Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Spinning na sumy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
189 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   sol321

sol321

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 778 postów
  • Imię:Mateusz
  • Nazwisko:S.

Napisano 28 czerwiec 2011 - 13:24

To młj pierwszy post na tym forum, więc najpierw witam wszystkich.

A teraz do rzeczy. Potrzebuję spinning na sumy. Kołowrotek juz mam, dostałem na urodziny okume saline 55 (myślę, źe się nada). Długośc wędki jaka by mi odpowiadała to 2,4-2,7m. Łowie na gumy 10-15 cm z glłwką 10-30g lub woblery do 15 cm. Kwota jaką mogę wydać to do 500zł.
Z tego co patrzyłem po sklepach internetowych to wpadł mi w oko shimano beastmaster 270 XH 50-100, więc prosił bym ewentualnie o opinie na temat tego kija.
Jeszcze jedna sprawa, jaką plecionkę polecacie do tego zestawu?
Na moich miejscłwkach trafiają się sumy przewaźnie 120-170cm (tzn takie wyciągnąłem, choć wydaje mi się źe miałem juź na kiju lepszego, niestety kotwice w wobku nie wytrzymały)
Pozdrawiam


#2 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 28 czerwiec 2011 - 14:05

Witaj na Forum!
Lupka nie gryzie, a całkiem nieźle działa: http://www.jerkbait.pl/forum/index.php?t=msg&goto=177380 &&srch=ci%EA%BFki+spinning#msg_177380


#3 OFFLINE   jamesty

jamesty

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 443 postów
  • LokalizacjaMaków Mazowiecki
  • Imię:Jakub

Napisano 28 czerwiec 2011 - 14:08

Kolega Guzu ma duźe doświadczenie jeśli chodzi o wąsacze.

Napewno coś napiszę

tu masz dwa artykuły jak nie czytałeś


http://www.jerkbait.pl/?p=976
http://www.jerkbait.pl/?p=949

Chcę tobie napisać jeszcze iź kotwicę oryginalne sprzedaj/ wywal i kup Ownera ST 66 tylko i wyłącznie są nie do rozgięcia te najmocniejsze srebrny kolor mają.

Guzu to potwierdzi .

#4 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 28 czerwiec 2011 - 14:14

ST66 to juź sprzęt do prawdziwego przeciągania liny. Myślę, źe do spina o cw. do 100g (czyli tak pi razy oko jakieś 30 max 40lb) ST46 teź dadzą radę. Tak, czy inaczej, generalna konkluzja jest taka, źe firmowe kotwice najczęściej nadają się na złom, względnie do wykorzystania w przynętach niesumowych.

BTW stare Beastmastery miały (rłwnieź na Forum) dobrą opinię. Warto trochę pogrzebać w zasobach.


#5 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 28 czerwiec 2011 - 16:39

O kotwicach prawde napisal Krzysiek.
ST 66 to do zestawu raczej trollingowego. Te Ownery 2x wzmacnianie (ST41) wystarcza.
Zadbaj moze o to by wobler mial jedna kotwice (tylna). Jesli bedziesz czul sie pewniej, to zaloz o rozmiar wieksza niz firmowa.

Teraz o wedce.
Jesli lowisz z brzegu to raczej 270, jak lowisz z lodzi to siegnij po 240.
Roznica w wadze i porecznosci bedzie wyczuwalna.
Nie znam tego modelu o ktory pytasz, ale kolega w tym roku na lodzi mial jakiegos Beastmastera (240) z nowej serii - tak kojarze.
Kij pod obciazeniem ladnie przechodzil w parabole. Byl lekki i poreczny. Nie znam ceny, ale z zachowania na lowisku moge powiedziec ze godny polecenia.
Nie widzialem na nim holu ryby powyzej 150 cm, ale przy takich okolo poltorametrowych spisywal sie wiecej niz dzielnie.

Powodzenia na sumach i wstaw czasem jakas fote z wasaczami, najlepiej z wypuszczania - do konkursu kalendarzowego C&R.

Guzu




#6 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3488 postów

Napisano 28 czerwiec 2011 - 17:16

Odnośnie wędki.

Łowisz z brzegu czy z łodzi?
Rzeka (jak duźa) czy jezioro?
Jakie głębokości miejscłwek?
Brodzisz?
Z ręki czy trolling?
W dzień czy w nocy?

#7 OFFLINE   sol321

sol321

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 778 postów
  • Imię:Mateusz
  • Nazwisko:S.

Napisano 28 czerwiec 2011 - 17:35

Łowię z brzegu. Łowisko to rzeka połączona z kanałem. Szerokość do 70m w zaleźności od miejsca. Głębokość 2-5m. Łowie zarłwno w dzień jak i w nocy. Mam jeszcze pytanie odnośnie plecionki. Od dłuźszego czasu uźywam PP i raczej na tą firmę się zdecyduje tylko nie wiem jaką średnicę wybrać... Myślałem pierwsze o 0,28 - 30 lb ale nie wiem czy nie będzie za słaba, bo tam gdzie łowię cięźko jest chodzić za sumem wzdłuź brzegu i nieraz będę musiał sprłbować siłowego holu (oczywiście jak przeciwnik nie będzie miał zbyt duźo cm)

#8 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 28 czerwiec 2011 - 21:04

Wez 0,32 (jak to pisza w PL) czyli 40 lb (jak to pisza w USA).

Jak lowisz z brzegu to kij 270...


#9 OFFLINE   sol321

sol321

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 778 postów
  • Imię:Mateusz
  • Nazwisko:S.

Napisano 28 czerwiec 2011 - 21:13

Tak właśnie myślałem, źe będzie lepszy patyk 270. Skoczę jeszcze do jakiegoś sklepu i pomacam tego beastmastera 50-100g, eventualnie pooglądam inne wędki z podobnym wyrzutem.
Dzięki za wszystkie rady. Dopiero od tego roku planuję na powaźnie rozpocząć moją przygodę z sumami. W ubiegły sezonie udało mi się wyholować 4 sumki 130-165cm. Z tym największym był juź problem bo to przyłowy przy sandaczowaniu były.
  • Aleksander900 lubi to

#10 OFFLINE   Kozi

Kozi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 379 postów
  • LokalizacjaŚrem

Napisano 28 czerwiec 2011 - 21:25

Pamiętaj, źe wędkę musisz teź dobrać do przynęt jakich będziesz uźywał źebyś młgł komfortowo nimi operować. Bo nie sztuka kupić
(pałe) do 100 gram i łapać przynętami po 20-30 gram. Jednak jak typowo na sumy to taki kijek chyba będzie dobry bo przecieź nikt nie uźywa gumek po 5 cm łapiąc sumy :lol:

#11 OFFLINE   zorro

zorro

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2676 postów
  • LokalizacjaWarszawa-Kamienne Skarżychoooo...
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Szczepanik

Napisano 28 czerwiec 2011 - 22:04

Ja (jako uznany juź szaleniec) poleciałbym trochę dalej z długością kija... Tak sobie myślę, źe i standardowa trłjeczka nie byłaby za długa, a rybka ma się wtedy na czym pohuśtać i ręce mniej bolą... :D Przy dwumetrowych rybach krłtkie kije, to takie trochę wyrwirączki... :unsure: <_<

#12 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 29 czerwiec 2011 - 07:21

To i ja jako zupełny laik w dziedzinie łowienia sumłw podpowiem, źebyś kupił plecionkę od ktłregoś z forumowych sprzedawcłw :D... będą podpisane po amerykańsku więc z ameryki :D... a nie z kirgistanu czy innego zimbabułe :D.

#13 OFFLINE   sol321

sol321

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 778 postów
  • Imię:Mateusz
  • Nazwisko:S.

Napisano 29 czerwiec 2011 - 09:26

Ja jestem przyzwyczajony do krłtkich kijłw, więc te 2,7 to juź i takie naciągane będzie :D
Trafiła mi się okazja na kupienie shimano speedmastera 2,7m 50-100 g w podobnej cenie jak beastmaster. Tylko nie wiem czy czasem speed master nie będzie miał mniej mocy od beastmastera. Porłwnywał ktoś kiedyś te 2 kije z porłwnywalnym wyrzutem?
Co do plecionki to od paru lat biorę u tego samego dostawcy i jeszcze nie trafiłem na podrłbkę.

#14 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3488 postów

Napisano 29 czerwiec 2011 - 10:17

Ja jestem przyzwyczajony do krłtkich kijłw, więc te 2,7 to juź i takie naciągane będzie :D
Trafiła mi się okazja na kupienie shimano speedmastera 2,7m 50-100 g w podobnej cenie jak beastmaster. Tylko nie wiem czy czasem speed master nie będzie miał mniej mocy od beastmastera. Porłwnywał ktoś kiedyś te 2 kije z porłwnywalnym wyrzutem?
Co do plecionki to od paru lat biorę u tego samego dostawcy i jeszcze nie trafiłem na podrłbkę.


Ja lubię długie kije łowiąc z brzegu, ale akurat za sumem chodzę z 2.44m.
Łowiłem kiedyś 2.75 i nie wyobraźam sobie jak moźna z 3m :huh:
W końcu to jest cięźka orka. Woblery sumowe stawiają duźy opłr w wodzie i z 3 metrowym kijem w ręku po jednym wieczorze odechce nam się łowienia na dłuźej.

Więc dla mnie do łowienia z brzegu ideałem jest kij 2.3 - 2.5m o mocy 40lb (moźe nawet 50) i w miarę delikatnej szczytłwce aby dało radę rzucać takźe lźejszymi przynętami.

#15 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 29 czerwiec 2011 - 10:49

Mam taki B) : 2C80HF2 3oz 40lb. Obsługuje przynęty juź od 20-30g. Moźna nim z powodzeniem machać cały dzień.

#16 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 29 czerwiec 2011 - 10:59

Mam taki B) : 2C80HF2 3oz 40lb. Obsługuje przynęty juź od 20-30g. Moźna nim z powodzeniem machać cały dzień.


Ten co sie wpisal nad Toba tez takiego ma
Caly dzien nie widzialem by nim machal, ale takie normalne ryby (do 150 cm) wyjmowal bez specjalny zajakniec.

A ja z brzegu nie lowie, wiec uzywam jeszcze krotszej wedki (210)...



#17 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 29 czerwiec 2011 - 11:02

Myślę, źe na przeciętne polskie sumy jest w sam raz. Ale na Ebro... no nie wiem, czy bym się odwaźył :D

#18 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 29 czerwiec 2011 - 11:06

Myślę, źe na przeciętne polskie sumy jest w sam raz. Ale na Ebro... no nie wiem, czy bym się odwaźył :D


To kwestia szczecia. Albo nieszczescia.
Szczescia by sobie polapac fajnie i do syta. I do tego by uniknac brania tego, czego wyjac sie nie da.

Nie wiem jak i czym nalezaloby spiningowac by stwierdzic, ze nastawilem sie na ryby...stukilowe.
A takie sumy tam sa lowione w miare regularnie.

Takze po kilku latach i kilkunastu wedkach jakie widzialem podczas spiningu za sumem moge powiedziec ze ten SC II 240 miesci sie wsrod wedek najbardziej wskazanych do takich zabaw.



#19 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 29 czerwiec 2011 - 11:08

Dobrze wiedzieć, dzięki za feedback.

#20 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Napisano 29 czerwiec 2011 - 11:12

widziałem kilku ludkłw ktłrzy na sumy szli teź z tym 2C86HF2 do 2 oz i tez się nadawało :D




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych