Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
OGŁOSZENIE

Kallso (szczupaki i okonie) - czerwiec - Szwecja - wyprawy jerkbait.pl 2017



  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
180 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 31 styczeń 2017 - 22:04

Hej,
też tam jadę (te okolice) ale 13 V :P .
Miejsce przeurocze!!! Krajobrazy archipelagu zapierają dech w piesiach, że tak rzeknę.
Ryby jak to ryby, wszystko zależy od pogody/umiejętności/szczęścia ale potencjał pomimo dużej presji jest spory! Generalnie super, że wprowadzono to niby No kill szczupaka.
Ludność tubylcza raczej miła lecz mocno przywiązana do prawa własności i prywatności. To znaczy, coby nie podpływać za blisko do łodzi, pomostów, bojek itp i będzie git.
Jest niestety jeden wyjątek.
Chodzi o gościa, który mieszka na tej samej co Wy wyspie (tylko z innej strony). Jest farmerem i dorabia sobie jako wodny taksówkarz.
Facet ma jakiś wielki uraz do wędkarzy i potrafi być nieprzyjemny. Zdarza się, że przepływa swoją łodzią blisko zakotwiczonych łódek wędkarzy i robi sporą falę. Bywa nieprzyjemnie. Udawanie, że się go nagrywa zazwyczaj pomaga ;) .
Pływa łodzią o żółtym kadłubie i białej nadbudówce (jest jedna taka w okolicy). Tak, że uważajcie (ale bez przesady).
Na pewno ktoś Wam też zwróci uwagę na ryzyko związane z podwodnymi kamieniami. Wiem co piszę, sam mam już parę śrub na rozkładzie.
Aha, w okolicy jest też sporo rezerwatów ptaków czy tam czegoś. Nie wolno podpłyawać a tym bardziej łowić. Dopytajcie o to bo w razie wpadki nie ma co liczyć na wyrozumiałość szwedzkich służb. Jak to śpiewał klasyk: "idą prosto i nie biorą jeńców żadnych".

Połamania Panowie!


Tomku a możesz coś więcej napisać o przynętach (na co łowiliście), jak tam ze szczupakiem, okoniem tak by pomóc trochę w przygotowaniach.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro
  • platynowłosy i bar888 lubią to

#22 OFFLINE   Wojtek14

Wojtek14

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 91 postów

Napisano 31 styczeń 2017 - 22:04

Wstępnie poproszę na listę rezerwową!  :)


  • platynowłosy i bar888 lubią to

#23 OFFLINE   Piotrek Milupa

Piotrek Milupa

    Moderator Emeritus

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 8446 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotrek

Napisano 31 styczeń 2017 - 22:07

Tomku a możesz coś więcej napisać o przynętach (na co łowiliście), jak tam ze szczupakiem, okoniem tak by pomóc trochę w przygotowaniach.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

 

Dokładnie, chętnie poczytamy.

 

 

 

 

Aktualizacja

 

Lista główna:

 

1. Platynowłosy

2. Waldi

3. Jano

4. Lukson

5. Godski

6. Bar888

7. Rebel_1

 

Lista rezewowa:

1. Alaryk

2. Wojtek14


  • remek i bar888 lubią to

#24 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 31 styczeń 2017 - 22:16

bierzcie busa na 8 osób, wszyscy się zmieścicie a taki talibus to duże przeżycie i tylko jeden kierowca potrzebny ;) :ph34r: no i jednoskłady mieszczą się na ręcznie robionym podwieszeniu

Talibus?Jednoskłady na rusztowaniu pod sufitem? Gdzieś to już kiedyś słyszałem! ;)



#25 OFFLINE   tommik

tommik

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 138 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Tomek

Napisano 01 luty 2017 - 00:17

Tomku a możesz coś więcej napisać o przynętach (na co łowiliście), jak tam ze szczupakiem, okoniem tak by pomóc trochę w przygotowaniach.

 

Jeśli chodzi o przynęty to Ameryki niestety nie odkryję. Raczej standard, gumy od 3 do 8 cali. Łowią też na większe ale to już nie na mój kręgosłup. Kolory od perły przez motoroile, zielone po fluo. Ważne by nie przesadzić z wagą główki. Na wiosnę raczej nie stosuję cięższych od 10 gramów.

Z woblerów stosuję tylko te na literkę "S"  :D  (Salmo Sweeper :wub: , Skiner i Slider ).

Do tego jakieś wahadełka i obrotówki.

I już. Takimi przynętami obskakuję oba poławiane gatunki (szczupak i okoń). Z tym, że nastawiam się głównie na szczupaka, okonie łowię przy okazji. Z resztą na okonie lepsza jesień.

Zaznaczam, że to tylko mój subiektywny wybór. Każdy wędkarz ma swoje ulubione przynęty, pewnie również skuteczne.

 

Co do rybostanu.

Jak już pisałem jest spora presja wędkarska czy wręcz mięsiarska. i to od wielu lat. Jest wiele miejscówek gdzie wydaje nam się, że muszą stać szczupłe i to duże a nie mamy nawet kontaktu. Sam znam sporo zatok,  jeszcze 8 -10 lat temu rewelacyjnych a obecnie martwych. Ale nie martwcie się, znajdziecie też takie, że "będziecie Panowie zadowoleni".

Coby tu nie pisać to i tak najważniejsza jest pogoda. Gdy wieje i jest pochmurno, woda się lekko zmąci to nagle znajdujemy swoje el dorado ;).

Warto sporo pływać.  Z tego co pamiętam łódki macie przyzwoite, więc Ahoj przygodo!


  • croock, Piotrek Milupa, platynowłosy i 1 inna osoba lubią to

#26 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15583 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 01 luty 2017 - 00:20

Próbowałeś Busterami 15 cm w trzech wersjach zależnie od głębokości?

15-20 KM ma być więc w porządku.



#27 OFFLINE   croock

croock

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 635 postów
  • LokalizacjaWroclaw

Napisano 01 luty 2017 - 09:27

hej,

 

kilka moich spostrzeżeń z maja 2015 r.:

 

1. Domek i łodzie:

 

Domek świetny, dość dobry standard, super położenie - jesteście na wyspie, w miarę pusto, fajne uczucie odosobnienia.

 

Łodzie zdecydowanie na plus. Duże jednostki, w dwie osoby absolutny komfort poruszania się i łowienia. Silniki oszczędne, 15 km, szybkie, chyba odpalane "na kciuk", echo można było wypożyczyć (chyba za 300 koron). 

 

2. Otoczenie: zdecydowanie najpiękniejsze z moich trzech szkierowych pobytów. Najmniej zurbanizowane (choć jak wszędzie domki letniskowe bywają widoczne). Zdarzyło nam się pływać cały dzień i spotkać tylko jedną łódź i jednego łosia :-) W skrócie: im bliżej centrum archipelagu tym siedzib ludzkich zobaczycie więcej, im bardziej na zewnątrz tym mniej. Ilość wody do opłynięcia praktycznie nieograniczona. 

 

3. Miejscówki: Mało klasycznych trzcinowych zatoczek. Dużo łowienia na kamienistych rafach i w okolicach wysp. Ilość kamieni (ale też potencjalnych miejscówek) to kosmos. Pole minowe. Warto mieć Navionicsa, bo płynąc po głównym plosie na głębokości 10 m można trafić na pionową skałę wystającą 10 cm pod powierzchnię. W zasięgu są też miejscówki, na które dopływa się ze "starszych" lokalizacji Eventuru na Św. Annie (tj. przy jeziorze i na Slatbaken).

 

Ciekawe jest też to, że jedną z najlepiej darzących miejscówek była zatoka, przy której jest domek (zwłaszcza jak w nią wiało) - woda w niej była całkowicie mętna, co teoretycznie przeczy kanonowi szkierowego łowienia. 

 

Jako ciekawostkę namierzyliśmy tam też miejscówkę, która bardzo utkwiła nam w pamięci - malutka zatoka, na około praktycznie zamknięta wyspą (taka mini laguna). Nie wiem, co w niej takiego było, ale zapamiętaliśmy ją. Idealna na jedną łódź - stajesz na środku i całość masz w zasięgu rzutu. Woda była tak przejrzysta, że wyłowiliśmy kilka ryb namierzonych wzrokiem :-) Pewnie obiektywnie nie jest nadzwyczajna i po prostu mamy do niej sentyment, ale gdyby ktoś z Was przepływał w okolicy, to tutaj są namiary: https://www.google.p...526!4d16.902754

 

4. Ryby - piszę o szczupakach, okonie dla nas były przyłowem.

 

Podczas naszego wyjazdu były mocno rozproszone, ale udawało się znaleźć zgrupowania. Ilościowo bardzo dobrze, ale raczej krótkie. Podobno to cecha okolic Kallso - można się obłowić, ale okazów dużo nie ma. Ktoś mi kiedyś mówił, że im bliżej otwartego morza, tym więcej mniejszych ryb, natomiast bliżej wewnętrznej części archipelagu tym brań mniej, ale łowi się większe okazy. Nie wiem, czy statystyka to potwierdza :) Nie ma co też dramatyzować, bo np. w zatokach przy wyspie Riso (na północ od Kallso) widziałem odpoczywającą wielką mamuśkę, więc przynajmniej jedna tam jest ;) W razie czego na szczęście w zasięgu łodzi macie też miejscówki ze "starszych" lokalizacji Eventuru, które już słyną z okazów.

 

Ja z kolegą łowiłem głównie na jerki - i tutaj raczej klasyki (slider, sweeper, buster jerk, zalt, etc.). Tam też zakochałem się w salmo jack. W mętnej zatoce blisko domku też obrotówki. Koledzy z drugiej łodzi łowili na szerszy zakres przynęt (też wahadła i gumy = klasyki) i połowili więcej. Różnicy w wyniku upatruję raczej w większym doświadczeniu, a nie tylko w doborze przynęt :-)

 

***

Podsumowując - Kallso to bardzo fajne miejsce, z dużym potencjałem ilościowym, choć za okazami trzeba się napływać (nam się nie udało ich znaleźć). Tam też bardziej niż gdziekolwiek indziej sprawdziła mi się zasada: dużo pływać.


Użytkownik croock edytował ten post 01 luty 2017 - 09:31


#28 OFFLINE   Piotrek Milupa

Piotrek Milupa

    Moderator Emeritus

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 8446 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotrek

Napisano 01 luty 2017 - 09:46

Super opis, dzięki :)


  • croock i platynowłosy lubią to

#29 OFFLINE   tommik

tommik

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 138 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Tomek

Napisano 01 luty 2017 - 11:12

Próbowałeś Busterami 15 cm w trzech wersjach zależnie od głębokości?

 

Z racji i tak zbyt dużej ilości przynęt targanych do Se ograniczałem się głównie do Salmo ale kto wie, może wezmę ze dwa Bustery na wiosnę.


  • croock lubi to

#30 OFFLINE   croock

croock

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 635 postów
  • LokalizacjaWroclaw

Napisano 01 luty 2017 - 12:13

pod tym linkiem (post #47) znajdziecie jeszcze relację z naszego pobytu napisaną przez kolegę z drugiej łodzi:

 

http://jerkbait.pl/t...a-wiosna/page-3

 

 

Tak będzie łatwiej:

 

http://jerkbait.pl/t...-3#entry1682278


Użytkownik bartsiedlce edytował ten post 01 luty 2017 - 14:13

  • remek i Piotrek Milupa lubią to

#31 OFFLINE   kemot11

kemot11

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 103 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Napisano 02 luty 2017 - 17:23

Poproszę o wpisanie na listę rezerwową.

#32 OFFLINE   Piotrek Milupa

Piotrek Milupa

    Moderator Emeritus

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 8446 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotrek

Napisano 02 luty 2017 - 19:17

Aktualizacja

 

Lista główna:

 

1. Platynowłosy

2. Waldi

3. Jano

4. Lukson

5. Godski

6. Bar888

7. Rebel_1

 

Lista rezerwowa:

1. Alaryk

2. Wojtek14

3. kemot11


#33 OFFLINE   MarcinZet

MarcinZet

    GO BARBLESS!!!

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2749 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Zawora

Napisano 03 luty 2017 - 01:20

Z racji i tak zbyt dużej ilości przynęt targanych do Se ograniczałem się głównie do Salmo ale kto wie, może wezmę ze dwa Bustery na wiosnę.

Weź ze trzy;-)



#34 OFFLINE   tommik

tommik

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 138 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Tomek

Napisano 03 luty 2017 - 09:45

Weź ze trzy;-)

Skoro już tak to które 3 polecacie?  B)

 

A tak po za tym, to dokładnie tam jedziecie:

 

Użytkownik tommik edytował ten post 03 luty 2017 - 10:27

  • Piotrek Milupa, platynowłosy i bar888 lubią to

#35 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 03 luty 2017 - 10:30

Skoro już tak to które 3 polecacie?  B)

Z busterów najbardziej lubię te o średniej wadze, bo można je poprowadzić zarówno na płytkim jak i ciut głębiej a kolorów jest od groma, najczęściej używam blue chrome z zasady jako natural, szczególnie jeśli chodzi o szkier i temat śledzia. Jest też pewna zależność w tym, że nie każdy buster chodzi identycznie i trzeba kupić parę sztuk, aby trafić na właściwy i mieć czym łowić, ale nie mów o tym nikomu, bo to tajemnica ;)

Na ekstremalne płycizny lepiej sprawdza mi się pływający big bandit, przy okazji z reguły ma też lepsze kotwice.


  • tommik i bar888 lubią to

#36 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15583 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 luty 2017 - 12:25

Kotwice te z Busterów 15 cm to zazwyczaj druciaki brązowe VMC. Jak dla mnie do wymiany. Potrafią się rozgiąć i mocno rdzewieją.

Za 2 złote sztuka polecam Kamatsu Sea Treble 3/0 .

Bustery 15 cm występują w trzech wersjach. Tonący 75 gramów to jak dla mnie woda 2 - 4 metrów. Pływające Shallow Runner 64,5 grama  i Shallow Cruiser 57 gramów. Dla mnie odpowiednio

1-2 metry i 0,3-1,5 metra. Oczywiście dane orientacyjne. 


  • tommik lubi to

#37 OFFLINE   tommik

tommik

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 138 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Tomek

Napisano 03 luty 2017 - 13:18

Dzięki Panowie za podpowiedzi. 

Nie są to tanie woblery....

Jakie to uczucie gdy odstrzela się takiego Busterka?  :lol:

Toż to z jakimś tytanowym przyponem prawie stówka odlatuje w siną dal....

Wiem, wiem, no risk no fun.



#38 OFFLINE   coma

coma

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2022 postów
  • Lokalizacjamałopolskie\łódzkie

Napisano 03 luty 2017 - 13:23

Dzięki Panowie za podpowiedzi. 

Nie są to tanie woblery....

Jakie to uczucie gdy odstrzela się takiego Busterka?  :lol:

Toż to z jakimś tytanowym przyponem prawie stówka odlatuje w siną dal....

Wiem, wiem, no risk no fun.

 

Nie jest tak źle, bustery da się wyrwać za około 50 zł za sztukę a nawet taniej.



#39 OFFLINE   HighRider

HighRider

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 676 postów
  • LokalizacjaGdańsk Osowa
  • Imię:Darek

Napisano 03 luty 2017 - 13:25

Nie jest tak źle, bustery da się wyrwać za około 50 zł za sztukę a nawet taniej.


A gdzie tak tanio?

#40 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 03 luty 2017 - 13:29

A gdzie tak tanio?

Ja akurat kupowałem po 3 dychy, ale teraz już w tej cenie nie idzie wyrwać, przy zakupach zbiorowych z niektórych dużych zagramanicznych sklepów można nieźle utłóc cenę.


  • coma lubi to





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ogłoszenie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych