Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Shimano Ultegra (2017 & 2021)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
578 odpowiedzi w tym temacie

#541 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2263 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 09 grudzień 2022 - 18:30

A czy ma zamienny z Vanfordem?

Ultegra ma troszkę pinion inny a koło przekładni to samo co Stradic.
Stradic, vanford, sustain wszystko to samo.

Użytkownik przemo_w edytował ten post 09 grudzień 2022 - 18:31

  • strary i S.N. lubią to

#542 OFFLINE   kajtek82

kajtek82

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 28 postów
  • Imię:Michał

Napisano 26 styczeń 2023 - 09:26

Który Waszym zdaniem lepszy? Ultegra fb czy fc w rozmiarze 4000?

Użytkownik kajtek82 edytował ten post 26 styczeń 2023 - 09:27


#543 OFFLINE   GroPerch

GroPerch

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 329 postów
  • LokalizacjaPółnocny Wschód i Wwa
  • Imię:Filip

Napisano 26 styczeń 2023 - 13:41

Pod ciężkie łowienie FB. Mniejsze przełożenie, tam naprawdę drzemie moc.

#544 OFFLINE   tyka3

tyka3

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 postów
  • LokalizacjaLUBLIN

Napisano 26 styczeń 2023 - 18:15

Ja używam 4000 FB do łowienia szczupaków. Dla mnie jest lepsza pod szczupaka od 4000 FC ze względu na niższe przełożenie i większą wagę. Za to pod sandacza mam podpiętą 4000FC. Tam niższa waga mi nie przeszkadza bo i kij krótszy oraz delikatniejszy. Oba kołowrotki godne polecenia. Przesiadlem się na Ultegry ze Stardicow FB i nie żałuje. Pozdrawiam

#545 OFFLINE   adiz1

adiz1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 217 postów
  • Lokalizacjawoj. śląskie

Napisano 02 luty 2023 - 11:33

Który Waszym zdaniem lepszy? Ultegra fb czy fc w rozmiarze 4000?

Ultegra 4000FC jest unowocześnioną wersją "starej" Ultegry 4000 FB. FB ma tylko z FC wspólną, mocną przekładnię Hagane. FC dołożono nowsze uszczelnienie X-protect, obudowę z Ci4+, szpulę ze zmodyfikowany rantem, napęd Micromodule II. Tego nie ma w FB.  Uważam też, że FC z nawojem 87 cm (5,3:1) jest bardziej wszechstronnym i uniwersalnym kołowrotkiem. FB w standardzie ma "skromne" 77 cm. A jak mało to mamy jeszcze w 4000FC dwie szybsze wersje coś 99 i 105 cm nawoju. We współczesnych lekkich wędkach też lepiej mieć te 15g lżejszy kołowrotek. Po roku łowienia na 4000FC (szczupak/sandacz na zaporówce) byłem na tyle zadowolony, że niedawno dokupiłem sobie 2500FC (w szybszej wersji HG) na pstrągi. Wydaje mi się, że 4000FB może zainteresować osoby, które chcą mieć dość specjalistyczny zestaw np. do łowienia szczupaków na cięższe , kilkudziesięciogramowe przynęty, raczej "na ciąganego" niż do łowienia w szybkim opadzie. 


Użytkownik adiz1 edytował ten post 02 luty 2023 - 11:36

  • przemo_w i GroPerch lubią to

#546 OFFLINE   Rebel64

Rebel64

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1374 postów
  • LokalizacjaStolica
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Nicki

Napisano 10 marzec 2023 - 09:03

Nowa Ultegra4000 podczas tygodnowego uzywania,zaczela stawać- zdarzal sie pare razy zwiekszony opor na korbie.
Lowilem najczesciej na koguty do 25g.Podbijam z kija.

#547 OFFLINE   barwena1977

barwena1977

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 822 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 08 maj 2023 - 09:14

Radzę nie kupować tych kołowrotków w ciemno, chyba że macie jakiś zaufany sklep. Chciałem kupić 2 sztuki 2500fc do lajta. Kręciłem w sklepie stacjonarnym chyba pięcioma i każdy pracował inaczej. Jak nie czuć przekładnię, to coś stuka lub szura. Albo jakiś stukający luz na uchwycie korbki. Ciężkie czasy nastały, chcesz, wydać 1200-1300 na 2 kołowrotki i ciężko cokolwiek normalnego dobrać.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

#548 OFFLINE   dropshot

dropshot

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 64 postów
  • LokalizacjaBielawa
  • Imię:Krystian

Napisano 03 czerwiec 2023 - 12:55

Do 15cm gum na główkach 8-10gr nada się model 4000? Czy to już za dużo będzie?

#549 OFFLINE   DumFish

DumFish

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 321 postów

Napisano 03 czerwiec 2023 - 13:17

Radzę nie kupować tych kołowrotków w ciemno, chyba że macie jakiś zaufany sklep. Chciałem kupić 2 sztuki 2500fc do lajta. Kręciłem w sklepie stacjonarnym chyba pięcioma i każdy pracował inaczej. Jak nie czuć przekładnię, to coś stuka lub szura. Albo jakiś stukający luz na uchwycie korbki. Ciężkie czasy nastały, chcesz, wydać 1200-1300 na 2 kołowrotki i ciężko cokolwiek normalnego dobrać.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka


To nie tyczy się tylko ultegry. To samo vanford miravel czy nawet vanquish trafić dobry egzemplarz to jak wygrać w totka

#550 OFFLINE   WedkarzIncognito

WedkarzIncognito

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 95 postów
  • Imię:Patryk

Napisano 31 sierpień 2023 - 14:22

Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć, skąd bierze się różnica w długości nawijanej linki między Ultegra 1000(64 cm) a C2000S(69 cm)? Takie samo przełożenie i body, ale nawój się różni. Różnią się rotorem, czy może się mylę i różnią się korpusem? Dla przykładu Stella 2500/C3000, Stradic 2500/C3000, Nasci 1000/C2000S mimo "różnicy" w rozmiarze mają taki sam nawój. Myślałem, że to błąd w opisie katalogowym, ale w Vanfordzie 1000 i C2000S podobnie jak w Ultegrze też występuje różnica w długości nawoju.



#551 OFFLINE   Bolen30

Bolen30

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1462 postów

Napisano 31 sierpień 2023 - 14:40

Moze byc ciut szersza szpula pewnie.

#552 OFFLINE   Iluzjonista

Iluzjonista

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 78 postów

Napisano 31 sierpień 2023 - 17:48

Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć, skąd bierze się różnica w długości nawijanej linki między Ultegra 1000(64 cm) a C2000S(69 cm)? Takie samo przełożenie i body, ale nawój się różni. Różnią się rotorem, czy może się mylę i różnią się korpusem? Dla przykładu Stella 2500/C3000, Stradic 2500/C3000, Nasci 1000/C2000S mimo "różnicy" w rozmiarze mają taki sam nawój. Myślałem, że to błąd w opisie katalogowym, ale w Vanfordzie 1000 i C2000S podobnie jak w Ultegrze też występuje różnica w długości nawoju.

 

Wspomniana różnica wynika wyłącznie z powodu różnych średnic szpul. W przypadku wielkości 1000 jest to 40 mm, wielkość C2000 - 43 mm. Szpule pasują zamiennie. Do Vanforda 1000 zakładam szpulę od modelu C2000S. 


  • WedkarzIncognito lubi to

#553 OFFLINE   GroPerch

GroPerch

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 329 postów
  • LokalizacjaPółnocny Wschód i Wwa
  • Imię:Filip

Napisano 01 wrzesień 2023 - 06:29

Ale dlaczego średnia szpuli miałaby mieć wpływ na nawój? Przecież korba pokonuje za każdym razem te samą drogę.

Użytkownik GroPerch edytował ten post 01 wrzesień 2023 - 06:29


#554 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1931 postów

Napisano 01 wrzesień 2023 - 06:46

Bo na "grubszą" szpulę nawija się więcej. Wynika to ze wzoru na obwód koła ,korba tu nie ma nic do rzeczy.



#555 OFFLINE   WedkarzIncognito

WedkarzIncognito

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 95 postów
  • Imię:Patryk

Napisano 01 wrzesień 2023 - 12:47

Czyli wychodzi na to, że im mniej plecionki tym nawój robi się krótszy, a im więcej plecionki na szpuli tym nawój robi się dłuższy? To jak interpretować opis producenta? Jeżeli producent opisuje nawój na np. 73 cm to oznacza, że taki nawój jest na pustej szpuli, czy na pełnej? Jak rozumiem średnica linki też ma znaczenie.

 


Użytkownik WedkarzIncognito edytował ten post 01 wrzesień 2023 - 13:03


#556 OFFLINE   WalterW

WalterW

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 391 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Waldek

Napisano 01 wrzesień 2023 - 14:23

Taki nawój z pudełka jest nieosiągalny, bo do wzoru jest podstawiana średnica rantu szpuli.

#557 OFFLINE   WedkarzIncognito

WedkarzIncognito

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 95 postów
  • Imię:Patryk

Napisano 01 wrzesień 2023 - 19:58

Dziękuje za odpowiedzi. Mam jeszcze pytanie na temat Ultegry, jak wypada ona w porównaniu do Soare BB C2000SSPGA (2023)?

Przymierzam się do zmiany kołowrotka w zestawie UL i początkowo wybór padł na Soare, ale patrząc na parametry Soare oraz Ultegry nie dostrzegam od strony technicznej różnic między tymi kołowrotkami, a jednak różnica w tym segmencie cenowym jest odczuwalna. Głównym aspektem przemawiającym za Soare jest oczywiście niskie przełożenie, które przekłada się na krótki nawój, ale porównując nawój Soare do Ultegry odnoszę wrażenie, że te 2 do 7 centymetrów (w zależności od rozmiaru ultegry 1000/C2000S) nie zrobią aż tak kolosalnej różnicy w praktyce. Zadałem podobne pytanie w wątku o Soare, ale odpowiedzi nie uzyskałem. Zastanawiam się co takiego ma Soare, co powoduje widoczną różnicę w cenie względem Ultegry? Coraz bardziej przekonuje się do wyboru Ultegry, bo skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać, ale ciekawi mnie czy mimo braku różnic w teorii występują różnice w praktyce.



#558 OFFLINE   GroPerch

GroPerch

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 329 postów
  • LokalizacjaPółnocny Wschód i Wwa
  • Imię:Filip

Napisano 04 wrzesień 2023 - 09:52

Sporo masz takich przypadków, Daiwa jak i Shimano mają dużo modeli różniących się małymi detalami.
Różnica Ultegry i Soare to jeszcze nic. Ultegra jeśli chodzi o bebechy to to samo co Stradic czy Vanford, a Vanford poza inną korbką i brakiem łożyska w szpuli to z kolei to samo co Soare XR czy Complex XR, które na polskim rynku kosztują około 1300zł. Zatem Ultegra FC to będzie to samo co taki Complex XR z mniejszą liczbą łożysk, inną korbą no i jest te 30-40g cięższa, a no i podkładki hamulca są inne, Ultegra ma filcowe, a Complex karbonowe, co akurat jest zdecydowanym plusem dla Ultegry. Czy to jest różnica warta 800zł, to już każdy musi odpowiedzieć sobie samodzielnie.
W Daiwe masz podobne historie jeśli chodzi np o Legalisa i Fuego. Inny design, wkręcana korba i uszczelnienie, a różnica ceny ponad 1,5x (przynajmniej do niedawna, teraz ze względu na bardzo dużą sprzedaż Legalisa, trochę się to chyba wyrównało).
W praktyce jeśli ma się już odpowiednią ilość kołowrotków, to mam wrażenie, że często decydują nasze fanaberie typu kilka gramów różnicy wagi lub fajny design, a D i S na tym korzystają tworząc bliźniacze modele rozbieżne cenowo ;)
Jak kogoś interesują dogłębnie tematy kołowrotków i opłacalności poszczególnych modeli to polecam kanał i_fish, opisuje zresztą Ultegre jako jeden z lepszych wyborów w kwestii jakość - cena.
  • WedkarzIncognito lubi to

#559 OFFLINE   dropshot

dropshot

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 64 postów
  • LokalizacjaBielawa
  • Imię:Krystian

Napisano 19 wrzesień 2023 - 00:50

Czy jest gdzieś jeszcze do kupienia ultegra 4000fb? Wszędzie już widzę te nowe wersje

#560 OFFLINE   WedkarzIncognito

WedkarzIncognito

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 95 postów
  • Imię:Patryk

Napisano 22 wrzesień 2023 - 14:59

Czy jest gdzieś jeszcze do kupienia ultegra 4000fb? Wszędzie już widzę te nowe wersje

Rynek wtórny. Sprawdzać forumową giełdę, zamieścić ogłoszenie na forum, sprawdzać oeliksy, alegra itp.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych