Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jak Wam się podoba - blanki custom

blank

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
75 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 25 sierpień 2011 - 13:25

Tak się składa że zamówiłem w jednej fabryczce kilka blanków custom do wykonania wg mojej specyfikacji. Obecnie testowane są prototypy i dostałem kilka zdjęć obrazujących ugięcia blanków pod obciązeniem ( kąt 45 stopni ).

Ciekawy jestem Waszych spostrzeżeń, zwłaszcza że na tym etapie jest możliwość wprowadzenie korekt do projektu.

Na zdjęciu blank pod jerkówkę. Długość całkowita ok 203cm w dwóch kawałkach dzielonych asymetrycznie: rękojeść 40 cm a dalej 165 cm części szczytowej ( szcztówka wkładana jest do środka rękojeści - złącze typu put in - która będzie w całości zabudowana ). Chodzi o to żeby blank miał właściwości jak najbardziej zbliżone do wędki jednoczęściowej ale żeby był też łatwiejszy w transporcie.

Generalnie chciałbym osiągnąć efekt w którym blank ma mocną , twardą szczytówkę potrzebną do zacięcią duży jerkiem ale pod obciązeniem uzyskuje ugięcie regular - tego brakuje mi w jerkówkach robionych np. na mag-bassach, a z kolei dostępne crankbaity są z kolei zbyt miekkie na jerkówke etc - stąd wziął sie mój pomysł na taki właście projekt.

A zatem:





 

Załączone pliki



#2 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 25 sierpień 2011 - 13:34

1. Blank bez wątpienia ma dużą moc, widać po ugięciu 1,1kg
2. Bardzo płynne ugięcie – podoba mi się
3. Nie wiem, czy sam koniec szczytówki (tak na oko 20cm może 20+ cm) nie jest jednak zbyt sztywny; pod obciążeniem 1,1kg praktycznie się nie ugina, ugięcie wchodzi od razu głębiej
4. Czy 40cm na rękojeść to nie jest zbyt mało? To w końcu bardzo mocna wędka, wypadałoby dać jej kawałek reargripu, a przy 40cm fore to już się chyba nie zmieści…


#3 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 25 sierpień 2011 - 13:38

A kto powiedział że fore musi być wklejone na dolnik

Można dać foregrip japan-style czyli nakręcany na uchwyt - będzie dodatkowo ładnie maskował łącznie dwóch części. I zostaje spookojnie ok 30cm na reargrip

#4 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 25 sierpień 2011 - 13:40

Muszę to zbadać w domu metodą doświadczalną na komponentach... :D

#5 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 25 sierpień 2011 - 13:45

Dodam jeszcze, że ciekawie wygląda ugięcie pod największym obciążeniem: żaden odcinek wędki, poza samym końcem szczytówki nie jest prosty, amortyzuje (mniej lub bardziej) cały blank, jak w crankbaicie. Podoba się, przyjmę na testy

#6 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 25 sierpień 2011 - 13:52

Robi się jeszcze drugi o podobnych parametrach ale wykonany z materiału o niższym module sprężystości. Całkowita waga blanku ze zdjęcia to równe 3.0oz co jak na konstrukcję o mocy 40lb wydaje mi się dosyć rozsądnym rezultatem.

#7 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 25 sierpień 2011 - 13:54

Słusznie, przy niektórych zastosowaniach sztywna pała może być... zbyt sztywna.

#8 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 25 sierpień 2011 - 13:57

Robi się jeszcze drugi o podobnych parametrach ale wykonany z materiału o niższym module sprężystości. Całkowita waga blanku ze zdjęcia to równe 3.0oz co jak na konstrukcję o mocy 40lb wydaje mi się dosyć rozsądnym rezultatem.


no no - zapowiada sie bardzo ciekawie... plynne ugiecie, stosunkowo delikatna szczytowka... :D i to dzielenie 1+ (one & half :D )

#9 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 25 sierpień 2011 - 14:02

no z tą szczytówką to mam nadzieję że nie będzie delikatna właśnie, zadałem paramtery 2.8-3.0 mm. Na pierwszym zdjęciu widać że ugięcie startuje jakiś kawałek za tip-em, mam nadzieję że to pozwoli ładnie podszarpywać jerki i zacinać na full power <_< a jak wyjdzie, to się okaże... :unsure:

#10 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2889 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 25 sierpień 2011 - 14:04

A zdradzisz jakie są koszta wykonania takiego blanku custom? Bo może i kilka moich wymarzonych projektów w końcu udałoby mi się zrealizować :D

#11 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 25 sierpień 2011 - 14:13

No cóż, generalnie rozwiązania typu custom nie należą do najtańszych na rynku ale w sytuacji kiedy rynek nie oferuje tego co chcę uzyskać mają swoje uzasadnienie. Powiem tak: sprawa jest jeszcze otwarta, negocjuję :lol:

#12 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 25 sierpień 2011 - 14:18

Wygląda pięknie!

#13 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 sierpień 2011 - 04:18

To jako ciekawostkę wrzucę jeszcze coś z zupełnie innej beczki czyli blank morski - 7'3 w asymaterycznym dwuskładzie (szczytówka 157cm, dolnik 73 cm, złącze put-in) - tutaj pod obciążeniem 16 kg <_< widać że zaczyna go juz prostować pomału.

Załączone pliki



#14 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 26 sierpień 2011 - 06:04



Bardzo cwany ten pomysł na jerkówkę :D , ze zdjęć kontra opisu wygląda, że wykonawcy spełnią założenia. Ostatecznie szczytówka pewnie będzie ciut mniej się prostawać, bo przy takim zamocowaniu jak na zdjęciu punkt mocowania jest przesztywniony.

zwłaszcza że na tym etapie jest możliwość wprowadzenie korekt do projektu.



Rozumiem, że taki proces custom, polega na zrobieniu prototypu, konsultacjach, kolejnym prototypie, znowu konsultacjach i potem robią ostateczną wersję?

#15 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 sierpień 2011 - 06:55

tak, tak to właśnie wygląda, do rezultatów dochodzi się empirycznie, metodą prób i błędów. Ograniczeniem są też mandrele niestety dostępne u danego producenta, wyprodukowanie mandrela custom oczywiście tez jest możliwe ale znacznie podnosi koszt projektu i w zasadzie jest opłacalne tylko dla dystrybutorów którzy są w stanie sprzedać kilkadziesiąt czy kilkaset sztuk blanków.

Przy odrobinie szczęścia można jedna znaleźć kogoś kto ma mandrele może jeśli nie idealnie pasujące do wyjściowych założeń to bardzo zbliżone :D

#16 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 26 sierpień 2011 - 06:55

16kg? Realne obciążenie > 35lb? No ładnie...

Tak, Krzyśku, tak wyobrażam sobie właściwy proces twórczy (po przejściu z deski kreślarskiej do maszyn).

#17 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 sierpień 2011 - 07:04

nie ukrywam że przy tym blanku akurat zainspirowała mnie trochę xzoga i te zdjęcia z odważnikami na ich stronie, więc zapragnąłem zmajstrować coś o podobnie głębokim ugięciu tylko trochę dłuższego i w dwóch kawałkach :D

#18 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 26 sierpień 2011 - 07:05

Bym się nie spodziewał, że są manufakturki ,które przujmują takie małe zlecenia . A jeśli chodzi o te konkretne blanki, to czy to są jakieś mieszane moduły?

#19 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 sierpień 2011 - 07:12

To akurat nie do końca taka mała manufakurka, raczej całkiem spora firma produkująca gotowe wędki. Blanki są robione że tak powiem poza oficjalną produkcją, po koleżeńsku, w ramach wspólnej pasji rodbuildingowej która potrafi łączyć ludzi ponad podziałami kulturowymi, geograficznymi etc :mellow: Chociaż oczywiście koszty trzeba pokryć.

Jeżeli chodzi o materiał to różnie to wygląda w przypadku różnych modeli. Saltwater to kompozyt szkło + prepreg oparty o standard modulus (przy czym szkło jest tylko w dolniku dla wzmocnienia konstrukcji) blank pod jerkówkę będzie zaś wykonany jak wspominałem w dwóch wariantach tj. standard modulus oraz intermediate modulus.

#20 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 26 sierpień 2011 - 07:21

No coś mi się tak wydawało właśnie, że to wcale nie musi być jakaś garażowa działalność . Tylko powinszować.





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: blank

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych