Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pomoc w wyborze zestawu dla początkującego


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
47 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   atomic

atomic

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 244 postów

Napisano 16 kwiecień 2017 - 11:47

Hej

Bardzo Was proszę o pomoc bo trochę się pogubiłem już. Ogólnie krótko opiszę moją sytuację. Przeprowadziłem się do Myślenic w okolicach Krakowa i jest tam rzeka Raba. Jako, że praktycznie w całym jej odcinku jest zakaz spinningowania to ryby są dla mnie niedostępne. Jedyna dozwolona metoda to sztuczna mucha. Stąd chciałbym spróbować tej techniki jednak nie wiem jak zacząć.

Proszę Was o jakieś rady jakiego kija szukać, od jakiej metody zacząć. Chcę na początek zrobić bardzo budżetowy zestaw, będę próbował szukać używanego sprzętu (może ktoś coś od razu ma na sprzedaż?)

Głównym moim celem będą pstrągi, rzeka jest z kategorii średnia/mała. Z tego co widziałem to jest tam też sporo kleni.

Bardzo proszę o jakieś rady bo nie mam pojęcia od czego zacząć a jak czytam to każdy radzi inną technikę.

#2 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9626 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 16 kwiecień 2017 - 12:15

Polecam zacząć przygodę od skontaktowania się z "Przyjaciółmi Raby".

Będą w stanie pomóc z dobraniem zestawu, much i poznaniem rzeki. Każdy nowy chętny jest tam witany z otwartymi ramionami. Warto poświęcić trochę czasu dla swojej rzeki, szczególnie jesli mieszkasz tak blisko.

Niedługo będę w krakowie, wezmę dla Ciebie kołowrotek i linkę, będziemy musieli sie jakoś na miejscu skontaktować.



#3 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 16 kwiecień 2017 - 12:23

Masz wszystko prawie na miejscu

 

http://informacje.hurch.pl/?m=2



#4 OFFLINE   atomic

atomic

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 244 postów

Napisano 16 kwiecień 2017 - 12:37

Szkolenie jest super jednak za jego cenę to chciałbym już mieć cały zestaw :-(

Kuba Standera dzięki za radę, tak zrobię. W Krakowie mogę być kiedykolwiek bo mam na prawdę blisko ;)

Jeśli ktoś jeszcze ma jakieś rady, lub łowi na podobnych rzekach to proszę o pomoc

Użytkownik atomic edytował ten post 16 kwiecień 2017 - 12:50


#5 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 16 kwiecień 2017 - 12:49

Nie chodzi o szkolenie, podjedziesz do sklepu to Ci chłopaki podpowiedzą co i jak, co zrobisz z tą wiedzą to już Twoja sprawa ...

 

Na Twoim miejscu szukałbym na początek kija 9' w #5 klasie i prostego kołowrotka, przykładowo Okuma Airframe, najważniejsza po kiju a kto wie czy nie przed jest linka

 

w komisie na FF często można trafić coś fajnego

 

http://www.flyfishin...komis/index.php

 

ciekawy zestaw na portalu aukcyjnym

 

http://allegro.pl/we...6784309297.html



#6 OFFLINE   atomic

atomic

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 244 postów

Napisano 16 kwiecień 2017 - 13:30

Dzięki za rady
Od jakiej metody najprościej byłoby zacząć?

Użytkownik atomic edytował ten post 16 kwiecień 2017 - 13:30


#7 OFFLINE   MATIQUES

MATIQUES

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 200 postów
  • LokalizacjaAndrychów/Kraków
  • Imię:Mateusz

Napisano 16 kwiecień 2017 - 13:47

Od suchej☺

#8 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 16 kwiecień 2017 - 16:18

Od suchej☺

No dokładnie, tym bardziej, że przez najbliższe kilka miesięcy sucha będzie "robić"  ;)

Jest tu na Forum kolega Ryszard z Krakowa, nick @sierżant, na muchę łowi od zawsze a Raba, jak sam mówi, jest jego ulubionym łowiskiem. Zawsze możesz podpytać ...



#9 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 16 kwiecień 2017 - 16:55

Jest tu taki wątek, może looknij, bo przecież mogą pojawić się kolejne pytania... :)

http://jerkbait.pl/t...c-dla-świeżaka/


  • Janusz Wałaszewski lubi to

#10 OFFLINE   Białek

Białek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 275 postów
  • LokalizacjaPłońsk
  • Imię:Darek

Napisano 16 kwiecień 2017 - 17:41

Nie jestem ekspertem ale chyba na początek lepiej ogarnąć naukę rzutów. Metoda to już chyba bardziej zależnie od warunków i upodobań.

Na południu jest wielu kolegów, którzy pewnie chętnie pomogą.

Kursy w Vision naprawdę bardzo dużo pomagają na początku.

I jeszcze jedno - uważaj wciąga jak cholera  :)



#11 OFFLINE   atomic

atomic

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 244 postów

Napisano 18 kwiecień 2017 - 17:17

czy jest jakiś seryjny kij z tańszych firm, który jest wart uwagi na początek?

Gdzieś wyczytałem, że kij #4 będzie gorszy do nauki stremera i lepiej brać #5. Czy to prawda? W czym lepiej będzie się prezentować #4?

#12 OFFLINE   Luka81

Luka81

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 272 postów
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Szyszko

Napisano 18 kwiecień 2017 - 18:01

Atomic zależy jakimi streamerami chcesz łowić ale generalnie w życiu bym nie wziął 4 do streamera.
6 wydaje się optimum.

#13 ONLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1292 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 18 kwiecień 2017 - 18:54

Witam.

Atomic ... jako że też niedawno zaczynałem ...jeżeli zamierzasz kupić na początek jeden kij i jeden kręcioł, to nie baw się w żadne czwórki.

Zakup sobie niedrogi kijek 5/6 długości 2,7 m (9'), kołowrotek z dodatkową szpulą, do tego dwie tanie linki po 50 zł, jedna DT#5F, druga WF#6F, trzy przypony polyleader (intermedium, tonący i szybko tonący), parę żyłkowych przyponów konicznych różnych wielkości i jeden pływający pleciony. Trzy przyponówki - 0,12;15;18 oraz mikroringi które ułatwią Ci wiązanie i urywanie much.

Zacznij od mokrych much bo na nie zawsze coś złowisz, nawet przypadkowo. Potem nimfy i sucha jak się zrobi lato. W mędzyczasie postrimerujesz też spokojnie takim zestawem.

Pozdrawiam.


  • Darutab lubi to

#14 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 18 kwiecień 2017 - 19:35

[quote name="Forest-Natura" post="2137873"
Zakup sobie niedrogi kijek 5/6 długości 2,7 m (9'), kołowrotek z dodatkową szpulą, do tego dwie tanie linki po 50 zł, jedna DT#5F, druga WF#6F, trzy przypony polyleader (intermedium, tonący i szybko tonący), parę żyłkowych przyponów konicznych różnych wielkości i jeden pływający pleciony. Trzy przyponówki - 0,12;15;18 oraz mikroringi które ułatwią Ci wiązanie i urywanie much.[/quote]

Do czego ta DT? Pytam bo, nie bardzo wiem czego nie da się zrobić WF a da DT. Zwłaszcza jak ktoś początkujący i rzuty krótkie, to już zupełnie nie poczuje różnicy... linki DT to relikt ;)

A do streamera przydała by się grubsza żyłka, osobiście poniżej 0,28 nie schodzę.

#15 ONLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1292 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 18 kwiecień 2017 - 20:14

Witam.

Po co pytasz jak wiesz ?

;)

Pozdrawiam.



#16 OFFLINE   Pawgas

Pawgas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 782 postów
  • LokalizacjaBerlin/Szczecin
  • Imię:Paweł

Napisano 19 kwiecień 2017 - 07:59

Panowie wytłumaczcie mi proszę dlaczego masowo do streamera polecane są wędki w klasie 6? Mam 5 Jaxona Monolith i właśnie wróciłem ze świąt w okolicach Zakopanego gdzie miałem okazję trochę połowić na Białym Dunajcu. Łowiłem głównie na Woolly Buggery na haku 6. Nie zauważyłem braku mocy mojej wędki podczas łowienia w silnym nurcie na te przynęty. Łowiłem na sznur Sink Tip z 2 metrową końcówką. Trochę ryb na kiju było w tym jeden tęczak ok 45 cm który spadł pod nogami i nie zauważyłem jakiegoś braku mocy wędki w klasie 5. A jest to na pewno dobrze opisany kij co potwierdził mój znajomy bardzo dobry muszkasz który nim machał. Skąd więc ta ogólna tendencja do polecania do strimera kija klasy 6? 



#17 OFFLINE   OloPe

OloPe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1087 postów
  • LokalizacjaOtwock

Napisano 19 kwiecień 2017 - 08:17

Nie ma reguły że #6. Można i #5, ja czasem łowię #4, na Białym Dunajcu #4 tež łowiłem z pływającą linką i małymi streamerkami #6/8. Ale są wody gdzie pstrągi preferują większą muchę, taką #4/2 i cięższą i wtedy wędką #5 nie podasz.
Sam wędki w klasie #6 nie posiadam a streamerami najczęściej łowię wędką w klasie #7 :-) Czasem stosuje ją do większej dalekiej nimfy, do mokrej muchy, zdarzało się jak warunki tego wymagały, że i na jętce #7 łowiłem ;-) Trzeba się dostosowac po prostu do warunkow i sytuacji oraz wody na ktorej najczęściej łowisz. Są oczywiście jakies kanony i sam gdybym miał wybrać wędkę typowo pod streamer brałbym bardziej #6 niz #5 ale gdyby kij miał być bardziej uniwersalny brałbym #5 :-)

Użytkownik OloPe edytował ten post 19 kwiecień 2017 - 08:20

  • Pawgas i trout master lubią to

#18 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 19 kwiecień 2017 - 08:18

Wszystko zależy od wody na której chcemy łowić i przynęty, której chcemy użyć. I dlatego przyjmuje się, że kij do streamera powinien być w #6 klasie, co nie znaczy, że w konkretnych przypadkach nie można zastosować piątki czy nawet czwórki (na niewielkich rzeczkach przy użyciu małych streamerków). Może tez być tak, że szóstka będzie za słaba - ekstremalnie duże streamery z materiałów mocno "pijących" wodę

 

ot choćby taki zonker

 

 

 

lub taki wooly

 


Użytkownik janusz.walaszewski edytował ten post 19 kwiecień 2017 - 08:20

  • Pawgas lubi to

#19 OFFLINE   Pawgas

Pawgas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 782 postów
  • LokalizacjaBerlin/Szczecin
  • Imię:Paweł

Napisano 19 kwiecień 2017 - 15:23

Ok dzięki za wyjaśnienie. Muszę jeszcze sporo połowić i będę wiedział czego szukać.



#20 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 19 kwiecień 2017 - 17:50

Z tym szukaniem to bez ciśnienia, co jakiś czas trafiają się fajne okazje w komisie na FF, nie tak dawno był "stary" Attack od Vision, właśnie #6 za niewiele ponad 300 zł. 

Można też do zakupów podchodzić tak jak kolega Ziemowit, @Forest-Natura, który kupuje wędki niemalże hurtem, wbrew pozorom w tym "szaleństwie" jest metoda. Bo czy kij będzie nam pasował to najlepiej przekonać się machając nim  ;)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych