Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Moc wędki, kontra moc żyłki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
63 odpowiedzi w tym temacie

#21 ONLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 884 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 20 styczeń 2017 - 16:44

Nie istnieje coś takiego jak stałe ustawienie hamulca...hamulcem manipuluje się w trakcie łowienia, inny dociśk podkładek ustawiamy do momentu zacięcia inny po pierwszych najmocniejszych odjazdach i zupełnie inny przed ostatecznym podjęciem ryby. Pokręcajka w młynku to nie potencjometr przy grzejniku, który na jednym nastawie zostaje tak przez pół dnia.

naprawdę się tak bawicie??? ja hamulec ustawiam zwykle raz na wyjazd - czyli często na 3-4dni... zaczepiam przynętę o drzewo i reguluję... potem już nic nie trzeba zmieniać...



#22 OFFLINE   Night_Walker

Night_Walker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 993 postów

Napisano 20 styczeń 2017 - 17:10

Za struganie przynęt byście się wzięli, a nie butelki łowicie ;)


  • eRKa lubi to

#23 OFFLINE   coloumb

coloumb

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 670 postów

Napisano 20 styczeń 2017 - 17:12

Panie Czarny, gdyby Pan lowil tyle i takie co Pan Gucio, tez by sie Pan tak zaczal bawic 😉
  • Alexspin lubi to

#24 ONLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 884 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 20 styczeń 2017 - 17:20

dla mnie 40-50 cm pstrąg na małej rzeczce jest wystarczającym przeciwnikiem:)



#25 OFFLINE   coloumb

coloumb

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 670 postów

Napisano 20 styczeń 2017 - 17:29

Wiec pisanie prawd objawionych, ze 'pozniej nic nie trzeba zmieniac', jest troche na wyrost...zgodzisz sie chyba 😉

A pozostawianie kolowrotka z 'ustawionym' hamulcem na kilka dni to jeszcze inne ciekawe zagadnienie 😉

Użytkownik coloumb edytował ten post 20 styczeń 2017 - 17:32

  • Negra, Tomek88 i Alexspin lubią to

#26 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1742 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 20 styczeń 2017 - 18:34

Cholera, nie wiem co powiedzieć. Ja nigdy białorybu spiningiem (castem) nie męczyłem. Andrzej napisał o odjazdach. A co z przyłowami, nieco większymi od zamierzonych?



#27 OFFLINE   Night_Walker

Night_Walker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 993 postów

Napisano 20 styczeń 2017 - 18:51

Ciekawy temat. Generalnie jakie jest oficjalne stanowisko w sprawie grubości żyłki do paproszenia, microjigowania i generalnie łowienia białorybu na lekko? Ile mm najmniej? 0.10? 0.12?  



#28 OFFLINE   Ledwozipie

Ledwozipie

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 12 postów
  • Imię:Bartosz
  • Nazwisko:Bujała

Napisano 20 styczeń 2017 - 19:47

27 postów...

Mały OT, mam nadzieję że będzie mi wybaczone.  ;)

Czy to forum jest kopalnią wiedzy? Tak jest.

Czy znajdziemy tu odpowiedzi na nurtujące nas pytania? Tak znajdziemy.

Czy trzeba być Bear Grylls' em internetu by je znaleźć? TAK!

 

@Henri opisał co i jak.

Może naiwnie liczyłem że osoby ze statusem zaawansowany dadzą odpowiedzi typu:

Tak podniosłeś z podłogi ciężar X i boisz się lub nie chcesz ustawić mocy hamulca powyżej tego X, ale...  Tu opinia co z czym się je i dlaczego. Temat linki też by był objaśniony w takim wpisie niemal z automatu.



#29 OFFLINE   cristovo

cristovo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisano 20 styczeń 2017 - 20:01

To nie jest forum ciężarowców podnoszących ciężary...a odpowiedzi wystarczających do wyrobienia sobie zdania na temat bezsensu używania żyłki 0,08 mm przy spinningu czy regulowania hamulca raz na kilka dni chyba wystarczy...temat dla osób regularnie wędkujących daleko od foteli jest z założenia nieco humorystyczny i nikt nie będzie tracił zbyt dużo czasu na dywagacje o kolejnych dekagramach podciąganych na ultralajtach w warunkach i na zasadach opisanych przez Autora.

 

Bez urazy, każdy ma prawo pytać, każdy ma prawo błądzić, ale niech każdy ma odrobinę pokory...a jeśli jej nie ma, to niech najpierw udowodni setką przykładów, że mylą się inni...i że taką nitką bez problemu można ciągać nie tylko butelki, ale i pół/cało kilowe okonie, jazio-klenie jeszcze większe, a przyłowy szczupaka, bolenia, sandacza czy nawet suma załatwia się w niecałą minutę, bo hamulec gwarantuje niezerwalność B)

 

Przed chwilą widziałem na youtube film zatytułowany "200 dowodów na płaską Ziemię". 200! Uznałem, że za głupi jestem już po dowodzie nr 3 :rolleyes:


Użytkownik cristovo edytował ten post 20 styczeń 2017 - 20:06

  • eRKa lubi to

#30 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 20 styczeń 2017 - 20:16

Ech jeszcze zima trochę potrzyma.... :lol:  :lol: :lol:  

Rozważania czysto teoretyczne, żyłkę stosuję już bardzo rzadko, ale jak stosowałem to na 0,12 można na miękkim kiju wyholować 80cm szczupaka, tak więc i 0,10 wystarcza.

Z reguły przecina żyłkę i nie ma nad czym dywagować.


  • Night_Walker lubi to

#31 OFFLINE   MARIUSZ 69

MARIUSZ 69

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2042 postów
  • LokalizacjaLubelskie
  • Imię:Mariusz

Napisano 20 styczeń 2017 - 20:21

Był już  wątek poetycki ,teraz siłownia a zaraz będzie modowy np.jakie spodnie założyć do Twin Powera aby kolorystycznie pasowały .Co się dzieje to chyba brak świeżego powietrza ma na to wpływ.


  • jezier i eRKa lubią to

#32 OFFLINE   Negra

Negra

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3372 postów
  • LokalizacjaNiebo

Napisano 20 styczeń 2017 - 20:56

naprawdę się tak bawicie??? ja hamulec ustawiam zwykle raz na wyjazd - czyli często na 3-4dni... zaczepiam przynętę o drzewo i reguluję... potem już nic nie trzeba zmieniać...

A nad wode jezdzisz czy raczej tylko las?


  • maxtip, Tomek88 i eRKa lubią to

#33 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4900 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 20 styczeń 2017 - 21:29

W dogodnych warunkach np. wożąc tyłek na pływadle po jeziorku można prawie wszystko na wszystko ale wtedy pozostaje kwestia po co, czy to jest potrzebne i ma sens?

 

Mój najsłabszy kij ma 8 funtów mocy ale pozwala łowić bardzo lekko i jednocześnie nie piłować ryb aż do kresu wyczerpania a gdy pokaże się inna niż planowana ryba to spokojnie ją złowię. Stosuję plecionkę 0,06 mm, która jest wystarczająco wiotka żeby ładnie prezentować lekkie przynęty a jednocześnie tak mocna, że nie muszę wozić się z przyłowem pół godziny ściskając zwieracz z obawy o utratę ryby zanim ją zobaczę lub zostawię z woblerem w pysku. Wędzisko można tak dobrać aby miało delikatny szczyt i dużą moc w dolniku taki zestaw pozwala łowić finezyjnie ale bez obawy, że przyłów zwinie nam kij w pętlę.

 

 

Sytuacja: Łowię zimne jazie...

 

Gdybym nie odkręcił hamulca tuż po zacięciu, w pierwszym zrywie, boleń zerwał by linkę, następnie musiałem dokręcić żeby ryba nurkując nie znalazła zawady na dnie a potem na sam koniec musiałem poluzować bo boluś złamałby pionowo podniesiony kij przy podebraniu gdyż miał jeszcze tyle siły aby wyciągnąć kilka metrów sznurka czując dno pod kilem...

 

13007183_1352373744778602_72187391968807

 

 

Przy żyłeczce 0,10 mina na pewno nie była by taka

 

12963848_1352372871445356_54530324705612



#34 OFFLINE   cristovo

cristovo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisano 20 styczeń 2017 - 21:33

Eeee tam, nie znasz się...ale ja jak ten baran przez Ciebie zanabyłem ten sam kiepski kijek, co to do niego nie da się za bardzo żyłki 0,08 mm podczepić B)



#35 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4900 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 20 styczeń 2017 - 21:37

Przyjdzie wiosna i jeszcze będziesz mnie za to na rękach nosić :) 


  • cristovo lubi to

#36 OFFLINE   Negra

Negra

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3372 postów
  • LokalizacjaNiebo

Napisano 20 styczeń 2017 - 21:42

Ten varivas to wklejka, czy ma tylko tak po chamsku szczytowke pomalowana? :)

#37 OFFLINE   cristovo

cristovo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisano 20 styczeń 2017 - 21:47

Nie ma pomalowanej w ogóle, nie tylko chamsko B) I to nie wklejka.


Użytkownik cristovo edytował ten post 20 styczeń 2017 - 21:47

  • Negra lubi to

#38 OFFLINE   Negra

Negra

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3372 postów
  • LokalizacjaNiebo

Napisano 20 styczeń 2017 - 21:57

O to fajnie, bo na YouTube kiedyś coś mi się w oczy rzuciło, może słabszy model. Czytałem recenzje Kuby na temat tego kija i może go kupie jak mnie na lekkie łowienie najdzie. Kuba ma dar przekonywania :)

#39 OFFLINE   cristovo

cristovo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisano 20 styczeń 2017 - 22:02

Tu już nawet nie chodzi o Pana Kubę, który pewnie i na pełny zestaw Kastkinga by łowił nie gorzej, ale kijek broni się sam...jest naprawdę przyzwoity, do tego wcale nie jakoś szczególnie drogi, a i z tym "lekkim łowieniem" sobie radzi, o ile nie chce się rzucać 0,25 gramów na lince o wytrzymałości poniżej kilograma ;)


Użytkownik cristovo edytował ten post 20 styczeń 2017 - 22:02


#40 OFFLINE   marcino91

marcino91

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 112 postów
  • LokalizacjaŚlunsko Ziemia
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:B.

Napisano 20 styczeń 2017 - 22:50

Stoję przed zakupem nowego kijka do lekkiego łowienia stąd pozwolę sobie zadać pytanie w tym wątku ;) chodzi właśnie o tę "moc" każdego kija opisywaną przez producenta. Czy dysponując kijem o mocy deklarowanej jako 6 lb nie mamy, szansy z rybką większą niż 3 kg w razie przyłowu lub dużych kleniojazi występujących w łowisku? I czy zakładając do takiego kija żyłkę lub pletkę o wytrzymałości 8 - 10 lb mamy większą szansę na połamanie wędki w razie większej ryby ?

 

Może i głupie pytanie ale dla mnie w miarę istotne :) mam spory mętlik w głowie póki co i idąc moim tokiem myślenia potrzebowałbym kija z 15 lb i cw. 2-12g lub coś podobnego :P

Z góry dzięki za odpowiedź :)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych