Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Interpretacja obrazu echosondy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1797 odpowiedzi w tym temacie

#1481 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4655 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 28 grudzień 2019 - 16:15

Bartek, weź wyedytuj posta- zwłaszcza drugą jego część,  bo za chwilę otrzymasz wiele niekoniecznie  satysfakcjonujących ciebie odpowiedzi.........



#1482 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5446 postów
  • Imię:adam

Napisano 28 grudzień 2019 - 18:32

:)

#1483 OFFLINE   Bartek1989

Bartek1989

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 476 postów

Napisano 30 grudzień 2019 - 18:54

trochę popływałem w niedzielę, popatrzyłem w internecie i zrozumiałem, że te łuki to był białoryb. Pewnie leszcza którego jest w zbiorniku od zatrzęsienia. Ale nurtuje mnie jeszcze jedne zdjęcie.

Czy to jest stado sandaczy? 

Załączone pliki

  • Załączony plik  123.png   523,82 KB   37 Ilość pobrań


#1484 OFFLINE   tobiasz

tobiasz

    tobihandmade.com

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 927 postów
  • LokalizacjaWronki
  • Imię:Tobiasz
  • Nazwisko:Perz

Napisano 30 grudzień 2019 - 19:19

Jak dla mnie to może być wszystko :D Ale jeśli to sandacze - pewnie zweryfikowałeś wędką, to proponuje zakrywać współrzędne na przyszłość 


  • Gadget i z@nder lubią to

#1485 OFFLINE   Bartek1989

Bartek1989

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 476 postów

Napisano 30 grudzień 2019 - 19:30

W tym problem, że nie zweryfikowałem Ostatnie dwa dni tego sezonu ryby coś ze mną nie współpracowały, a pływałem głównie dla zabawy z echo które dostałem na święta :)

#1486 OFFLINE   tobiasz

tobiasz

    tobihandmade.com

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 927 postów
  • LokalizacjaWronki
  • Imię:Tobiasz
  • Nazwisko:Perz

Napisano 30 grudzień 2019 - 19:36

To podstawa zweryfikować takie zapisy, przez internet nie znając zbiornika nikt Ci nie jest w stanie podpowiedzieć. Ja u siebie często takie zapisy omijam, szukam zbitych ławic drobnicy i przy nich/pod nimi takich właśnie łuków/kreseczek czy czegokolwiek przypominającego drapieżnika. Musisz badać zawsze kijem i będziesz wiedział kiedy warto się zatrzymać :D



#1487 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4655 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 30 grudzień 2019 - 19:59

Sonar 2D nie daje praktycznie żadnych możliwości rozpoznania- za wyjątkiem suma  pewnie.  Owszem, można domniemywać, ale to zawsze jest loteria. Sonar boczny daje trochę więcej możliwości w rozważaniach, ale trzeba się napływać i zweryfikować wędką odczyty- tak jak zauważył czujnie Tobiasz. 



#1488 OFFLINE   Bartek1989

Bartek1989

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 476 postów

Napisano 30 grudzień 2019 - 20:02

Czyli praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka. Wydawało się to łatwiejsze do puki człowiek echosondy nie kupił 😂

Użytkownik Bartek1989 edytował ten post 30 grudzień 2019 - 20:03


#1489 OFFLINE   Sailfish

Sailfish

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1154 postów
  • LokalizacjaTurawa
  • Imię:Cezary

Napisano 30 grudzień 2019 - 20:04

Vertical daje zawsze jedoznaczną odpowiedź. A sandacz, choćby w ogóle nie żerował, rusza zawsze do przynęty.



#1490 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4655 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 30 grudzień 2019 - 20:11

Vertical daje zawsze jedoznaczną odpowiedź. A sandacz, choćby w ogóle nie żerował, rusza zawsze do przynęty

Tak, to na lodzie jest widoczne, gdy używa się echa - bardzo często ryby wychodzą, ale nie biorą. Okoniowate tak mają ;) 



#1491 OFFLINE   Bartek1989

Bartek1989

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 476 postów

Napisano 30 grudzień 2019 - 20:27

Do tej pory człowiek łowił na "pałę" teraz pływając z echo widziałem gdzie są dołki, górki, czy jakieś podwodne przeszkody. Na takich miejscach rysowały się banany, większe, mniejsze a nie raz i kropki czy chmurki, w pół wody i przy dnie. Rozumiem że takie miejsca trzeba obawiać zgodnie z zasadą gdzie drobnica tam drapieżniki i nie przejmować się szczególnie tym czy są charakterystyczne dla danej ryby łuki czy kreski? Sorry za niektóre głupie pytania ale nie za bardzo mam się od kogo nauczyć
  • janosik_84 lubi to

#1492 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4655 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 30 grudzień 2019 - 20:37

Generalnie, tak. Albo obławiasz miejscówki typowe lub skupiska drobnicy, albo  większe odczyty. Ewentualnie wiesz ,na jaką głębokość sprowadzić przynętę w trollingu.

Czytaj ten wątek, sporo zobaczysz w różnych konfiguracjach ekranowych. 


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 30 grudzień 2019 - 20:38


#1493 OFFLINE   karkoszek

karkoszek

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1780 postów
  • LokalizacjaGryfino
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Lures.pl

Napisano 31 grudzień 2019 - 00:07

Tak, to na lodzie jest widoczne, gdy używa się echa - bardzo często ryby wychodzą, ale nie biorą. Okoniowate tak mają ;)

Nie tylko okoniowate, tu zabawa z pajkami
https://youtu.be/7uit4CgreUw

Użytkownik karkoszek edytował ten post 31 grudzień 2019 - 00:15


#1494 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4655 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 31 grudzień 2019 - 08:45

Nie tylko okoniowate, tu zabawa z pajkami

Znam ból. Ostatnie moje wyjazdy wyglądają tak, że  znajduję ryby i obławiam dany odczyt ok. 20minut, po 3-4 takich "rybach", gdy nie ma rezultatu- zwijam się do domu, bo to ryba rozdaje karty i nie weźmie....



#1495 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4655 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 21 styczeń 2020 - 16:00

Dawno tu nie spamowałem.....sonar boczny nie tylko dla wędkarzy. Przyznać się, ktoś z naszych pływał?

https://www.facebook...?type=3



#1496 OFFLINE   trex

trex

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 161 postów
  • LokalizacjaJaworzno
  • Imię:Bogdan

Napisano 21 styczeń 2020 - 16:33

Piękne odczyty. Pływając po Czorsztynie z dobrym SI  i znając choć trochę historię zalanych terenów byłych wsi Maniowy, Mizerna można się ...zapomnieć...
 

Czy pływam za rybami i tropię ich miejscówki, czy oglądam świadectwa podwodne przeszłej działalności człowieka ??
 

Drogi z rowami i inną infrastrukturą , mosty, fragmenty zabudowań, fundamenty gospodarstw, ogrodzenia - wszystko jak na obrazie z przeszłości.
 

I obie formy eksploracji podwodnego świata mogą być równie fascynujące.



#1497 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4655 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 21 styczeń 2020 - 17:15

Ja w minionym sezonie zweryfikowałem mity na temat ryb karpiowatych i ich zachowań w zimnej wodzie- w listopadzie i grudniu. Mam takie jeziorko, niezbyt duże, uganiałem się tam za karpiszonami przed laty. Dzięki nowoczesnym systemom obrazowania zobaczyłem jak mobilne są te ryby w zimnej wodzie- przeczy to zupełnie książkowym naukom, które nakazują im schować się w zacisznej zatoce i czekać do wiosny. 

Zdarzały się zaćmienia sprzętu, który głupiał od ilości drobnicy podniesionej wysoko od dna. 

Niekoniecznie ryby bywają najważniejsze, niekoniecznie trzeba je złowić, by wrócić do domu zadowolonym. 

Jeżeli nie będzie lodu i wiatru zbyt mocnego- wypłynę zbierać dane do map mozaikowych, może trafią się jakieś ciekawostki godne wrzucenia do wątku. 

Btw, teraz są najlepszej jakości screeny i mozaiki- woda bez planktonu, zielsko oklapło. Jak ktoś ma czas i zdrowie- polecam.  Taka rzecz odwdzięcza się mocno- zwłaszcza przy późniejszych poszukiwaniach okoniowo-sandaczowych. Sprzęty Lowracne mają nakładkę struktury, która na początek jest w zupełności wystarczająca i można robić ją jednocześnie z zapisem loga dla programów obrabiajacych sygnał z sonaru bocznego. 

 

A tutaj karpiowe wycieczki:

 

Załączony plik  Screenshot_2019-12-11_15.21.39.png   442,09 KB   38 Ilość pobrań

 

Obraz z systemu 360, dwa screeny w interwale ok 20s, pokazują ruch stadka karpiszonów, które być może zobaczyły/usłyszały mnie i zarządziły odwrót. Najgłębsza część jeziora, środek tafli. Książek nie czytały, czy co? Są wysoko w toni wodnej- cienie daleko od ryb. To też przeczy ich dennemu charakterowi...

Załączony plik  Screenshot_2019-11-27_16.40.03.png   393,6 KB   40 Ilość pobrań

 

Załączony plik  Screenshot_2019-11-27_16.40.40.png   393,09 KB   40 Ilość pobrań

 

W tych screenach nie chodzi o jakość, bo nie będzie widać płetw rybich przy dużej prędkości obracającego się przetwornika- nawet w nowym mega360 od Humminbirda. Widziałem wcześniej te karpiowe wycieczki i chciałem zobaczyć jak bardzo są mobilne- maksymalna prędkość odświeżania ekranu i palec na przycisku scr...

Niekiedy w ciągu 30 min obławiania miejsca/ odczytu ryby takie wycieczki pojawiały się kilkukrotnie w zasięgu sonaru bocznego

Na ten sezon to chciałbym sobie złożyć kamerę podwodną i wpiąć ją w sonar, by zamknąć sprawy interpretacji obrazu dna na bocznym no i przy okazji zobaczyć jak wygląda podwodny świat jej okiem, nowocześniejszym niż przed laty próbowałem. 


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 21 styczeń 2020 - 17:40


#1498 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4655 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 04 marzec 2020 - 19:09

Tu nie ma co interpretować, piękne są na swój sposób. Nawet ten rower. 

https://imgur.com/gallery/DuD1p


  • Pumba lubi to

#1499 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4655 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 07 kwiecień 2020 - 19:44

Dawać panowie, wyciągać z kart te screeny z minionego sezonu....

Dziś podczas zabaw Reefmasterem siatki znalazłem na wodzie, odtworzyłem sobie sytuację z dnia zbiorów- faktycznie, była łódka w krzokach tam, gdzie jest pusto, chyba nawet spalinę miała przypiętą a u mnie strefa ciszy. 2+2=4, niestety. 

 

Załączony plik  Siatki z Reefmastera.jpg   35,9 KB   41 Ilość pobrań

 



#1500 OFFLINE   Blackstarpro

Blackstarpro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 200 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Cezary
  • Nazwisko:Mer

Napisano 08 kwiecień 2020 - 08:24

No dobra

Załączone pliki






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych