Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Ostrzenie noża(y)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   harp

harp

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 566 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 kwiecień 2017 - 22:26

Ja ostrzyłem na kamieniu, potem na papierach wodnych i na koniec na pasku. Jeden test wykazał przecięcie kciuka razem z paznokciem i 4 szwy na tym palcu. Drugi podczas brodzenia test złapania wpadającego do wody naostrzonego noża. Polecam. Ostatnio przestałem ostrzyć na brzytwę. Dzieci w domu. Sam kiedyś znalazłem tatową brzytwę i podczas oglądania prawie straciłem palec. Choć znowu innym razem całkiem tępą finką odciołem sobie końcówkę palca z paznokciem :)

#22 OFFLINE   Alek_Art.

Alek_Art.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 318 postów
  • LokalizacjaZach-pom
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:S.

Napisano 04 kwiecień 2017 - 11:29

Ja używam dokładnie tej:

 

https://www.aliexpre...0608.0.0.nFgs9Y

 

Chińska podróbka systemu Lansky :)

 

Przy wyprowadzaniu ostrza ze świeżej klingi przydają się najgrubsze kamienie. Jak podostrzam już ostry nóż, to używam najdrobniejszego. Kilka przeciągnięć po ostrzu i mój leśny nóż goli włosy gdzie tylko chcę :)

Plus takiego systemu jest taki, że trzyma ustalony kąt ostrzenia i się nie zepsuje krawędzi tnącej, jak się ręka omsknie, ale raczej jest bardziej skomplikowany w użytkowaniu niż kamień do ostrzenia z ręki.



#23 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1953 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 04 kwiecień 2017 - 11:45

Do ostrzenia z ręki używam z powodzeniem wynalazku ze zdjęcia poniżej

Załączony plik  s-l500.jpg   16,73 KB   18 Ilość pobrań

Występuje w kilku gradacjach, dla mnie optymalna jest w kolorze czerwonym. Trzeba jednak pilnować aby ostrzenie odbywało się na mokro. Wydłuża to znacząco żywotność ostrzałki a tania niestety nie jest.


  • homax lubi to

#24 OFFLINE   tetsu

tetsu

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 87 postów

Napisano 22 kwiecień 2017 - 18:29

Witam. Ostatnio też się bawiłem w ostrzenie noży i powiem tak najpierw piaskowiec do utworzenia odpowiedniego kąta ostrza, następnie kamień 800 później 1000 na koniec 8000 do wyprowadzenia ostrza i polerowania oczywiście wszystko na mokro nóż za 5zl a w rant stron katalogu 400str. wchodził jak w masełko jak utworze konto na yt to zapodam filmik.

 

Oto filmik :


Użytkownik tetsu edytował ten post 22 kwiecień 2017 - 18:46

  • popper, thug i Lord lubią to

#25 OFFLINE   kaczor

kaczor

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 446 postów
  • LokalizacjaBielsko -Biała
  • Imię:daniel

Napisano 26 kwiecień 2017 - 06:39

Jako że nie posiadam żadnej ostrzałki,używam spodniej części kubka ceramicznego bądź talerza.Efekt jest naprawdę zadowalający.

#26 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4545 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 26 kwiecień 2017 - 06:46

W czasach kiedy nie wiedziałem co to ostrzałka to była osełka albo toczak ;)



#27 OFFLINE   Grzegorz B.

Grzegorz B.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 407 postów
  • LokalizacjaStargard

Napisano 26 kwiecień 2017 - 09:13

Do ostrzenia kuchenniaków używam tanich diamentów z lidla. Chwila i noże golą włosy na przedramieniu. Jednak ostrzenie z ręki wymaga pewnej wprawy. Do do droższych noży, których nie chcę porysować diamentami używam Lansky Turbox Deluxe. Używając tej ostrzałki łatwiej zachować kąty ostrzenia ale równocześnie nie jest ona taka szybka jak diamenty.  Kiedyś miałem manię ostrzenia, z tamtych czasów pozostał mi japoński kamień wodny 10000 (przeznaczony do brzytew :)) a także wysokiej jakości osełka diamentowa Eze-lap o gradacji 1000, których obecnie nie używam. Tak jak już wspomniałem, przyzwoitą ostrość roboczą czyli pozwalającą ba golenie włosów na ręce można szybko uzyskać na czerwonych (czyli średnich) diamentach z lidla. Więcej nie trzeba.



#28 ONLINE   thug

thug

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1118 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 26 kwiecień 2017 - 21:32

Będę mieć okazję przećwiczyć wyprowadzanie ostrza na "czuku" ostrza.Bo dziś mój ulubiony rat tak niefortunnie spadł na chodnik, że skończył bez noska :P



#29 OFFLINE   glizdziarz

glizdziarz

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów
  • LokalizacjaBełchatów
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Kowalczyk

Napisano 21 maj 2017 - 09:24

Do ostrzenia noży używam osełki wykonanej z kamienia do tzw "taczalnika" pociętej na plastry a potem stalki rzeźnickiej. Kamienie do "taczalników to były najczęściej drobnoziarniste piaskowce.

Generalnie moja technologia ostrzenia przedstawia się tak:

 

1- Na szlifierce stołowej z drobnym kamieniem do stali zbieram zgrubnie ostrze i nadaję kształt (kąt itp) oczywiście na mokro chłodząc w pojemniku z wodą.

2- Na osełce z piaskowca wygładzam rysy i od czasu do czasu przeciągam ostrzem po kawałku okrąglaka dębowego - prostopadle do włókien.

3- Po wygładzeniu na piaskowcu dogładzam na tzw stalce rzeźnickiej.

 

Taka procedura wymaga trochę zabawy ale efekty są super.

 

Taczalnik:

 

old-stone-grinding-wheel-used-sharpening


Użytkownik glizdziarz edytował ten post 21 maj 2017 - 09:26





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych