Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

SPINNING W MARCU - nie taki trudny ...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
40 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   SpinningMazowieckiTeam

SpinningMazowieckiTeam

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 45 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Kacper
  • Nazwisko:Kołtunowicz

Napisano 20 marzec 2017 - 21:13

Marzec jest miesiącem, w którym lód powoli schodzi z tafli wody, albo już go nie ma. Każdy spinningista czeka na ten okres.
Gdy wreszcie lód odpuści, my jak najszybciej udajemy się nad wodę ze swoim kijem w ręce. Jeden rzut , drugi, trzeci , dziesiąty i cisza...żadnego ruchu ryb. Nic dziwnego ,woda ma ok 3* , ryby trzymają się głębszych miejscach (dołki, koryto) . 
No ale ja rzucam w takie miejsca ..
W porządku , jest jeszcze kilka innych rzeczy, które prawdopodobnie robimy źle . Najczęściej popełniane błędy:

  1. Podstawowym błędem jest szybkie prowadzenie naszej przynęty , podczas jigowania róbmy to wolno i dokładnie(podbicie,przerwa,podbicie przerwa).
  2. Gruba linka , ryba jest ostrożna i wybredna , używajmy cienkich linek (żyłki do 0,14 mm).
  3. Zbyt duże przynęty, używajmy gum max. 2''
  4. Ciężkie główki , im lżejsza główka tym wolniejszy opad i mniej agresywne prowadzenie.
  5. Źle dobrany kij , brania często są bardzo delikatne . Na naszej szczytówce musi być widoczne każde uderzenie o dno.  

Tutaj dwie dodatkowe rady, którymi chciałbym się podzielić :

  1. Uwagę ryb dobrze zwracają gumki namoczone w jakimś dipie , to je dodatkowo zachęca do brania.
  2. Podczas zerowej aktywności ryb, warto pozbyć się agrafki z krętlikiem (główka z przynęą bezpośrednio do linki).

Zapoznaj się z zasadami publikacji zdjęć:
http://jerkbait.pl/t...rum-jerkbaitpl/


Użytkownik bartsiedlce edytował ten post 21 marzec 2017 - 10:06


#2 ONLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2296 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 20 marzec 2017 - 21:44

Fajna rada, tylko błędy popraw.


  • BOB i cyprys19 lubią to

#3 OFFLINE   SpinningMazowieckiTeam

SpinningMazowieckiTeam

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 45 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Kacper
  • Nazwisko:Kołtunowicz

Napisano 20 marzec 2017 - 22:09

Fajna rada, tylko błędy popraw.

Dzięki, błędy? Czegoś chyba nie widzę

#4 ONLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2296 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 20 marzec 2017 - 22:32

przynętom

Zapoznaj się z zasadami publikacji zdjęć:
http://jerkbait.pl/t...rum-jerkbaitpl/

i przecinki ;)



#5 OFFLINE   francisco scaramanga

francisco scaramanga

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1245 postów

Napisano 21 marzec 2017 - 07:20

Nie można było napisać tego normalną trzcionką ...?

#6 OFFLINE   SpinningMazowieckiTeam

SpinningMazowieckiTeam

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 45 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Kacper
  • Nazwisko:Kołtunowicz

Napisano 21 marzec 2017 - 07:42

Zdjęcia odpuszczę, czcionkę zmienię

 

 

 

 

 

Pozwoliłem sobie na drobne poprawki.  :)


Użytkownik bartsiedlce edytował ten post 21 marzec 2017 - 10:07


#7 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6190 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 21 marzec 2017 - 09:09

A to nie masz tak, że jak na wiosennej wodzie rzucisz lekką główką na głębszą wodę/w koryto to prąd nie zniesie jej w nadbrzeżne zielsko? Prąd o tej porze roku wypiera dużo cięższe zestawy niż stosowane w sezonie. W uproszczeniu średnia gramatura sezonowa to lekka gramatura wiosenna, spasowanie zestawu to kwestia doboru wagi do konkretnego odcinka i wcale nie musi być tak, że lżej znaczy lepiej. Moim zdaniem przeciwnie, zaczynamy od większej wagi i sprawdzamy na jakie odciążenie zestawu pozwoli woda.
Z ostatnich obserwacji wiosennej Narwi wywnioskowałem, że okonie stoją teraz w oczkach pomiędzy zeszłorocznym zielskiem, nad drobnicą, w ujściach ciurków i w zatoczkach. Tam i owszem coś zdziałasz lżejszym zestawem, w rzecznym wiosennym korycie i dołku, niekoniecznie. Dodatkowo okonie "lubią" o tej porze roku stadnie czesać płyciaki przy słonecznej pogodzie. Takie gdzie w kwietniu jest już stały ląd. Młodzież wchodzi prawie na sam brzeg, a głębiej stoją większe sztuki i tak kilkakrotnie co pewien czas. Agrafka bądź jej brak to temat tabu :) w wiosennej zupie darowałbym sobie bezpośrednie wiązanie zestawu, wszystko zależy od metody.
  • ictus i peekol lubią to

#8 OFFLINE   SpinningMazowieckiTeam

SpinningMazowieckiTeam

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 45 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Kacper
  • Nazwisko:Kołtunowicz

Napisano 21 marzec 2017 - 10:24

A to nie masz tak, że jak na wiosennej wodzie rzucisz lekką główką na głębszą wodę/w koryto to prąd nie zniesie jej w nadbrzeżne zielsko? Prąd o tej porze roku wypiera dużo cięższe zestawy niż stosowane w sezonie. W uproszczeniu średnia gramatura sezonowa to lekka gramatura wiosenna, spasowanie zestawu to kwestia doboru wagi do konkretnego odcinka i wcale nie musi być tak, że lżej znaczy lepiej. Moim zdaniem przeciwnie, zaczynamy od większej wagi i sprawdzamy na jakie odciążenie zestawu pozwoli woda.
Z ostatnich obserwacji wiosennej Narwi wywnioskowałem, że okonie stoją teraz w oczkach pomiędzy zeszłorocznym zielskiem, nad drobnicą, w ujściach ciurków i w zatoczkach. Tam i owszem coś zdziałasz lżejszym zestawem, w rzecznym wiosennym korycie i dołku, niekoniecznie. Dodatkowo okonie "lubią" o tej porze roku stadnie czesać płyciaki przy słonecznej pogodzie. Takie gdzie w kwietniu jest już stały ląd. Młodzież wchodzi prawie na sam brzeg, a głębiej stoją większe sztuki i tak kilkakrotnie co pewien czas. Agrafka bądź jej brak to temat tabu :) w wiosennej zupie darowałbym sobie bezpośrednie wiązanie zestawu, wszystko zależy od metody.




Miałem na myśli wodę stojącą.
Uwierz brak agrafki często pomaga
  • ictus lubi to

#9 OFFLINE   Night_Walker

Night_Walker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 992 postów

Napisano 21 marzec 2017 - 10:38

No no...ktoś na jerkbaicie dzieli się wiedzą na temat zachowań ryb. Dawno tego nie grali. Powodzenia :)


  • Maciejowaty i jezier lubią to

#10 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6190 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 21 marzec 2017 - 11:01

Uwierz brak agrafki często pomaga

Wierzę, że często pomaga i równie często nie ma wpływu na brania. Pierwsza zasada to przejrzystość wody, na jednym zbiorniku okonie potrafią walić w samą agrafkę, nawet mijając przynętę. Kilka lat z rzędu jeździłem nad jez. Leleskie gdzie można by wabić pasiaste pryszcze sama agrafką. Chętnie w nią stukały bo dla ich młodego wieku była to imitacja pokarmu typu kiełże srełże itp. Starsze roczniki miały gdzieś dozbrojkę bo i podstawa diety w ich przypadku była inna i bardziej treściwa. Przy łowieniu okoni "zawodniczych" :) można rzeczywiście się zastanawiać "z agrafką czy bez", dla ryb sensownych rozmiarów nie ma to większego znaczenia. Druga sprawa to pora dnia i warunki pogodowe wpływające na przejrzystość. Wczesnym rankiem i pod wieczór okoń nie zwraca uwagi czy przynęta jest dopięta na agrafkę czy bezpośrednio do linki, co też zauważyłem wędkując na Leleskim. Za to wpływa na brania o tych porach dnia ma użycie "szybkiej" bądź "wolnej" przynęty. W łowieniu całodziennym o wiele lepiej sprawdzała mi się cykada i żaden gumiś nie miał startu, pod wieczór po zachodzie słońca cykada przestawała kusić za to działał twister z podwójnym ogonkiem na lekkim śrucie. Po prostu rybom nie opłacało się gonić szybszej ofiary i zmieniały taktykę polowania.



#11 OFFLINE   olo86

olo86

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 714 postów
  • Lokalizacjabrzegi mazowieckich rzek..
  • Imię:Olaf

Napisano 21 marzec 2017 - 12:27

No.. nie spodziewałem się pozytywów po tym temacie ;) ale skoro udało się Piotrka za język pociągnąć to chwała :)
Co do agrafki to też bym nie demonizowal- raczej nie "razi" ryb bardziej niż ostrze haka wystajacego z gumy ;)
I wbrew autorowi jestem zdania, że jeśli coś ma leniwego okonia skusic, to raczej będzie to większa guma- o ile intensywnie zerujace pasiaki chętnie zazeraja wszystko co agresywnie "skacze" o tyle przyklejone do dna grubaski dużo chętniej podnoszą się u mnie do 3" robali wleczonych po dnie.

Użytkownik olo86 edytował ten post 21 marzec 2017 - 12:27

  • ictus, Hesher i cyprys19 lubią to

#12 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6190 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 21 marzec 2017 - 13:34

o ile intensywnie zerujace pasiaki chętnie zazeraja wszystko co agresywnie "skacze" o tyle przyklejone do dna grubaski dużo chętniej podnoszą się u mnie do 3" robali wleczonych po dnie.

Okoń dostaje szału, kiedy przynęta wznosi to co leży na dnie. Wędkowałem ze 3 lata temu na "bezrybnej" żwirowni w środku lata. Stukanie o dno i wszelkie metody prezentacji przynęty nie przynosiły żadnych efektów. Dopiero kiedy przeciągnąłem bezsterowa po dnie, tak, że wzbił odrobinki piasku itp. w ułamek sekundy woba otoczyło 5 okoni :)


  • ictus lubi to

#13 OFFLINE   Luckyguliver

Luckyguliver

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaN17
  • Imię:Remek

Napisano 21 marzec 2017 - 13:36

Co woda to okon :) U mnie np na kanale w Londynie okonie w tym okresie przechodza tradycyjna glodowke adwentowa :( Nic nie dziala.


  • eRKa lubi to

#14 OFFLINE   jacekp29

jacekp29

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1644 postów
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Popławski

Napisano 21 marzec 2017 - 14:02

Tak się zastanawiam czy temat nie jest po to by pociągnąć Was za języki. Moim zdaniem ani agrafka ani wolfram (oczywiscie cienki)specjalnie nie przeszkadza większym okoniom
O mniejszych nie dyskutuje bo staram się dobierać tak przynęty
aby maluchy się nie wieszaly


Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
  • olo86 lubi to

#15 OFFLINE   w6i6e6

w6i6e6

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 360 postów
  • Lokalizacjawarszawa
  • Imię:Wiesław
  • Nazwisko:http://polamanie-kija.blogspot.com/

Napisano 21 marzec 2017 - 14:05

Chyba sam autor nie wie do końca po co ten temat. 


  • Del Toro, olo86 i Wojtek14 lubią to

#16 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6190 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 21 marzec 2017 - 14:29

Wcześniej był zamieszczony link do fb i dalszej części artykułu. Właśnie po to :) :) :)



#17 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 21 marzec 2017 - 18:22

Temat ciekawy. Licze ze sie rozwinie i wiecej osob napisza o zwyczjach ryb i technikach bo sprzetu mi sie w domu wiecej nie zmiesci :)
  • grzegorz197503, homax i Pisarz.......ewski Piotr lubią to

#18 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 21 marzec 2017 - 20:05

Ja mam inne doświadczenia, okonie brały na przynęty nawet ponad 10cm prowadzone szybko ( punkt 1 i 3 ). Po prostu - inne łowienie.

 

Reasumując - nie ma reguły :) 



#19 OFFLINE   Grzegorz23

Grzegorz23

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 33 postów

Napisano 21 marzec 2017 - 20:55

Z chęcią poczytałbym o marcowym pstrągu w wodzie stojącej, może koledzy podzielą się doświadczeniem, ciekawy temat pozdrawiam.



#20 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10127 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 21 marzec 2017 - 21:21

Byłem z kolegą na łowisku komercyjnym (taki staw z zapuszczonymi , różnymi rybami: karpie, szczupaki, jesiotry, sandacze, pstrągi ...i c...j wie co jeszcze?). Niektóży mówią na takie łowiska : burdel(?)

Przewalały się fronty i nic nie brało ... tyle w temacie z mojej strony :(  :huh:  :P  :D

(woda stojąca :) )


Użytkownik BOB1 edytował ten post 21 marzec 2017 - 21:22

  • wobler129 lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych