Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

SPINNING W MARCU - nie taki trudny ...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
40 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   mario

mario

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 3530 postów
  • LokalizacjaP L

Napisano 21 marzec 2017 - 21:35

Wcześniej był zamieszczony link do fb i dalszej części artykułu. Właśnie po to :) :) :)


Z tym sobie szybko poradziliśmy :)
  • homax, BOB i olo86 lubią to

#22 OFFLINE   krakus

krakus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 793 postów
  • LokalizacjaAFG...

Napisano 21 marzec 2017 - 21:41

Co woda to okon :) U mnie np na kanale w Londynie okonie w tym okresie przechodza tradycyjna glodowke adwentowa :( Nic nie dziala.

Mają bo od 15 marca do 15 czerwca chyba w UK nie można wędkować na wodach ogólnodostępnych no chyba, że tym kanałem opiekuje się jakieś towarzystwo i maja osobny regulamin.

 

Co do okoni to w zeszłym sezonie trafiały się na gumy 9cm główka 18gr a jak przyjechałem w to miejsce z typowo okoniowym sprzętem to nawet pstryka nie miałem. Kaprysy, grymasy, fochy jakieś dąsy jak baby :)


Użytkownik krakus edytował ten post 21 marzec 2017 - 21:43


#23 OFFLINE   SpinningMazowieckiTeam

SpinningMazowieckiTeam

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 45 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Kacper
  • Nazwisko:Kołtunowicz

Napisano 21 marzec 2017 - 21:58

Z tym sobie szybko poradziliśmy :)



Sorki mój pierwszy wpis i nie zdazylem się zapoznać z regulaminem...

#24 OFFLINE   cyprys19

cyprys19

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 3937 postów
  • Lokalizacjapułtusk okolice
  • Imię:marcin
  • Nazwisko:k

Napisano 21 marzec 2017 - 22:39

Ja swoje największe okonie na NARWI łowiłem "przy" sandaczach....35gr ołowiu i 12cm guma, oczywiście wolframik obowiązkowo.Natomiast wiosną trzeba się napocić i nachodzić żeby cokolwiek "wydłubać"



#25 OFFLINE   Luckyguliver

Luckyguliver

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 978 postów
  • LokalizacjaN17
  • Imię:Remek

Napisano 21 marzec 2017 - 22:48

Mają bo od 15 marca do 15 czerwca chyba w UK nie można wędkować na wodach ogólnodostępnych no chyba, że tym kanałem opiekuje się jakieś towarzystwo i maja osobny regulamin.

 

Co do okoni to w zeszłym sezonie trafiały się na gumy 9cm główka 18gr a jak przyjechałem w to miejsce z typowo okoniowym sprzętem to nawet pstryka nie miałem. Kaprysy, grymasy, fochy jakieś dąsy jak baby :)

Na rzekach i chyba jeziorach jest ochronny jak mowisz od 15.03 do 15.06 ale na kanalach go nie ma. Jezior nie jestem pewien na 100% bo nie mam zadnych w okolicy.

 

A zeby bylo smieszniej dzis jednego na jaskolke wyrwalem :) Pierwszy taki przypadek w okresie grudzien - marzec od 3 lat. Moze dlatego, ze wiosna w Uk tego roku nie jest najgorsza. W ubieglym roku bylo zimno jak diabli i pierwszego okonia dopiero w maju zobaczylem.


Użytkownik Luckyguliver edytował ten post 21 marzec 2017 - 22:50


#26 ONLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5790 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 22 marzec 2017 - 08:42

Byłem z kolegą na łowisku komercyjnym (taki staw z zapuszczonymi , różnymi rybami: karpie, szczupaki, jesiotry, sandacze, pstrągi ...i c...j wie co jeszcze?). Niektóży mówią na takie łowiska : burdel(?)

Przewalały się fronty i nic nie brało ... tyle w temacie z mojej strony :(  :huh:  :P  :D

(woda stojąca :) )

Raz, dwa razy w roku jeżdżę na takie tęczaki jak chcę zjeść świeżą rybę i często trzeba się nieźle napocić żeby je skusić do brania, w brew pozorom nie jest tak że same wskakują na hak. Owszem, raz trafiłem że brały na wszystko i to już nie było takie fajne bo co to za przyjemność jak nie trzeba kombinować. To ryby które mają zaburzone instynkty i czasami dłużej trwa zanim się zorientują co można zeżreć. Poza tym ich zdolności do precyzyjnego atakowania poruszających się przynęt są czasami godne pożałowania, stąd sporo pustych brań. Do czego zmierzam, ryby którymi szanujący się wędkarz raczej chwalił się nie będzie, ale szkoła łowienia bardzo dobra jeśli chodzi o łowienie pstrągów w stojącej wodzie bo nie sądzę żeby bardzo się różniło od łowienia dzikich ryb i akurat okazało się, że bardzo mi się to przyda bo w przyszłym roku jadę już na poważne, dzikie pstrągi które będą w dużej mierze łowione na stojącej.  Gdybym czasami nie łowił tych tęczaków to na pewno nie pojawiłoby się kilku koncepcji jak wahadłówki i gumy. Właśnie na te ostatnie bardzo liczę bo nieraz mi ratowały tyłek od przyzerowania. Łowiąc na stojącej na pewno duże znaczenie mają odległości więc trzeba używać przynęt które daleko polecą. 


  • ictus, Pisarz.......ewski Piotr i Grzegorz23 lubią to

#27 OFFLINE   Grzegorz23

Grzegorz23

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 33 postów

Napisano 22 marzec 2017 - 12:36

Wujek może mógłbyś napisać coś więcej na temat swoich koncepcji, przemyśleniach na temat marcowych połowów pstrąga w wodzie stojącej, Ze względu na moje miejsce zamieszkania( Norwegia) , otoczony jestem setkami jezior w których mieszka pstrąg. Podczas moich marcowych wypadów nad wodę najskuteczniejsze są wahadła, staram się je prowadzić wolno przy dnie, czasami pstrąg atakuję je tuż przy powierzchni wody. Staram się prowadzić wahadło jak najwolniej bez przerw w zwijaniu linki. Na streamery i obrotówki nic w marcu nie złapałem, Nie zauważyłem też różnicy w braniach między stosowaniem plecionki a przyponem z flourocarbonu. W zależności od dnia pstrąg podąża leniwie za wahadłem skubiąc je, a innym razem wali w nie bez ostrzeżenia.


  • ictus lubi to

#28 ONLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5790 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 22 marzec 2017 - 12:55

Zaczynałem klasycznie od woblerów typu invader 4cm i przeważnie coś dłubałem,ale kilka razy okazały się mało skuteczne, poza tym często lotność pozostawiała sporo do życzenia. Wahadłówki są skuteczne i mają niezaprzeczalną zaletę a mianowicie są dalekosiężne. Łowiąc w Islandii połowiłem głównie na nie, woblery były praktycznie bezużyteczne, fakt że nie miałem wtedy gum. Niestety wahadłówki też kilka razy nie połowiły, miałem moment że brały tylko na nie,a teraz mimo że czasami ich używam to nie łowią. Jednak tam gdzie jadę na dzikuny wahadłówki są skuteczne i to będzie mój podstawowy oręż. Obecnie na tęczakach w większości przypadków łowię na ok 5cm twistery w raczej jaskrawych kolorach, ale ostatnio jak byłem dopiero na czeburaszce robiły robotę. Kilka brań miałem również na jaskółki i robale. To był w sumie pierwszy raz jak użyłem na nie czeburaszki i myślę że to dobry kierunek. Nie próbowałem jeszcze much na czeburaszkach, ale zamierzam zabrać trochę streamerów. Chodzą mi jeszcze po głowie cykady i wirujące skrzydełka bo to ciężkie przynęty i myślę że też warto ich użyć. Myślę że w przypadku tęczaków też warto by użyć jakieś smarowidła które by było dodatkowym bodźcem dla takich głuplowatych ryb które do końca nie wiedzą czy to co płynie nadaje się do zeżarcia. One są karmione karmą a karma śmierdzi więc to byłby dobry kierunek. Jak będziesz miał jakieś swoje doświadczenia to napisz, bo czasami jakiś sposób może zaważyć o sukcesie. Tu myślę o dzikunach. Używam żyłki, ale w przypadku tęczaków to raczej nie ma znaczenia, w przypadku dzikich ryb może mieć, szczególnie na czystych wodach. Obrotówki pominąłem bo przypadki złowienia były sporadyczne.


Użytkownik wujek edytował ten post 22 marzec 2017 - 12:57


#29 OFFLINE   Luckyguliver

Luckyguliver

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 978 postów
  • LokalizacjaN17
  • Imię:Remek

Napisano 22 marzec 2017 - 16:35

Jakie to wahadla uzywasz na pstragi jesli mozna wiedziec?



#30 ONLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5790 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 22 marzec 2017 - 16:48

Igora Olejnika.

#31 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 22 marzec 2017 - 20:33

Na pstragi na stojacej najbardzziej lubie podrobki wahadla abu toby - tej najmniejszej wersji. Kolory tylko dwa: miedz i srebro (stare blachy bez polysku). Kretlik mocuje bezposrednio do blaszki i do kretlika fc.

#32 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10142 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 22 marzec 2017 - 20:37

Jak mocujesz krętlik bezpośrednio do blaszki? poprzez kółeczko?



#33 OFFLINE   mario70

mario70

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 58 postów
  • LokalizacjaZłotów
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Adamczyk

Napisano 22 marzec 2017 - 20:44

Polecam używać do gum  główek typu koński łeb ... mi parę razy nie pozwoliło przyzerować na tęczakach

.Mario


Użytkownik mario70 edytował ten post 22 marzec 2017 - 20:46


#34 OFFLINE   Grzegorz23

Grzegorz23

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 33 postów

Napisano 22 marzec 2017 - 20:52

Ja z tęczakami nie mam do czynienia, u mnie w jeziorach są potokowce lub taki potokowiec który się zmiksował z palią jeziorową która kiedyś tu występowała. Ryby są dzikie. Z moich obserwacji wynika, że w marcu pstrągi są jeszcze mało aktywne, jakby jeszcze były trochę w letargu, przykładem jest porównanie zeszłego lipca do tegorocznego marca gdzie na tej samej miejscówce w lipcu w ciągu godziny miałem pstrągów ok dwudziestu, a w marcu tylko jeden złowiony. Ważnym czynnikiem jest znajomość łowiska, tu potrzeba dużo czasu żeby zapoznać się z danym zbiornikiem. Na nowym łowisku moim najlepszym sposobem są wodery i spacer. Czasem i znajomość wody nie pomaga i trzeba zmieniać miejscówki i szukać pstrąga. Rok temu na Hålandsvannet gdzie mamy srednio 50-70cm pstragi najlepiej sprawdzały mi się obrotówki BlueFoxa 9g miedziane z dzwoneczkiem w dni pochmurne i wietrzne. lokalsi używają miedzianych wahadeł z kolorem czerwonym. Na innym zbiorniku z kolei najlepsze były obrotówki w rozmiarze 2 Piotra Lipca i robiły naprawdę dużą różnice, z tym że większość zamieszkującego tam pstraga to 30cm. Pamiętam dzień gdzie z chłopakami pół dnia próbowaliśmy różnymi  przynętami bez skutku i dopiero czarny w żółte kropeczki 6g wirujący ogonek Spinmad otworzył wodę.W ostatnią niedzielę wybrałem się na kajak na Stokkavannet spróbować trolingu z flasherami i złotym woblerem 7cm z CF, rezultat to dwa pstrągi po ok 40 cm blisko brzegu na głebokości  ok2-3 m. Na srodku jeziora też próbowałem ale bez wyników, ale tam też i dużo głębiej bo nawet i 40 m. W tym roku jestem nastawiony na wahadła naszych rękodzielników, na razie faworytem jest wahadło 3,5g P, Lipca, oraz 9g Jokka od CF. W drodze do mnie lecą wahadła innych rękodzielników na wodę stojącą więc zobaczymy. Mam też sporo streamerów i czekam na kwiecień/maj  kiedy pstrągi zaczną zbierać owady z powierzchni wody wtedy je wypróbuję z czeburaszką.


Użytkownik Grzegorz23 edytował ten post 22 marzec 2017 - 21:31

  • wujek lubi to

#35 ONLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5790 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 23 marzec 2017 - 08:31

Te blu foxy z dzwonkiem były też używane na palie w Islandii przez przewodnika, szczegolnie te z pomarańczowym korpusem. Spróbuj twisterów, jak masz takie grube pstrągi to bym użył 3calowych. Jak ryby są ospałe wabi je powolna prezentacja, czyli wolny opad w toni, potem podszarpywanie i opad. Przy podszarpywaniu lepsza od zwykłej główki jest czeburaszka bo to dodatkowo ożywia przynęte.
Ja zamierzam jeszcze użyć małych 5cm jerków.

Użytkownik wujek edytował ten post 23 marzec 2017 - 08:37

  • Grzegorz23 lubi to

#36 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 7988 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 23 marzec 2017 - 10:16

W UK swietnie mi sie sprawdzaly blaszki Chulo na zaprorowe teczaki. Zreszta nie jakies malutkie, ale takie 6-7cm do 15g wagi. 

Dociazone obrotowki tez sa swietne.


  • wujek lubi to

#37 OFFLINE   bogdan333

bogdan333

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 173 postów
  • LokalizacjaPolska-Italia

Napisano 23 marzec 2017 - 10:49

Stare zapomniane diabły tasmańskie,shimano waxwing małe rozmiary,fiiish power tail i do sprawdzenia salmo wave



#38 ONLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5790 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 23 marzec 2017 - 17:50

Salmo wave tez juz mam.

#39 OFFLINE   Łukasz.

Łukasz.

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 25 marzec 2017 - 17:36

Czy o tej porze dowiązanie przynęty bezpośrednio do plecionki przeszkadza w jakiś sposób okoniom? Konieczne jest stosowanie fluorocarbonu?

#40 OFFLINE   SpinningMazowieckiTeam

SpinningMazowieckiTeam

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 45 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Kacper
  • Nazwisko:Kołtunowicz

Napisano 25 marzec 2017 - 22:05

Czy o tej porze dowiązanie przynęty bezpośrednio do plecionki przeszkadza w jakiś sposób okoniom? Konieczne jest stosowanie fluorocarbonu?

Niekoniecznie, byle plecionka nie była za gruba.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych