Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

KATALOG wymiarów łożysk w kołowrotkach spiningowych

kołowrotek łożyska

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
127 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18562 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 19 maj 2011 - 20:33

Jakoś nie znalazłem na wyszukiwarce w tym dziale podobnego wątku, pewnie dlatego że pytanie jest z gatunku kompromitujacych :lol:

Zakładam że chcę sobie wymienić jaką tulejkę plastikową na łożysko w kołowrotku, że dowiaduję się że jedynie słuszna marka to f-ma EZO, no i załóżmy że nawet znajduję sklep co ma łożyska tej firmy. I tu pojawia się problem - jak się zorientowac jaki rozmiar łożyska bedzie pasował do mojego kołowrotka :unsure: na schematach kołowrotkó nie ma zaznaczonych rozmiarów stosowanych łożysk - mam to mierzyć suwmiarką? Trochę kłopotliwe, bo trzeba rozebrać młynek tylko po to żeby zmierzyć łożysko :wacko: nie ma jakiś baz danych z rozmiarówką łożysk do poszczególnych modeli kołowrotków?

#2 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 19 maj 2011 - 20:41

http://allegro.onet.pl/metalowa-suwmiarka-elektroniczna-150- mm-6-gw-fv-i1611878838.html
Friko polecam :D .No kolego niestety jak ktoś CI nie podpowie to trzeba rozbierać i mierzyć masz 100% pewności, przynajmniej ja tak robię :D
EZO są w przyzwoitych cenach i dobre więc nie ma co kombinować.

#3 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 19 maj 2011 - 20:48

Pewnie gdzieś w nieprzeniknionych czeluściach sieci jest taka magiczna tabelka :mellow: . Ja bym rozebrał i zmierzył.

#4 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14821 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 19 maj 2011 - 20:57

Jakoś nie znalazłem na wyszukiwarce w tym dziale podobnego wątku, pewnie dlatego że pytanie jest z gatunku kompromitujacych :lol:

Zakładam że chcę sobie wymienić jaką tulejkę plastikową na łożysko w kołowrotku, że dowiaduję się że jedynie słuszna marka to f-ma EZO, no i załóżmy że nawet znajduję sklep co ma łożyska tej firmy. I tu pojawia się problem - jak się zorientowac jaki rozmiar łożyska bedzie pasował do mojego kołowrotka :unsure: na schematach kołowrotkó nie ma zaznaczonych rozmiarów stosowanych łożysk - mam to mierzyć suwmiarką? Trochę kłopotliwe, bo trzeba rozebrać młynek tylko po to żeby zmierzyć łożysko :wacko: nie ma jakiś baz danych z rozmiarówką łożysk do poszczególnych modeli kołowrotków?


Ja bym rozebral i zmierzyl.
A jakbys mial kolowrotek firmy na S i do tego z rynku kraju na J to mialbys podane wymiary lozysk jak na schemacie zalaczonym do mojej odpowiedzi

B)

Pozdrawiam

Załączone pliki



#5 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18562 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 20 maj 2011 - 08:58

Myślałem o kołowrotkach:

Daiwa Tierra 2500
Daiwa Revros 2506
Daiwa E-Gee 2506
Shimano Aero 3000 (czarnuch z lat 90-ych)
Penn Slamer 360

- to są wszystko kołowrotki średniopółkowe i chciałbym sobie na nich poćwiczyć tuning / serwis; generalnie chciałbym w nich wszystkie plastikowe tulejki zastąpić łożyskami


jak wyniki będą zachęcające, to w dalszej kolejności chciałbym się przyjrzeć

Daiwa Luvias 2000 (stary model made in japan)
Daiwa Certate 2500

rozbebeszani kołowrotka żeby mierzyc łożysko troche mnie zniechęca :lol: więc jak ktoś byłby dobry i zarzucił rozmiarówkę byłoby git - w sumie, moglibyśmy założyć jakis katalog łożysk w dziale i zbierać takie dane, skoro nigdzie tego nie ma :unsure:

aha, gdyby nie znalazł się chętny do pomocy to zapytam mimo wszytsko - co mam mierzyć? No bo są podawane trzy wymiary łożysk w sklepach i nie wiem o co chodzi - rozumiem że mogę zmierzyć średdnicę zewnętrzną i wewnętrzną a ten trzeci wymiar to co - grubość ?




#6 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14821 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 20 maj 2011 - 09:00

A trzeci wymiar to grubosc.

W Slamerze to chyba nie ma czego zastepowac...

Pozostalych nie znam.

#7 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18562 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 20 maj 2011 - 09:26

Podejrzewam że łożyska w kołowrotkach Daiwy 2500 / 2506 będą wystandaryzowane.

No nic, poczekajmy, może który z kołowrotkowych ekspertów się zgłosi. Moim zdaniem stworzenie takiej bazy danych to by była pocna sprawa.

#8 OFFLINE   Damian111oneeleven

Damian111oneeleven

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 338 postów

Napisano 20 maj 2011 - 11:56

w certate, caldii, tierra, e-gee itp. rozmiaru 2500/3000 revros na pewno też:
w rolce jest na pewno 3x6x2.5
w uchwycie korbki 4x7x2.5
pod szpulą 7x11x3,
to jest w milimetrach śr. wew., zew. i grubość, takie są standardy łożysk różnice co 0,5mm max jest czyli pomylić się nie da

chyba tylko w tych miejscach są plastikowe tulejki,

#9 OFFLINE   tymon

tymon

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 863 postów
  • Imię:Tomek

Napisano 20 maj 2011 - 12:19

w certate, caldii, tierra, e-gee itp. rozmiaru 2500/3000 revros na pewno też:
w rolce jest na pewno 3x6x2.5


Takie łożysko również będzie pasować do Daiwy Caldii Kix Custom 4000 - po wymianie jest o wiele lepiej :D Jak ktoś się waha, czy warto - od razu mówię, że warto.



#10 OFFLINE   biosteron

biosteron

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1945 postów
  • LokalizacjaNadbużańskie tereny.
  • Imię:Marcin

Napisano 20 maj 2011 - 13:47

Ja mam takie pytanie, czy zawsze warto, wymienić tulejkę na łożysko ??, czy im wcześniej to zrobimy, tym żywotność naszego kołowrotka wydłuży się, o kilka sezonów. Często się spotyka w kołowrotkach, w tych starszych modelach, i tych nowych, ze po jednej stronie oski korbki, jest montowana tuleja z tworzywa. Czy jesteśmy w stanie rozróżnić prace kołowrotka, gdy tuleje zastąpimy łożyskiem, i czym to się objawia, lżej się obraca korbka, czy ten oto zabieg zminimalizuje szum wydobywający się z wewnątrz kołowrotka, czy może gniazdo, w którym usadowiana jest tuleja, szybciej się wyrobi :unsure: . Jakie są plusy takiego zabiegu :unsure:.

#11 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Napisano 20 maj 2011 - 14:15

Ja mam takie pytanie, czy zawsze warto, wymienić tulejkę na łożysko ??, czy im wcześniej to zrobimy, tym żywotność naszego kołowrotka wydłuży się, o kilka sezonów. Często się spotyka w kołowrotkach, w tych starszych modelach, i tych nowych, ze po jednej stronie oski korbki, jest montowana tuleja z tworzywa. Czy jesteśmy w stanie rozróżnić prace kołowrotka, gdy tuleje zastąpimy łożyskiem, i czym to się objawia, lżej się obraca korbka, czy ten oto zabieg zminimalizuje szum wydobywający się z wewnątrz kołowrotka, czy może gniazdo, w którym usadowiana jest tuleja, szybciej się wyrobi :unsure: . Jakie są plusy takiego zabiegu :unsure:.



tak wyczujesz różnicę i to znaczną oba moje super aero x gt mają włożone łożyska zamiast tulejek

#12 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 20 maj 2011 - 17:00

Ja robiłem tunning certate 2000 i 3500 - wymieniałem tulejki metalowe pod szpulą na łożyska.Diametralnej różnicy nie widać ale ja się lepiej czuję, że ośka ze szpulą nie będą się w razie czego obcierać. :D

#13 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18562 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 21 maj 2011 - 08:26

w certate, caldii, tierra, e-gee itp. rozmiaru 2500/3000 revros na pewno też:
w rolce jest na pewno 3x6x2.5
w uchwycie korbki 4x7x2.5
pod szpulą 7x11x3,
to jest w milimetrach śr. wew., zew. i grubość, takie są standardy łożysk różnice co 0,5mm max jest czyli pomylić się nie da

chyba tylko w tych miejscach są plastikowe tulejki,


Super Damian, dzieki ! O cos takiego mi chodzilo :D

Dopytam tylko o łożysko które podpiera korbkę właśnie - chcialem dać po obu stronach takie - czy te miałeś na myśli wymieniając 4x7x2.5 ?

Co z czarnuchem Shimano Aero - ktoś podrzuci coś?

A Slammer 360 - da się tam coś wsadzić w ogóle?

#14 OFFLINE   Endi

Endi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 233 postów

Napisano 21 maj 2011 - 09:12

shimano SBL czy '97 Super Aero?

#15 OFFLINE   Damian111oneeleven

Damian111oneeleven

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 338 postów

Napisano 21 maj 2011 - 14:26

Dopytam tylko o łożysko które podpiera korbkę właśnie - chcialem dać po obu stronach takie - czy te miałeś na myśli wymieniając 4x7x2.5 ?

łożysko w uchwycie korbki, czyli wew. handle knob jak tu http://www.japantackle.com/Tuning_parts/Change_cork_knobs.ht m
w niektórych są 2 szt. a w większości(też tam co wsadzają tulejkę) jedna sztuka 4x7x2,5, no chyba że korbka jest podwójna :D w RCS podwójnej jest po jednej szt. na knob w pojedynczej dwa.

bo jeżeli chodzi Ci o podparcie korby czyli podpierające koło przekładni co masz dwie sztuki, to wymiarów nie znam - chyba w żadnej daiwie ze średniej półki nie brakuje tam łożysk, niema żadnych tulejek. no chyba że chcesz wymienić zużyte to musisz rozkręcić i zmierzyć(to powinno być coś koło 7x11x3 - 7x13x4 ale nie wiem dokładnie).

#16 OFFLINE   stugrzeg

stugrzeg

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 347 postów
  • LokalizacjaKosmos
  • Imię:mów mi Zenek

Napisano 21 maj 2011 - 17:15

w certate, caldii, tierra, e-gee itp. rozmiaru 2500/3000 revros na pewno też:
w rolce jest na pewno 3x6x2.5


Certate w rolce ma inne łożysko, a Caldia inne (tzn nie ma wcale ale można wstawić)


#17 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18562 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 21 maj 2011 - 23:40

shimano SBL czy '97 Super Aero?


Super Aero GT :D

#18 OFFLINE   Endi

Endi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 233 postów

Napisano 22 maj 2011 - 16:20

w takim razie mozesz tylko 2 dolożyc :D


http://www.daily-fishing.ru/snasti/reels/shimano_stradic_gtm _1997/ prosze tutaj masz stradica 4000 GTM...

dokładasz jedno lozysko na pinionka 6х10х3

i w boczek 7x11x3

rolke prowadząco zostaw w spokoju bo ciezko to zrobić, jest przy tym grzebania, albo najlepiej kupić jakieś twin powera XT, albo biomastera i wlozyc caly mechanizm rolki :D

do super X 4000/3000 sa takie same wymiary łozysk, tylko tam jeszcze jedno musimy dodać pod korbe 7x13x4... iii w tym momemcie mamy czarnego twin powera XTR, ja zrobilem tak ze swoim Shimano Super X 3000 GTM 7.1:1 !!!<_< maszyna pod metoda angielska perfekcyjna....

wiecej nigdzie nie wlozymy zadnego ballberinga :D profilaktycznie prosze zaznaczyc przekłądnie, sprawdzić jak bedzie chodzić, jezeli nic zlego nie bedzie działo sie po dodaniu lozysk, to sprobować wyeliminować minimalne luzy zmiana polozenia przekladni, ale gdyby wtedy zaczeło lekko skrobac to wrocić do tamtego ustawienia przekladni :D

#19 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18562 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 22 maj 2011 - 19:55

bo jeżeli chodzi Ci o podparcie korby czyli podpierające koło przekładni co masz dwie sztuki, to wymiarów nie znam - chyba w żadnej daiwie ze średniej półki nie brakuje tam łożysk, niema żadnych tulejek. no chyba że chcesz wymienić zużyte to musisz rozkręcić i zmierzyć(to powinno być coś koło 7x11x3 - 7x13x4 ale nie wiem dokładnie).


Właśnie o to mi chodzi - do takiego Revrosa jeszcze nie zaglądałem ale zdziwiłbym się gdyby był obustronnie podparty na ten przykład. Poczekam, Może ktoś coś dorzuci jeszcze na ten temnat :D

@Endi
Balszoje spasioba, wasze błagarodie :mellow: tego mi było trzeba

@all
A co z tym Slammerem - da sie coś tam wsadzić z łożysk?


#20 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14821 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 12 czerwiec 2011 - 23:05

Witam,

Pojawil sie pomysl stworzenia biblioteki zawierajacej zestawione wymiary lozysk wystepujace we wnetrzach kolowrotkow spiningowych.
Takie pomysly na naszym forum nie pozostaja bez odpowiedzi.
Zalaczam plik (MS Excel) pozwalajacy na wpisywanie wymiarow lozysk w poszczegolnych modelach kolowrotkow.
Kazda marka bedzie miala swoja tabele, a potem po kolei:
Model, rozmiar. I poszczegolne miejsca, gdzie w kolowrotkach moga wystepowac lozyska.
Jesli zdazyloby sie tak, ze w jakims kolowrotku wystepuje lozysko w miejscu, ktorego zamieszczona tabelka nie przewiduje to prosze o informacje - bedziemy aktualizowac.
Dla ulatwienia lektury poszczegolne miejsca w kolowrotku zostaly zaznaczone kolorystycznie - szpula, kablak, przekladnia, korbka.
Brak lozyska w danym miejscu w konkretnym modelu czy rozmiarze oznaczamy X. Jesli lozysko wystepuje ale nie jestesmy w stanie podac jego wymiarow zaznaczamy ?.

Zapraszamy wszystkich do wspolpracy przy tworzeniu biblioteki.
Plik mozna pobierac, uzupelniac i wstawiac z powrotem w tym watku.
Tylko od nas zalezy czy stworzymy cos naprawde wyjatkowego i przydatnego.

Pozdrawiam

Guzu
 







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: kołowrotek, łożyska

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych