Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
TECH

SPACING (ROZMIESZCZENIE I DOBÓR PRZELOTEK)

tech-rb spacing przelotki

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1715 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   marcin

marcin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 54 postów

Napisano 11 wrzesień 2006 - 12:51

Witam! Ja mam zapytanie do jakich wedzisk uzywa sie jednostopkowych przelotek?? Chodzi mi o dlugosc i ciezar wyrzutu!
Mam zapytanie bo sa w bardzo dobrych cenach ( wyprzedaz) przelotki Fuji Hardloy jednostopkowe o rozmiarach 5,6,7,8,12,25! Czy idzie to dopasowac do jakiejs wedki??



#2 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 11 wrzesień 2006 - 13:15

Marcinie@
Sam rozmiar przelotek jednostopkowych to trochę mało. One powinny mieć przed rozmiarem symbol literowy. Wówczas łatwiej jest dopasować daną przelotkę do konkretnej wędki.

pozdrawiam

#3 OFFLINE   petrus33

petrus33

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 209 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marek

Napisano 11 wrzesień 2006 - 13:18

Oczywiście, że sie da uzbroić wiele blanków, ja mam kilka lekkich Batsonów(np.IST 1081F+IST993F)uzbrojonych w przelotki muchowe wedle reguł Fuji New Concept.....szczytówka blanku jest w ten sposób odciążona, co oznacza zachowanie szybkości kija.

#4 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 11 wrzesień 2006 - 13:19

zasadniczo jednostopkowe przelotki to domena wedek lekkich i ew srednich. PRzedział rzutowy to tak ok 20-35 max 40 gram. dlugosc w zasadzie nie ma jakiegos super znaczenia



PS mowa o przelotkach do wedki castingowej czy spinnigowej????

#5 OFFLINE   marcin

marcin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 54 postów

Napisano 11 wrzesień 2006 - 13:40

Mowa jest o wedce spinningowej! Nie wiem jeszcze jakiej! Po prostu w dobrych cenach sa te hardloy'e Fuji i nie wiem czy warto kupic! Dostepne sa rozmiary 5,6,7,8,12,25! Po prostu myslalem czy z tych przelotek jednostopkowych da sie zlozyc zestaw przelotek do wedki! Mysle ze wedka bedzie maksymalnie 2,60 i wlasnie tak do 20,25 gram maksymalnie! Ile sztuk wziasc z jakich rozmiarow! Czy da sie to okresic bez znania wedki tylko tak na oko jak napisalem?? Bede wdzieczny za pomoc:)
A moze cos innego z Pacific Bay?? Podaje link z tej wyprzedazy!
Poszukajcie przelotki
http://www.rybieoko....ml/magazyn.html

#6 OFFLINE   petrus33

petrus33

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 209 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marek

Napisano 11 wrzesień 2006 - 14:11

@marcin

Nie bardzo rozumiem twoje pytanie o ilość przelotek, przecież jak masz jakikolwiek blank, to z góry wiadomo jaka jest ilość i rodzaj przelotek.....każdy blank ma swoje przypisane uzbrojenie, od którego zbyt dużych odstępstw być nie może. Moja rada...wybierz najpierw blank, a sprawa przelotek sama sie wyjaśni, to jedyne wyjście. Klasyczne uzbrojenie blanku 2.60m to 9 przelotek(jedna na dolniku, reszta na topie)

pozd.

#7 OFFLINE   bodzio

bodzio

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 37 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 13 listopad 2006 - 13:22

Witam!
Mam pytanie do kolegów, którzy sami zbroją blanki.
Jakimi zasadami kierować się przy rozmieszczaniu przelotek na blanku. Czy jest jakaś uniwersalna zasada, czy do każdego blanku stosuje sie inną. Chodzi mi o przelotki w kijach spinningowych.

#8 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 13 listopad 2006 - 13:31

bodzio, napisz mejla albo wiadomośc prywatną Do Ireneusza Matuszewskiego z pracowni FC, nikt lepiej nie odpowie ci na wyzej postawione pytanie
pozd Jerzy

#9 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 13 listopad 2006 - 13:37

A ja odpowiem inaczej:

http://jerkbait.pl/?p=104

Warto poczytać!




#10 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18576 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 listopad 2006 - 15:19

Chłopaki,

myślę że dobór i rozmieszczenie przelotek, tzw. spacing, to będzie następny temat miesiąca w kąciku rodbuildera.

Ale skoro zaczęliście sami wcześniej, to chyba poproszę Remka żeby utworzył nowy wątek i przeniósł do niego dyskusję.

Generalnie, w sytuacji idealnej przelotki dobiera się indywidualnie do blanku oraz do dedykowanej metody - inne do spinningu, inne do castingu. Jeszcze inne zasady dotyczą doboru przlotek do wędki trollingowej, gdzie większe znaczenie ma rozkład sił działających na blank a mniejsze dynamika wędki, zatem przelotek może być po prostu więcej.

@bodzio
myślę że łatwiej będzie udzielić konkretnej odpowiedzi jak napiszesz jaki masz projekt do wykonania

Pozdrawiam


#11 OFFLINE   Ireneusz Matuszewski

Ireneusz Matuszewski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 315 postów

Napisano 13 listopad 2006 - 18:44

Witam,
Temat rzeka. Nadaje się nie tylko na temat miesiąca ale co najmniej dwóch miesięcy, a i tak nie zostanie wyczerpany. Jeżeli masz blank, napisz jaki. Jeżeli nie masz blanku pomyśl, jaką wędkę potrzebujesz.
Pozdrawiam,
Ireneusz Matuszewski

#12 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18576 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 listopad 2006 - 23:10

Pora ruszyć z kolejnym tematem miesiąca. Tematem który często powraca, można powiedzieć tematem-rzeką. Tym razem będzie nieco bardziej teoretycznie niż przy wyplatance, ale miejmy nadzieję równie ciekawie.

Spacing. Angielski termin, który wypadałoby przetłumaczyć jako sztuka uzbrojenia blanku. Bo przecież uzbrojenie blanku to nie tylko spacing w dosłownym znaczenie odległości pomiędzy przelotkami które spotykamy w różnych tabelkach, ale także dobór rodzajów i liczby tych przelotek, ich waga itp.

Ponieważ większośc osób zainteresowanych rodbuildingiem ma jakieś swoje przemyślenia w temacie spacingu, wątpliwości które się zrodziły, rzeczy których nie może rozgryźć - proponuję zacząć rozmowę o spacingu właśnie w ten sposób. Od Waszych pytań oraz przemyśleń którymi chcielibyście się podzielić. Aż do wyczerpania :mellow:

Pozdrawiam



  • rzuk lubi to

#13 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18576 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 14 listopad 2006 - 10:26

Zapraszam do kontynuuwania dyskusji w nowym WĄTKU MIESIĄCA o SPACINGU

Pozdrawiam

#14 OFFLINE   bodzio

bodzio

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 37 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 14 listopad 2006 - 12:13

Witam!
Zgodnie z sugestią Friko przenoszę temat rozmieszczenia przelotek do nowego WĄTKU MIESIĄCA o SPACINGU. Zdaję sobie sprawę, że temat jest bardzo złożony. Wiem, że każdy blank jest inny, poza tym ilością i rozmieszczeniem przelotek można regulować akję kija. Mnie jednak chodzi o ogólne zasady jakimi się kirować przy zbrojeniu blanków (jeżeli takie istnieją). Ile przelotek zastosować do blanków np. 2,1 m, 2,4 m, 2,7 m, 3,0 m, przy tradycyjnym zbrojeniu, a ile przy zbrojeniu w systemie Fuji. Jakie odległości zastosować między przelotkami. W jakiej odległości powinna znajdować się pierwsza przelotka od kołowrotka itp. Pytania dotyczą zbrojenia blaków pod spinning.

#15 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18576 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 14 listopad 2006 - 17:13

@bodzio,

oczywiście pewne ogólne zasady istnieja. Podaję kilka z nich:

1/ wędkę zbroimy zawsze pod dedykowany typ kołowrotka

2/ rozmiar pierścienia pierwszej przelotki przed kołowrotkiem powinien wynośić co najmniej 1/2 zewnętrznej średnicy szpuli kołowrotka, który zamierzamy zastosować

3/ wędkę staramy się zbroić najlżej jak tylko można - dotyczy to ilosci przelotek, ich rodzaju i związanej z tym wagi, ilośći lakieru na omotkach itp. Ograniczenia są takie, iż ilość przelotek musi być wystarczająca do dobrego (równego) rozłożenia sił działających na blank [ dobrze to widać po kątach linki odchodzącej od przelotek jak wygina się blank przy prowizorycznie zamontowanych taśmą przelotkach ]. Ciężar uzbrojenia ma mniejsze znaczenie przy zbrojeniu kijów nie-rzutowych, np. trollingowych

4/ z tabeli rozmieszczenia przelotek. np tych zamieszczanych przez Fuji korzystamy tylko orientacyjnie, taka tabela może stanowić bardzo ogólną wskazówkę zarówno co do liczby jak i typów przelotek - niekoniecznie trzeba używać wyłącznie przelotek oznaczanych przez fuji jako new concept aby uzbroić kij zgodnie z założeniami tej nowej koncepcji

5/ generalną zasadą przy zbrojeniu wg. nowej koncepcji fuji jest to, że układ linki powinien tworzyc dwie proste linie a
w zasadzie stożek pomiędzy kołowrotkiem a kilkoma pierwszymi przelotkami a następnie linię prostą, równoległą do blanku, pomiędzy pozostałymi przelotkami do szczytowej włącznie. Układ przelotek w stożku powinien być taki że przelotki koncentrucznie układają się niczym pierścienie tarczy a nie np. krzyżują. W zbrojeniu tradycyjnym stożek jest bardzo wydłużony i kończy się w zasadzie na przelotce szczytowej.

Inni koledzy na pewno dopiszą jeszcze inne ogólne wskazania, jakimi warto się kierować.

Załączone pliki


  • Dim3n lubi to

#16 OFFLINE   shad

shad

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 183 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 14 listopad 2006 - 21:11

@Friko, a jak to sie ma do zbrojenia wedek castingowych ? :unsure:

#17 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18576 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 14 listopad 2006 - 21:41

@shad
pytanie dotyczyło zbrojenia wędek spinningowych, odpowiedź też :D

Zbrojenie wędek castingowych jest z jednej strony prostsze, bo nie trzeba tyle sie natrudzic nad dobrym stozkiem, z drugiej strony dochodza zupełnie inne problemy, zwłaszcza przy lżejszych konstrukcjach - problem line scrub, czyli tarcia linki o blank.

#18 OFFLINE   shad

shad

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 183 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 14 listopad 2006 - 22:10

@Friko, wlasnie dlatego zadalem pytanie o zbrojenie castingu bo tamto pytania dotyczylo korby <_< Mialem tez cicha nadzieje ze odpowiedz bedzie bardziej wyczerpujaca :mellow: ... Moze sie jeszcze doczekam :mellow: <_<

#19 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 14 listopad 2006 - 22:11

SHAD chyba musisz sie postarac o bardziej wyczerpujące pytanie

#20 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18576 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 14 listopad 2006 - 22:41



Jak by się zastanowić, to poza zasadą nr 2/ wszystkie pozostałe mają także zastosowanie w zbrojeniu wędek castingowych :D

Oczywiscie, nie jest to żaden wyczerpujacy zbiór zaleceń. Punktem wyjścia powinny być zawsze: oczekiwania wędkarza, charakterystyka blanku, przeznaczenie wędki - to daje indywidualne rozstrzygnięcia co do zbrojenia. I o to chodzi w wędkach typu custom, to jest ich zasadnicza przewaga nad produkcją tworzoną pod kątem statystycznego wędkarza, zakładanych sytuacji wędkarskich etc

Z jedną tylko myślą ostrożnie bym polemizował, która w tej dyskusji się pojawiła, chodzi mianowicie o sterowanie za pomocą obciążenia przelotkami akcją blanku. Oczywiście to daje jakiś efekt, ale zawsze kosztem efektywności blanku. Jeżeli ktoś nie jest zadowolony z charakterystyki blanku, to lepiej znaleźć odpowiedni blank, niż na siłę poprawiać go obciążając przelotkami, tak przynajmniej pouczają za oceanem i to wydaje się sensowne.

Pozdrawiam







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: tech, tech-rb, spacing, przelotki

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych