Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Spining pstragowy na blanku muchowym

blank pstrąg

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
97 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   homax

homax

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1009 postów
  • LokalizacjaPruszków Poland Europe Earth
  • Imię:Sławomir

Napisano 21 maj 2017 - 21:54

Mam Batsony RX7, 9' #8 i #9, robione w FC..jako spiningi oczywiście bo też lubię "muchowe ugięcie".. Do 8ki bałbym się założyć żyłkę 0,25.

Wiem że Batson to nie jakieś wielkie halo, ale mogę je podrzucić do FC do "machnięcia" z tym że niestety za 2 tyg dopiero  gdyż wyjeżdżam niestety na szczęście..   ;)



#42 OFFLINE   Little Wing

Little Wing

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 609 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 21 maj 2017 - 23:16

Miałem kiedyś spin kleniojaziowy zrobiony na Shimano Copre #8  dość solidna muchówka , Był akurat do rybek 1-2 kg z przyłowami Bolków . biorąc pod uwagę na jakiej wielkości pstrągi się zasadzasz ;)  niżej bym nie schodził . Dodam że wcześniej miałem dość krótką 2,40 piątkę i to był baardzo subtelny spin .



#43 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5354 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 22 maj 2017 - 06:13

Z moich doświadczeń z adaptacjami muchowych blanków (9")do spinningu też bym powiedział nie mniej niż #7 ale nie więcej niż #9. 

Najlepiej morskie,- bo na ogół mocniejszy dolnik i wystarczy go podeprzeć 2 przelotkami  by miał "spinningową moc"

W wielu 5-kach i w niektórych 6-tkach, może Daniel po prostu braknąć "tego czegoś" przy zacięciu, co w naturalnych warunkach dla jakich został blank zaprojektowany zapewnia kompilacja ciężaru sznura, jego nierozciągliwości.

W moich eksperymentach 5-ki zostały skreślone, 6-tki podejrzane, od 7-ki zaczynala sie odwrotna proporcja do 5-tkowej ;) ...

Ale to były w większości wędki 9" - może krótsze mają inaczej?...

 

PS

5-tka się raczej nie złamie pod 0,25 ale na 99% braknie na niej kontroli nad rybą. miałbym także przy nich wątpliwość o przebicie pyska hakiem większym i grubszym niż muszkach do jakich jest 5-tka przewidziana...

Z 7-ką ,- nie będzie problemu ani z ww żyłką ani z rzucaniem.

Swoją #7 łowiłem żyłką 0,16 - 0,22 również brzany 80-90cm i nic nie klękło


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 22 maj 2017 - 06:38

  • Guzu, Jozi i Paweł Bugajski lubią to

#44 OFFLINE   Tu nie ma ryb.

Tu nie ma ryb.

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1200 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Łukasz

Napisano 22 maj 2017 - 08:43

 mam kija na blanku #8 bodajże 280cm,zbudowany własnie do tego typu łowienia, muchowe blanki są specyficzne,nieraz może zbraknąć dynamiki do wcięcia ryby grubym hakiem,

 

teraz używam szklaka na #6 albo #7 hardy'go jakies 220cm i do lekkich przynent jest ok, a mocy ma sporo 

 

Wyższe klasy nie poradzą sobie z tak lekką przynetą i grubą zyłką, chyba ze uzbroi sie je w duże ciężkie przelotki, co z kolei bedzie wkurzać bo kij bedzie sie gibał jak stara....

 

 

Jak chcesz mogę pożyczyć ten długi kij zobaczysz czy ci to pasuje.


  • Guzu lubi to

#45 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 22 maj 2017 - 10:33

Dziękuję za odzew i dużą dawkę wiedzy popartej doświadczeniem.
To jest nie do przecenienia
:)

W swojej optymistycznej postawie wędkarskiej wyobraziłem sobie wędkę tak uległa, że pstrągi będą mniej wariować niż na spinie. Będzie się gieła i gieła i giela...
Czyli tak jak się mówi, że będzie to hol muchowy na wędce z kołowrotkiem kabłąkowym.

Posiadam dziwna " umiejętność" gromadzenia gratow wędkarskich w sposób skuteczny i mało kontrolowany
Mam spinna na batson rx8plus w 6 klasie
Mam też muchówke daiwa whisker scotland opisana 6/7 wt

Także próby i przymiarki zacznę od tych dwóch, posiadanych już kijków.

#46 OFFLINE   TOFIX99

TOFIX99

    "Powsinoga"

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 949 postów
  • LokalizacjaBielsk Podlaski
  • Imię:Piotruś Pan

Napisano 22 maj 2017 - 12:30

Ten blank co Ci przedstawiłem przy tej dl. może być dobry do Twoich zastosowań.
Krótszy może sprawiać wrażenie mocniejszego. Nie sprawdzałem dostępności tych blanków przy różnej długości.
  • Guzu lubi to

#47 OFFLINE   Franc

Franc

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1538 postów
  • LokalizacjaPłock
  • Imię:Jacek

Napisano 22 maj 2017 - 13:53

Stara wersja czy nowa ? ,,Mam też muchówke daiwa whisker scotland opisana 6/7 wt,,

Jak stara to się nadaje , nowe cienkie blanki nie bardzo .


  • Dokuś lubi to

#48 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 22 maj 2017 - 14:09

Stara wersja czy nowa ? ,,Mam też muchówke daiwa whisker scotland opisana 6/7 wt,,
Jak stara to się nadaje , nowe cienkie blanki nie bardzo .


Stara , z przełomu wieków

#49 OFFLINE   Franc

Franc

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1538 postów
  • LokalizacjaPłock
  • Imię:Jacek

Napisano 22 maj 2017 - 14:09

Super


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • Guzu lubi to

#50 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 22 maj 2017 - 14:12

Jakoś napawa mnie strachem przejście z wedki w 1 kawałku na wędkę w 4.
Dlatego napisałem na wstępie że wolałbym dwuczęściowy blank...

#51 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5354 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 22 maj 2017 - 19:38

Daniel,- a może to droga do szkła? 

Nie wiem tego oczywiście i nie chce nic sugerować, szukasz skuteczności w łowisku i dopasowania do techniki którą rozwijasz więc w końcu znajdziesz  :) za co trzymam kciuki ;) obojętnie co to będzie, jest i będzie Twoim odkryciem i sumą doświadczeń. 


  • Guzu lubi to

#52 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 22 maj 2017 - 19:43

Zdecydowany że zacznę od adaptacji tego co mam :)

Podzielę się wrażeniami.
Yglo już się szykuje do działań :)
  • Rheinangler lubi to

#53 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2639 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 22 maj 2017 - 22:20

Miałem muchówkę na RX8 2,75 4wt. Jak na 4, to power w dole niezły. Mam spinningi na RX8 5wt., ale 8'6" (muchówkę zresztą też). Kleniowo-jaziowo-okoniowy. Natomiast mam też RX8 2,75 8wt i 10wt. Lżejszy oceniam na jakieś 12 lb i do 15-18g. Z kolei 10wt., to w dole 14-15 spokojnie i max. CW rzędu 20-25g. Jeżeli Batsony RX8 są reprezentatywne dla muchowych blanków USA, to sugeruję 7. 


  • Guzu lubi to

#54 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 22 maj 2017 - 23:33

Jakoś napawa mnie strachem przejście z wedki w 1 kawałku na wędkę w 4.
Dlatego napisałem na wstępie że wolałbym dwuczęściowy blank...

Bez obaw Guzu. :D

 

Blanki muchowe mają raczej wiarygodne pewne polączenia nawet 5 lub 6 części, czy to spigoty, czy nasadowe, czy też takie trochę mieszane.

 

Jednoczęściówki są dość upierdliwe i po latach pozamieniałem swoje 7 stopowe Elitki cast na dwuczęsciowe. Transport, uszkodzenia itp.

 

Co do klasy wt np.4 lub 7 to zgodzę się z kolegami, że lekki blank muchowy może nie zaciąć skutecznie ryby, to znaczy Ty tym blankiem :) możesz jej nie zaciąc, bowiem inaczej dzieje się to gdy blank jest muchówką, a inaczej gdy jest spinningiem.

 

Zacięcie spinningowe to najczęściej podniesienie kija , dość szybkie oczywiście, no po prostu zacięcie.Tak więc wędzisko wygina się nieco i to głównie ta energia wbija hak. I w tym momencie to co Cię kusi - kołowa akcja i pewna miekkość może być wadą przy twardym pysku ryby.

 

Inaczej natomiast zacinamy łowiąc muchówką na streamera, mianowicie podczas prowadzenia linka i kij powinny tworzyć prostą, no w każdym razie do tego zmierzamy....Branie i zacięcie wyglada tu inaczej bowiem odbywa się na prostej lince i to szarpnięcie lewą ręką jest  początkiem zacięcia, a uniesienie kija już z zacięciem nie ma wiele wspólnego, bo to po prostu początek holu. Oczywiście bezwładność linki zanurzonej w wodzie, a będącej przedłużeniem wędziska przyczynia się także do wbicia haka, choć  brania niedocięte lewą ręką kończą się najczęściej spadem.

 

Doświadczenia ostatnich lat spowodowały, ze moje duże muchy wiążę na względnie cienkich hakach, łososiowych dedykowanych do suchych much. Cienki, z pozoru delikatny hak pozwala zaciąć z dużej odleglosci. To uwaga poboczna, lecz myślę istotna w kontekście zacinania dużych ryb delikatnym sprzętem. Przetestowane na Bałtyku.

 

Jeśli już jednak uda się Tobie skutecznie zacinać duże ryby lekkimi spolegliwymi w holu blankami przy użyciu duzych przynęt (co samo w sobie stanowi pewną interesującą i może pozorną sprzeczność) to sam hol jest już obłędny. :rolleyes: ,

Prawie jak na muchę! :D



#55 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 23 maj 2017 - 06:56

Bez obaw Guzu. :D

Blanki muchowe mają raczej wiarygodne pewne polączenia nawet 5 lub 6 części, czy to spigoty, czy nasadowe, czy też takie trochę mieszane.

Jednoczęściówki są dość upierdliwe i po latach pozamieniałem swoje 7 stopowe Elitki cast na dwuczęsciowe. Transport, uszkodzenia itp.

Co do klasy wt np.4 lub 7 to zgodzę się z kolegami, że lekki blank muchowy może nie zaciąć skutecznie ryby, to znaczy Ty tym blankiem :) możesz jej nie zaciąc, bowiem inaczej dzieje się to gdy blank jest muchówką, a inaczej gdy jest spinningiem.

Zacięcie spinningowe to najczęściej podniesienie kija , dość szybkie oczywiście, no po prostu zacięcie.Tak więc wędzisko wygina się nieco i to głównie ta energia wbija hak. I w tym momencie to co Cię kusi - kołowa akcja i pewna miekkość może być wadą przy twardym pysku ryby.

Inaczej natomiast zacinamy łowiąc muchówką na streamera, mianowicie podczas prowadzenia linka i kij powinny tworzyć prostą, no w każdym razie do tego zmierzamy....Branie i zacięcie wyglada tu inaczej bowiem odbywa się na prostej lince i to szarpnięcie lewą ręką jest początkiem zacięcia, a uniesienie kija już z zacięciem nie ma wiele wspólnego, bo to po prostu początek holu. Oczywiście bezwładność linki zanurzonej w wodzie, a będącej przedłużeniem wędziska przyczynia się także do wbicia haka, choć brania niedocięte lewą ręką kończą się najczęściej spadem.

Doświadczenia ostatnich lat spowodowały, ze moje duże muchy wiążę na względnie cienkich hakach, łososiowych dedykowanych do suchych much. Cienki, z pozoru delikatny hak pozwala zaciąć z dużej odleglosci. To uwaga poboczna, lecz myślę istotna w kontekście zacinania dużych ryb delikatnym sprzętem. Przetestowane na Bałtyku.

Jeśli już jednak uda się Tobie skutecznie zacinać duże ryby lekkimi spolegliwymi w holu blankami przy użyciu duzych przynęt (co samo w sobie stanowi pewną interesującą i może pozorną sprzeczność) to sam hol jest już obłędny. :rolleyes: ,
Prawie jak na muchę! :D


Dziekuje za wpis muszkarza :)
Mam świadomość tej różnicy wynikającej z braku sznura muchowego w moim zestawie.
Ale ta choćby teoretyczna możliwość holu "na kółko" kusi... :)

W kwestii zbrojenia przynęt przeszedłem ewolucję w trakcie tego sezonu, by zmierzać właśnie w kierunku, o którym piszesz (cienkie haki ułatwiające penetrację).

Zobaczymy jak ten rx8+, to będzie pierwszy oblatywany kandydat.
Cudem byłoby, gdyby od razu był trafieniem w "sedno tarczy"... Kropkowani mieszkańcy rzek zweryfikują to bezwzględnie
:)
  • Paweł Bugajski lubi to

#56 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 23 maj 2017 - 08:36

Abyś trafił z mocą to zacznij od #7- będzie idealna na Twoje ryby :) .

Tylko nie dłuższa jak 9 stóp, prawdopodobnie będziesz brodził to i krótsza by się spokojnie sprawdziła.


  • Guzu lubi to

#57 OFFLINE   marian-56

marian-56

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 379 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Wojnarowicz

Napisano 23 maj 2017 - 09:50

Witam.

Pozwolę sobie wtrącić kilka słow na temat spinningów na blankach muchowych.

W latach 90-tych zbroiłem spinningi na blankach St.Criox seria Legend (zielony mat-kolor blanku).

Do łowienia pstągów najbardziej odpowiednia jest klasa #8 (ok.15gr.) w/g moich skromnych doświadczeń.

Praca- przy wyrzucie część szczytowa,pod rybą dolnik aż do rękojeści.

Ostatnio , w roku 2011 uzbroiłem spinning na blanku Winstona BIIx #10.Cztery części (trawel)-zdjęcia.Do połowu sandacz/szczupak.

Praca podobna do pracy St.Croix.

Proszę się zastanowić nad wersją travel.Po jakimś czasie okarze się ,że potrzebna jest wersja podróżna.

Dzisiaj jest do wyboru bardzo dużo rożnych blanków muchowych  nadających się na spinningi.

Kłaniam się Marian.

Załączone pliki


  • Guzu i Paweł Bugajski lubią to

#58 OFFLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1779 postów
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 23 maj 2017 - 13:43

Na  St.Croix #6-7 znajomy miał zrobiony kij, którym łapał i muchą i spinem. Jednak uważał, że trochę był za cienki na duże ryby z Pora. Nie dość, że trochę mniejsze niż te Twoje to jeszcze w prawie stojącej wodzie, jak to Por. Tutaj z tą klasą to różnie bywa. Niby wszystko znormalizowane a jednak.


  • Guzu lubi to

#59 OFFLINE   marian-56

marian-56

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 379 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Wojnarowicz

Napisano 23 maj 2017 - 21:04

Wracając do spinningów na blankach muchowych.

Spinningi na blankach klasy nieparzystej (7/9/11) były bardzo "dziwne"

Nie wiem jak to określić,ale każde wędzisko miało akcję,która nie podobała się tym osobom które na nie łowiły.

Kłaniam się Marian.


  • Guzu lubi to

#60 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 23 maj 2017 - 21:08

Ciekawa obserwacja odnośnie parzystości klas
Dzisiejsza wizja lokalna z mistrzem @Yglo wykazała, że rx8+ jest za bardzo spiningowy i niewiele wskazuje by miał dostać szansę





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: blank, pstrąg

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych