Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Problemy i podłączenie z siecią NMEA2000


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   francisco scaramanga

francisco scaramanga

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1245 postów

Napisano 09 lipiec 2017 - 16:17

Witam

Mam pytanie czy ktoś wie jaka może być przyczyna, że dwa urządzenia wpięte w sieć NMEA2000 są niewidoczne w sondzie.
Podłączyłem do HDS-a 9 silnik motorguide xi5 oraz antenę POINT1 i echo tego nie widzi.
Sieć jest róenież podłączona do napięcia czerwony do czerwonego a czarny do czarnego (tutaj po kilku próbach zacząłem się zastanawiać czy przypadkiem czarny przewód nie ma być podłączony do żółtego?)
Już sam nie wiem czy istotne jest odpowiednie podłączenie trójnika.... Oraz czy zakończenie mudi być zamknięte wtyczką...teraz jest jedno gniazdo otwarte.
Jeśli ktoś wie w czym może być problem dzięki za info.

#2 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4786 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 09 lipiec 2017 - 18:12

Sieć NMEA działa w topologii magistrali, więc na każdym krańcowym trójniki musi być terminator. Podłączając trzy urządzenia musisz mieć w sumie cztery trójniki i dwa terminatory. Trójniki skręcasz razem szeregowo i podłączasz zasilanie + silnik + echo + antena. Na krańcowych trójnikach zakładasz terminatory. Bez terminatora nie będzie działać, bo sygnał "odbije" się od końca magistrali i zakłóci transmisję. Najrozsądniej było kupić zestaw startowy - masz dwa trójniki, terminatory, kabel zasilający i dwa kable podłączeniowe. Producent zestawu dowolny.

Wysłane z mojego ONE A2003 przy użyciu Tapatalka

#3 OFFLINE   francisco scaramanga

francisco scaramanga

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1245 postów

Napisano 09 lipiec 2017 - 23:24

Dziękuję bardzo za super rzeczową odpowiedź.

#4 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4786 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 10 lipiec 2017 - 08:17

Nie ma problemu. Ostatnio przerobiłem temat - podłączałem Hondę BF50 do Echomap. Pamiętaj, że terminatory są męskie i żeńskie, więc sprawdź jakiego ci brakuje.

Wysłane z mojego ONE A2003 przy użyciu Tapatalka

#5 OFFLINE   francisco scaramanga

francisco scaramanga

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1245 postów

Napisano 10 lipiec 2017 - 19:59

Jeden ma dwa bolce a drugi dwa gniazda.

#6 OFFLINE   max306spr

max306spr

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 2 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Igor

Napisano 07 marzec 2021 - 20:42

Witam, prosiłbym o poradę za pomocą którego systemu "połączyć" silnik Mercury f115 ELPT EFI z echosondą Lowrance HDS 12Live, poprzez sieć  NMEA 2000 ? Vessel View czy Mercury NMEA 2000 Gateway?

Z góry dziękuję za poradę. Pozdrawiam.



#7 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Napisano 09 marzec 2021 - 21:35

Witam, prosiłbym o poradę za pomocą którego systemu "połączyć" silnik Mercury f115 ELPT EFI z echosondą Lowrance HDS 12Live, poprzez sieć  NMEA 2000 ? Vessel View czy Mercury NMEA 2000 Gateway?

Z góry dziękuję za poradę. Pozdrawiam.

 A nie masz smartcrafta? pokazuje wszystko czego potrzeba bez zbędnych kosztów i plątaniny kabli. 



#8 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4786 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 10 marzec 2021 - 02:21

Witam, prosiłbym o poradę za pomocą którego systemu "połączyć" silnik Mercury f115 ELPT EFI z echosondą Lowrance HDS 12Live, poprzez sieć  NMEA 2000 ? Vessel View czy Mercury NMEA 2000 Gateway?

Z góry dziękuję za poradę. Pozdrawiam.

Musisz niestety kupić gateway do NMEA2000 lub Vesselview link. Uroki proprietary protocol jakim jest smartcraft - pieniądze producentowi muszą sie zgadzać. Niestety ceny są lekko zaporowe.


Użytkownik psulek edytował ten post 10 marzec 2021 - 02:27


#9 OFFLINE   Lucas

Lucas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 985 postów
  • LokalizacjaDolina Środkowej Wisły
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Lucas

Napisano 26 styczeń 2023 - 10:58

Odgrzebie temat. Czy można wpiąć do do jednej sieci Echo Garmin i Lowrance HDS?
Będą jeszcze urządzenia w postaci motorguide xi5 i antena point1. Czy pozycjonowanie z anteny będzie działać również na Garminie?

#10 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4658 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 26 styczeń 2023 - 11:11

Odgrzebie temat. Czy można wpiąć do do jednej sieci Echo Garmin i Lowrance HDS?
Będą jeszcze urządzenia w postaci motorguide xi5 i antena point1. Czy pozycjonowanie z anteny będzie działać również na Garminie?

Tak. Trzeba Garminowi wskazać je jako źródło danych. 



#11 OFFLINE   Lucas

Lucas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 985 postów
  • LokalizacjaDolina Środkowej Wisły
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Lucas

Napisano 26 styczeń 2023 - 11:39

Ok czyli trzeba wybrać tylko jeden ploter. Dzięki. Czyli zostawię wszystko w hds.

#12 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4658 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 26 styczeń 2023 - 12:56

Ok czyli trzeba wybrać tylko jeden ploter. Dzięki. Czyli zostawię wszystko w hds.

Nie, to nie tak. Każdy ekran ma własne ustawienia źródła sygnału GPS, headingu. W obu wskaż P1 i tyle, będzie działał i tu , i tu. Posadź sensor jak najbliżej przetwornika- będziesz miał dokładniejsza nawigację do punktu z echa, mapowanie na żywo.


  • Lucas lubi to

#13 OFFLINE   Lucas

Lucas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 985 postów
  • LokalizacjaDolina Środkowej Wisły
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Lucas

Napisano 26 styczeń 2023 - 14:09

Zastanawiałem się właśnie nad miejscem. Myślałem o dziobie, lepiej będzie blisko przetwornika? Najważniejszą funkcją dla mnie jest aby pokazywało aktualny kurs statku. Chyba, że do waypointa dzióbowka będzie prowadziła po pozycji sensora point1?

#14 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4658 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 26 styczeń 2023 - 15:05


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 26 styczeń 2023 - 15:11


#15 OFFLINE   Ardoro

Ardoro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 190 postów
  • LokalizacjaDolnośląskie

Napisano 26 styczeń 2023 - 15:39

A to ciekawe. Też mam na łodzi Echo Garmin, Lowrance Elite FS, Motorguide xi5 i antenę point1. Pytałem o to ale sprzedawca stwierdził że point będzie działał tylko z Lowrance no i działa, w związku z czym nawet nie próbowałem w Garminie wskazać tej anteny jako źródło. Wszystko wpięte w sieci NMEA2000. Jak się zrobi cieplej, sprawdzę



#16 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4658 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 26 styczeń 2023 - 16:40

A to ciekawe. Też mam na łodzi Echo Garmin, Lowrance Elite FS, Motorguide xi5 i antenę point1. Pytałem o to ale sprzedawca stwierdził że point będzie działał tylko z Lowrance no i działa, w związku z czym nawet nie próbowałem w Garminie wskazać tej anteny jako źródło. Wszystko wpięte w sieci NMEA2000. Jak się zrobi cieplej, sprawdzę

Problemem to nie jest protokół NMEA2000 jest uniwersalny, ale konieczność posiadania ekranu, który pozwoli na kalibrację kompasu ,z samym garminem i P1 tego nie zrobisz. Z solix/Apex też to działa , bo mają true NMEA2000
A co do sprzedawców to...są sprzedawcami , nie muszą znać niuansów sprzętowych. Zbieram siły na materiał o tej sprawie na swój kanał YT, jak uda mi się wysępic GPS garmina ten ostatni wypust GPS24 xd to zrobię takowy.

Użytkownik Maciej_K edytował ten post 26 styczeń 2023 - 16:49

  • thug, Lucas i Ardoro lubią to

#17 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4658 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 26 styczeń 2023 - 20:48


  • Biesan, Lucas i Ardoro lubią to

#18 OFFLINE   Lucas

Lucas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 985 postów
  • LokalizacjaDolina Środkowej Wisły
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Lucas

Napisano 26 styczeń 2023 - 21:25

Macieju ekspresowy zawodnik jesteś. Dzięki wielkie, później wolną chwilą obejrzę.

#19 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4786 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 26 styczeń 2023 - 23:31

Zastanawiałem się właśnie nad miejscem. Myślałem o dziobie, lepiej będzie blisko przetwornika? Najważniejszą funkcją dla mnie jest aby pokazywało aktualny kurs statku. Chyba, że do waypointa dzióbowka będzie prowadziła po pozycji sensora point1?

 

Na dziobie masz dziobówkę, kotwicę która może być lekko namagnesowana. W dziobówce są silne magnesy. Kompas + magnesy = problem. 


Użytkownik psulek edytował ten post 26 styczeń 2023 - 23:44

  • Lucas lubi to

#20 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4786 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 26 styczeń 2023 - 23:40

Problemem to nie jest protokół NMEA2000 jest uniwersalny, ale konieczność posiadania ekranu, który pozwoli na kalibrację kompasu ,z samym garminem i P1 tego nie zrobisz. Z solix/Apex też to działa , bo mają true NMEA2000
A co do sprzedawców to...są sprzedawcami , nie muszą znać niuansów sprzętowych. Zbieram siły na materiał o tej sprawie na swój kanał YT, jak uda mi się wysępic GPS garmina ten ostatni wypust GPS24 xd to zrobię takowy.

 

Maćku, do kalibracji kompasu nie trzeba ekranu Lowrance. Producent przewidział furtkę "wsteczną". Odpinasz, wpinasz i od razu robisz dwa kółka:

 

  • From the Point-1 itself. If you have an HDS Gen2 without 2.0 software, or an HDS Gen1, you can calibrate the Point-1 by unplugging it from the NMEA backbone and plugging it back in. Immediately following this begin turning you boat in a slow circle. The completion of one circle initiates the calibration process, and a second should complete it. If after completing either of these processes the Point-1 still does not show a heading, retry the calibration.

Użytkownik psulek edytował ten post 26 styczeń 2023 - 23:41





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych