Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pomoc w wyborze zestawu dla początkującego


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
47 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 19 kwiecień 2017 - 18:17

Linka DT ułatwia nadkłanie i rolowanie,dopiero powyżej 15 m WF stają się wydajniejsze.
Wędki dobiera się do także warunków ,a nie tylko wiellkości ryby ...jak wieje czasem #8 to mało.
  • trout master lubi to

#22 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 20 kwiecień 2017 - 00:27

Witam.

No koledzy już napisali o linkach.

Co do streamerowania - obracam się sprzętowo w budżetowej klasie i różnice pomiędzy kijami w jednakowych klasach są czasami ogromne. Jedną #5 ciężko zapodać popularnego niewielkiego "ślajzura", a inną można od biedy miotać nawet 10-12 cm, ciężkimi muchami ...

Ale to i pewnikiem także w kijkach dużo droższych i bardziej renomowanych firm sytuacje podobne.

Nie o tym chciałem ... po jakimś tam czasie popróbowania muchowego łowienia i dotknięciu nad wodą kilkudziesięciu kijków przestawiło mi się w głowie pojęcie "uniwersała" w temacie wędki dla zaczynającego przygodę z muchówką.

Przede wszystkim wytraciłem powoli owczy pęd w kierunku "koniecznego" łowienia jak najdelikatniejszymi kijami i zestawami. Owszem, fajnie jest sobie czasem (czy nawet często dosyć), połowić kijkami #4 czy #3. Ale i suchą muchę zapoda się całkiem dobrze na lince #6 czy #7 i takowym kijaszku.

Sięgając wstecz 20-30 lat, standardem muchowym były klasy powyższe i niemal wszyscy łowili takim wędami. Nikt nie narzekał że mało delikatne ... Jak ktoś miał #5/6 to już było delikatnie, a sama #5 to było "łał" nad wodą. Gdzieś tu na forum pisałem kiedyś że odkąd dorwałem w swoje ręce pierwszy kijek #6 to zmieniłem zdanie w temacie takiego pierwszego "uniwersała" dla początkujących. Teraz mam kilka takich szóstek i uważam że to jest jak najbardziej odpowiedni kijek do rozpoczęcia przygody z muchą. Obsłuży każdą metodę muchołowieństwa bez wyjątku. Jedną lepiej, drugą nieco mniej, ale dosłownie każdą. Jeżeli do tego przyjąć za ogólnik (często się potwierdzający) że w tańszym segmencie sprzętowym klasy kijów muchowych są nieco zaniżane, to taka #5/6 jawi się jako kij odpowiedni "do wszystkiego".

Jak już Janusz napisał w tym "szaleństwie" jest metoda. Co nie oznacza że trzeba koniecznie akurat taką drogą pójść wybierajac sprzęt na początek. Każdy z nas ma swoje własne zdanie i swój własny punkt widzenia. Ale po niecały roku intemsywnego dosyć łowienia i kupowania wcale niedrogiego sprzętu, którego ogólna cena jest równowartością zaledwie c.a. dwóch ... no góra trzech "markowych" kijów , pomału krystalizują mi się zarówno moje własne preferencje, jak i wszelkie inne sprawy tyczące się muchowego łowienia i wędek do tego przeznaczonych. Niedługo pewnie zacznę któreś tam, z moich prawie piećdziesięciu kijków sprzedawać. Taka kolej rzeczy. Miałem też przy tej gruntownie przemyślanej a czasami wręcz odwrotnie - ogromnie przypadkowej zabawie, całkiem dobry "fun" jak by to moje dzieci powiedziały.

Zarówno przyczyną, jak skutkiem samym, ewolucji jest bioróżnorodność i mnogość ... tako twierdził Darwin. Trudno się z tym nie zgodzić  :)

Pozdrawiam.


Użytkownik Forest-Natura edytował ten post 20 kwiecień 2017 - 00:31

  • Krzysztof Rydel i Pisarz.......ewski Piotr lubią to

#23 OFFLINE   thymalus

thymalus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 720 postów
  • LokalizacjaWałcz

Napisano 20 kwiecień 2017 - 07:12

 

Sięgając wstecz 20-30 lat, standardem muchowym były klasy powyższe i niemal wszyscy łowili takim wędami. Nikt nie narzekał że mało delikatne ... Jak ktoś miał #5/6 to już było delikatnie, a sama #5 to było "łał" nad wodą. Gdzieś tu na forum pisałem kiedyś że odkąd dorwałem w swoje ręce pierwszy kijek #6 to zmieniłem zdanie w temacie takiego pierwszego "uniwersała" dla początkujących. Teraz mam kilka takich szóstek i uważam że to jest jak najbardziej odpowiedni kijek do rozpoczęcia przygody z muchą. Obsłuży każdą metodę muchołowieństwa bez wyjątku. Jedną lepiej, drugą nieco mniej, ale dosłownie każdą. Jeżeli do tego przyjąć za ogólnik (często się potwierdzający) że w tańszym segmencie sprzętowym klasy kijów muchowych są nieco zaniżane, to taka #5/6 jawi się jako kij odpowiedni "do wszystkiego".

 

Jest to na pewno temat do przemyśleń dla zaczynających przygodę z muszką. Zaczynałem ponad 30 lat temu i fakt, że mówiąc o uniwersalnym kijku dalej mam na myśli standard 9' #6.  Z czasem uniwersał zjechał na #5 choć dalej uważam, że większe możliwości niesie za sobą "szóstka". Choć z przykrością obserwuję inną tendencję. Są - i to wcale nie należy do rzadkości - koledzy zaczynający przygodę z muchą jednym typem kija 10 -11 stóp i klasie 3-4. I najgorzej, że często przy tym pozostają. 



#24 OFFLINE   Tomek Wielgus

Tomek Wielgus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 519 postów
  • LokalizacjaTarnów

Napisano 20 kwiecień 2017 - 07:48

Są - i to wcale nie należy do rzadkości - koledzy zaczynający przygodę z muchą jednym typem kija 10 -11 stóp i klasie 3-4. I najgorzej, że często przy tym pozostają. 

 

To jest przykre ... Ale to już ich wola :) , każdy łowi jak lubi.

Ja na muchę zaczynałem łowić gdzieś w latach 1992-93 , moją pierwszą wędką był kijek #7 , zresztą mój brat dalej tą wędką łowi :) , potem długie lata łowiłem #6/7 - i powiem szczerze było ok, faktycznie jak kolega wyżej pisze - dało się łowić praktycznie każdą metodą.

Używałem do tego linki pływającej DT6  - zresztą jedynej jaką przez długie lata posiadałem...Fanie było :)

Ale wracając do meritum - ja również na początek poleciłbym wędkę #6 , 9' - a później już można iść w stronę która w muchowej metodzie będzie Ci odpowiadać najbardziej. 



#25 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4359 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 22 kwiecień 2017 - 15:04

Nie wyobrażam sobie suszenia i zacinania ryby na żyłce 0.12mm z muchą #16-18 na kij AFTMA 7. Chyba że jest to stary szklak opisany AFTMA 5-7 :)

O delikatniejszym łowieniu już nie wspomnę.
Wiec #5 w dzisiejszej jakości materiałów blankow jest jak najbardziej ok.
Typowo do suchej muchy i ryb do 50cm (czyli większości) zszedlbym na pewno do #4

Podsumowując, gdy ktoś chce być ustawiony do łowienia wszystkiego (choćby zawodnik) to #4 i #6 i ma być. O kiju do nimfy (żyłki) nie wspominam.

#26 OFFLINE   OloPe

OloPe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1087 postów
  • LokalizacjaOtwock

Napisano 22 kwiecień 2017 - 15:45

Kij AFTMA 7 nie jest dedykowany do zestawu z żyłką 0.12. Łowiąc pstrągi nie widze potrzeby ani sensu stosować żyłki niżej 0,16. Muchy na hakach #16-18 to też nie jedyne kryterium złowienia pstrąga czy nawet wybrednego Sanowego lipienia ;-) I spokojnie....., ta klasa nie jest ani moją podstawową ani ulubioną do suchej muchy. Po prostu czasem sie mi zdarzyło tak łowić o warunki wymagały.
Faktem jest, że moja siódemka jest subtelniejsza niż większość dzisiejszych piątek, ale nie jest to szklak.

#27 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 22 kwiecień 2017 - 17:47

Nie żebym zabierał głos w dyskusji, właśnie mija rok od mojego powrotu do muchowania i nie śmiałbym dyskutować. Czytam za to z uwagą wszelkie dyskusje i staram się wyciągać z nich wszelkie elementy, które mogłyby być przydatne dla mnie. Niemniej, subiektywnie patrząc na to co piszą doświadczeni koledzy, odnoszę wrażenie, ze zapominają o tym, że łowiska muchowe to nie tylko San, Dunajec, Bóbr czy inne rzeki południa Polski.

Na większości łowisk, które odwiedzam z muchówką, o żadnym suszeniu mowy być nie może. Chyba, że zębów w grymasie zwanym "kocią mordą", z którym się zostaje po niekoniecznie nawet spartolonym braniu słusznego "lorbasa"  ;)

Na tych najbardziej zarośniętych odcinkach łowię kijem opisanym #4/5 z linką WF6, kij z poczciwego IM8 dzielnie znosi obijanie o gałęzie i przedzieranie się przez krzaczory 



#28 OFFLINE   tetsu

tetsu

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 84 postów

Napisano 22 kwiecień 2017 - 18:22

Witam.

 

Nie dawno zacząłem przygodę z muszką i też miałem ten sam problem w doborze sprzętu i powiem krótko:

 

http://www.fishing-m...170-k15112.html

 

mam w klasie 4/5 naprawdę bardzo dobre wykonanie za tą kasę i niska waga do tego kołowrotek mistrall delta fly 3/4 waga 144g super wyważa kij, linka jaxon DT5 pływająca do nauki wystarczy trochę muszek i do nauki rzucania bo tu już się troszkę trzeba naumieć :P  ale jest dużo filmów zagranicznych na yt które mi bardzo pomogły skumać co i jak. Pozdrawiam



#29 OFFLINE   Tomek Wielgus

Tomek Wielgus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 519 postów
  • LokalizacjaTarnów

Napisano 23 kwiecień 2017 - 08:22

Nie wyobrażam sobie suszenia i zacinania ryby na żyłce 0.12mm z muchą #16-18 na kij AFTMA 7. Chyba że jest to stary szklak opisany AFTMA 5-7 :)
 

 

Musiałbyś wziąć tą wędkę do ręki i sam zobaczyć :) To jest stary, pewnie gdzieś z końca lat 80 Cortland, Wędka pewnie z grafitu w rodzaju IM6 , bardzo subtelna jak na swoją klasę - da się łowić na suchą na 0.12 - choć oczywiście inne wędki nadają się do tego lepiej.

Ja na suchą łowię 8 stopową Daiwą Lochmor X #4 - też leciwa , ale niesamowita wędka...

Ale wracając do wędki #7 - wtedy gdy łowiłem nią wszystkimi metodami , byłem przeszczęśliwy że w ogóle ją mam - nawet mi przez myśl nie przeszło że mógłbym mieć drugą - bo po prostu nie było mnie na nią stać...Mój brat użytkuje tego Cortlanda do dziś - jest z niego bardzo zadowolony , ale to z powodu o którym pisze kolega powyżej - łowiska w których łowimy to w 90% rzeczki , gdzie finezyjnie po prostu się nie da...Pełno drzew , krzaków w wodzie, masa wszelakich gałęzi i innych zaczepów - a ryby spore...

Dlatego myślę też , że polecając komuś wędkę  - trzeba wziąć pod uwagę gdzie i co będzie łowił...


  • Pisarz.......ewski Piotr lubi to

#30 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 05 maj 2017 - 12:28

W piątym sezonie mojego muchowania utwierdziłem się w przekonaniu, że jedynym wedziskiem, które znajduje się w moich zasobach, zasługującym na miano uniwersału jest to w #6, długości '9. Mokra, sucha, streamer, nimfy w różnych odmianach .... wszystko obsługuje. Oczywiście na szczupaki z nią nie chadzam, ale gdybym musiał .....
  • venom_666 lubi to

#31 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1830 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 05 maj 2017 - 14:03

nie mów tego na głos bo Cię zjedzą ;)

ile było wojen o to że początkującemu na początek poleca się własnie 9' #5/6 ;)



#32 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 05 maj 2017 - 15:55

nie mów tego na głos bo Cię zjedzą ;)
ile było wojen o to że początkującemu na początek poleca się własnie 9' #5/6 ;)


Niech próbują ....., smacznego. Za stary jestem Marianie, by się przejmować ogólnie przyjętymi kanonami, a o muchowaniu, choć baaaaaaardzo wiele jeszcze nie wiem, to wiem dość by postawić taką tezę. Zupełnie inną kwestią jest natomiast to, że klasa klasie nierówna i niejednej szóstce bliżej do piątki, a innej do siódemki. Moja chyba jednak jest idealnie w klasie, bo streamero ogarnia w bystrzach Dunajca, a z sucharem można nią spokojnie startować do jesiennych lipieni z przyponem 0,10 na końcu.
  • sierżant i Forest-Natura lubią to

#33 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4359 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 05 maj 2017 - 19:34

No to pochwal się nazwą tego uniwersału.

#34 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 05 maj 2017 - 21:11

Pewnie Helios i chyba "dwójka" ...



#35 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 06 maj 2017 - 20:36

Pewnie Helios i chyba "dwójka" ...


Bingo Janusz. To Orvis Helios 2 tip flex. Pisałem o niej w temacie "Najlepsze wędzisko ......" Szczerze powiedziawszy na sucharka wolę #4 mid flex, ale gdy wędruję z jednym kijem i istnieje "ryzyko" konieczności przejścia na streamera wybór zawsze pada na #6, gdy wieje zawsze #6......, zatem wniosek nasuwa się sam - uniwersał i tyle. Dziś znowu byłem na rybach - uzbroiłem trzy kije #4,6 i 8, bo i na szczupaka była nadzieja (złudna jak się okazało) i większość roboty odwaliła "szóstka".

#36 OFFLINE   Grubas

Grubas

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 43 postów

Napisano 30 czerwiec 2017 - 17:10

Czesc
Zaczynam przygodę z fly chcę lowić nimfą + suchar, wiec pytanie zachodzi.. jakie kije + kołowrotki wszystko sie musi zmiescic w 1200zl
Poczytałem trochę i na nimfe ludzie polecaja jaxa monolith xt 335(czy to bedzie dobre zestawienie?) i np młynek okuma slv 4\5 ...licze na w miarę szybką pomoc dziekuję

Użytkownik Grubas edytował ten post 30 czerwiec 2017 - 17:11


#37 OFFLINE   Radek79

Radek79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • LokalizacjaCentrum

Napisano 30 czerwiec 2017 - 20:43

335 na suchą?Druga sprawa to tego dżaksona ta okuma slv4/5 napewno nie wyważy.Weź sobie kup kij 9 stopowy to połowisz wszystkimi metodami.Ten żakson to tylko do nimfy się nadaje.Na jakich wodach łowisz?

#38 OFFLINE   tondromski

tondromski

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 40 postów
  • Imię:Tomasz

Napisano 01 lipiec 2017 - 00:56

Dla mnie uniwersalnym wedziskiem jest hanak alpen nymph 4 in 1 masz wedke 6 skladowa ktora daje wiele mozliwosci z racji regulacji dlugosci 290 / 305 / 320 / 335 , mam 2 lata i jestem bardzo zadowolony budzet okolo 1200 zl za sama wedke ale naprawde polecam, wedka super :)



#39 OFFLINE   Grubas

Grubas

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 43 postów

Napisano 01 lipiec 2017 - 01:43

Jaxon 335 wiem ze tylko nimfa okume slv 4/5 juz mam wiec teraz kij potrzebny padlo na jaxa jaki mlynek tego kija wywazy? W sumie wywazenie co daje? ..reka sie mniej meczy ? Sucha tez chce wied do o pomoc mam na oku kije vision vipu albo airflo delta classic jezeli padnie. Na ktorys z tych kiji to jaki kolowrotek pod to ? Bede lowil dunajec san

#40 OFFLINE   MATIQUES

MATIQUES

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 200 postów
  • LokalizacjaAndrychów/Kraków
  • Imię:Mateusz

Napisano 01 lipiec 2017 - 09:07

Nie ma rzeczy uniwersalnych. Będziesz musiał kupić dwie wedki ale w tym budżecie się zmiescisz. Później daj jaxona do przerobienia i będziesz miał kosę na nimfe ze hej☺




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych