Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jaki drut do obrotówek?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
82 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2772 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 20 marzec 2019 - 07:46

Czyli już coś tam zapomniałem z teorii. Dzięki za wyjaśnienie.

 

Nie wszystko pamięta się ze studiów  ;) .



#42 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2772 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 20 marzec 2019 - 08:25

Ważniejsza sprawa od drutu to strzemiączko

Mepps bardzo lubi używać blaszanych zaginanych strzemiączek a te okazuje się że mają bardzo duże "luzy" po założeniu na drut. Jeżeli obrotówka ma bicie i nie pracuje w osi drutu ( a to 99 % przypadków ) to i punkt styku strzemiączka z drutem lata jak chce i wbrew pozorom to ułatwia start i pracę.

Zrobiłam kilka strzemiączek spasowanych tak że luzu między drutem było na 5 setnych mm i okazało się że pogorszyło to start obrotówki.

Pierwsze swoje obrotówki robiłam na drucie chropowatym i nie wszystko tak ładnie pracowało jakbym tego chciała. Teraz rozmontowałam te stare blaszki i założyłam na nowy polerowany drut. Pracują sporo lepiej.

 

Elu jeśli luz pomiędzy otworem strzemiączka a średnicą drutu jest zbyt mały, to mówiąc bez wnikania w szczegóły trudniej jest ściąć wiązania pomiędzy cząsteczkami wody, stąd większe opory przy starcie. Zjawisko jest dosyć złożone, ale efekt jest taki jak napisałem. Nie ma niestety wzoru na dobór luzu. Trzeba to zrobić eksperymentalne tak jak starasz się to robić. Trzeba próbować, robić notatki i wyciągać wnioski. Podziwiam i życzę powodzenia i liczę, że podzielisz się zgromadzoną wiedzą  :) .


Użytkownik Banjo edytował ten post 20 marzec 2019 - 10:33

  • S.N. lubi to

#43 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2772 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 20 marzec 2019 - 08:31

................
Drut o średnicy 1mm może mieć wielokrotnie większą powierzchnię od drutu o średnicy 2mm.

 

Wczoraj to stwierdzenie nie skomentowałem odpowiednio.  Pokaż mi proszę taki drut stalowy o średnicy 1 mm o wielokrotnie większej powierzchni niż drut o średnicy 2 mm. Różnicą w chropowatości powierzchni nie uzyskasz takiej różnicy. Powiem krótko jest to: bzdura, bzdura i jeszcze raz bzdura. Poniosło Ciebie wczoraj, albo nie wiesz co to jest powierzchnia walca  ;) .


  • Bander i eRKa lubią to

#44 OFFLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Napisano 20 marzec 2019 - 09:06

Drut w Meppsach jest chropowaty bo jest wystarczający do ich zastosowań, obrotówka pracuje dobrze.

Ela stwierdza, że na drucie polerowanym jej obrotowki pracują lepiej - i ma rację. Tyle tylko, że dotyczy to jej skrzydełek o określonej geometrii. W Meppsach zapewne nie zauważylibyćmy różnicy... ale na pewno gorzej by nie było.

Dochodzą jeszcze niuanse typu luz na strzemiączku itp... i również Ela to ładnie wytłumaczyła na przykładzie.

 

Dzięki Sławku za prostowanie bzdur :)


  • Banjo lubi to

#45 OFFLINE   Lepton

Lepton

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 820 postów
  • Imię:Andrzej

Napisano 20 marzec 2019 - 10:04

 wychodzi, że mepps pojęcia nie ma o wirówkach :)

 

Całkowicie się zgadzam z Twoją opinią.  Mepps to bardzo dziwna firma.

Zastanawiające dlaczego jeszcze nie zbankrutowała.Plątałem się po ich

zakładzie w Contes całe dwa miesiące. Do dnia dzisiejszego nie potrafię

wyjaśnić dlaczego ten drut o który toczymy spór przychodzi od dostawcy

błyszczący,a po opuszczeniu galwanizerni jest taki nijaki,wręcz "brudny".

Lwia część tego badziewnie wyglądającego drutu jest pakowana i wraz

z innymi elementami błystek wysyłana do  USA i Kanady. Tamtejszych

zakładów  (pomimo,że produkują więcej niż Francuzi ) nikt w firmie nie

określa inaczej niż  "nasze montownie". 

 

Kolejny paradoks,Mepps uważa,że uszko ich błystek jest tak perfekcyjnie 

uformowane,iż nikomu do tej pory nie udało się tego elementu skopiować. 

Oni są faktycznie mocno zakręceni


  • eRKa lubi to

#46 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2772 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 20 marzec 2019 - 10:32

Elu jeśli luz pomiędzy otworem strzemiączka a średnicą drutu jest zbyt mały, to mówiąc bez wnikania w szczegóły trudniej jest ściąć wiązania pomiędzy cząsteczkami wody, stąd większe opory przy starcie. Zjawisko jest dosyć złożone, ale efekt jest taki jak napisałem. Nie ma niestety wzoru na dobór luzu. Trzeba to zrobić eksperymentalne tak jak starasz się to robić. Trzeba próbować, robić notatki i wyciągać wnioski. Podziwiam i życzę powodzenia i liczę, że podzielisz się zgromadzoną wiedzą  :) .

 

Upss  ;) .


Użytkownik Banjo edytował ten post 20 marzec 2019 - 10:33


#47 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4898 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 20 marzec 2019 - 10:33

Powiem krótko jest to: bzdura, bzdura i jeszcze raz bzdura. Poniosło Ciebie wczoraj, albo nie wiesz co to jest powierzchnia walca  ;) .

Powstrzymam się od komentarza ale naprawdę, aż trudno mi pojąć, że wierzysz w to co napisałeś.

Przez wiele lat badałem dokładnie powierzchnię różnych mediów, które były odpowiedzialne za osiedlanie się bakterii w filtrach biologicznych..."chropowate substraty" w kształcie walca o podobnej średnicy mogą różnić się powierzchnią w zakresie jakiego nie jesteś sobie w stanie wyobrazić...

Żałuję, biorąc jednak pod uwagę poziom dyskusji lub płaszczyznę na jakiej się ona odbywa, nie ma sensu abym dalej w niej uczestniczył. Nie jestem w stanie przebić się do waszej wyobraźni za pomocą słów.

Zważcie jeszcze na fakt, że strzemiączko oddziałuje nie tylko na drut ale również na to o co się opiera podczas pracy... pamiętajcie, że całość jest smarowana wodą...i jeśli możecie, spokojnie przeczytajcie mój pierwszy post w tym wątku...

#48 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2772 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 20 marzec 2019 - 10:40

I myślisz, że Mepps to rozważa w swoich błystkach? 



#49 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2592 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 20 marzec 2019 - 10:44

Drut o średnicy 1mm może mieć wielokrotnie większą powierzchnię od drutu o średnicy 2mm.

 

Fakt - to jest bzdura. Bo drut to nie jakiś węgiel aktywny, ani sękata gałąź, lecz przedmiot wykonany z odpowiednią klasa tolerancji. Dla najgorzej wykonanego tzn z największą dopuszczalną klasą chropowatości -  to i tak ten o średnicy 1 mm będzie miał mniejszą pow od grubszego...


  • Banjo lubi to

#50 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2592 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 20 marzec 2019 - 10:45

Całkowicie się zgadzam z Twoją opinią.  Mepps to bardzo dziwna firma.

Zastanawiające dlaczego jeszcze nie zbankrutowała.Plątałem się po ich

zakładzie w Contes całe dwa miesiące. Do dnia dzisiejszego nie potrafię

wyjaśnić dlaczego ten drut o który toczymy spór przychodzi od dostawcy

błyszczący,a po opuszczeniu galwanizerni jest taki nijaki,wręcz "brudny".

Lwia część tego badziewnie wyglądającego drutu jest pakowana i wraz

z innymi elementami błystek wysyłana do  USA i Kanady. Tamtejszych

zakładów  (pomimo,że produkują więcej niż Francuzi ) nikt w firmie nie

określa inaczej niż  "nasze montownie". 

 

Kolejny paradoks,Mepps uważa,że uszko ich błystek jest tak perfekcyjnie 

uformowane,iż nikomu do tej pory nie udało się tego elementu skopiować. 

Oni są faktycznie mocno zakręceni

 

Tak działa zasada - lepszy bo pierwszy....

 

Czyżby drut (zwykły) był pokrywany tylko warstwą cynku w galwanizerni????? To nie jest nierdzewny?????

 

Więc chyba jasne dlaczego jest jaki jest hahahaha


Użytkownik eRKa edytował ten post 20 marzec 2019 - 10:48


#51 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1830 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 20 marzec 2019 - 10:51

Przy dużej chropowatości, czy nawet przekroju gwiazdki, powierzchnia może i będzie większa, liczy się jednak powierzchnia styku
Dawno temu w spinningowych czasach gdy na rynku brakowało wszystkiego, bawiłem się i w składanie i własnoręczne wytwarzanie obrotek.
Jeśli były dobrze skonstruowane, właściwy profil skrzydełka, obciążenie, reszta elementów, to drut miał znaczenie drugorzędne.
  • eRKa lubi to

#52 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2772 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 20 marzec 2019 - 11:28

Powstrzymam się od komentarza ale naprawdę, aż trudno mi pojąć, że wierzysz w to co napisałeś.

Przez wiele lat badałem dokładnie powierzchnię różnych mediów, które były odpowiedzialne za osiedlanie się bakterii w filtrach biologicznych..."chropowate substraty" w kształcie walca o podobnej średnicy mogą różnić się powierzchnią w zakresie jakiego nie jesteś sobie w stanie wyobrazić...

Żałuję, biorąc jednak pod uwagę poziom dyskusji lub płaszczyznę na jakiej się ona odbywa, nie ma sensu abym dalej w niej uczestniczył. Nie jestem w stanie przebić się do waszej wyobraźni za pomocą słów.

Zważcie jeszcze na fakt, że strzemiączko oddziałuje nie tylko na drut ale również na to o co się opiera podczas pracy... pamiętajcie, że całość jest smarowana wodą...i jeśli możecie, spokojnie przeczytajcie mój pierwszy post w tym wątku...

 

Możemy też porozmawiać o fraktalach. Tylko jakie to ma praktyczne zastosowanie w obrotówkach, gdzie występuje ruch i zużywanie powierzchni?


  • eRKa lubi to

#53 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2772 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 20 marzec 2019 - 15:13

@guciolucky powiąż proszę ze sobą trzy hasła:  drut chropowaty - bakterie - Mepps. 

 

Zapewne nie nadążam za Twoim tokiem myślenia i chętnie poczytam Twoich rozważań. Może masz rację, ale jak mam to ocenić skoro nie powiązałeś ze sobą tych trzech haseł. Może to już jakoś zweryfikowałeś?


Użytkownik Banjo edytował ten post 20 marzec 2019 - 15:14

  • eRKa lubi to

#54 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2592 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 20 marzec 2019 - 15:23

Na chropowatym drucie gromadzą się bakterie które powodują "specyficzne drgania" Meppsa...

 

Ot tak mi się skojarzyło...


Użytkownik eRKa edytował ten post 20 marzec 2019 - 15:23


#55 OFFLINE   krzychun

krzychun

    Giełda rulez

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2189 postów
  • LokalizacjaWieluń
  • Imię:Krzysiek

Napisano 20 marzec 2019 - 22:53

Na chropowatym drucie gromadzą się bakterie które powodują "specyficzne drgania" Meppsa...
Ot tak mi się skojarzyło...

I ukwiały

Użytkownik krzychun edytował ten post 20 marzec 2019 - 22:54


#56 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2772 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 21 marzec 2019 - 07:30

Przy dużej chropowatości, czy nawet przekroju gwiazdki, powierzchnia może i będzie większa, liczy się jednak powierzchnia styku
Dawno temu w spinningowych czasach gdy na rynku brakowało wszystkiego, bawiłem się i w składanie i własnoręczne wytwarzanie obrotek.
Jeśli były dobrze skonstruowane, właściwy profil skrzydełka, obciążenie, reszta elementów, to drut miał znaczenie drugorzędne.

 

Wszytko o czym piszesz ma sens. Dodałbym jednak, że oprócz powierzchni styku współpracujących elementów ważne, istotne jest też to jaki moment obrotowy wytworzy skrzydełko, aby pokonać moment tarcia występujący pomiędzy tymi elementami. Przy dużych skrzydełkach rzeczywiście nie ma problemu, chociaż jak drut będzie skorodowany (chropowaty), to też będzie problem z obracaniem się skrzydełka. Natomiast w przypadku małych skrzydełek, poniżej nr 1 ma to już istotne znaczenie, gdyż skrzydełko jest o małej powierzchni. Nie zawsze udaje się pokonać ten nieszczęsny moment tarcia, zwłaszcza przy starcie. W ogóle przy małych błystkach wiele elementów ma większy wpływ na ich pracę. To może być wielkość elementów składowych, średnica drutu, korpus, rozkład obciążenia (wyważenie). Podobnie jest z woblerami. Przy dużych korpusach i sterach można pozwolić sobie na pewne niedoskonałości, ale w przypadku małych woblerów podobne błędy będą miały istotne znaczenie, nawet popełnione w mniejszej skali.



#57 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2772 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 21 marzec 2019 - 10:46

Powstrzymam się od komentarza ale naprawdę, aż trudno mi pojąć, że wierzysz w to co napisałeś.

Przez wiele lat badałem dokładnie powierzchnię różnych mediów, które były odpowiedzialne za osiedlanie się bakterii w filtrach biologicznych..."chropowate substraty" w kształcie walca o podobnej średnicy mogą różnić się powierzchnią w zakresie jakiego nie jesteś sobie w stanie wyobrazić...

Żałuję, biorąc jednak pod uwagę poziom dyskusji lub płaszczyznę na jakiej się ona odbywa, nie ma sensu abym dalej w niej uczestniczył. Nie jestem w stanie przebić się do waszej wyobraźni za pomocą słów.

Zważcie jeszcze na fakt, że strzemiączko oddziałuje nie tylko na drut ale również na to o co się opiera podczas pracy... pamiętajcie, że całość jest smarowana wodą...i jeśli możecie, spokojnie przeczytajcie mój pierwszy post w tym wątku...

 

Wypowiem się ostatni raz. O ile nie mylę się jest to wątek poświęcony drutowi do obrotówek. Twój przeskok myślowy od drutu do bakterii tworzący kolonie na filtrach jest zbyt dużym skokiem, domniemam dla większości czytających ten wątek. Nie każdy z nas posiada lub posiadał akwarium i jeszcze do tego hodował bakterie nitryfikacyjne i na dodatek badał ich powierzchnię. Zawsze można wskazać jakiś skrajny przypadek, zwłaszcza wytwór w przyrodzie, negujący poglądy innych. Jaki ma związek drut do obrotówek z bakteriami do tej pory nie wyjaśniłeś. Kolejna sprawa, pojęcie "drut" jest zarezerwowane dla innych elementów, wytworów niż to, co tworzą wspomniane bakterie. Zatem nie dziw się mojej reakcji. 

Aby wypowiadać się w sposób teoretyczny, a raczej domyślać się, o tym dlaczego Mepps stosuje drut o większej chropowatości niż pozostali wypada posiadać wiedzę raczej z nauk technicznych wspomaganych wiedzą z chemii. Rozumiem, że takową posiadasz. Chyba, że czytałeś jakieś opracowania firmy Mepps, to podaj źródło, chętnie przeczytam, a może zrobiłeś jakieś wiarygodne badania to, jeśli możesz podziel się z nami tą wiedzą. Wiedza z nauk technicznych potrzebna jest z wielu dziedzin. Na pewno przyda się z:

1. Mechaniki - ruch obrotowy (wirujący), oś obrotu (nie zawsze jest stała) itp,

2. Teorii Maszyn i Mechanizmów, że jest coś takiego jak para obrotowa i najlepszym kształtem w tym przypadku jest przekrój okrągły opisywany średnicą, odstępstwa od tego kształtu powodują, że taka para nie spełnia swego zadania, tarcie i moment tarcia występujący w ruchu obrotowym także o tym można dowiedzieć się.

3. Z Technologii i Metrologii można dowiedzieć się, że dany kształt wykonuje się z pewną tolerancją wymiarową oraz dotyczącą kształtu (walcowość), chropowatością. Z tego można także wyciągnąć wniosek, że drut o średnicy 1 mm nawet najbardziej chropowaty nie będzie miał większej powierzchni niż drut o średnicy 2 mm. Także taki, że chropowatością nie da się zwiększyć powierzchnię drutu na tyle aby to brać pod uwagę, gdyż są tolerancje wykonania średnicy itd.

4. Zagłębiając się dalej korzystamy z Tribologii, gdzie dowiemy się oprócz tarcia, o innych właściwościach materiałów tworzących parę cierną, że jest coś takiego jak lepkość (różna dla różnych materiałów), że cząsteczki środka smarnego (wody) przylegają do ścianek otworu strzemiaczka i do drutu, i aby wprawić w ruch skrzydełko należy ściąć wiązania pomiędzy cząsteczkami wody, że jest chropowatość powierzchni i jaki ma wpływ na ruch itp.

Pragnę też zauważyć, że wiedza techniczna bardzo często wynika z fizyki, chemii.

To tyle, tak na szybko, co jest niezbędne, aby teoretycznie podjąć się próby oceny.

A praktycznie? Wystarczy zrobić to, co zrobiła Ela. Porównać na błystkach dwa rodzaje drutu, aby stwierdzić, że chropowatość ma wpływ negatywny na pracę błystki, zwłaszcza dla błystki o małym skrzydełku. 

Jedynie co mi się podoba w Twojej postawie, to abstrakcyjne myślenie, które często może przynieść sukces, ale muszę to z przykrością stwierdzić - nie w tym przypadku.

 

A jeśli Was interesuje moje zdanie. To odpowiem, że nie wiem co skłoniło firmę Mepps do takiego ruchu, mogę tylko domyślać się. Nie łowię na ich błystki. Mam polskie zamienniki, na które skutecznie łowię. Mam też swoje. Teoretycznie rozważyłbym dwa przypadki (nie mając żadnej wiedzy od Meppsa):

1. Jeśli kupują taki drut, to przyjąłbym czynnik ekonomiczny. Oni kupują znacznie więcej drutu niż każdy z nas. Nie znam kondycji finansowej tej firmy, ale wiem że najpierw muszą zainwestować w kupno drutu.

2. Jeśli prawdą jest to co napisał @Lepton, że kupują drut błyszczący a potem go galwanizują to przeprowadziłbym badania tego drutu, ale dla drutu z kilku lub kilkunastu wirówek, aby badania były wiarygodne oraz wyciągnąć właściwe wnioski. Co bym zrobił? Przeciął drut prostopadle do osi i obejrzał pod mikroskopem strukturę tego pokrycia galwanicznego oraz porównał z drutem gładkim. Zbadałbym skład chemiczny tego pokrycia. Przeprowadziłbym badania w celu wyznaczenia współczynnika tarcia.

Może wówczas, udałoby mi przybliżyć się do odpowiedzi sensu wykonania tego ruchu ze strony Meppsa.

A tak naprawdę - Komu to potrzebne?  ;)

 

Jest przynajmniej jeszcze jedna interpretacja. Kiedyś spytałem się właściciela firmy Wirek wykonującej błystki: Po co skrzydełka galwanizuje na połysk? Przecież to podraża koszt wykonania. Odpowiedział tak: "Takie lepiej sprzedają się"  :)


Użytkownik Banjo edytował ten post 21 marzec 2019 - 11:55


#58 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1830 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 21 marzec 2019 - 11:42

Przyczyna może być bardzo prozaiczna...  Galwanizowane na mat by sie nie błyszczało, na pracę ma niewielki wpływ, bo pod strzemiączkiem i tak po krótkiej chwili się "wyślizga" ;)


  • Greg Fish i Banjo lubią to

#59 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2772 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 21 marzec 2019 - 11:53

Przyczyna może być bardzo prozaiczna...  Galwanizowane na mat by sie nie błyszczało, na pracę ma niewielki wpływ, bo pod strzemiączkiem i tak po krótkiej chwili się "wyślizga" ;)

 

Też tak może być. Tylko nie lepiej kupić drut matowy? Chyba, że nie mają zaufania.

Moje błystki i te kupowane od kolegi mają właśnie matowy drut i pracują jak ta lala ;)  :) :lol: .



#60 OFFLINE   krzychun

krzychun

    Giełda rulez

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2189 postów
  • LokalizacjaWieluń
  • Imię:Krzysiek

Napisano 21 marzec 2019 - 12:51

Oni chyba nie galwanizują tylko trawią drut. Galwanika to jakaś warstwa na powierzchni, która w przypadku obrotówki szybko zostanie starta w okolicach strzemiączka. 

Może nawet nie trawią, tylko ulepszają cieplnie, obrabiają cieplnie. Wg mnie na 100% nie galwanizują.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych