów (slider 10 tonacy), nad zaczepami do góry (slider 10 pływający). Zawsze zacinam do góry dosyć obszernym ruchem.

1. Czy wszyscy wymieniają kotwice w sliderach? Jeśli tak to dlaczego producent uparcie montuje za małe? Czy to nie mit z tymi wymianami kotwic? Jeśli nie to na jakie nalepiej wymieniać? Owner st41bc?

2. Czy łowiąz z powierchni, lub tuż pod nią, powinienem poczekać z zacięciem 1-2 sekundy? Czy zacinać od razu jak tylko widzę atak na powierzchni?

3. Czy podczas holu pompować szczupaka, czy pracować tylko multiplikatorem?

4. Czy hamulec dokręcony na wytrzymałość zestawu, czy słabiej, aby umożliwić oddawanie plecionki podczas szarpnięć szczupłego?

Proszę o pomoc w temacie zacięcia. Niestety nie mogę znależć zbyt wielu informacji na ten temat jedynie jeden wątek ( http://www.jerkbait.pl/forum/index.php?t=msg&goto=117143 &&srch=zaci%EAcie+slider#msg_117143). Może ktoś polecić jakąś książkę do castingu?


Mocno, zdecydowanie, krótkim i szybkim ruchem.

1. Kotwic nie wymieniam. Wielkość kotwic jest OK. Tylko zadziory trzeba przygiąć i już.

2. Przy braniu z powierzchni czekać na szarpnięcie ryby. NIE zacinaj na oko -wyjmiesz rybie przynętę z paszczy zanim ta zdąży ją zamknąć.

3. Pompowanie? -tylko jeśli ryba jest wielka i silna, gdy muruje lub idzie w przeszkody. To takie mocno siłowe rozwiązanie na szczególne okazje.

4. Hamulec musi być dokręcony, żeby skutecznie zaciąć. Potem -można popuścić. Jak szczupak odjedzie sobie na hamulcu raz czy drugi, to się spokojniejszy robi.

Powiadasz, że jakim kijem (zestawem) łowisz?


#7 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 czerwiec 2011 - 00:01

Ja w dziesiątkach wymieniam kotwice na 1/0 na brzuchu i 1 z tyłu.
Tylko Gamakatsu 13B. Co prawda Salmo stosuje teraz lepsze kotwice niż parę lat temu, ale Gamakatsu i tak są ostrzejsze.

Wczoraj byłem na zalewie Komorów koło W-wy i splątałem kilka zestawów gruntowych. Po wyjęciu przez grunciarzy/żywcarzy przezbrojonego Slajdera słyszałem parę ochów i achów na temat ostrości kotwic.
Notesy i długopisy poszły w ruch B)

#8 OFFLINE   Roch

Roch

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 809 postów
  • LokalizacjaTuam, Irlandia

Napisano 08 czerwiec 2011 - 01:03

Ja w dziesiątkach wymieniam kotwice na 1/0 na brzuchu i 1 z tyłu.
Tylko Gamakatsu 13B. Co prawda Salmo stosuje teraz lepsze kotwice niż parę lat temu, ale Gamakatsu i tak są ostrzejsze.

Wczoraj byłem na zalewie Komorów koło W-wy i splątałem kilka zestawów gruntowych. Po wyjęciu przez grunciarzy/żywcarzy przezbrojonego Slajdera słyszałem parę ochów i achów na temat ostrości kotwic.
Notesy i długopisy poszły w ruch B)


Zdaje się, że Apaczowi chodziło o wymianę ze względu na rozmiar kotwic (tak?) bo na ostrzejsze to zawsze warto zmienić.

Wg mnie rozmiar kotwic w sliderach jest ok. Większe kotwice mogą znaczące zmienić pracę przynęty, zwłaszcza SD10.


#9 OFFLINE   apacz

apacz

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 5 postów
  • LokalizacjaMyszków

Napisano 08 czerwiec 2011 - 08:31

Kij: Dragon Millenium fatso jerk cast 20-60 gr 1,95 m
Plecionka: Dragon Invisible Line II (już żałuje tego zakupu... straszna tandeta)

Oczywiście miałem na myśli wymiane kotwic na większe.

To w końcu jak z tym zacinaniem :D? Jak pracuję szczytówką w dół to zacinam też w dół/bok, a jak akurat szczytówka lekko skierowana jest do góry, to ciąć do góry, aż za plecy? :D
Czy dopuszczalne jest cięcie zawsze do góry, niezaleznie od położenia wędki?

#10 OFFLINE   bassy

bassy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1937 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 08 czerwiec 2011 - 11:34

nie wiem czy dobrze robię ale zawsze zacinam mocno do góry albo w bok ukosem, nie mam spadów raczej ale hamulec trchę luzuję bo 30 lb linka demoluje rybie pyski


#11 OFFLINE   jamesty

jamesty

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 443 postów
  • LokalizacjaMaków Mazowiecki
  • Imię:Jakub

Napisano 08 czerwiec 2011 - 11:52

Kij: Dragon Millenium fatso jerk cast 20-60 gr 1,95 m
Plecionka: Dragon Invisible Line II (już żałuje tego zakupu... straszna tandeta)

Oczywiście miałem na myśli wymiane kotwic na większe.

To w końcu jak z tym zacinaniem :D? Jak pracuję szczytówką w dół to zacinam też w dół/bok, a jak akurat szczytówka lekko skierowana jest do góry, to ciąć do góry, aż za plecy? :D
Czy dopuszczalne jest cięcie zawsze do góry, niezaleznie od położenia wędki?


Nie ma tutaj reguły możesz zrobić wszystko jak należy i się nie zatnie.
Jedna podstawową rzecz która robię to sprawdzam czy groty kotwiczek są ostre. Nawet nowe czasami trzeba parę razy ostrzałką przejechać. Jeśli jesteś pewien że masz sprzęt gotowy na wszystko to tnij mocno.
Ustaw sobie hamulec jak jakimś drzewie tak na 40% -50%żeby się wędka ładnie wygięła musisz sam to wyczuć. Jak tniesz to trzymaj szpulę kciukiem jak poczujesz że wyciąga linkę to puść i ustaw hamulec mocniej jak potrzeba.
Nie zawsze wygrasz ale trzeba próbować.
Powodzenia nad wodą

#12 OFFLINE   Roch

Roch

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 809 postów
  • LokalizacjaTuam, Irlandia

Napisano 08 czerwiec 2011 - 19:06

Zacięcie ma być natychmiastowe, więc raczej w tym kierunku, w którym akurat masz wędkę. Każda dodatkowa operacja to opóźnienie.

Jest jeszcze jedna rzecz, która może mieć wpływ: tempo prowadzenia.
Miałem kiedyś na łodzi kolegę, zupełnie zielonego. Pierwszy raz z multikiem, pierwszy raz ze sliderem (w ogóle z jerkami). Zaraz w pierwszych rzutach miał kilka brań, po których ryba schodziła mu z haka. Poradziłem mu, by prowadził nieco szybciej. No i zaczął -w tempie prawie boleniowym. Pomogło. Zaraz wyciągnął trzy rybki bez żadnych problemów.

To tylko taka moja obserwacja, ale wydaje mi się, że jak przynęta idzie wolno, to szczupak bierze jednym ząbkiem, a jak przynęta idzie ostro, to i ryba uderza zdecydowanie. Wtedy zacięcie jest niemal samoistne.

#13 OFFLINE   apacz

apacz

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 5 postów
  • LokalizacjaMyszków

Napisano 09 czerwiec 2011 - 06:39

Faktycznie slaider-a prowadziłem dosyć powoli. 2-3 podszarpnięcia i postój. Oczywiście w trakcie postoju starałem się wybrać luz na plecionce.


#14 OFFLINE   jamesty

jamesty

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 443 postów
  • LokalizacjaMaków Mazowiecki
  • Imię:Jakub

Napisano 09 czerwiec 2011 - 07:54

Ogólnie slider nie jest łatwy w obsłudze <_<
Łowie tymi przynętami 1,5 roku i czasami robię błędy. Najczęściej łapie przypon dolą kotwicą bo za wolno zbieram linkę lub za mocno szarpnę.
Trzeba trenować a efekty przyjdą same :mellow:


#15 OFFLINE   busz231

busz231

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1967 postów
  • LokalizacjaChoszczno

Napisano 09 czerwiec 2011 - 09:07

nie ma reguły czasami ryby biora przy jednostajnym zwijaniu slidera bez szarpania.

#16 OFFLINE   elmo

elmo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 485 postów

Napisano 09 czerwiec 2011 - 17:52

Zacięcie ma być natychmiastowe, więc raczej w tym kierunku, w którym akurat masz wędkę. Każda dodatkowa operacja to opóźnienie.

Jest jeszcze jedna rzecz, która może mieć wpływ: tempo prowadzenia.
Miałem kiedyś na łodzi kolegę, zupełnie zielonego. Pierwszy raz z multikiem, pierwszy raz ze sliderem (w ogóle z jerkami). Zaraz w pierwszych rzutach miał kilka brań, po których ryba schodziła mu z haka. Poradziłem mu, by prowadził nieco szybciej. No i zaczął -w tempie prawie boleniowym. Pomogło. Zaraz wyciągnął trzy rybki bez żadnych problemów.

To tylko taka moja obserwacja, ale wydaje mi się, że jak przynęta idzie wolno, to szczupak bierze jednym ząbkiem, a jak przynęta idzie ostro, to i ryba uderza zdecydowanie. Wtedy zacięcie jest niemal samoistne.


z techniką remking nie będzie tak łatwo :D
http://www.jerkbait.pl/?p=28

#17 OFFLINE   pawekus

pawekus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 165 postów

Napisano 09 czerwiec 2011 - 18:42

Zacięcie ma być natychmiastowe, więc raczej w tym kierunku, w którym akurat masz wędkę. Każda dodatkowa operacja to opóźnienie.

Jest jeszcze jedna rzecz, która może mieć wpływ: tempo prowadzenia.
Miałem kiedyś na łodzi kolegę, zupełnie zielonego. Pierwszy raz z multikiem, pierwszy raz ze sliderem (w ogóle z jerkami). Zaraz w pierwszych rzutach miał kilka brań, po których ryba schodziła mu z haka. Poradziłem mu, by prowadził nieco szybciej. No i zaczął -w tempie prawie boleniowym. Pomogło. Zaraz wyciągnął trzy rybki bez żadnych problemów.

To tylko taka moja obserwacja, ale wydaje mi się, że jak przynęta idzie wolno, to szczupak bierze jednym ząbkiem, a jak przynęta idzie ostro, to i ryba uderza zdecydowanie. Wtedy zacięcie jest niemal samoistne.



Niczym w trollingu, brania potrafią być konkretne i skuteczność zacięcia ok. 99% :D

#18 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 20 czerwiec 2011 - 08:54

z techniką remking nie będzie tak łatwo :D
http://www.jerkbait.pl/?p=28


Ech Panie, aleś staroć wykopał
A ja myślałem ze to już jest passe, ze jerki teraz to tylko zadupcają z prędkością światła ;)

Co do zacinania - nigdy nie wymieniałem kotwic dopóki się nie rozpadły, potępiły, pordzewiały etc.
Nie powalały jakością ale dawały radę
Z zacięciem nie przypominam sobie takich problemów, nawet jak się łowiło na wolno, z opadu - kopnięcia było dobrze czuć, dostawały w zęby i tyla.

#19 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 21 czerwiec 2011 - 19:23

...

jerkowanie ma swoja specyfike, polap jeszcze troche i bedziesz wiedzial o co w tym sporcie chodzi :D

dla ulatwienia dodam od siebie, ze lowie jerkami wazacymi 2X tyle co slider 12 (ktory wedlug mnie wcale nie jest duzy, a raczej sredni) i o dlugosci ponad 20 cm, zacinam zawsze max. z polobrotu, diagonalnie, od prawej w strone lewego barku, hamulec walki mam ustawiony prawie na maxa, przyponow uzywam tytanowych albo hard mono, a i single strand tez sie trafi (w zaleznosci od wabika), haki sa zawsze naostrzone tak, ze palce krawia od samego patrzenia na groty

...



#20 OFFLINE   atomic

atomic

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 244 postów

Napisano 20 październik 2013 - 20:05

Trochę odświeżę temat.
Czy podczas zacięcia należy trzymać szpulę kciukiem?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych