Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Proszę o pomoc


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Krzysiol

Krzysiol

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 10 postów
  • LokalizacjaCzarna Woda
  • Imię:Krzysztof
  • Nazwisko:L

Napisano 12 luty 2017 - 17:08

Witam wszystkich bardzo serdecznie.

 

Moja przygoda z wędkarstwem zaczęła się z przed prawie 30 lat. Rok temu kupiłem pierwszą wędkę muchową tani model KONGER Grandis FLY 270/2/#5 plus sznur nie pamiętam z allegro tani jaxon 5 lub 6. I tutaj zaczyna się problem... mieszkam nad rzeką Wda miejscowość Czarna Woda mamy tutaj pstrągi, lipienie ale sprzęt odmawia posłuszeństwa lub brak doświadczenia a może umiejętności...? Po chwili sznur często " klei " się do przelotek co daje krótkie wyrzuty. Proszę o podpowiedz czy na taki ewentualnie kijaszek można łapać czy może sznur zmienić czy kompletnie wszystko zmienić aby się nie zniechęcić?

 

 

 

 



#2 OFFLINE   Hansolo

Hansolo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 453 postów
  • LokalizacjaLębork
  • Imię:Radosław

Napisano 12 luty 2017 - 17:32

Trudno powiedzieć gdzie jest problem, ale podejrzewam że to jest kwestia sposobu wykonywania rzutu. Myślę że zbyt krótki odcinek sznura masz w momencie rzutu i dodatkowo ten sznur jest nieodpowiedni bo nie ładuje kija i wygląda to tak jakbyś tasiemką przywiązaną do kija od szczotki rzucał. Ja też niewiele umiem, coś tam podglądam na YT, ale wolałbym z dobrym wędkarzem poćwiczyć godzinkę, zamiast całymi dniami oglądać filmiki. Dodatkowo mam naleciałości ze spiningu typu : powoli za siebie-szybko przed siebie i makaron na wodzie się układa. Problem Twój na pewno nie leży w kiju, jak już to w technice, sznurze.



#3 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 12 luty 2017 - 17:33

Linka muchowa to najważniejszy element zestawu i warto zainwestować w dobry produkt. Co nie znaczy, że wspomnianym Jaxonem nie da się łowić, na początek można zacząć od umycia sznura, tak jak w filmiku. Następnie można linkę potraktować dedykowanym specyfikiem poprawiającym "śliskość" linki, np takim jak w linku

 

http://bogdangawlik....tream-Line.html

 

można też, tym bardziej, że to tani sznur, po umyciu spryskać go preparatem silikonowym np CX-80 (będzie taniej)

 

 


  • daniel. lubi to

#4 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 12 luty 2017 - 17:39

Szukaj nauczyciela. Zaproś kogoś na ryby, kto długo łowi. Jednak pamiętaj - są niedogodności, które można wyeliminować tylko poprzez zamknięcie wędki muchowej w szafie i włączenie Vimeo.

#5 OFFLINE   thymalus

thymalus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 720 postów
  • LokalizacjaWałcz

Napisano 12 luty 2017 - 19:50

Witam wszystkich bardzo serdecznie.

 

Moja przygoda z wędkarstwem zaczęła się z przed prawie 30 lat. Rok temu kupiłem pierwszą wędkę muchową tani model KONGER Grandis FLY 270/2/#5 plus sznur nie pamiętam z allegro tani jaxon 5 lub 6. I tutaj zaczyna się problem... mieszkam nad rzeką Wda miejscowość Czarna Woda mamy tutaj pstrągi, lipienie ale sprzęt odmawia posłuszeństwa lub brak doświadczenia a może umiejętności...? Po chwili sznur często " klei " się do przelotek co daje krótkie wyrzuty. Proszę o podpowiedz czy na taki ewentualnie kijaszek można łapać czy może sznur zmienić czy kompletnie wszystko zmienić aby się nie zniechęcić?

Ja bym zaczął od sprawdzenia na pudełku jeśli jest co to za linka, a następnie sprawdziłbym czy jest dobrze nawinięta. Jeśli to DT na pewno dobrze nawinięta. Jeśli WF to już może być problem. Rozwiń linkę i złóż na pół. Zobacz  z której strony linka zaczyna się pogrubiać. Jak od strony kołowrotka jest pogrubienie musisz ją przewinąć. 


Użytkownik thymalus edytował ten post 12 luty 2017 - 19:52


#6 OFFLINE   Delbanka

Delbanka

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 767 postów
  • LokalizacjaKoszalin
  • Imię:Artur

Napisano 13 luty 2017 - 14:49

Sztuka, sztuką, ale dobra linka to podstawa. Wówczas warto wybrać się z kimś nad wodę, co odczaruje "zestaw" i pokaże co można nim osiągnąć.



#7 OFFLINE   Krzysiol

Krzysiol

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 10 postów
  • LokalizacjaCzarna Woda
  • Imię:Krzysztof
  • Nazwisko:L

Napisano 13 luty 2017 - 16:34

Ok.

Dzięki za podpowiedzi i opinie.

Poproszę o zakup w rozsądnej cenie linki do tego kija max 200zł



#8 OFFLINE   MATIQUES

MATIQUES

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 200 postów
  • LokalizacjaAndrychów/Kraków
  • Imię:Mateusz

Napisano 13 luty 2017 - 19:19

http://bogdangawlik....ywajacy-WF.html

proszę bardzo trwała i chwalona linka tylko czy to ma sens kupowanie takiej linki do wędki konger?? to ciężka wędka i nie da przyjemności łowienia 124 gr o ile producent podaje prawdziwą wagę to bardzo dużo, wg mnie lepiej żebyś kupił w miarę przyzwoity kij a dopiero później resztę zestawu, sam łowiłem orvisem t5 i sznurkiem za 50 zł z allegro i rzuty były ok. wg mnie te problemy to nie wina linki. Pozdrawiam 


  • trout master lubi to

#9 OFFLINE   Krzysiol

Krzysiol

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 10 postów
  • LokalizacjaCzarna Woda
  • Imię:Krzysztof
  • Nazwisko:L

Napisano 13 luty 2017 - 19:37

Może inaczej... To jaki sprzęt na początek aby kij plus sznur dawały efekty. Proszę o podpowiedzi....

Czy może zacząć od kija sam już nie wiem, kupiłem bo chciałem spróbować tej metody. Jest ok ale gdzieś jest błąd... :(



#10 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1973 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 13 luty 2017 - 19:47

Nie do końca zrozumiałem w czym problem z "klejeniem" się szura.Wędka jest ok, co do sznura to się nie wypowiadam ale z autopsji wiem że da rade rzucać nawet chińskim gównem za 10$. Chyba jednak brak techniki... Nie masz nikogo na miejscu co już łowi na muchę? J



#11 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 13 luty 2017 - 19:49

To może tak, postaraj się ustalić jakiej klasy to linka, jeśli nie pamiętasz możesz zważyć pierwsze 9,15 m. Jeśli to linka DT to wszystko jedno z której, jeśli WF to od strony gdzie linka jest "grubsza" (tak w uproszczeniu) w linku poniżej masz podstawowe informacje nt linek, jest też tam tabela klasyfikacji aftma, w niej znajdziesz jaką wagę powinna mieć linka określonej klasy. Jeśli okaże się, że linka jest w 5 klasie to będzie znaczyło, że najprawdopodobniej kij ma "zaniżoną" klasę i trzeba linkę w wyższej klasie. A jeszcze lepiej poszukać kolegi, który dysponuje kilkoma linkami i sprawdzić je z Twoim kijem.

 

http://flytyer.pl/zestaw-muchowy-cz-ii



#12 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1826 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 13 luty 2017 - 19:57

tak czytam "sznur klei sie do przelotek co daje krótkie wyrzuty"

Czy Ty przypadkiem nie próbujesz rzucić jak spinningiem uzywając masy linki??

To krótkie zdanie jakos mi tak wygląda na jednak bład w technice.

Da się "wystrzelić" kilka metrów runningu z linki WF, ale jak juz jest cała głowica poza szczytówką i ma sie opanowaną kontrolę linki i pracę kijem + hauling...



#13 OFFLINE   fario1969

fario1969

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów
  • LokalizacjaBrodnica

Napisano 13 luty 2017 - 20:10

Marian, z tego co Kolega pisze jest "świeży" w temacie, a Ty z haulingiem. Chyba za wcześnie.

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka

#14 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1826 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 13 luty 2017 - 20:46

Przeczytaj Jacek dwa pierwsze zdania ;-)



#15 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1292 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 13 luty 2017 - 20:52

Witam.

Krzysiol ... używam w sumie kilkunastu linek Jaxona, Robinsona oraz chininy spod znaku Airflo, Caimore, Taimen, Ego. Czyli dosyć tani sort.

Żadna jeszcze nie kleiła mi się do blanku nawet jak lało porządnie. Każdą daje się całkiem fajnie porzucać na początek muchołowienia.

Koledzy wcześniej wspomnieli o dosyć banalnej rzeczy ... nie załozyłeś jej odwrotnie ?

Pozdrawiam.



#16 OFFLINE   Hansolo

Hansolo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 453 postów
  • LokalizacjaLębork
  • Imię:Radosław

Napisano 13 luty 2017 - 20:52

Jako świeżak powiem tyle : prawdopodobnie masz to samo czego ja się pozbywam z dużym trudem. Naleciałości z wszystkich innych metod - kij powoli do tyłu, a szybko do przodu i sznur spada niewiele więcej niż za szczytówkę. Dodatkowo z tym sznurem / strony/ rzeczywiście może być nie teges.


Użytkownik Hansolo edytował ten post 13 luty 2017 - 20:54


#17 OFFLINE   Krzysiol

Krzysiol

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 10 postów
  • LokalizacjaCzarna Woda
  • Imię:Krzysztof
  • Nazwisko:L

Napisano 16 luty 2017 - 18:45

hmm.Czas to obadać :P



#18 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4352 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 16 luty 2017 - 20:16

Kij używany? Nowy? Może przelotki "zżarte" jak używany?

Myślę że całym twoim problemem jest nadgarstek, czyli źle rzucasz. 

Im szybszy kij tym musisz rzucać przedramieniem. Do klejonek, szklaków nadgarstek wystarczy. 

Sznur wychodzący z kołowrotka trzymasz w lewej ręce? Czy jest napięty do kołowrotka?

Ile tego sznura masz poza szczytówką?



#19 OFFLINE   Hansolo

Hansolo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 453 postów
  • LokalizacjaLębork
  • Imię:Radosław

Napisano 16 luty 2017 - 20:48

Ćwicz nadgarstek, codziennie, kilka razy , na ile sił witalnych starczy ;) , a Wisłę przerzucisz .



#20 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1292 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 16 luty 2017 - 22:36

Witam.

... Radek ... nie to forum ...  :D

Pozdrawiam.


  • Dano. lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych