Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
TECH

SPACING (ROZMIESZCZENIE I DOBÓR PRZELOTEK)

tech-rb spacing przelotki

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1715 odpowiedzi w tym temacie

#201 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 14 grudzień 2009 - 06:36

@Kornel
Mam ten kij od Żbika.Faktycznie jak by go ubrać lżej i zakończyć na 7-ch to będzie większy zasięg.Dynamit ten blank w sobie ma i nawet fabrycznie uzbrojonym zacinałem sandacze przy pierwszym podrzucie na główce 25g bez problemu.Tak więc alconity spokojnie mogą być

#202 OFFLINE   Kornel Miklas

Kornel Miklas

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 130 postów
  • LokalizacjaMalbork

Napisano 13 styczeń 2010 - 12:33

witam serdecznie
Zwracam sie z uprzejma prosbą do znawców tematu.
chce ubrać sobie kijki pod multik i zastanawiam się nad doborem odpowiednich przelotek,
beda to blanki batsona,w tym 1,2 i 3 czesciowe
pierwszy blank to szybki jednoczesciowy kij o dł 2,07m

-SB822.5 z seri spinn bass,pod spore okonie isrednie sandacze.
i tu pytanie o ile orientuje sie ze uzbrojenie mam zaczać od dwu stopkowej castingowej 12 o tyle zaztanawia mnie ciąg dalszy :unsure: czy mam isc dalej 10,puzniej Bridgem 8 i 7 a naslepnie juz L 7,7 L6,6,6+6TOP ? czy niewskazane jest stosowanie Bridgów?,w ogole to kiedy ich najlepiej użyć i jaki to ma sens skoro sa przelotki L w rozmiarach 10,8,7 itd.

drugi kij to
-IP904F 2,30cm do 21 gram czy uzbrojenie podobne?

trzeci kij to
Cięzki Trawel 3 cz z o mocy 25lb i dł 2,13,i tu wydaje sie jest najłatwiej bo beda to Alconity castingowe na 2 stopkach od 12,10,8,7,7,7,6,6,6+6top

prosze mnie poprawiec jesli cos pomotałem.
Czy moge sie sugerować zbrojeniem NCfuji z ich katalogu? ogólnie z tego co widzę to w schematach zbrojenia kijów z katalogu Fuji nawet w lekkich kijach castingowych proponuja nawet 4pierwsze przelotki na 2 stopkowych ramkach,czy to nie za cężko?czy własnie wtedy nielepiej zastosować Bridga? lub jednostopkowa wieksza eLke?

uzbrojenie bedzie pod niskie multiki.Scirpion MG 1cz kij,curado 201E kij 21gram 2,3,i metanium XT do jerkówki travela

#203 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18576 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 styczeń 2010 - 12:57

Kornel,

blank można uzbroić na wiele sposób. Tak naprawdę wiele zależy od tego co się chce osiągnąć, jaki multik będzie sparowany z kijem (niski profil, round itp).

Trudno jest tak w ciemno zaproponować zestaw do blanku. Ale można powiedzmy z grubsza coś zaproponować - jakis zestaw który po niewielkich korektach w większości wykorzystasz.

Wszystkie kijki, które wymnieniłeś to dosyć mocne patyki w sumie, nie będą one zbyt wrażliwe na wagę uzbrojenia.

Myślę ze spokojnie możesz zacząc od LN12. Potem LN 10,8 i 7 - 4 dwustopkowe przelotki osobiście mnie nie rażą przy tych blankach. Przy lżejszych konstrukcjach rzeczywiście byłoby to sporo, ale tu nie poczujesz różnicy moim zdaniem.

Potem mozesz juz konczyc L-ami, według uznania np. L7, 5x L5.5, L5.5 + top F5.5
wbrew pozorom L5.5 sa wyzsze od L6 i lepiej odstawiaja linke od blanku, co w przypadku klasycznego zbrojenia ma znaczenie.

Przy kiju długości 213 cm będzie Ci potrzebne przy klasycznym zbrojeniu prawdopodobnie 10-11 przelotek, przy kiju dlugosci 230 cm w sumie 11-12 przelotek (łącznie z topem)

Trzeci blank, 25lb to bardzo mocny patyk który będzie chodził pod ciężkimi zestawmi, i tu możesz zacząć moim zdaniem nawet od LN 16 i uzbroic do konca przelotkami dwustopkowymi - LN12, LN10, LN8, LN7 i dalej wg uznania do samego konca LN7+ top F7 albo LN6 + top F6. Przelotki dwustopkowe są trochę wyższe, więc w sumie będzie Ci potrzeba podejrzewam ok 9 przelotek (łącznie z topem).


To są wszystko dosyć konserwatywne propozycje ale sam korzystam wędek zbrojonych w podobne zestawy i sprawują mi się one bardzo dobrze :D chcesz to skorzystaj, a nie to nie B)



*Z przelotek 'bridgowych zrezygnowalbym calkowicie, nie wiem jaka myśl stała za ich opracowaniem ale nie widzę dla nich zastosowania chyba że w charakterze lekkiej przelotki szczytowej <_< ale to już eksperymenty.

EDIT: widzę że edytowałeś swój post i dodałeś kołowrotki. Jeżeli travel 25lb będzie sparowany pod niskim profilem to początek w postaci LN12 + jedna dwustopkowa przelotka w zestawie wiecej (tak jak zaproponowałes) - moim zdaniem spełni zadanie.

Co do spacinu - to nie patrz się specjalnie na charty Fuji tylko pracuj z blankiem. Charty daje raczej ogolne pojecie, wskazowke co do pewnych zależnosci - i tak bym je traktował.

Pozdrawiam



#204 OFFLINE   Kornel Miklas

Kornel Miklas

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 130 postów
  • LokalizacjaMalbork

Napisano 13 styczeń 2010 - 13:46

Friko dzieki wielkie.już zamówiłem odpowiednie przelotki,własnie tak jak podałeś,teraz tylko jeszcze blanki niech przyjda i zamówię odpowiednie arboty i uchwyty bo te muszę zamówic dopierojak sprawdzę srednice blanku.

mam jeszcze jedno pytanko czy w przelotkach L są róznice w wysokościach ramki? np.czy ten sam nr ringu może mieć rózne wysokosci ramki w zaleznosci od modelu? tj czy przelotki alconite L beda takiej samemj wysokosci co L sic ,L haldroy.
co z tego co widzę wszystkie sa adaptowane do 3 metod,
do spinna i muchy pod blank do casta na blank.rozumiem ze uzywa sie tych samych przelotek,czy istenieja jakies specjalne L do casta?
pozdro KM

#205 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18576 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 styczeń 2010 - 19:19

Przelotka to przelotka, czasami mowi sie że L -ki są muchowe ale jak sam widzisz można je adaptowac do różnych metod, w granicach rozsądku oczywiście.

Generalnie przelotka o danym typie ramki powinna mieć tą samą wysokość, z tym ze nie wszystkie typy ringów (pierścieni) są dostępne we wszystkich typach ramek.

Jeżeli chodzi o ramkę L na pewno są dostępne Alconite i SIC. Czy dostępny jest hardloy musiałbym sprawdzić. Jeżeli nie ma hardloya w ramce L to może być dostępny w bardzo podobnej, trochę wyższej ramce mychowej - nie wiem czy ona ma jakąś sygnaturę bo nie mam pod ręką katalogu, ale chodzi mi o to:

http://www.mudhole.com/Shop-Our-Catalog/Hardloy-old/BLG-Fly- Guides

to jest trochę inna elka, też dobra

#206 OFFLINE   Kornel Miklas

Kornel Miklas

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 130 postów
  • LokalizacjaMalbork

Napisano 13 styczeń 2010 - 21:00

dzięki wszystko jasne,już wiem czego potrzeba ,kupiłem odpowiednie rzeczy :D
teraz tylko blanki,chwila czasu i pozlepiac to :D

#207 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18576 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 styczeń 2010 - 21:35

To pochwal się co Ci wyszło jak to wszystko pozlepiasz :D może byc w formie artykułu - chętnie opublikujemy :mellow: a jak będziesz w FC to obejrzyj sobie CB66MH - jak dla mnie rewelacyjny blank za śmieszne pieniądze pod casta, jak juz bierzesz pęczek może warto dorzucić i ten

#208 OFFLINE   Kornel Miklas

Kornel Miklas

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 130 postów
  • LokalizacjaMalbork

Napisano 13 styczeń 2010 - 21:40

no wezme kilka ,jak bd w wawie ,bo kurierom przwozu blanków niepowierzę za nic.
czuje ze jak tam wpadne to łyknę kilka,zobaczymy co mi sie spodoba.ale zapał mam straszny na motanie klejenie ,ugięcia itd.
pogoda typowo omotkowa :mellow:

#209 OFFLINE   Kornel Miklas

Kornel Miklas

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 130 postów
  • LokalizacjaMalbork

Napisano 14 styczeń 2010 - 00:35

a mam małe pytanko do kolegów.gdzie kupie najszybciej komponenty Matagi czy na ichniejszej stronie besposrednio? nigdzie cen niemoge znaleśc w dolcach tylko w yenach są,ale dobrze ze paypala maja .

#210 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 14 styczeń 2010 - 09:03

Tu poszperaj. Ale nie pytaj mnie jak stamtad kupowac bo nie wiem. :unsure:

Gumo

#211 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18576 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 14 styczeń 2010 - 13:47

W merriku z tego co pamietam nie bylo oferty detalicznej, jesli to sie nie zmienilo to raczej Kornel nic tam nie kupi.

Nie ma problemow z zakupem komponentów Matagi bezpośrednio z ich strony internetowej, Mamoru Tsuruta (polecam wywiad na naszej stronie przy okazji) jest bardzo komunikatywny w języku angielskim i zawsze odpisuje na e-maile. Wysyłka do Polski jest szybka, bezproblemowa i mam wrażenie tańsza niż z USA. Po prostu pełna profeska.

Komponenty Matagi są też dostępne w niektórych pracowniach - warto zapytać, może jakiś rodbuilder będzie miał na zbyciu coś co Ciebie akurat interesuje.

Jeżeli chodzi o lakierowane uchwyty to jest też moim zdaniem bardzo dobra i stosunkowo niedroga alternatywa w ofercie Fishing Center - z tym że z tego co kojarze były tylko lakierowanie uchwyty spinningowe, nie wiem jak jest z uchwytami castingowymi. Jak będziesz po blanki to zapytaj na miejscu w pracowni przy okazji o uchwyty i o pierścienie.

#212 OFFLINE   yacaré

yacaré

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 394 postów
  • LokalizacjaBremen

Napisano 14 styczeń 2010 - 14:48

Komponenty Matagi sa tez TU
Mozna wyszukac w dziale Angelrutenbau > Rollenhalter > Schraubrollenhalter > lub wg. producentow Hersteller > Matagi, tu kliknac na przykladowe zdjecie uchwytu i otwozy sie szeroka gama kolorow...



#213 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4888 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 14 styczeń 2010 - 16:07

I zupełnie niesłusznie byś Pawle z formy bridge zrezygnował , bo czynią one szereg przelotkowy miłym dla oka , niwelując dysonans miedzy dwoma nogami a ich kompletnym brakiem ..

#214 OFFLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3527 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 14 styczeń 2010 - 17:01

miałem kiedys kij zmostkowany dokładnie w miejscach gdzie zazwyczaj dawano 8 i 7 na dwóch stopach,chyba poza wzgledem estetycznym to taki optyczny japoński łacznikmiędzy dwoma a jedna stopą. bo w sumie mozna zastapić je eL-ką

#215 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18576 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 14 styczeń 2010 - 18:29

I zupełnie niesłusznie byś Pawle z formy bridge zrezygnował , bo czynią one szereg przelotkowy miłym dla oka , niwelując dysonans miedzy dwoma nogami a ich kompletnym brakiem ..


Eee tam Sławku, LN7 -> L7 albo LN6 -> L5,5 i wszystko gra :D nic nie poradzę że te cudaczne bunagi nie przypadły mi do gustu... niskie przeraźliwie poza tym :wacko:

#216 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4888 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 14 styczeń 2010 - 19:43

Pięknie się bridge komponuje z oboma formami konstrukcyjnymi przelotek , łącząc je zgrabnie w castingowym stroju . Przedmioty składajace się na spacing mogą być nie tylko skrajnie funkcjonalne , ale i eleganckiej formy ..

#217 OFFLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3527 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 14 styczeń 2010 - 19:49

bridże to takie płynne przejscie do el moim zdaniem.
a elegancko fakt wygladaja

#218 OFFLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3527 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 18 styczeń 2010 - 19:20

Ma pytanko małe :D
jaka jest dopuszczalna najmniejsza odległość przelotki wejsciowej(w moim przypadku Sic fuji 30)od rantu szpuli kołowrotka?

dodam ze chodzi o kij zbrojomy w NC Fuji kij okolo 1oz długosci 240cm moc 17lb pod kolowrotek 3000-4000 shimano.

#219 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4888 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 18 styczeń 2010 - 21:43

Jednoznacznej odpowiedzi brak ..
Zwyczajowo zład przelotkowy w modelowo kostycznym NC , zamknie się w granicach 52 - 54 przy blanku sztywniejszym i ugieciu tzw szczytowym . Pozostanie Ci 41 - 42 dolnika wolnego od przereklamowanych obrączek na powykrzywianych nogach . Od tego trzeba by odjąć około 10 butt corka oraz 4 3/4 uchwytu oraz grubość szpuli czyli na ogół 1 1/2 .
Ile więc zostaje wielokrotności 2,54 cm ?
Około 25 - 26 ..
Cały wywód jest teorią z mniemanologii i przybliżeniem . Przy łatwiej sie gnacych blankach można tą odległosc zmniejszyć , a przy twardszych nieco powiekszyć co nie zmienia faktu , że jestem podejrzanie gorliwy i usłużny :D


#220 OFFLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3527 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 18 styczeń 2010 - 22:22

dzięki za info Sławku :D a czy jest jakas znaczna lub nieznaczna róznica w uzbrojeniu wieloprzelotkowym kija miedzy uzyciem V a Y ? salej to już L czy to bedzie miało wpływ na gaszenie stożka?
z tego co widze wszyscy jada Y przez pierwsze 4 przelorki,a dlaczego to V jest tak żadko używana?

ja planuje ubrac trochę i wszelkie info są bardzo cenne :D





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: tech, tech-rb, spacing, przelotki

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych