Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Panel słoneczny dla wędkarza - czyli jakie macie doświadczenia z fotowoltaiką?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
107 odpowiedzi w tym temacie

#61 ONLINE   sero1975

sero1975

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1461 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Sergiusz

Napisano 17 maj 2017 - 16:24

Ja testowałem mały panel żeby załadować aku 9 ah  i totalna kicha .......

 

na 7 wyjazdów ładowanie było tylko raz przez dwie godziny ....

 

Skończyło się na kompaktowym generatorze 800w .(jak się dobrze poszuka to za trzy i pół stówki można wyhaczyć nowy )

 

Owszem jest trochę głośno ale aku załadowałem małym prądem w jakieś 3 godziny i jeszcze obskoczyłem nim światło i małą lodówkę :)...



#62 OFFLINE   KODZAK1234

KODZAK1234

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 478 postów
  • LokalizacjaSWIDNICA

Napisano 17 maj 2017 - 17:01

No nie jest tak źle, ja zanim zamontowałem na łodzi to ładowałem taki mały z 10ah panelem 40 wat i dość szybko się naładował



#63 ONLINE   sero1975

sero1975

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1461 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Sergiusz

Napisano 18 maj 2017 - 03:17

U mnie na długi łikend nie było słońca i panel przez 4 dni nie wystartował . Potem tylko raz było na tyle słońca że zapaliło się magiczne oczko ,,solar" :)

 

40w na 10 ah wydaje mi się trochę mało ale niech się wypowiedzą ci co byli w szkole w tym czasie bo ja byłem chyba wtedy na rybach :))



#64 OFFLINE   konktenbit

konktenbit

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 198 postów
  • LokalizacjaPoniatowa
  • Imię:Konrad

Napisano 18 maj 2017 - 07:10

Jeśli faktycznie tam było 40W na wyjściu ładowarki to prąd był jakieś 3A. O ile akumulator 10 Ah można ładować takim prądem to czas ładowania był między 4 a 5 h.


Użytkownik konktenbit edytował ten post 18 maj 2017 - 07:10

  • jkos lubi to

#65 ONLINE   sero1975

sero1975

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1461 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Sergiusz

Napisano 18 maj 2017 - 07:30

Tylko,że to obliczenie dla zerowych strat na kablach i przy 100% wydajności urządzenia w co nie wierzę .

Myślę ,że sprawność realnie wyniesie 60% przy dobrym słońcu co w realu daje czas ładowania 7-8 godzin ....

 

Chyba ,że kolega Kodzak napisał o doładowniu o jakieś 1,5 volta to wtedy mogę się zgodzić.

 

#66 OFFLINE   konktenbit

konktenbit

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 198 postów
  • LokalizacjaPoniatowa
  • Imię:Konrad

Napisano 18 maj 2017 - 11:20

Czas ładowania zrobiłem razy 1,4.



#67 ONLINE   sero1975

sero1975

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1461 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Sergiusz

Napisano 18 maj 2017 - 13:09

A nie przeliczałem :wub:  zatem niech będzie że cztery pięć lekcji z przerwami . No dobra ale mówimy tutaj o załadunku dwóch aku 100-110 ah.....

 

A może najlepiej załadować do auta i 10 kilometrowa rundka celem załadowania ? :D

 

Bo ja jakoś nie widzę możliwości załadowania takiego bydlaka codziennie do fula panelami ....\

 

Ale ja zwykły prosty chłopak jestem ...



#68 OFFLINE   konktenbit

konktenbit

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 198 postów
  • LokalizacjaPoniatowa
  • Imię:Konrad

Napisano 18 maj 2017 - 15:09

Takich pojemności też nie chciało by mi się ogarniać panelami słonecznymi. Nerwowo bym nie wytrzymał 🙂.

#69 OFFLINE   KODZAK1234

KODZAK1234

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 478 postów
  • LokalizacjaSWIDNICA

Napisano 18 maj 2017 - 18:17

bicie piany :P aku nie było rozładowane do końca i nie wiem czy naładowało się do końca ale ładuje :D

ja zakładam 2 x102 ah i mam te panele 120w i niema takiej opcji żeby je naładowało w ciągu doby ale 3 już tak licząc od zera a nie zawsze aku rozładowane jest do zera .

Gdzieś czytałem artykuł o panelach i facet pisał że warto założyć małe panele tylko po to aby niwelowały ryzyko deficytu rozładowania  co wydłuży żywotność akumulatorów ,a jak będzie to się okaże.

Założyłem te panele w sumie tak dla zabawy :D ale jak bym miał kampera co nie wahał bym się założyć parę używanych paneli na dach i niema bata że nie naładowały by akumulatorów



#70 OFFLINE   szczupak1

szczupak1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 813 postów
  • LokalizacjaDaleko od domu.

Napisano 19 maj 2017 - 21:42

Panowie ja za miesiąc kupuje taki wiatrak i zainstaluje na łodzi.

Dam znać po sezonie jak działało.

Kolega ma podobny na żaglówce i działa.

Nawet jak mały wiatr a łódka płynie dwa aku po 180 amh się ładują i w nocy ogląda tv.



#71 OFFLINE   newrom

newrom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1017 postów
  • LokalizacjaKraków... czasami

Napisano 20 maj 2017 - 10:07

Czekam na info :) Ciekawie byłoby też porównać fotowoltanikę i wiatrak w ujęciu całego sezonu. Czyli zarówno czerwcowy/lipcowy urlop jak i jesienny wypad na sandacze.



#72 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5476 postów
  • Imię:adam

Napisano 20 maj 2017 - 10:27

Tak z ciekawości (nie po zlosci) jak ów wiatrak zainstalować na przeciętnej 4m lajbie? 


  • KODZAK1234 lubi to

#73 OFFLINE   newrom

newrom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1017 postów
  • LokalizacjaKraków... czasami

Napisano 20 maj 2017 - 10:42

Może na jakimś maszcie ? Chociaż myślę że sensowniej byłoby wiatrak montować na brzegu. A jak zamontować na takiej łódce panel solarny i zapewnić mu odpowiednie ułożenie w stosunku do słońca ? To jakieś 1,6m x 1m dla ~250W.



#74 OFFLINE   szczupak1

szczupak1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 813 postów
  • LokalizacjaDaleko od domu.

Napisano 24 maj 2017 - 02:36

Zrobię uchwyt na rufie. Foty wstawię z prac żeby każdy mógł obejrzeć.

#75 OFFLINE   newrom

newrom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1017 postów
  • LokalizacjaKraków... czasami

Napisano 24 maj 2017 - 18:15

Super :)



#76 ONLINE   sero1975

sero1975

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1461 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Sergiusz

Napisano 24 maj 2017 - 21:23

Pochwal się bo ja też jestem bardziej niż zainteresowany .. 

 

U mnie z przyczyn leniwcowo/technicznych bieganie ostro pod gorę z dużym aku jest niemożliwe zatem do 01.06 jadę na spalinie a potem na wiosłach :)))



#77 OFFLINE   Sławomir

Sławomir

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 356 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Sławomir

Napisano 24 grudzień 2018 - 10:13

No i jak się to wszystko sprawdziło?  . Temat stanął a jestem ciekaw jak to wszystko zadziałało w praktyce . Osobiście chodzi mi po głowie taki zestaw 

https://allegro.pl/l...tor-12v-walizka

Nieduży  , zmieści się wszędzie (łódka , ponton ) , podłączasz aku i nie martwisz się że prądu zbraknie . W przyszłym sezonie mam zamiar zmienić silnik el. na większą moc  a jakoś mi się nie chce kupować drugiego akumulatora 
 



#78 OFFLINE   bywalec84

bywalec84

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów

Napisano 08 marzec 2019 - 08:55

Witam, Czy ktoś z Was używa panel słoneczny do ładowania akumulatora np.: w garażu lub kamperze?? Zastanawiam się nad kupnem panelu 155W, który teoretycznie ładuje akumulatory 80-12Ah.....Chodzi o to, że mam garaż wolnostojący ale nie mam prądu i muszę sobie sam prąd załatwić żeby po weekendzie naładować aku. Łowię z łódki tylko sobota i niedziela mam aku 120Ah, który wystarczy nawet na 4 dni pływania ale bym go zawsze ładował po weekendzie czyli po 2 dniach. Pytanie czy taki solar naładuje mi prze 5 dni aku w okresie maj-grudzień? Panel mocuje się w prosty sposób, przetwornik sam wyłącza się w momencie gdy aku jest naładowany. Jak dla mnie istną rewelacja i zbawienie za niewielką kwotę około 1000 zł. Ma ktoś z Was jakieś doświadczenia, przemyślenia? Muszę to jakoś rozwiązać bo wyciąganie aku z łódki i noszenie do piwnicy to tragedia, już czuję, że mi wysiądzie kręgosłup. Dziękuję i pozdrawiam!



#79 OFFLINE   Carlos*

Carlos*

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 25 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 marzec 2019 - 09:42

Oczywiście że naładuje, lecz wszystko uwarunkowane jest od nasłonecznienia , bo musisz mieć świadomość, że w pochmurne dni nie uzyskasz maksymalnych możliwości ładowania z panela solarnego. Mój panel 100W ładuje przy optymalnych warunkach prądem 6A - teraz sam sobie policz ile czasu potrzeba do naładowania. Przez 5 dni panelem o mocy 155W naładujesz swój akumulator nawet w pochmurne dni.



#80 OFFLINE   bywalec84

bywalec84

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów

Napisano 08 marzec 2019 - 10:02

oo rewelacja, dziękuję






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych