Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
TECH

SPACING (ROZMIESZCZENIE I DOBÓR PRZELOTEK)

tech-rb spacing przelotki

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1715 odpowiedzi w tym temacie

#1581 OFFLINE   woblerus

woblerus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 203 postów
  • LokalizacjaEngland
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:P.

Napisano 27 marzec 2020 - 18:36

ups


Użytkownik woblerus edytował ten post 27 marzec 2020 - 18:41


#1582 OFFLINE   woblerus01

woblerus01

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 27 marzec 2020 - 18:40

9ed5a9b9aae2f2bff86969965daa6012.jpg
Moze Teraz sie uda


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#1583 OFFLINE   Maju91

Maju91

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 44 postów
  • LokalizacjaOkolice Rzeszowa
  • Imię:Rafał

Napisano 27 marzec 2020 - 18:58

Cześć,

Niedługo, będe składał casting na blanku sls7610-2N. Jest to blank 10lb 2-13g  7ft 6cali dość głęboko pracujący. Mógłby ktoś, podać jakieś wskazówki dotyczące przelotek i spacingu? Odległość od końca wędki do uchwytu będzie około 30cm. Wstępnie planuje uzbroić w przelotki jak na załączonym obrazku, znalazłem też przykładowy spacing. Dla długość 7,6 proponowane jest 12 przelotek. Mógłby sie ktoś do tego odnieść? I w jakiej odległości  od uchwytu kolowrtoka proponujecie pierwszą przelotke? Zastanawiam się też nad tym czy by nie dać odrobine mniejszej pierwszej przelotki?

Załączone pliki


Użytkownik Maju91 edytował ten post 27 marzec 2020 - 19:00


#1584 OFFLINE   Profil_Nieaktywny

Profil_Nieaktywny

    Sparta Rods

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3476 postów
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Borucki

Napisano 27 marzec 2020 - 19:20

Cześć,
Niedługo, będe składał casting na blanku sls7610-2N. Jest to blank 10lb 2-13g  7ft 6cali dość głęboko pracujący. Mógłby ktoś, podać jakieś wskazówki dotyczące przelotek i spacingu? Odległość od końca wędki do uchwytu będzie około 30cm. Wstępnie planuje uzbroić w przelotki jak na załączonym obrazku, znalazłem też przykładowy spacing. Dla długość 7,6 proponowane jest 12 przelotek. Mógłby sie ktoś do tego odnieść? I w jakiej odległości  od uchwytu kolowrtoka proponujecie pierwszą przelotke? Zastanawiam się też nad tym czy by nie dać odrobine mniejszej pierwszej przelotki?


Możesz i z 8mki wystartować, zacznij od 50cm i zobaczysz jak się będzie gielo, co do ilości to raczej już w boju się okaże czy linka Ci za bardzo nie będzie na blank wchodzić, w spirali tego problemu byś uniknął , wtedy można zredukować ilość przelotek w lekkim kiju.

#1585 OFFLINE   MarcinZ

MarcinZ

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 841 postów
  • LokalizacjaGóra Puławska/LPU
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Zawadzki

Napisano 27 marzec 2020 - 19:47

9ed5a9b9aae2f2bff86969965daa6012.jpg
Moze Teraz sie uda


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Kolego ze Stellą ugiecie wychodzi najlepiej. A tak na poważnie to powyginaj sobie mocniej i obserwuj przebieg linki, wybierz optimum... Tak naprawdę każdy Rodbuilder zrobiłby trochę inaczej...


Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

#1586 OFFLINE   Maju91

Maju91

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 44 postów
  • LokalizacjaOkolice Rzeszowa
  • Imię:Rafał

Napisano 27 marzec 2020 - 19:52

Możesz i z 8mki wystartować, zacznij od 50cm i zobaczysz jak się będzie gielo, co do ilości to raczej już w boju się okaże czy linka Ci za bardzo nie będzie na blank wchodzić, w spirali tego problemu byś uniknął , wtedy można zredukować ilość przelotek w lekkim kiju.

Właśnie myslałem o spirali, tylko chętnie zostawiłbym standardową ilośc przelotek :)


  • Ohios lubi to

#1587 OFFLINE   woblerus

woblerus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 203 postów
  • LokalizacjaEngland
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:P.

Napisano 27 marzec 2020 - 19:56

No wlasnie,ja tam strzelal z tego nie bede :D Cos tam jeszcze ciutke przesune i mysle ze tak zostanie.Sprobuje jeszcze ze stelka dla swietego spokoju :lol:

Dzieki za podpowiedzi,


  • trout master i MarcinZ lubią to

#1588 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18576 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 marzec 2020 - 22:57

Przede wszytkim powyginaj kij w płaszczyznach w jakich będziesz go uzywal np.  tak jakbys podbierał rybę, zobacz jak kijek będzie się giął przy wyżej postawionej wędce czy np. na szczytówce przelotki nie są zbyt rozsunięte... tylko z wyczuciem ;)

 

Potem odwrotnie, jakby pompował większą rybę, bardziej poziomo ale z dużym obciążeniem, żebys zobaczył czy pierwsza przelotka od kołowrotka jest w dobrym miejscu, czy dobrze podpiera blank czy za duże obciążenie nie idzie na rotor kołowrotka.... 

 

dwa skrajne polozenia.

 

Na koniec dobrze kijek obrzucać jeszcze 


  • starydrwal lubi to

#1589 OFFLINE   woblerus

woblerus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 203 postów
  • LokalizacjaEngland
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:P.

Napisano 27 marzec 2020 - 23:34

Dzieki Friko za rady.Mniej wiecej wiem o co chodzi,ale ciezko to ogarnac w pojedynke,a w dzisiejszych czasach o statyste jeszcze trudniej.Trzy na krzyz patyki juz mam za soba i jakos daja rade,wiec mysle ze i tu nie bedzie tragedi ;)


  • Dąbek 111 i MarcinZ lubią to

#1590 OFFLINE   mestre16

mestre16

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 89 postów
  • LokalizacjaGliwice

Napisano 14 kwiecień 2020 - 00:58

Panowie, taka sytuacja. Czytając ten wątek sprawdziłem spacing na swojej eksperymentalnej wędce i postanowiłem zmienić co nie co w jej zbrojeniu. Wędka nie jest jakimś mega kozakiem, bo sam wykonałem szczytowa część po złamaniu oryginalnej końcówki. Rolnik został oryginalny i zacząłem przygodę z rod buildingiem. Obecnie wędka ma 192cm długości, wklejanka, oryginalny tip był 3-12 przy długości 198, obecny jest zrobiony z elementu szczytowego bodajże do bata, kupionego w wędkarskim z wklejoną szczytówką carbonową, ręcznie szlifowaną. Jest to moja wędka turystyczna, tz taka którą zapinam do plecaka na rower i jak się złamie to nie płaczę tylko idę do wędkarskiego zrobić nową, ucząc się rzemiosła i eksperentując wersja beta bo daje mi to dużo frajdy, czasem więcej niż łowiąc. Wracając do tematu czytając wątek stwierdziłem że pierwsza przelotka od kołowrotka jest zdecydowanie za blisko albo z byt małej średnicy bo linka na górnej fazie szpuli jest w środku pierwszej przelotki, więc nie zachowuje zasady stożka bo jak jest na dole szpuli to juz się załamuje na pierwszej przelotce od dołu. Moje pytanie, bo zabrałem się za przezbrojenie wędziska, czy skoro średnica pierwszej przelotki nie pozwala mi uzyskać stożka z dolnej krawędzi szpuli do dolnej krawędzi szczytowej przelotki bez zakrzywienia linki i linka z górnej krawędzi szpuli ląduje w srodku pierwszej przelotki to powinienem zwiększyć średnicę przelotki lub zmienić ja na taką z większym odsetek czy przesunąć ja bardziej na przód co powoduje następną komplikację. Żeby uzyskać idealny stożek musiał bym pierwszą przelotkę umieścić już na części szczytowej albo zwiększając jej średnicę i nie wiem w którą drogę brnąć.
Kołowrotek jakiego użyywam to Ryobi 2000 że szpulą średnicy 44mm (ta mniejsza 2000 w Ryobi) pierwsza przelotka ma srednicę 15mm stopka typu V z offsetem 30mm od podstawy do środka okręgu ceramicznego pierscienia.
Dalsze parametry blanku
Stopka kołowrotka 28.5cm od krańca dolnika
Wklejanka widoczna od 168cm od krańca dolnika, nie wiem ile wklejona ale zakładam że 3.cm.lekko, tam też znajduje się pierwsza szczytowa przelotka do której wyznaczam stożek linki. Średnica wew 3mm offset 4.5-5mm od wklejania nie pustej części blanku.
Łączenie elementu szczytowego zaczyna się na 98c od krawędzi dolnika
Wędka głównie do dłubania okonków, takich do 17cm naicrojigi do 4g MAAXXXX!!! na plecionce, płytkie zbiorniki do 3m max

#1591 OFFLINE   teo

teo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 147 postów
  • LokalizacjaŚroda Wlkp.

Napisano 14 kwiecień 2020 - 17:20

Próbuję coś z tego skumać i nie daje rady. A to załamamanie jest przy lince puszczonej przez rolke ,przy zamkniętym kabłąku?
  • Tom Rob lubi to

#1592 OFFLINE   versicolor

versicolor

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 108 postów
  • LokalizacjaBielsk Podlaski
  • Imię:Daniel

Napisano 16 kwiecień 2020 - 16:22

Panowie, czy ktoś zbroił kijek na blanku FA SS9915-2N? Kij tylko i wyłącznie pod plecionke. Zależy mi na dalekich rzutach. Kołowrotek Shimano 4000. Pomysł jest na: 20H, 10H, 6M, 5,5L, 6-7szt 4,5 + top. Czy lepiej: 25H, 12H, 7M, 6L, tunel na 6-7 szt 5,5 + top.

#1593 OFFLINE   madmatt

madmatt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 529 postów
  • LokalizacjaHarrogate
  • Imię:Mateusz

Napisano 17 kwiecień 2020 - 09:23

Panowie, taka sytuacja. Czytając ten wątek sprawdziłem spacing na swojej eksperymentalnej wędce i postanowiłem zmienić co nie co w jej zbrojeniu. Wędka nie jest jakimś mega kozakiem, bo sam wykonałem szczytowa część po złamaniu oryginalnej końcówki. Rolnik został oryginalny i zacząłem przygodę z rod buildingiem. Obecnie wędka ma 192cm długości, wklejanka, oryginalny tip był 3-12 przy długości 198, obecny jest zrobiony z elementu szczytowego bodajże do bata, kupionego w wędkarskim z wklejoną szczytówką carbonową, ręcznie szlifowaną. Jest to moja wędka turystyczna, tz taka którą zapinam do plecaka na rower i jak się złamie to nie płaczę tylko idę do wędkarskiego zrobić nową, ucząc się rzemiosła i eksperentując wersja beta bo daje mi to dużo frajdy, czasem więcej niż łowiąc. Wracając do tematu czytając wątek stwierdziłem że pierwsza przelotka od kołowrotka jest zdecydowanie za blisko albo z byt małej średnicy bo linka na górnej fazie szpuli jest w środku pierwszej przelotki, więc nie zachowuje zasady stożka bo jak jest na dole szpuli to juz się załamuje na pierwszej przelotce od dołu. Moje pytanie, bo zabrałem się za przezbrojenie wędziska, czy skoro średnica pierwszej przelotki nie pozwala mi uzyskać stożka z dolnej krawędzi szpuli do dolnej krawędzi szczytowej przelotki bez zakrzywienia linki i linka z górnej krawędzi szpuli ląduje w srodku pierwszej przelotki to powinienem zwiększyć średnicę przelotki lub zmienić ja na taką z większym odsetek czy przesunąć ja bardziej na przód co powoduje następną komplikację. Żeby uzyskać idealny stożek musiał bym pierwszą przelotkę umieścić już na części szczytowej albo zwiększając jej średnicę i nie wiem w którą drogę brnąć.
Kołowrotek jakiego użyywam to Ryobi 2000 że szpulą średnicy 44mm (ta mniejsza 2000 w Ryobi) pierwsza przelotka ma srednicę 15mm stopka typu V z offsetem 30mm od podstawy do środka okręgu ceramicznego pierscienia.
Dalsze parametry blanku
Stopka kołowrotka 28.5cm od krańca dolnika
Wklejanka widoczna od 168cm od krańca dolnika, nie wiem ile wklejona ale zakładam że 3.cm.lekko, tam też znajduje się pierwsza szczytowa przelotka do której wyznaczam stożek linki. Średnica wew 3mm offset 4.5-5mm od wklejania nie pustej części blanku.
Łączenie elementu szczytowego zaczyna się na 98c od krawędzi dolnika
Wędka głównie do dłubania okonków, takich do 17cm naicrojigi do 4g MAAXXXX!!! na plecionce, płytkie zbiorniki do 3m max

Wymien V w stozku na Y, H albo M. 



#1594 OFFLINE   mestre16

mestre16

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 89 postów
  • LokalizacjaGliwice

Napisano 18 kwiecień 2020 - 13:25

Próbuję coś z tego skumać i nie daje rady. A to załamamanie jest przy lince puszczonej przez rolke ,przy zamkniętym kabłąku?


Tak, przy zamkniętym kabłąku robisz jego obrót i jak linka jest u góry, bliżej blanku to przechodzi przez środek pierwszej przelotki a jak na dole to się załamuje na dolnej krawędzi przelotki

#1595 OFFLINE   teo

teo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 147 postów
  • LokalizacjaŚroda Wlkp.

Napisano 18 kwiecień 2020 - 14:47

Ja tam bym się nie przejmował przy takich wykałaczkach lepiej jest mieć pewniejsze "podparcie" na przelotkach . Przy ugięciu kija i tak zrobi Ci się załamanie. Przy zarzucaniu przynety linka idzie po obwodzie szpuli ,mniejsza średnica,więc jakiegoś trzepania o 1 przelotke i skracania dystansu być nie powinno . Jak się patyk gnie po rękojeść na rybie to są ważniejsze sprawy niż przejmowanie czy aby linka nie ma za dużych kątów na przelotkach. Zrobiłem kilka takich składaków ,ostatni miał przelotki układane na oko bez przymiaru .
Panowie rodbuilderzy nie bijcie za te herezje ale tak ja to widzę.😜
  • radmac5 lubi to

#1596 OFFLINE   mestre16

mestre16

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 89 postów
  • LokalizacjaGliwice

Napisano 18 kwiecień 2020 - 21:42

Ja tam bym się nie przejmował przy takich wykałaczkach lepiej jest mieć pewniejsze "podparcie" na przelotkach . Przy ugięciu kija i tak zrobi Ci się załamanie. Przy zarzucaniu przynety linka idzie po obwodzie szpuli ,mniejsza średnica,więc jakiegoś trzepania o 1 przelotke i skracania dystansu być nie powinno . Jak się patyk gnie po rękojeść na rybie to są ważniejsze sprawy niż przejmowanie czy aby linka nie ma za dużych kątów na przelotkach. Zrobiłem kilka takich składaków ,ostatni miał przelotki układane na oko bez przymiaru .
Panowie rodbuilderzy nie bijcie za te herezje ale tak ja to widzę.

akurat obecnie siedzę w domu i się nudzę więc...

 

Wracając do tematu postanowiłem że przezbroję całą wędkę, i tak czytam i czytam i trochę o New Guide Concept o KR Concept i zabrałem się za wyznaczenie sobie przecięcia osi szpuli z osią kija i wypada mi ono jakieś parenaście centymetrów za szczytem wędki. Jaką strategię teraz przyjąć?


Użytkownik mestre16 edytował ten post 18 kwiecień 2020 - 21:53


#1597 OFFLINE   mestre16

mestre16

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 89 postów
  • LokalizacjaGliwice

Napisano 21 kwiecień 2020 - 22:47

hej, pomoże mi ktoś z rozmieszczeniem przelotek? skorzystałem z KR Guide Placement Software na anglersresource.net po wpisaniu wszelkich wymaganych wymiarów blanku wyszło mi że mam umieścić przelotkę #16h w odległości 19" co daje 48,3cm od końca wierzchołka szpuli kołowrotka w połowie wysuniętej, następna #8H w odległości 20,6cm ; #5,5H w odległości 15,1cm od poprzedniej i ostatnia KB #4 w odległości 13cm. Zauważyłem że w necie jest tendencja do wydłużania a nie skracania odległości przelotek w systemie KR, nawet zamieniłem dwa słowa z kimś kto wędkę 183cm zbroił 55,5cm od kołowrotka pierwsza i kolejno 23cm, 17,5cm bazująć na własnych przemyśleniach i opierając się na spaceningu Z.Kawalca i innych polskich pracowni. nie mam wielkiego doświadczenia i chciałem Was prosic poradę i pomoc w zbrojeniu :)


Użytkownik mestre16 edytował ten post 21 kwiecień 2020 - 22:48


#1598 ONLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2639 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 22 kwiecień 2020 - 15:04

Ja się ostatnimi czasy trzymam tego systemu i nie narzekam. W kiju 2,40 na dolniku wyszły dwie przelotki i jest ok. Z tym, że jakoś nigdy nie chciało mi się giąć blanku i kombinować ze spacingiem...



#1599 OFFLINE   Flame

Flame

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 339 postów
  • LokalizacjaWarszawa/Tarchomin
  • Imię:Patryk

Napisano 27 maj 2020 - 18:41

Cześć,

 

Zmieniam przelotki w St.Croix Premier PS70MF (213cm, do 17g, linka 3-6kg). Kij służy dzielnie na szczupakach "na lekko" i łowię nim głównie plecionką. Uchwytu nie ruszam więc zostaje dość krótki. Przerzuciłem forum i katalog Fuji i nie mam pewności jaki set będzie najwłaściwszy. Najbliżej mi to zestawienia 25H, 12H, 5,5M, 5KB i 5x5KT + 5LG. Planowałem ubrać ten kij w Fazlite lub Alconite.

 

Czy możecie mi podpowiedzieć czy tak będzie dobrze.



#1600 OFFLINE   filser

filser

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1058 postów
  • Lokalizacjamazowsze
  • Imię:Piotr

Napisano 27 maj 2020 - 19:03

 Będzie ok ale jak tylko pletka to wal z 20 do 4.5 







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: tech, tech-rb, spacing, przelotki

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych