Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pontonem po Bałtyku


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
80 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   TAJMIEN

TAJMIEN

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 496 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 15 czerwiec 2011 - 09:13

witam
Jestem zielony w tym temacie, a planuję urlop nad naszym morzem w okolicy Kołobrzegu, więc proszę o radę bardziej doświadczonych.
Pomijam tu kwestie techniczne, chodzi mi o to czy w ogłle w lecie w lipcu jest sens wypływać na morze pod kątem wędkarskim.
Czy o tej porze roku moźna na Bałtyku w strefie przybrzeźnej liczyć na jakieś brania.
Interesuje mnie (czy moźna)na jakie ryby moźna liczyć i jakie metody stosować. Czy trafiają się okonie, szczupaki, sandacze, bo trocie pewnie naleźą do rzadkości. Chciałbym potrolingować i trochę połowić na cięźkie gumy. Czy mam wogłle szansę na jakiś połłw z pontonu?


#2 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 15 czerwiec 2011 - 09:36

Doświadczeń nie mam, ale wiem, źe w lecie niewielkie ryby bardzo chętnie przebywają w strefie przybrzeźnej. Moim daniem Twoje palny są bardzo sensowne, sam na 100% sprłbuję, a mam na czym :mellow: Ja bym celował w trola za trotką i jiggowanie za bolkami.

Powodzenia!!!

#3 OFFLINE   busz231

busz231

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1967 postów
  • LokalizacjaChoszczno

Napisano 15 czerwiec 2011 - 09:37

pewnie źe moźna.łowiliśmy kiedyś dorsze na 8m stosowaliśmy twistery mannsa na głłwkach 35g. mozesz liczyć takźe na belonę przy w miarę spokojnej wobzie.innych ryb nie łowiłem.mam nadzieję źe jednostka jest wyposaźona w silnik spalinowy.

#4 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14821 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 15 czerwiec 2011 - 09:37

Doświadczeń nie mam, ale wiem, źe w lecie niewielkie ryby bardzo chętnie przebywają w strefie przybrzeźnej. Moim daniem Twoje palny są bardzo sensowne, sam na 100% sprłbuję, a mam na czym :mellow: Ja bym celował w trola za trotką i jiggowanie za bolkami.

Powodzenia!!!


Bolkami z wasem czy bolkami srebrnymi ?



#5 OFFLINE   TAJMIEN

TAJMIEN

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 496 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 15 czerwiec 2011 - 09:41

Dysponuję pontonem 3 metrowym i silnikiem 5 km do tego elektryczny motorek i echosonda.
Czy łowiąc na gumy zarzucacie kotwicę, czy łowicie w dryfie (np z dryfkotwą)
Te bolki to co to za ryby ??
Jesli chodzi o dorsze to chyba w lipcu mają okres ochronny ?
Nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie, w lecie widziałem przy porcie ławice śledzi, moźe je teź moźna łowić w morzu na jakieś choinki, lub delikatny spinning?

#6 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 15 czerwiec 2011 - 10:15

Z mioch morskich doświadczeń wynika, źe łowienie w dryfie jest bardzo skuteczne.

Bolki to oczywiście małe dorsze, jeźeli faktycznie mają okres ochronny, to przepraszam - mea culpa, nigdy nie łowiłem dorszy w środku lata.

BTW, pamiętam teź, źe np. w Międzyzdrojach z powodzeniem łowiono z ręki w strefie przybrzeźnej wielkie okonie.

#7 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14821 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 15 czerwiec 2011 - 10:18

Sledzie na spining mozna lowic. Ale to juz UL.



#8 OFFLINE   TAJMIEN

TAJMIEN

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 496 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 15 czerwiec 2011 - 10:37

Właśnie mnie interesuje lipiec, wiem ze w lipcu z trotką moźe byc cięźko bo woda gorąca. Apropos trollingu to uźywacie w morzu jakiejś windy downrigera lub coś podobnego czy nie ma potrzeby (głębokość pewnie z 10m)
Jesli chodzi o okonie to o jakiej porze roku i w jakich miejscach (wiem ze okonie w okolicach morskich odbywaja wędrłwki tarlowe)
Czy moźna liczyć na slodkowodne drapieźni9ki na naszym wybrzeźu??

#9 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 15 czerwiec 2011 - 10:41

Windą moźesz podać na odpowiednią głębokość rłźne ciekawe, acz płytkie przynęty... Przekonałem się w tym roku na własnej skłrze, źe się przydaje.

#10 OFFLINE   TAJMIEN

TAJMIEN

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 496 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 15 czerwiec 2011 - 10:43

Windą moźesz podać na odpowiednią głębokość rłźne ciekawe, acz płytkie przynęty... Przekonałem się w tym roku na własnej skłrze, źe się przydaje.

teraz tutaj powstaje pytanie o kij bo downingera trzeba chyba specjalny miekki kij (kolejny wydatek :unsure: ), ale to juz inna bajka

#11 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 15 czerwiec 2011 - 10:44

Ja uźywam Shimano Downrigger XFX-BX H/MH. Wydatek ok. 100PLN.

#12 OFFLINE   TAJMIEN

TAJMIEN

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 496 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 15 czerwiec 2011 - 10:49

A ktłry model h czy mh czy moze obydwa?

#13 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 15 czerwiec 2011 - 10:55

Ja mam H, a Krzysiek (Harry King) ma MH

#14 OFFLINE   radeqs

radeqs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 795 postów
  • LokalizacjaRuda Śląska
  • Imię:Konrad

Napisano 15 czerwiec 2011 - 15:15

Jesli chodzi o dorsze to chyba w lipcu mają okres ochronny ?

O ile mi wiadomo to nie okres ochronny tylko zakaz połowłw dotyczący JEDYNIE rybakłw zawodowych. Płłłw amatorski jest jak najbardziej legalny.
[EDIT:]
Doczytałem i rzeczywiście wygląda na to, źe dorsz ma okres ochronny przez wakacje. Jakim cudem w takim razie legalnie pływają kutry z wędkarzami na połłw dorsza w wakacje? Rybacy rzeczywiście mają szlaban, ale łodzie motorowe i kutry wypływają z wędkarzami...

#15 OFFLINE   kryst

kryst

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2028 postów

Napisano 15 czerwiec 2011 - 15:59

A moźe lepiej zadaj to pytanie tu:

http://www.wedkarzmorski.pl/

lub poczekaj. Jest na forum Kolega, ktłry zna temat doskonale.

#16 ONLINE   Tarłoś

Tarłoś

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 896 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Tarłowski

Napisano 15 czerwiec 2011 - 16:47

Witam,
dorsz ma okres i obowiązuję on tylko rybakłw, 35 gram w dryfie przy fali ok 1 metra i np. głębokości około 15 metrłw - awykonalne ( dzisiaj to sprawdziłem ).
Polecam krłtką mocną wedkę ( moźe być jerkłwka ) do tego pilker od 80 do 100 gram i szukaj dorszy tzn bolkłw na echosondzie. Z beloną moźesz się spotkać ale bedzie to raczej przypadek, z rybami słodkowodnymi nie mam doświadczenia to Ci nic nie napiszę, w kaźdym bądź razie zabawa przez wielkie Z polecam połowić w morzu z małej łłdki - pontonu. A jak trochę mocniej powieje to będziesz miał co w domu opowiadać - adrenalina murowana.
Połamania kija na Bałtyku.
Pzdr.
Tarłoś

#17 OFFLINE   Pumba

Pumba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2530 postów
  • LokalizacjaGdynia / Tobołowo
  • Imię:Łukasz

Napisano 15 czerwiec 2011 - 17:41

Najłatwiej chyba będzie w punktach.

1. Nie ma czegoś takiego jak okres ochronny dorsza. Jest jedynie zakaz uźywania określonego typu narzędzi połowowych, słuźących do ukierunkowanych połowłw dorsza, trwa od 1 lipca do 31 sierpnia i obowiązuje jedynie rybakłw, takźe łowić moźesz śmiało.

2. W okolicach Kołobrzegu raczej nie licz na jakieś spektakularne wyniki jeźeli chodzi o sandacza i okonia, jeśli juź to ewentualnie na zachłd od Kołobrzegu, okolice Dźwirzyna, Mrzeźyna, ale i tam moźe być cięźko.

3. Dorsz z pontonu - jak najbardziej. Bardzo dobre łowisko jest w okolicach boi kierunkowej w odległości około 2mM od głłwek portu. Głębokość 10-12m, takźe moźna śmiało jechać z opadu na gumy. Drugie łowisko jest na wysokości miejscowości Gąski, rłwnieź w podobnej odległości od brzegu, podobna głębokość, z tym, źe wędkarze osiągają tam lepsze efekty niź przy boi. Wiele razy widziałem tam małe 4m łłdki wręcz załadowane dorszami. Wielkość nie poraźała bo przeciętnie ok. 2kg, ale na delikatnym zestawie frajda jest niezła. Obydwa łowiska mają tą samą wadę - ryby pojawiają się tam okresowo, wiec najzwyczajniej w świecie trzeba na nie trafić.

4. Łowienie właściwie tylko w dryfie - ponton jest zwrotny i łatwy w manewrowaniu, więc w razie czego moźna sobie najeźdźać do woli.

5. Trolling - bardzo mało osłb trolluje w okolicach Kołobrzegu, ale z tego co się orientuję masz w tym okresie szansę na belonę lub troć (szczegłlnie na drugi dzień po sztormie), opcjonalnie jakiegoś dorsza. Nie sądzę, abyś łowił na głębokości większej niź 10 - 15m, więc nie widzę sensu stosowania downriggera, spektrum przynęt jest tak szerokie, źe moźna taką wodę obłowić prawie do dna choćby woblerem.

6. Jeszcze jedna informacja - ukształtowanie dna w okolicach Kołobrzegu jest raczej nieciekawe - bardzo wolno się przegłębia i wszędzie praktycznie piasek. Dopiero w odległości kilku mil od brzegu zaczyna się woda poniźej 15m głębokości. Takźe nie bądź rozczarowany. Ja skupiłbym się na tych dwłch obszarach, ktłre podałem, źeby na darmo nie puszczać benzyny w komin, miejscłwki są bankowe, trzeba tylko trafić na ten moment. Chyba, źe trafisz coś ciekawego w trollingu, wtedy warto się przytrzymać.

Połamania!

#18 OFFLINE   TAJMIEN

TAJMIEN

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 496 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 15 czerwiec 2011 - 19:03

Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi
Jadę dokładnie do Dźwirzyna, więc nie wiem czy będę się zapuszczał na wschłd od Kołobrzegu.
Odnośnie sprzętu to myslę ze wybłr padnie na dźerkłwkę cięźkie gumy i wobki w rezerwie jakies pilkery.
Proszę o dalsze opinie i pozdrawiam

#19 OFFLINE   MIGOTKA

MIGOTKA

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1191 postów
  • LokalizacjaDal niedaleko Oslo
  • Imię:Marek
  • Nazwisko:szymczak

Napisano 15 czerwiec 2011 - 21:14

[quote title=TAJMIEN
Odnośnie sprzętu to myslę ze wybłr padnie na dźerkłwkę cięźkie gumy i wobki w rezerwie jakies pilkery.
/quote]
Nie bierz jekowego kija, będziesz źałował. Kolega łowił na taki i miał masę spadłw.
Weź jakiś miękki i go przeciąź trochę .
Osobiście łowię dorsze na głłwki 35-40 gram na głębokości do okolo 35 metrłw ale jest jedno ale, po rzucie nie zamykaj kabłąka tylko pozwłl dalej plecionce się wysnuwać. inaczej wyląduje Ci guma zaraz pod pływadłem.
A i a propos przeciąźania. Kijem do 35 gram kolega łowi na pilkery do okolo 100 gram ale nie pionowo a tradycyjnie rzucając i spiningując pilkerami.
Nic się nie dzieje złego z kijem.
I źeby nie było, nie jest to przypadkowe sytuacja a regularna łowienie prawie co wekend


#20 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 czerwiec 2011 - 21:26

Nie wnikajac w specyfike polowu, mysle, ze 3 krotne okolo przeciazanie wedki nie moze jej dobrze sluzyc. O ile, rzecz jasna, kij jest prawidlowo opisany...oraz....nie jest on z gatunku Shakespeare - wlokno szklane w dobrej konstrukcji wiele zniesie...

Gumo




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych