Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Panel słoneczny dla wędkarza - czyli jakie macie doświadczenia z fotowoltaiką?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
107 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   StCroix

StCroix

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaJastrzębie Zdrój
  • Imię:Irek
  • Nazwisko:Klag

Napisano 09 maj 2017 - 19:18

Sprawa wygląda tak:

 

Wyjazd na ryby, ale żeby nie było zbyt różowo jestem w strefie ciszy. Dwa akumulatory 12 V (120 Ah i 130 Ah) powodują, iż pobyt się skraca. Powód? Brak prądu.

Zaraz... przecież nie po to mam przyczepę aby nie móc od cywilizacji uciec na dwa, trzy tygodnie (może i dłużej).

Woda na tyle dzika, że brak mariny, jakichkolwiek ośrodków wypoczynkowych czy pola namiotowego (kempingowego) z dostępem do źródła prądu. Gdy zaistnieje potrzeba ogrzeję się gazem, lodówkę zasilę tym samym źródłem energii, o klimat zadbam zabierając na pakę drewno opałowe.

Pięknie jest, ale nie do końca. Co dwa dni zjeżdżać by naładować baterie jakoś mi się nie uśmiecha. Niby blisko ale... ciągać przyczepę w te i z powrotem to trochę głupie. Zostawiać przyczepę bez nadzoru? - jeszcze głupsze!

Wymyśliłem więc (tzn. nie ja go wymyśliłem - ja chcę go tylko używać) panel słoneczny.

Naczytałem się o nich trochę i zgłupiałem. Wiem, że potrzebuję sporo mocy (założyłem 280 W), wiem też, że potrzebuję regulator napięcia (ładowania) - jak zwał, tak zwał.

Problem polega na tym, że nie do końca wiem na jaką technologię się zdecydować.

Poniżej cytat ze strony firmy, która zajmuje się (a może tylko handluje?) takimi systemami. Na czerwono zaznaczyłem treści powodujące brak zdecydowania.

 

    Rodzaje krzemu wykorzystywane w bateriach słonecznych:

  • monokrystaliczny - najwyższa sprawność: 14-20%, szczególnie w słoneczny dzień, najwyższa trwałość, najwyższa cena,

  • polikrystaliczny - wysoka sprawność konwersji: 13-17%, w warunkach zachmurzenia może być nawet wyższa od modułów monokrystalicznych, trwałość porównywalna z krzemem monokrystalicznym, cena minimalnie niższa od ogniw z krzemu monokrystalicznego,

  • amorficzny - nieco niższa sprawność od baterii monokrystalicznych. Coraz powszechniej stosowane ze względu na niska cenę. Wykorzystywane również w elastycznych panelach słonecznych stosowanych w turystyce

  • molykrystaliczny - połaczenie kszemu monokrystalicznego z polikrystalicznym. Na etapie produkcji kryształów krzemu dochodzi do zmiany technologii z mono na polikrystaliczną. Baterie słoneczne tego typu osiągaja sprawność nieco niższa niż monokrystaliczne a wyższą od polikrystalicznych

Jak już wspomniałem - założyłem zakup panela o mocy 280 W + regulator MPPT. (Pływanie na jednej baterii, podczas gdy druga się ładuje). "Dniówka" pracy i podmiana. Do tego może jakieś mniejsze aku dla oświetlenia wnętrza przyczepy, względnie wykorzystywanie nocą tego, który następnego dnia będzie ładowany. Wszak całą noc świecić nie będę, a sama bateria nie jest "wyssana" do wartości krytycznych (staram się o to dbać)

Jakie są Wasze doświadczenia w temacie paneli w naszych warunkach?

Czy warto płacić więcej? Może jednak polikryształ?


Użytkownik StCroix edytował ten post 09 maj 2017 - 19:23

  • Guzu i DeepRunner lubią to

#2 OFFLINE   DeepRunner

DeepRunner

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 241 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Darek

Napisano 09 maj 2017 - 19:25

Pomyśl nad takim rozwiązaniem :)

 

http://allegro.pl/ag...6721379664.html

http://allegro.pl/2k...5687654611.html



#3 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5472 postów
  • Imię:adam

Napisano 09 maj 2017 - 19:25

Co prawda nie miałem z tym jeszcze doczynienia. Ale wybral bym polikrstaliczna wersje. A nie myślałeś nad małym agreGatem "walizkowym" 2kw. ? Mało miejsca zajmuje . Mocy wystarczy. Podłączysz wszystko co chesz .



#4 OFFLINE   StCroix

StCroix

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaJastrzębie Zdrój
  • Imię:Irek
  • Nazwisko:Klag

Napisano 09 maj 2017 - 19:27

Odpada.  Chcę wypoczywać, a z zatyczkami w uszach jest średnio przyjemnie.



#5 OFFLINE   StCroix

StCroix

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaJastrzębie Zdrój
  • Imię:Irek
  • Nazwisko:Klag

Napisano 09 maj 2017 - 19:30

Nie Adam, nie myślałem. To głośne ustrojstwa są, dla mnie zbyt głośne. W mieście mam dość hałasu ;-)

Ładowanie trwa, musiałbym więc wozić nie kanister, a cysternę paliwa.


Użytkownik StCroix edytował ten post 09 maj 2017 - 19:36


#6 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5472 postów
  • Imię:adam

Napisano 09 maj 2017 - 19:34

a ilez ta ladowarka ma? napewno nie ma 2kw . To juz jest spora moc. i kuchenke elektryczna nie za duza odpali na tym :) , tu  nie chodzi o to zeby cio to buczal przez noc cala. bierzesz przedluzacz z 25m , dajesz go w krzaki na 3h wieczorkiem i masz i prad i aku nabite i swiatlo :) tylko ladowarka musi byc mocna


Użytkownik siarq edytował ten post 09 maj 2017 - 19:36

  • psiatek lubi to

#7 OFFLINE   StCroix

StCroix

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaJastrzębie Zdrój
  • Imię:Irek
  • Nazwisko:Klag

Napisano 09 maj 2017 - 19:41

wiem, wiem. nie chodzi mi o brak mocy. bardziej o ciszę i ekonomię ładowania. jak wiesz, ładowanie trochę trwa, a średni czas pracy agregatu na jednym zbiorniku paliwa jest krótki (zbyt krótki). przelicz koszt. agregat parę koła, do tego paliwo. czasu ładowania nie skrócisz. prawda?

panel to ok. tysiąc złotych, regulator (MPPT, bo PWM są znacznie tańsze - przy czym chcę MPPT) różnie (od kilkuset, do tysiąca z drobnymi), a ładuje za free.


Użytkownik StCroix edytował ten post 09 maj 2017 - 19:46


#8 OFFLINE   DeepRunner

DeepRunner

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 241 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Darek

Napisano 09 maj 2017 - 19:44

Odpada.  Chcę wypoczywać, a z zatyczkami w uszach jest średnio przyjemnie.

No nie, nie... Tych akurat (prawie) nie słychać a spalanie oscyluje około zera :).



#9 OFFLINE   StCroix

StCroix

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaJastrzębie Zdrój
  • Imię:Irek
  • Nazwisko:Klag

Napisano 09 maj 2017 - 19:48

a ilez ta ladowarka ma? napewno nie ma 2kw . To juz jest spora moc. i kuchenke elektryczna nie za duza odpali na tym :) , tu  nie chodzi o to zeby cio to buczal przez noc cala. bierzesz przedluzacz z 25m , dajesz go w krzaki na 3h wieczorkiem i masz i prad i aku nabite i swiatlo :) tylko ladowarka musi byc mocna

z tym szybkim ładowaniem to chyba nie do końca dobry pomysł.

zwykle baterię ładuję (aby ją naprawdę naładować i nie spieprzyć) całą noc.



#10 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4786 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 09 maj 2017 - 19:50

Możesz kupić mocniejszą ładowarkę i ładować prądem C5, ale to i tak długo. Może lepiej się dogadać z jakimś pobliskim gospodarstwem i jedno ładować, a na drugim pływać. Te 280W masz podane w warunkach idealnych - promienie padające prostopadle, brak zachmurzenia itp. Jak będą gorsze, to może być kłopot. Niby zostawiasz przyczepę bez nadzoru, ale jak pływasz, to też nikt nie pilnuje.

Wysłane z mojego ONE A2003 przy użyciu Tapatalka
  • Krzysiu lubi to

#11 OFFLINE   StCroix

StCroix

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaJastrzębie Zdrój
  • Imię:Irek
  • Nazwisko:Klag

Napisano 09 maj 2017 - 19:56

No nie, nie... Tych akurat (prawie) nie słychać a spalanie oscyluje około zera :).

ten z pierwszego linku: Pojemność zbiornika benzyny: 2,1 litra

Czas pracy: 3,9 h

 

czas ładowania akumulatora? strzelam - dla prawidłowego naładowania niech będzie 8h (przy czym pewnie jest dłuższy)

4 litry paliwa każdej nocy X 10-20-25 nocek. hałas (może nie o dużym natężeniu, ale w dziczy nawet pierdnięcie jest jakby głośne) no i spaliny, nawet jeśli są 25 metrów ode mnie to jednak są.



#12 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5472 postów
  • Imię:adam

Napisano 09 maj 2017 - 20:00

ja Cie nie namawiam na agregat , tylko kazde rozwiazanie ma swoje wady i zalety. agregat jest glosny i drogi w zakupie oraz eksploatacji., za to ma moc. Fotowoltaika jest cicha i tansza , ale zalezna od UV i mocy takiej nie ma



#13 OFFLINE   Małkociniak

Małkociniak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 167 postów
  • LokalizacjaStargard
  • Imię:Krzysiek

Napisano 09 maj 2017 - 20:01

No i jak spływasz z wody to słońce ma się ku zachodowi, a przecież płynąc nie zostawisz fotowoltaiki  bez nadzoru. 



#14 OFFLINE   StCroix

StCroix

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaJastrzębie Zdrój
  • Imię:Irek
  • Nazwisko:Klag

Napisano 09 maj 2017 - 20:07

Możesz kupić mocniejszą ładowarkę i ładować prądem C5, ale to i tak długo. Może lepiej się dogadać z jakimś pobliskim gospodarstwem i jedno ładować, a na drugim pływać. Te 280W masz podane w warunkach idealnych - promienie padające prostopadle, brak zachmurzenia itp. Jak będą gorsze, to może być kłopot. Niby zostawiasz przyczepę bez nadzoru, ale jak pływasz, to też nikt nie pilnuje.

Wysłane z mojego ONE A2003 przy użyciu Tapatalka

ludzie tam dość dziwni, nieprzychylni wędkarzom (pewnie z racji tego, że utrudniamy Im kłusowanie) no i dość daleko od wody. zdaję sobie sprawę z tego, że moc jest podana dla idealnych warunków, dlatego właśnie zastanawiam się nad polikryształem, o którym w cytacie wspomniano, iż w pochmurne dni może być wydajniejszy od monokryształu. zbiornik nie jest duży. nawet jeśli jestem na wodzie, wszystko mogę mieć na oku. mogę też panel zamontować na dachu przyczepy (na stelażu, którego nie da się zdemontować w tri miga), przy czym musiałbym trochę bardziej pokombinować aby móc go odchylać do właściwego kąta.



#15 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5472 postów
  • Imię:adam

Napisano 09 maj 2017 - 20:14

Irek rozwiazaniem sa aku lifpo4 + agregat i ladowarka 2kw ), ale to kosmos cenowy



#16 OFFLINE   StCroix

StCroix

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaJastrzębie Zdrój
  • Imię:Irek
  • Nazwisko:Klag

Napisano 09 maj 2017 - 20:20

jasna cholera. jest jak ze wszystkim - im więcej się człowiek naczyta, tym mniej wie. wydawałoby się, że powinno być odwrotnie.

nic tylko strzelić sobie w łeb, względnie zmienić hobby.  :lol:



#17 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4786 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 09 maj 2017 - 20:55

ludzie tam dość dziwni, nieprzychylni wędkarzom (pewnie z racji tego, że utrudniamy Im kłusowanie) no i dość daleko od wody. zdaję sobie sprawę z tego, że moc jest podana dla idealnych warunków, dlatego właśnie zastanawiam się nad polikryształem, o którym w cytacie wspomniano, iż w pochmurne dni może być wydajniejszy od monokryształu. zbiornik nie jest duży. nawet jeśli jestem na wodzie, wszystko mogę mieć na oku. mogę też panel zamontować na dachu przyczepy (na stelażu, którego nie da się zdemontować w tri miga), przy czym musiałbym trochę bardziej pokombinować aby móc go odchylać do właściwego kąta.

 

Jeżeli już zdecydujesz się na fotowolatnikę, to nie patrzyłbym na konkretną technologię. W twoim przypadku to są niuanse - panel w technologii mniej wydajnej będzie miał po prostu trochę mniejszą moc.  Przy tej skali nie ma znaczenia czy będzie to 250 czy 280W. Przy zakładanej sprawnośći 50% to i tak jest wystarczające do naładowania aku 100Ah w cały dzień. Na twoją korzyść przemawia to, że w miesiącach letnich (maj-sierpień) nasłonecznienie jest większe a dzień dłuższy. Co innego jak robisz sobie elektrownię na dachu i masz ograniczoną powierzchnię, a chcesz wycisnąć jak najwięcej.



#18 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4659 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 09 maj 2017 - 21:05

Widziałem w necie katamarany z panelami el na dachu, nie wiem czy jako główne zasilanie, czy support w razie W. Osobiście nie zaryzykowałbym z tą technologią jako głównym źródłe zasilania. Na krótkie wypady brałbym dodatkowe aku, na dłuższe agregat. Benzynę dostaniesz w każdej mieścinie i większej wiosce, nie ma potrzeby magazynowania dużych ilości. Pogoda u nas jest nieprzewidywalna, nie wiem jak z awaryjnością takich urządzeń i na (za) ile musiałbyś modyfikować swą infrastrukturę turystyczną.



#19 OFFLINE   DeepRunner

DeepRunner

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 241 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Darek

Napisano 09 maj 2017 - 21:05

ten z pierwszego linku: Pojemność zbiornika benzyny: 2,1 litra

Czas pracy: 3,9 h

 

czas ładowania akumulatora? strzelam - dla prawidłowego naładowania niech będzie 8h (przy czym pewnie jest dłuższy)

4 litry paliwa każdej nocy X 10-20-25 nocek. hałas (może nie o dużym natężeniu, ale w dziczy nawet pierdnięcie jest jakby głośne) no i spaliny, nawet jeśli są 25 metrów ode mnie to jednak są.

Absolutnie nie twierdzę, że to jedyne słuszne rozwiązanie. Wydaje mi się, że panel nie podoła. Sam używam czegoś takiego (paneli) w wersji micro... Na górskie wyprawy do doładowywania telefonu czy tabletu, sprawdza się idealnie, zainstalowany na plecaku. Ale tu byłbym ostrożny. Moim zdaniem idealnym rozwiązanie jest mały, cichy i ekonomiczny agregat walizkowy plus panele, które mają mnóstwo zalet, ale jedną, zasadniczą wadę... zadziałają, jak będzie świeciło słońce, tylko i wyłącznie.



#20 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5472 postów
  • Imię:adam

Napisano 09 maj 2017 - 21:06

na potrzeby bierzac w wigwanie , zawsze mozesz na stale jakas "pastylke" z 200ah-250ah noname zainstalowac.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych