Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Interpretacja obrazu echosondy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1797 odpowiedzi w tym temacie

#1321 OFFLINE   Marcin1991

Marcin1991

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 916 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:.

Napisano 30 wrzesień 2019 - 21:17

Godli jasne, piękne lewicę:) ale jaki gatunek to już nie wiadomo.
  • Patron lubi to

#1322 OFFLINE   Gregmegabass

Gregmegabass

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 201 postów
  • Imię:Greg

Napisano 01 październik 2019 - 01:42

Ja staram się zrozumieć kolegę z tej przyczyny, że sam łowię w podobnych warunkach- czyli jezioro.
To nie jest zalew z charakterystycznymi miejscówkami, zalanymi ruinami, korytem rzeki itp. Brak więc tych bankowych met, które można w ciemno obłowić. Na moich jeziorach wieje nudą- znaczy tylko jedno-dwa mają ciekawiej ukształtowane dno, reszta to płytkie bajorka polodowcowe.
 
A tak btw, to do szukania ryb-  Garmin livescope... Tylko że nie ma szału z zasięgiem widoczności przynęty i ryb w opcji front- 20-25m to chyba wszystko. Livesight od Lowrance ma jeszcze krótsze rączki, pokazuje na metrów kilkanaście tak, by było widać rybę i  przynętę.

Livescope spokojnie ogarnie 30-35 metrow, a zwykly Panoptix jeszcze wiecej tylko po co . Na filmach YouTube wiekszosc ustawia livescope na odleglosc 20 -25 metrow czyli idealna odleglosc to szybkiego oblowienia miejscowki.

#1323 ONLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4660 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 01 październik 2019 - 05:06

Dlatego potrzebuję weryfikacji swych teorii- chodzi mi o zakres widoczności obiektów i przynęty a nie max range możliwy do uzyskania.
Używasz któregoś z tych systemów?

Wysłane z mojego moto e5 plus przy użyciu Tapatalka

Użytkownik Maciej_K edytował ten post 01 październik 2019 - 05:13


#1324 OFFLINE   Gregmegabass

Gregmegabass

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 201 postów
  • Imię:Greg

Napisano 01 październik 2019 - 13:53

Dlatego potrzebuję weryfikacji swych teorii- chodzi mi o zakres widoczności obiektów i przynęty a nie max range możliwy do uzyskania.
Używasz któregoś z tych systemów?

Wysłane z mojego moto e5 plus przy użyciu Tapatalka

Zakres widocznocznosci obiektow typu struktura dna czy ryb jest taka jak napisalem wyzej . Jeśli chodzi o przynęty to nie mam pojęcia bo nie łapie w ten sposób . Szukając na livescope jiga oddalonego powiedzmy 30 metrów od przetwornika mija się dla mnie z celem dlatego nie zawracam sobie tym głowy . Odpowiadając na twoje pytanie tak posiadam zarówno Panoptix jak i livescope .

#1325 ONLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4660 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 01 październik 2019 - 14:00

Zasięg dla samego jiga- niekoniecznie ,ale do rozejrzenia się w toni za rybą , bo struktur na dnie to u siebie nie mam.
A panoptix 1gen jaki ma zasięg rozpoznawania obiektu unoszącego się w toni?

Wysłane z mojego moto e5 plus przy użyciu Tapatalka

#1326 OFFLINE   Gregmegabass

Gregmegabass

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 201 postów
  • Imię:Greg

Napisano 01 październik 2019 - 16:44

Zasięg dla samego jiga- niekoniecznie ,ale do rozejrzenia się w toni za rybą , bo struktur na dnie to u siebie nie mam.
A panoptix 1gen jaki ma zasięg rozpoznawania obiektu unoszącego się w toni?

Wysłane z mojego moto e5 plus przy użyciu Tapatalka

Panoptix używałem na maksymalnie 30 metrów do przodu i to mi wystarczyło .Do szukania ryb i miejscówek używam sonaru (2D,DI,SI) a po zlokalizowaniu interesujących miejsc albo ryb odpalam livescope/360 i w ten sposób oblawiam miejscówkę albo pływam za rybami , wszystko w zależności od sytulacji.

Użytkownik Gregmegabass edytował ten post 01 październik 2019 - 16:51


#1327 ONLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4660 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 01 październik 2019 - 16:51

Dzięki.
A tak z beczki HB : ty masz g3Msi+. ?
Jak oceniasz, jest lepiej z zasięgiem realnie względem wcześniejszych mega?

Wysłane z mojego moto e5 plus przy użyciu Tapatalka

#1328 OFFLINE   Gregmegabass

Gregmegabass

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 201 postów
  • Imię:Greg

Napisano 01 październik 2019 - 17:09

Dzięki.
A tak z beczki HB : ty masz g3Msi+. ?
Jak oceniasz, jest lepiej z zasięgiem realnie względem wcześniejszych mega?

Wysłane z mojego moto e5 plus przy użyciu Tapatalka

G3 helix był mojego znajomego z którym kontakt się urwał. Ja używam trzy solixy , dwa gn1 i jeden gn2 . Wszystko na plus . Nie jest tak do końca ja pisze humminbird ale jest lepiej i tego nie da się ukryć . 2D jest na plus zwłaszcza w skanowaniu przy samym dnie, DI tez na plus aczkolwiek różnica nie jest aż tak duża i są to detale ( mam tu na myśli jeszcze lepsze oddzielanie obiektów zarówno od struktury dna jak i ryb w ławicy ) . Największa różnica jest zasięg w SI . W miejscach gdzie do tej pory uzyskiwałem po 20” na stronę , teraz bez problemu ustawiam w granicach 30 i jeszcze mam mały zapas . Mam tu na myśli mega.

#1329 ONLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4660 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 01 październik 2019 - 17:15

Właśnie o takie doświadczenia chodzi. Mniej marketingu-więcej praktyki. 

Serdeczne dzięki. 

p.s. atakujesz zimą mega 360? Natknąłem się na opinię zagraniczną o krążącym ponoć w sieci materiale, że te widoki wcale nie będą takie piękne jak plansze i screeny z ICAST, poprawa oczywiście też będzie względem pierwszej generacji, ale kosztem wolniejszego odświeżania ekranu. 



#1330 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5472 postów
  • Imię:adam

Napisano 01 październik 2019 - 17:31

Zawsze marketing odbiega od rzeczywistości...A rzetelnych opini sprzętowych jest jak.na lekarstwo.

#1331 OFFLINE   Gregmegabass

Gregmegabass

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 201 postów
  • Imię:Greg

Napisano 02 październik 2019 - 01:25

Właśnie o takie doświadczenia chodzi. Mniej marketingu-więcej praktyki. 
Serdeczne dzięki. 
p.s. atakujesz zimą mega 360? Natknąłem się na opinię zagraniczną o krążącym ponoć w sieci materiale, że te widoki wcale nie będą takie piękne jak plansze i screeny z ICAST, poprawa oczywiście też będzie względem pierwszej generacji, ale kosztem wolniejszego odświeżania ekranu.

Nie ma problemu .
Tak jak najbardziej nowe 360 będzie w grudniu bo już jest zamówione . Co do samego urządzenia to się nie martwię . Wiadomo ze nie będzie to wyglądać jak na zdjęciach w internecie czy na filmach promujących ale i tak zrobi swoje. Za trzy miesiące się okaże wiec nie ma co bić piany .

#1332 OFFLINE   goldi1231

goldi1231

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 160 postów
  • LokalizacjaKuj-Pom
  • Imię:Łukasz

Napisano 04 październik 2019 - 22:12

Panowie pomoże ktoś w interpretacji?

1

Załączony plik  Screenshot_2019-10-04_18.48.45.png   513,12 KB   29 Ilość pobrań

 

2

Załączony plik  Screenshot_2019-10-04_18.56.25.png   584,01 KB   29 Ilość pobrań



#1333 OFFLINE   goldi1231

goldi1231

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 160 postów
  • LokalizacjaKuj-Pom
  • Imię:Łukasz

Napisano 04 październik 2019 - 22:14

3

Załączony plik  Screenshot_2019-10-04_18.58.28.png   558,71 KB   32 Ilość pobrań



#1334 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 04 październik 2019 - 22:21

Nie wiem jaki to zbiornik i jakie gatunki tam żyją.
Na wodach, na których znam, pierwszy obraz po lewej stronie to niewielkie sandacze.
Podobny obraz na drugim na krańcu po prawej stronie.
Poza tym te pierwsze dwa to dużo drobnicy i za duża czułość.
Trzeci obraz ...bez pomysłu co to mogłyby być za ryby. Jakieś bialoryby. Nagromadzone. Pewnie coś kiedyś może podejść.

Prędkości trollingowe i ruch ze stała w miarę prędkością ułatwiają lekturę obrazów.
Jakbyś zaczął zwalniać nad obrazem numer 1 nagle mogłoby się wydawać, że tam czeka jakieś bydle :o

W skrócie 1+2+3 - jakieś ryby są. Brak konkretnych obiektów na telewizorku :)

U siebie bo takich widokach zmniejszyłbym nieco czułość . Ale to chyba nie jest obowiązkowe ;)

Jeśli ponad łowienie przedkładasz obserwacje życia podwodnego to może zamiast łódki i sprzętu po prostu idź w akwalung ?

Użytkownik Guzu edytował ten post 04 październik 2019 - 22:31

  • urasenty lubi to

#1335 OFFLINE   goldi1231

goldi1231

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 160 postów
  • LokalizacjaKuj-Pom
  • Imię:Łukasz

Napisano 05 październik 2019 - 07:46

Kolego GUZU właśnie tam połowiłem sandaczyki od 35 do 50cm, ale jeszcze trochę pływania aby w miarę dobrze interpretować zapis.
Na SI z lewej na pierwszym zdjęciu są dwa obiekty. Czy to mogą być ryby czy kamienie?
Jak odróżnić?

#1336 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 05 październik 2019 - 08:36

Kolego GUZU właśnie tam połowiłem sandaczyki od 35 do 50cm, ale jeszcze trochę pływania aby w miarę dobrze interpretować zapis.
Na SI z lewej na pierwszym zdjęciu są dwa obiekty. Czy to mogą być ryby czy kamienie?
Jak odróżnić?

Nigdy nie miałem okazji pływać z SI.
Nie mam zatem żadnego doświadczenia, wiec się nie wypowiem

#1337 OFFLINE   Crow

Crow

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 27 postów

Napisano 05 październik 2019 - 20:30

Na SI z lewej na pierwszym zdjęciu są dwa obiekty. Czy to mogą być ryby czy kamienie?
Jak odróżnić?

 

Głównie po wyglądzie cienia ale pewności nie ma. Na pewno dla kamieni nie będzie odstępu między cieniem a obiektem, dla ryby o ile nie leży na dnie powinien wystąpić jakiś prześwit [odstęp].

IMO na twoim zdjęciu to mogą być ryby blisko dna. - Upewnisz się jak napłyniesz na to samo miejsce następnym razem ;)


Użytkownik Crow edytował ten post 05 październik 2019 - 20:33

  • goldi1231 lubi to

#1338 ONLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4660 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 07 październik 2019 - 17:11

Bardzo dobry materiał pokazujący możliwości przetworników Airmara z chirpem. Głębokość w stopach, czyli po naszemu....


  • trex lubi to

#1339 ONLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4660 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 10 październik 2019 - 18:21

Wczorajszy wyjazd treningowy, sandacze nie współpracowały, ale kilka screenów zrobiłem dla pokazania ryby na sonarze bocznym i nakładce struktury. 

Załączony plik  Screenshot_2019-10-09_15.49.32.png   565,08 KB   29 Ilość pobrań

Górna paleta- o niższym kontraście kolorów jest lepsza dla poznania struktury. Dolna- gdzie kolory palety są mocniej kontrastujące- lepiej wyświeca ryby. 

 

A tutaj przykład sztuczki- jak zrobić zoom bez zooma ;)

Załączony plik  Screenshot_2019-10-09_15.04.09.png   628,67 KB   30 Ilość pobrań

 

Nie wiem, czy jest to możliwe u was - ale warto sprawdzić, bo widać więcej i można oznaczyć Waypointem to i owo, by wrócić i obłowić. 


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 10 październik 2019 - 18:26

  • cabage i goldi1231 lubią to

#1340 Guest_Michal Sz_*

Guest_Michal Sz_*
  • Guests

Napisano 10 październik 2019 - 19:23

To może i ja dorzucę jakieś swoje podwodne odkrycia, bylem na tej wodzie pierwszy raz woda dość brudna podobno jest w niej sandacz, ale przepłynąłem cale i nic.

Załączony plik  Sonar_2019-10-05_14.19.11.png   1,06 MB   31 Ilość pobrań

 

Widać ze coś jest jak podejść do tego i spróbować to coś wyciągnąć.

Może ktoś zdradzić jak mając taki obraz na echu co należy zrobić aby rzucić przynętę która mogła by potencjalnie skusić to coś w toni do szarpnięcia za gumkę, jak się ustawić jeśli coś podobnego mi się przytrafi na tym jeziorku. 

 

Mam zamiar w sobotę tam wyskoczyć i nie chce wracać z niczym bo żonie  obiecałem że jak kupie sondę to będę jej przywoził kilogramy ryb, inaczej na nic więcej się nie zgodzi, ratujcie jakąś technikom łowienia jeśli się taki coś zobaczy :)

 

 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych