Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Łowienie na buzzery


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   MaverikZagan

MaverikZagan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 519 postów
  • LokalizacjaŻagań
  • Imię:Paweł

Napisano 10 maj 2017 - 21:39

Witajcie koledzy chciałbym zaczerpnąć trochę informacji o łowieniu na buzzery w internecie jest nie wiele informacji, filmów na youtube kilka na których łowią tęczaki. Czy macie jakieś doświadczenia w łowieniu u nas na buzzery mam całą gromadę buzzerów marzy mi się poławianie białorybu na muchówkę jezior w okolicy pełno jednak moje pojęcie równą się zeru. Jaka linka pływająca jak wiązać zestaw jaki długi przypon z czego ? Jeśli macie jakieś doświadczenia chętnie posłucham :) Pozdrawiam.



#2 OFFLINE   Licus

Licus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 273 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Przemek

Napisano 11 maj 2017 - 11:32

polecam książkę "Podstawy muszkarstwa jeziorowego"


  • ezehiel lubi to

#3 OFFLINE   Dejv

Dejv

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 67 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 11 maj 2017 - 20:54

Dzień dobry,
A ja nie polecam tej książki, jakoś specjalnie.
Podstawy a i owszem, ale z braku jakiej kolwiek pozycji jeziorowej w Polsce ......
Polecam za to czasopismo Total flyfisher.
To kompendium nowoczesnej wiedzy jeziorowej.
Co do pakomarów,
1. Zrób wersje o różnej wadze ( pamiętaj o różnej wadze samego haczyka!)
2. Przerób temat washing line.
3. Jeśli wydaje Ci się że wolno prowadzisz to zwolnij o połowę( niektórzy artyści potrafią wykonać kilka rzutów na dzień łowienia)
4. Jeśli możesz łów na trzy muchy, zmieniaj odległość między muchami.
5. Potrzeba czasem linki hoover, pływająca za szybko dryfuje.
Połamania.
  • Białek, Night_Walker, Pisarz.......ewski Piotr i 2 innych osób lubią to

#4 OFFLINE   Taps

Taps

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1190 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Osiński

Napisano 12 maj 2017 - 13:54

I zabierz wypychacz.Płocie,wzdręgi łykają muchy bardzo zdecydowanie i głęboko.


  • trout master lubi to

#5 OFFLINE   MaverikZagan

MaverikZagan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 519 postów
  • LokalizacjaŻagań
  • Imię:Paweł

Napisano 14 maj 2017 - 20:14

Zdradzisz kolego jak przygotować przypon do takich buzzerków ? 



#6 OFFLINE   Taps

Taps

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1190 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Osiński

Napisano 14 maj 2017 - 22:40

Ja mam trochę doświadczenia z łowieniem w jeziorach.Używam tego samego sprzętu co na lipienie i pstrągi.Od lat używam wędki HM62 4/5.Linka pływająca lub intermedialna przezroczysta( kiedyś zainwestowałem w jeziorową Rio  i od kilku lat mi służy).Wzdręgi łowimy przy trzcinach, na płyciznach,w okolicy zielska.Czasem niby woda martwa,wystarczy wrzucić nimfki i łowimy rybę za rybą.Wzdręgi bardzo często zdradzają swoją obecność "ruszającą się trzciną".Tam wyskubują owady,ślimaki z ich łodyg.Płocie szukamy bardziej na otwartej wodzie,często także pod powierzchnią. Spławikowcy z reguły umieszczają przynętę przy dnie,lecz najczęsciej ryby są w toni,czyli korzystnie dla muszkarza.Mam jedno miejsce gdzie płocie stoją na wodzie 6-7 metrów stoją 1metr pod powierzchnią,oczkują,zbierają coś z powierzchni.Najskuteczniejsze są standardowe brązki,red tagi i inne zwykłe muchy na lipienia.Sprawdzają się złotogłowki.Buzzerów nie używam,bo nie mam.Używałem nimf quilów,ale red tag z złotogłówce nr 12 i tak był lepszy.Zrobiłem w zeszłym roku film jak łowie płocie na muchę(20-30cm) kilka dubletów,lecz nie upubliczniłem.Widać miejscówkę,kładki,most-groziło to najazdem wędkarzy.W 40 minut złowiłem około 20 ryb. Jak lowię? Rzucam w ryby,pozwalam opaść muszkom,czasem 1 sek,czasem 10sek iwięcej, powoli podciągam jak streamera,lecz miekko,powoli.Jak jest nurt,to czasem łowię biernie i nie ściągam.Wzdręgi,płocie,okonie są stadne,wiec dubletów jest sporo.Przypon 0,10-0,14,  dł.2,5-2,9m. 

 

 

Załączone pliki


  • maqu77, Janusz Wałaszewski, Bastuś z Bratko i 13 innych osób lubią to

#7 OFFLINE   MaverikZagan

MaverikZagan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 519 postów
  • LokalizacjaŻagań
  • Imię:Paweł

Napisano 15 maj 2017 - 09:28

Taps dzięki za wypowiedź i fajne filmiki instruktażowe.  :) Plan już ułożyłem w głowie miejsce też zobaczymy co z tego wyjdzie  :ph34r:



#8 OFFLINE   MaverikZagan

MaverikZagan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 519 postów
  • LokalizacjaŻagań
  • Imię:Paweł

Napisano 15 maj 2017 - 20:32

Dzisiaj były pierwsze testy niestety na zero może jeszcze nie ta pora na takie wybryki zestaw prawie jak do metody żyłkowej nimfa i skoczek lub buzzer zylka 0,14 schodząc do 0,12 linka po chwili zaczyna powoli się przytapiać pod ciężarem nimf branie widoczne jest na lince czy czuć w ręku jak to rozgryźć ? Linka WF4 kijek sage 4# 8,6 :)



#9 OFFLINE   Dejv

Dejv

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 67 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 16 maj 2017 - 16:39

Dzień dobry,
Kij 10' # 6 (#5).
Przypon koniczyny 9' zakończony mikroringiem.
W tym miejscu pierwszy skoczek buzer na lekkim haczyku.
Do ringu np. 1,5 m żyłki i buzer na haczyku z drutu średniego.
Linka cały czas napięta. Wybieranie linki tylko kontrolujące napięcie.
To tylko jedna z możliwości.
2. Przypon łącznie 5 m, wędka ta sama. Na końcu goddard lub piankowiec o dobrej pływalności.
1,5 m przed piankowcem na 10 cm troku podwieszony buzer na haku ze średniego drutu.
Wybieranie linki tylko dla kontroli napięcia, czyli prawie nic.
  • maqu77, Zielony, Pisarz.......ewski Piotr i 2 innych osób lubią to

#10 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 25 maj 2017 - 21:35

Witam.

Pozazdrościłem Zielonemu jego muchowych karasi ...

Podczas muchowania szczupaków i okoni przyuważyłem jak skubańce wyskakiwały co jakiś czas polując na wszystko co było wkoło żywego.

Dzisiaj pojechałem w to samo miejsce i znowu powtórka - co jakiś czas fruwający karaś dawał o sobie znać. NIe wytrzymałem - zmienilem kijek na lżejszy, założyłem ochotkę na skoczka i gumniaczka z główką na dół. Przypomniałem co pisał Dejv - punkt trzeci to podstawa ... żałowałem że nie mam ze sobą krzesełka ...  :P

Pierwszy dziabnął już chyba przy drugim rzucie. Jak faktycznie nauczyłem się panować nad linką i muchami w takiej wodzie. Zassał parkinsona tak agresywnie jak okonie w tym miejscu. Drugi, parę minut potem zszedł mi podczas holu. Chwilę potem weszły krąpie na skoczkową ochotkę. I to jakie ... 30 i 28 cm. Na sam koniec piękna, czerwono - złota wzdręga 22 cm.

Zaraziłem się łowieniem na muchę białorybu ...

Pozdrawiam.

Załączone pliki



#11 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 25 maj 2017 - 23:31

Witam.

Trochę technicznych rzeczy teraz - nieco na wędkarskiego czuja zmontowałem zestaw. Woda nie do końca stojąca - to kanał z baaardzo wolnym przepływem. Płytki dosyć - ok. 0,5 - 0,7 m i wąski na ok. 8-10 metrów. 

Kijek musowo długi - łowiłem tam kijami 7' (szklak) oraz 10' i 9'.

Najpierw streamerowałem króciakiem. Prowadzenie much OK. Hol na szklaku szczupaków ca. 40 cm - bajka. Młynkują lepiej niż pstrągi. Ale przy rzutach łapałem wszelaką trawę z dosyć wysokiego brzegu, a rolki strimkiem to mi tak średnio wychodziły.

Sytuacja diametralnie się zmieniła gdy wziąłem kijek 10'. Raz że mogłem odejść od brzegu nieco - co na małym ciurku ma duże znaczenie, bo rybki płochliwe i widzą co się na brzegu dzieje. Dwa - przy długim kiju i łowieniu na wodzie spokojnej lub całkiem w jeziorze, całkowicie inne możliwości prowadzenia much. Dzisiaj dla łowienia białorybu ćwiczyłem kijek 9'. Też OK, ale przy większej wodzie i łowieniu z trzcin lepszy będzie 10'-11'.

Muchy - chciałem żeby coś się wlekło po dnie ze względu na leszcze, które tam występują. I to spore - nawet takie po 50 cm pomimo niewielkiej wody. Stąd parkinson. Okazał się skuteczny na żarłoczne japońce, tak jak przedtem na okonie. Ale krąpie i wzdręga brały już z nad dna na muchę przypominającą coś pomędzy ochotką a sporą larwą komara. Kolor czerwony i różowy był skuteczny. Innych nie próbowałem - następnym razem przyjdzie czas.

Jeszcze raz podkreslę to co Dejv napisał (dzięki  ;) Dejv) ... woooolniuuuutko ... myślałem że mnie szlag trafi czasem ...  :P

Inaczej brań nie było.

Pozdrawiam.



#12 OFFLINE   MaverikZagan

MaverikZagan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 519 postów
  • LokalizacjaŻagań
  • Imię:Paweł

Napisano 26 maj 2017 - 10:02

Forest w jakiej klasie kijki używałeś po zapodałeś tylko długość :) i jakiej linki 



#13 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 26 maj 2017 - 10:36

Witam.

Chciałem sobie porównać pracę kijków na tej samej lince DT#5F łowiłem nią zarówno wcześniej szczupaczki i okonie na niewielkie streamery, jak i potem białoryb. Kijki 7'#5/6 (szklak), 10'#5/6 i 9'#5. 10' najlepiej mi spasowała z tą linką ale była nieco za długa do małego ciurka, więc zszedłem do 9'.

Następnym razem chcę tam połowić nieco delikatniej z linkami #4 i #3, bo jakieś rybki (chyba wzdręgi) ładnie też co jakiś czas zbierały z powierzchni.

I na pewno zrobię też mały eksperyment z krótką nimfą na lince DT#0 i kijku 12', żeby wyczaić jak faktycznie i w których momentach biorą takie rybki - miałem wrażenie że część brań przeoczyłem i spóźniałem się z zacięciem.

Najbardziej fascynuje mnie w takim łowieniu to, że mam nad taką wodę jakieś paręnaście minut drogi, a do tej pory miałem ją głęboko w nosie. Po prostu nie wierzyłem że można w ogóle tak zarąbiście się pobawić muchówką łowiąc np. krąpie i karasie. A to faktycznie całkiem inne łowienie i nowe doświadczenie. 

Pozdrawiam.



#14 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 18 wrzesień 2017 - 10:07

Witam.

Dosyć dużo czasu mi to zajęło, ale cierpliwość popłaca. W końcu się udało i są pierwsze wyniki ... duże leszcze ... ten ze zdjęcia największy - 47 cm. To już kawał złotej łopaty na muchówce. Bujałem się dobre 10 minut zanim dał się podebrać.

Na rzekach często kawa z mlekiem, a innej wody nadjącej się do łowienia wokół w bród ...  :)

Pozdrawiam.

Załączone pliki


Użytkownik Forest-Natura edytował ten post 18 wrzesień 2017 - 10:33


#15 ONLINE   Tomek.M

Tomek.M

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3655 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Napisano 18 wrzesień 2017 - 15:39

@Taps te okonie na muchę to taka trochę ściema, jak się zakłada do muchówki jaskółki ;)



#16 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 7988 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 18 wrzesień 2017 - 15:50

@Taps te okonie na muchę to taka trochę ściema, jak się zakłada do muchówki jaskółki ;)

 

Jak tak patrze na Fly vs Jerk, to te ich muchy, z mucha to tez nie maja wiele wspolnego  :D


  • Żyła i Paweł Cieśliński lubią to

#17 OFFLINE   Luka81

Luka81

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 272 postów
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Szyszko

Napisano 18 wrzesień 2017 - 20:38

Pytanie czy chodzi o ortodoksyjne podejście do wędkarstwa czy po prostu poszukiwanie rozwiązań przy osiąganiu celu...
Na marginesie to właśnie kombinowania przyczyniło się do rozwoju ludzkości;)

#18 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 18 wrzesień 2017 - 20:41

Jak tak patrze na Fly vs Jerk, to te ich muchy, z mucha to tez nie maja wiele wspolnego  :D

Tylko że tymi muchami z "wiggle tails" nie da się rzucać spinn-em, a takim parkinsonem na wolframie już tak...


  • Paweł Cieśliński lubi to

#19 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 7988 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 18 wrzesień 2017 - 21:10

Tylko że tymi muchami z "wiggle tails" nie da się rzucać spinn-em, a takim parkinsonem na wolframie już tak...

 

Ja widzialem ze nawet spore obrotowki do tego zakladali, a to juz ciezko nazwac mucha i pewnie ze spina bez problemow poleci  :lol:


  • Paweł Cieśliński lubi to

#20 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 18 wrzesień 2017 - 21:31

Ja widzialem ze nawet spore obrotowki do tego zakladali, a to juz ciezko nazwac mucha i pewnie ze spina bez problemow poleci  :lol:

daj linka, bo ja tego jakoś nie wyłapałem






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych