Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Interpretacja obrazu echosondy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1797 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   amalker

amalker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 506 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Łukasz

Napisano 09 kwiecień 2013 - 22:20

Dzięki...

Co do echa z ławicą, to zrobione zostało jesienią jak ryby grupowały się na głębszej wodzie, dlatego zasugerowałem się, że to ławica na większej głębokości jest prawdziwa a ta druga artefaktem... ale chyba rzeczywiście to co bliżej sonaru powinno najpierw odbijać fale... więc raczej masz racje.



#42 OFFLINE   immortal

immortal

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 225 postów
  • LokalizacjaPrzeczyce
  • Imię:Marcin

Napisano 09 kwiecień 2013 - 23:24

Odnośnie drugiego to raczej obraz poniżej jest echem tego co masz wyżej, nie odwrotnie. Jeśli jest to echo i w dodatku tak silne to spokojnie powinno odbić się i 3 raz z tego co widzę, ale nie masz zasięgu ustawionego tak daleko. Wygląda na sporą ławicę, mocno zbitą.

 

Gdyby doszło do odbicia, druga (dolna) ławica byłaby na podwójnej głębokości pierwszej.


  • alphard28 i goldi1231 lubią to

#43 OFFLINE   marviz

marviz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 171 postów
  • LokalizacjaAugsutów

Napisano 10 kwiecień 2013 - 03:13

Gdyby doszło do odbicia, druga (dolna) ławica byłaby na podwójnej głębokości pierwszej.

 

No proszę :) niby jeden szczegół a jednak tak ważny, masz całkowitą rację :)



#44 OFFLINE   amalker

amalker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 506 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Łukasz

Napisano 10 kwiecień 2013 - 09:30

Gdyby doszło do odbicia, druga (dolna) ławica byłaby na podwójnej głębokości pierwszej.

Nie wiem czy dobrze cię zrozumiałem, ale chyba właśnie tak jest... górna granica górnej ławicy znajduje się na 5 metrach a dolnej na 10...

Z boku masz oś głębokości, na pierwszy rzut oka wygląda, że jest inaczej bo obraz jest powiększony x2



#45 OFFLINE   manonegra13

manonegra13

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 411 postów
  • LokalizacjaHiszpania

Napisano 30 czerwiec 2013 - 19:10

Jak można zinterpretować to co widać na zdjęciu , echo ustawione na wolny troling , czesto gęsto pokazywało słupy czegoś od dna a i też w toni, czy to mogły być bańki powietrza ? Jeśli tak to tak szeroko pokazuje to obraz?

Załączone pliki



#46 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 01 lipiec 2013 - 13:37

Jak zachowuja sie banki powietrza wydobywajace sie z dna zostalo pokazane kilka postow wczesniej.

Wstaw kilka zdjec, jakie byly sytuacje na ekranie. Bo czulosc raczej widze, ze nieprzesadnie ustawiona...

Jedno co mi przychodzi do glowy to to, ze to glownie drobnica idaca w zasadzie z przerwami od gory do dolu.

 

Gumo



#47 ONLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2296 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 01 lipiec 2013 - 18:05

Podłącze się pod temat.

 

Jest jezioro, są w nim sandacze, czasami ktoś z przypadku złowi, ale nie słyszałem żeby komuś się udało docelowo go chwycić. 

W ostatni weekend sobie popływałem z echo i już wiem że mam problem z interpretacją.

Akurat woda zakwitła i widoczność do 40-50 cm była

Może ktoś się podjąć interpretacji tych łuków.

 

góreczka 1, po lewej jakieś długie łuki - co to może być?

Załączony plik  sonar-1.jpg   118,92 KB   269 Ilość pobrań

 

góreczka 2 - tu to pewnie biała sama?

Załączony plik  sonar-2.jpg   122,74 KB   306 Ilość pobrań

 

Blat i jakieś niby łuki przy dnie, może to sandacz przyklejony? (ten fragment to w samo południe dnia zrobiony)

Załączony plik  sonar-3.jpg   119,12 KB   249 Ilość pobrań

 

We wszystkich trzech miejsca stałem po około pół godziny i machałem gumami i kogutami - co prawda kijami uniwersalnymi, ale coś tam szczytówki pokazywały i nic.


Użytkownik Pietruk edytował ten post 01 lipiec 2013 - 18:08


#48 OFFLINE   manonegra13

manonegra13

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 411 postów
  • LokalizacjaHiszpania

Napisano 02 lipiec 2013 - 13:54

Jak zachowuja sie banki powietrza wydobywajace sie z dna zostalo pokazane kilka postow wczesniej.
Wstaw kilka zdjec, jakie byly sytuacje na ekranie. Bo czulosc raczej widze, ze nieprzesadnie ustawiona...
Jedno co mi przychodzi do glowy to to, ze to glownie drobnica idaca w zasadzie z przerwami od gory do dolu.
 
Gumo

Jeśli chodzi o bańki i jak dobrze patrzę zdjęcie z pierwszej strony gdzie idą echa''linie po skosie''to trochę dziwne że wszystko idzie po skosie , chyba że to było na rzeczce gdzie jest uciag wody to się zgadzam, ja zauważyłem u siebie też identyczne echa jak na tym zdjęciu ale według mnie to lina od kotwicy , gdy stałem niezakotwiczony nigdy tego nie miałem , przy zakotwiczeniu tak.
Zdjęć więcej nie mam ale porobię jak będę pływał, wyczytałem że można też to sprawdzić czy to drobnica stając za nią i rzucając ponoć czuć na plecionce ocieranie się drobnicy, spróbuję też to sprawdzić. Jak będą zdjęcia to wrzucę.

#49 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 02 lipiec 2013 - 13:58

nie jest dziwne ze echo baniek / powietrza idzie po skosie. i nie ma znaczenia czy woda stojaca czy plynaca :)

 

to proste. obraz z echo to seria nastepujacych po sobie interpretacji kolejnych PINGow. jeden pink i przesuniecie obrazu w bok. kolejny ping i dalej....

 

czyli w duzym uproszeniu - ping1 - banka przy dnie, ping2 banka oderwana od dna - obraz przesuniety o jedna linie w bok, ping 3 banka jeszcze wyzej - kolejne przesuniecie i tak do konca... 

 

suma summarum - tak wlasnie MA WYGLADAC obraz baniek powietrza. 



#50 OFFLINE   manonegra13

manonegra13

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 411 postów
  • LokalizacjaHiszpania

Napisano 02 lipiec 2013 - 14:12

Tak , Mifek masz rację zgadzam się z Tobą, trochę nieprzemyślałem.
Ale myślę że też może to być lina od kotwicy.

Użytkownik manonegra13 edytował ten post 02 lipiec 2013 - 14:15


#51 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 02 lipiec 2013 - 14:33

no z tym bym polemizowal... pamietaj ze echo to obraz nestpujacych po sobie odczytow a nie obraz dna live view. 



#52 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 lipiec 2013 - 08:44

No prosze, to mi sie podoba :) kolega moderator mnie wyreczyl....wlasnie dokladnie tak - gdyby nie bylo "przesuwu tasmy" w sondzie to jak ogladalibysmy kolejne sytuacje po sobie zastepujace...?

I jeszzce jedna rzecz - jezeli stoisz na kotwicy i lodz w zasadzie jest nieruchoma to sonar łże jak pies. Jedyna funkcja, z ktorej mozna cos wyczytac jest "fastrack" (poprawcie w razie czego).

No, chyba ze ktos sie zabawia np. twisterem w wiazce przetwornika ;) ..ale info zadnych ciekawych z tego wyczytac raczej sie nie da..

 

Gumo



#53 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1953 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 03 lipiec 2013 - 08:56

No nie do końca Gumo, są echosondy typowo podlodowe, które pracują w zasadzie "na kotwicy" oraz echosondy z trybem podlodowym pracujące w trybie flashera (diagramu kołowego) z których sporo informacji można jednak uzyskać.



#54 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 lipiec 2013 - 09:46

Typowo podlodowych nigdy nie analizowalem, flashery zas to taki protoplasta echosond. W zwiazku z tym, ze nie mialem przyjemnosci ani z 1 ani z 2, czy moglbys przyblizyc zasade dzialania i przede wszystkim co z tego da rade wyczytac?

No i jakies modele do kupienia dla wedkarzy...

 

Gumo

p.s. A w miedzyczasie kolega wstawil zdjecia z zapytaniami...

Ja od dluzszego czasu obsluguje sondy Garmin...to mi wyglada na Lowrance sadzac po tych lukach. Jak plywamy w 2 sondy to zawsze z kolega sie sprzeczamy, ze Lowrance "wszedzie" widzi ryby... :)



#55 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1953 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 03 lipiec 2013 - 10:31

Gumo jeżeli pytasz o echosondy pod lód to liderem jest Vexilar. Wytwarza wiele różnych modeli. Swoje modele ma także w ofercie Humminbird (np. Ice 45 lub 55). W największym uproszczeniu pokazują (podobnie jak flashery w normalnych echosondach) słup wody w formie diagramu kołowego. Pozwala to np. na określenie na jakiej głębokości w słupie wody pływają nam rybki. Modele kolorowe zobrazują nam twardość odbicia co pozwoli określić przybliżoną "wielkość" rybek a przynajmniej zorientować się czy są małe lub większe oraz twardość dna w miejscu gdzie mamy przerębel.

Jeżeli masz na myśli foty wstawione przez @Pietruk  to w życiu warszawy nie podejmę się określenia jakie to ryby pływają. Zresztą gratulacje dla tego co myśli, że to potrafi.  Z odczytu echosondy możemy określić że to ryby... Dopiero specyficzne umiejscowienie, zachowanie tychże  pozwala w przybliżeniu domyślić się z czym mamy do czynienia. Jak dla mnie to za dużo tych odbić jak na większe drapieżniki takie jak sandacze ( może to sandaczowe przedszkole ). Jak widzę odbicie ryby przy zwalonym pniu to podejrzewam, że to może być np. szczupak ale tylko podejrzewam.

Na trzecim zdjęciu równie dobrze mogą znajdować się pojedyncze kamienie jak płynące nad dnem ryby.

A co do twojego kolegi z Lowrance, to zapewniam, że każdą echosondę można tak podkręcić  czułością, że będzie pokazywała ryby tam gdzie ich nie ma i dokładnie odwrotnie



#56 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 lipiec 2013 - 11:37

Przyjrzalem sie tym sondom i juz wiem dlaczego nie ciagnelo mnie zeby tego uzywac. Ale moze kogos zainteresuje, na takiej zasadzie dzialaly 1sze sondy wedkarskie a przedtem zapewne Asdic na niemieckich U-botach.

Wykorzystanie jednak tego/ filozofia uzytkowania na tyle odbiega od sond jakie znamy, ze z tym zapraszam do innego watku.

 

http://jerkbait.pl/t...sondy-flashery/

 

Gumo



#57 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 lipiec 2013 - 12:25

Wracajac do klasycznych echosond - dokladnie tak, jak sie przesadzi to moze byc calkiem czarno albo calkiem bialo (w wb ekranach rzecz jasna).

Jednak widac, ze w Lowrance łuki ryb sa nieraz (jak sie jest nad prawdziwym lowiskiem) az takie...wymodelowane.

 

Zgadzam sie...bywali rozni spece od okreslania gatunkow za pomoca analizy łukow ale wkladam to miedzy bajki. Tu albo trzeba te ryby zlowic albo...zobaczyc za pomoca kamerki podwodnej (nastepna dziedzina elektroniki bardzo slabo potraktowana na tym forum)

 

Gumo



#58 OFFLINE   francisco scaramanga

francisco scaramanga

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1245 postów

Napisano 04 lipiec 2013 - 17:35

Zastanawia mnie jak można znaleźć leżącego na dnie suma. Jak wygląda takie echo.



#59 OFFLINE   Marecki1983

Marecki1983

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 165 postów
  • LokalizacjaZGL zach-pom.
  • Imię:Marek
  • Nazwisko:eM.

Napisano 06 lipiec 2013 - 20:56

Witam wszystkich. Od niedawna jestem użytkownikiem echosondy Lowrance Mark 5X Pro.Jest to moje pierwsze echo,jak i pierwsza stycznosc z tego typu urządzeniem. Wertowałem różne fora,materiały i nie znalazłem jasnej i zrozumiałej odpowiedzi.Mianowicie chodzi mi o to czy w ogóle można byc na 100% pewnym tego co i gdzie znajduje sie pod wodą dzieki sonarowi. Jak widomo przetwornik wysyła sygnał w kształcie stożka,a moja sonda wyswietla obraz w 2D. jak to zrozumieć? Pytanie pewnie głupie,ale wybaczcie. 

 Obraz wyswietlany jest w poprzek czy równolegle do łodzi? Np. widze na ekranie górkę,gdzie ona jest,z boku łodzi czy z przodu? Gdy stoje w jednym miejscu obraz który sie przesuwa nie jest za każdym razem taki sam.w sensie raz sie wyswieli konar i pózniej juz to sie nie powtarza.Nie pokazuje go za jakiś tam czas. A miało być tak pięknie...;)



#60 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 lipiec 2013 - 21:51

Mnie najpierw uczyli, ze nie ma glupich pytan...potem bywalo roznie...ale zawsze wymagany byl tzw. wklad wlasny...

 

Gumo






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych