Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Czy amatorski polow ryb bez haczyka jest mozliwy ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
47 odpowiedzi w tym temacie

#1 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14821 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 21 marzec 2017 - 15:15

Pytanie do osob zorientowanych w prawie i przepisach obowiazujacych na terenie RP.

 

Czy amatorski polow ryb moze sie odbywac bez haczyka ?

 

Innymi slowy :

 

czy aby wykonywac wymachy wedka na brzegu, ktora nie bedzie uzbrojona w haczyk, potrzebuje pozwolenie na amatorski polow ryb ? 

czy po prostu moge takie ruchy wykonywac jako forme rekreacji ?

 

Mowa o wykonywaniu tychze ruchow sprzetem muchowym, kompletnym zestawem, acz pozbawionym przynety na koncu przyponu.

 

Dziekuje za odpowiedzi

Pozdrawiam

 

 



#2 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6189 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 21 marzec 2017 - 15:16

Nie jest możliwy.



#3 OFFLINE   Marchisio

Marchisio

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 291 postów

Napisano 21 marzec 2017 - 15:41

Chciałbyś sobie pomachać nad wodą bez odpowiednich zezwoleń? Moim zdaniem masz mandat gwarantowany, był gdzieś film na youtube jak gosc rzucal do wody sonde bezprzewodową przyszło PSR i wręczyło mu mandat bo nie miał zezwolenia a sondował  sobie tylko dno 



#4 ONLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6246 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 21 marzec 2017 - 16:01

Moim zdaniem nie powinno być problemu. Nie dokonujesz połowu, więc nie musisz mieć zezwolenia na połów.

Z drugiej strony używasz narzędzi połowowych, a nie jesteś uprawniony do rybactwa i nie posiadasz zezwolenia od takowego.  ;)  :ph34r:

Z tego wynikałoby, że nie wolno ci posiadać narzędzi połowowych, czyli np. linki muchowej.  :whistling:  :lol:

 

A tak poważnie, spróbuję zadać takie pytanie osobie odpowiedzialnej za szkolenie strażników, sam jestem ciekaw odpowiedzi. Dam znać w czwartek wieczorem.


  • Guzu i AdasCzeski lubią to

#5 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6189 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 21 marzec 2017 - 16:05

Gdzieś jest na forum ten temat. Konkluzja była taka, że skoro zgodnie z definicją wędka jest złożona co najmniej z kija, linki i przynęty zakończonej haczykiem to brak któregokolwiek z tych elementów powoduje, że w świetle przepisów nie uprawiasz amatorskiego połowu ryb.


  • joza67 i eRKa lubią to

#6 OFFLINE   Pickerel

Pickerel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1180 postów
  • Imię:Wojtek

Napisano 21 marzec 2017 - 16:12

Chciałbyś sobie pomachać nad wodą bez odpowiednich zezwoleń? Moim zdaniem masz mandat gwarantowany, był gdzieś film na youtube jak gosc rzucal do wody sonde bezprzewodową przyszło PSR i wręczyło mu mandat bo nie miał zezwolenia a sondował  sobie tylko dno 

 

Znaczy się trafili na łosia.  Od kiedy na sondowanie wymagane jest zezwolenie?  

 

 

 

Za amatorski połów ryb uważa się pozyskiwanie ryb wędką lub kuszą, przy czym dopuszcza się, w miejscu i w czasie prowadzenia połowu ryb wędką, pozyskiwanie ryb na przynętę przy użyciu podrywki wędkarskiej.

 

Czy machanie linką bez jakiejkolwiek realnej możliwości złowienia ryby nadal kwalifikuje się jako połów ryb?  Oczywiście mowa o zestawie  pozbawionym haczyka bądź też innego urządzenia umożliwiającego skuteczne zaczepienie i wyholowanie ryby.


  • Guzu, TomekSudety i eRKa lubią to

#7 OFFLINE   Grzegorz23

Grzegorz23

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 33 postów

Napisano 21 marzec 2017 - 16:17

U mnie chłopaki kilka razy trenowali muchówką nad wodą po za sezonem bez haczyka i nikt się nie czepiał przy kontroli, ale to nie w Polsce.



#8 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14821 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 21 marzec 2017 - 16:17

Widze, ze sprawa nie jest jednoznaczna, nie tylko dla mnie.

Stad bylo moje pytanie.
Jakie czynnosci to jest amatorski polow ryb, jakie wymogi dotyczace sprzetu trzeba spelnic by te czynnosci, ktore wykonujemy zostaly uznane za polow ryb. A nie np za forme gimnastyki ?

Czy jak spotkam sie z kolega na nadwislanskim bulwarze, bo bedziemy sobie pokazywac nowe wedki, to pownienem nerwowo sie rozgladac, bo ktos nagle moze postanowic wystawic nam mandat za przebywanie z wedka nad woda ? chocby bez kolowrotka ? bo przeciez mozna lowic wedka bez kolowrotka ? 

 

Watpie bym potrzebowal pozwolenia na amatorski polow ryb by moc wejsc dzis do wody w spodniobutach i stac sobie przy brzegu w wislanym nurcie (w tym przypadku bez wedki w reku, a np z gazeta) ... wiec historia o mandacie za sondowanie dna to raczej nie moj przypadek ;)



#9 OFFLINE   Pickerel

Pickerel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1180 postów
  • Imię:Wojtek

Napisano 21 marzec 2017 - 16:22

Gdzieś jest na forum ten temat. Konkluzja była taka, że skoro zgodnie z definicją wędka jest złożona co najmniej z kija, linki i przynęty zakończonej haczykiem to brak któregokolwiek z tych elementów powoduje, że w świetle przepisów nie uprawiasz amatorskiego połowu ryb.

Jeśli zestaw z Twojej definicji jest pozbawiony tylko kija to nadal możesz skutecznie łowić ryby i pomimo tego że nie jest to już amatorski połów ryb łamiesz prawo.

 

Zdarzyło mi się parę razy przetestować nowy kij lub kołowrotek nad pobliskim zalewem nie posiadając opłaconej karty.  Na końcu żyłki  zawsze wisiały przynęty pozbawione haczyka.   Szczerze mówiąc to nawet liczyłem na jakąś kontrolę ;)


  • Guzu lubi to

#10 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5446 postów
  • Imię:adam

Napisano 21 marzec 2017 - 16:36

Chciałbyś sobie pomachać nad wodą bez odpowiednich zezwoleń? Moim zdaniem masz mandat gwarantowany, był gdzieś film na youtube jak gosc rzucal do wody sonde bezprzewodową przyszło PSR i wręczyło mu mandat bo nie miał zezwolenia a sondował  sobie tylko dno 

Za sondowanie to cie mogą pozdrowić.  Sam pływam na zaporowkach tworząc batymetrie przed 1.vi. Gdzie jest zakaz połowów.  Nie raz już mi machali i się pytali co robię i zapraszał na brzeg. Machalem im też i pływałem dalej mówiąc ze sobie pływam.  Do posiadania wędki kołowrotki żyłki i ciężarka czy też sznura nie ma pozwoleń.  Możesz sobie go pujsc.  Kupić i machać gdzie chcesz. Jeśli nie ma przynęty z hakiem to se mogą pogadać .bądź skierować absurdalna sprawę do sądu. .. tylko o co ? O machanie sznurkiem nad wodą ? Tym bardziej jak nie będzie Miał przy sobie przynęt... niepopodajemy  w paranoję. Tak samo  można by powiedziec ze nóż jest bronią. ..


  • Guzu i eRKa lubią to

#11 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18562 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 21 marzec 2017 - 16:39

Zgodnie z definicją zawartą w RAPR "wędka" składa się z wędziska oraz z linki zakończonej haczykiem.  Zatem jeżeli linka nie jest zakończona haczykiem to nie ma "wędki" a tym samym nie ma "wędkowania". Posiadanie samego wędziska, robienie nim wymachów etc nie podlega zezwoleniom. Od strony teoretycznej moim zdaniem sprawa jest zupełnie oczywista.

 

Natomiast w praktyce może wyglądać w ten sposób że dostaniesz mandat którego przyjęcia odmówisz a następnie odbędzie sie postępowanie w trakcie którego pojawi się kwestia dowodowa czy na końcu linki był haczyk czy nie. Lepiej zatem w jakis sposób na wszelki wypadek udokumentować fakt (np. jakimś krótkim nagraniem) że tego haczyka nie ma ze by się nie okazało że organ "nie da wiary" Twoim wyjaśnieniom - w kraju nałogowych kombinatorów i cwaniaczków jest to niestety możliwe ;)



#12 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6189 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 21 marzec 2017 - 16:49

Jeśli zestaw z Twojej definicji jest pozbawiony tylko kija to nadal możesz skutecznie łowić ryby i pomimo tego że nie jest to już amatorski połów ryb łamiesz prawo.

 

Zdarzyło mi się parę razy przetestować nowy kij lub kołowrotek nad pobliskim zalewem nie posiadając opłaconej karty.  Na końcu żyłki  zawsze wisiały przynęty pozbawione haczyka.   Szczerze mówiąc to nawet liczyłem na jakąś kontrolę ;)

Wojtek, to nie moja definicja :) Nie masz obowiązku przyjmować mandatu i brnąć w kuroiozalne sytuacje, kiedy twardogłowy strażnik po złości chce Ci wręczyć kwit. Co jest wędką, a co nie jest opisuje par. 3 ust. 1, lit. a-e RAPR, a to którego elementu brakuje i jakie skutki niesie za sobą jego brak jest już kwestią konkretnego przypadku, rozsądku oraz praktyki (bo co to jest np. wyrzutka wiemy z praktyki, niekoniecznie swojej ale jednak ta wiedza jest powszechna) i jednoznaczna kwalifikacja zestawu jako łamiącego przepisy jest po prostu nadinterpretacją.

Z zasady każdy przepis ma swój cel, w tym przypadku ochronę ryb, będących własnością Skarbu Państwa :) Jeżeli w sposób obiektywny nie jesteś w stanie zagrozić temu dobru to nie ma co drążyć dziury w całym, a wędka zakończona linką... no nie wiem, można by te rybę batożyć  :lol:


  • eRKa lubi to

#13 OFFLINE   Tom@son

Tom@son

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 411 postów
  • Lokalizacja麻疹の近くの町

Napisano 21 marzec 2017 - 17:03

Przepisy w tej kwestii jak i w wielu innych nie sa precyzyjne i interpretować można jew na wiele sposobów.

 

Najwięcej tu chyba bedzie zależne od strażnika i jego interpretacji.

Normalnie myślacy strażnik  i nie nadgorliwiec nie powinien podejmować czynności sankcyjnych.

 

A jak zdarzyłby się jednak jakiś mocno służbista i chciałby na takim przypadku nabić sobie punktów u przełożonych, to warto by było jednak się odwołać od takich nałożonych sankcji i wtedy ktoś kompetentny przy odwołaniu powinien uwolnić delikwenta od zarzutów.



#14 ONLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4881 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 21 marzec 2017 - 17:17

Myslę, że strażnik pomyśli sobie; cwaniak urwał haczyk i przypala frana, żeby zrobić z nas idiotów więc musimy mu dać maxa żeby poczuł z kim ma do czynienia...i wio konie po betonie...

Kiedyś dostałem mandat za jazdę autem wzdłóż po chodniku chociaż w notatce strażnik miejski sam napisał, że zastał auto zaparkowane z włączonym silnikiem i osobą starszą na tylnej kanapie. Sam w tym czasie kupowałem koperty na poczcie a starsza Pani profesor czekała w aucie, było 30C w cieniu więc nie mogłem zostawić Jej bez włączonej klimatyzacji. Auto było zaparkowane prawidłowo. Sąd uznał, że chociaż jestem winny (nie wiem czego) to uchyla mandat jednak musiałem ponieść opłatę administracyjną w kwocie 50pln, rozprawa odbyła się bez zaproszenia stron...dla mbie był to szok.
  • Guzu lubi to

#15 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5446 postów
  • Imię:adam

Napisano 21 marzec 2017 - 17:21

To dostałeś wyrok nakazowy od którego miałeś prawo się odwołać, i wnieść o wszczęcie postępowania w trybie normalnym

#16 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 21 marzec 2017 - 17:27

Przypomniałem sobie taki film o Bieszczadach "Hasło".

Stoi nad potokiem Pan Gryń, trzyma wędkę w ręce, żyła oczywiście w wodzie.

Idzie milicjant i pyta ,Rybki biorą-biorą odpowiada Gryń, kartę macie pyta milicjant, a po co mi karta odpowiada Gryń.

Na to milicjant, mandacik będzie, wyciąga bloczek i zaczyna pisać.

Gryń wyciąga przynętę na końcu śledź uwiązany za ogon i mówi' Śledzia nie można pomoczyć, za słony był" mina niebieskiego po prostu bezcenna.

Mandatu nie było, bo nie było przynęty i haczyka :) .



#17 OFFLINE   AdasCzeski

AdasCzeski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1322 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:Czeski

Napisano 21 marzec 2017 - 17:50

Dla mnie sprawa jest zupełnie prosta... mam ze sobą kompletny zestaw muchowy, bez przynęty tylko z jakimś kawałkiem gałganka... ćwiczę rzuty muchowe. To co robię do jasnej cholery... ano ćwiczę rzuty muchowe... nie łowię ryb, nie mam obiektywnej możliwości jej złowić. Nie uprawiam wędkarstwa (RAPR) nie łowię amatorsko (Ustawa). 

 

Jak dam mojej córce kijek ze sznurkiem i kawałkiem gałązki by udawała sobie w zabawie, że łowi ryby to co... też mandat? 

 

Wbrew pozorom to jest dokładnie to samo.

 

Podobnie z wszelkiej maści kamerami czy innymi urządzeniami niełowiącymi ryb nawet jeśli posyła się je do wody wędką. 

 

Tylko jak koledzy wyżej zauważyli. 45 lat kombinowania jak uniknąć, obejść lub oszukać system robi swoje. Nawet jeśli nie będziesz miał przy sobie żadnej przynęty z hakiem, żadnego haka lub nawet żadnego przedmiotu, z którego hak można zrobić, to pewnie i tak znajdzie się debil, który stwierdzi, że pudełko z muchami jest schowane w krzakach, a jak nie ma krzaków, a po horyzont wybetonowany brzeg, to powie, że przynęty schowałeś w dup...

 

:)


  • Guzu, eRKa i konopaa lubią to

#18 OFFLINE   Pickerel

Pickerel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1180 postów
  • Imię:Wojtek

Napisano 21 marzec 2017 - 17:53

Myslę, że strażnik pomyśli sobie; cwaniak urwał haczyk i przypala frana, żeby zrobić z nas idiotów więc musimy mu dać maxa żeby poczuł z kim ma do czynienia...i wio konie po betonie...

 

 

Dlatego nad wodę w takiej sytuacji nie zabieramy jakichkolwiek haczyków.  Przynajmniej ja tak robiłem.



#19 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2626 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 21 marzec 2017 - 17:54

Machanie muchówką bez wiechcia jakowegoś na końcu przyponu, będzie skutkować "strzelaniem z bata" i niszczeniem końcówki żyłki. Zrób sobie jakieś małe coś muchopodobne, ale broń Boże z haczykiem. Przywiąż to to na końcu zestawu i nie dość, że trening będzie lepszy, to strażniki będą mogły Ci skoczyć, jeśli będzie widać, że tam haczyka być nie mogło.



#20 OFFLINE   wicher_dziki_koń

wicher_dziki_koń

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 676 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Mateusz

Napisano 21 marzec 2017 - 17:55

Moim zdaniem jak koledzy zauważyli wszystko zależy od osoby na jaką się trafi.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych