Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Długość głowicy linki WF vs. linki DT


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 14 lipiec 2017 - 14:14

Witam.

Do założenia nowego wątku skłoniło mnie ostatnio parę dyskusji o modnych obecnie linkach z bardzo krókimi czy odwrotnie - specjalnie wydłużonymi głowicami, oraz "trendu" mnożenia różnych rodzajów długości głowic w obrębie jednego typu linki, który to trend można zauważyć u niemal wszystkich producentów linek muchowych.

Żeby nie było - doskonale rozumiem frajdę możliwości wyboru, tę mnogość i jej potrzebę, no bo przecież łowi się w przeróżnych warunkach, przeróżnymi muchami i zróźnicowanym sprzętem.

Wypada mieć w tej chwili w obrębie jednej klasy co najmniej ze cztery linki o głowicach 5-6 metrów, 8-9 metrów, 11-12 metrów i 17-20 metrów i dopiero ... jest się dobrze wyposażonym wędkarzem muchowym ...

Albo taką samą liczbę głowic, jak się ich używa zamiast linek tradycyjnych.

Tak przynajmniej jesteśmy informowani przez producentów sprzętu wędkarskiego.

To też rozumiem. Z czegoś producenci muszą żyć i mieć na dalszy rozwój a i nam - kupującym podobać się może taki obrót sprawy ze strony sprzętowej.

Do rzeczy więc, czyli o co mi chodzi ...

Mając ileś tam -naście czy nawet -dzięsiąt linek WF o różnej długości głowic, oraz linki DT, które bardzo lubię i używam w kilku klasach i w ilości kilku sztuk (pięciu dokładnie), zaczynam się łapać na tym że te same zalety zróżnicowanych długości głowic linek WF, jestem w stanie przełożyć na jedną jedyną linkę DT wysnuwając jej mniejszą lub większą ilość z kręćka.

Może nieco uogólniam temat.

Linki DT nie cieszą się obecnie wcale dużą popularnością - ciężko je nawet kupić w niektórych klasach. 

Prosił bym kolegów o podzielenie się własnymi wrażeniami i odczuciami w powyższym temacie i ogólnie w temacie użytkowania i łowienia linkami DT.

Bo ja osobiście dochodzę coraz częściej do wniosku że linką DT robię wszystko to samo co "należy" robić" linkami specjalistycznymi. Rzuty znad głowy, rolki, rzuty kotwiczone, delikatne podawanie suchej muchy, rzuty na długie dystanse, łowienie długą i ciężką nimfą, łowienie na rótkim dystansie, łowienie spod kija, itp. itd.

I w takim zakresie jakim mi to wychodzi całkiem mi taka jedna linka wystarcza ...

Pozdrawiam.

 


  • Sławek Oppeln Bronikowski i Paweł Bugajski lubią to

#2 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 14 lipiec 2017 - 16:03

Profil.
Długość.
Waga.
Ułatwiają celowe formowanie i utrzymanie w powietrzu.

#3 OFFLINE   Taps

Taps

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1190 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Osiński

Napisano 14 lipiec 2017 - 16:42

Witam.

Do założenia nowego wątku skłoniło mnie ostatnio parę dyskusji o modnych obecnie linkach z bardzo krókimi czy odwrotnie - specjalnie wydłużonymi głowicami, oraz "trendu" mnożenia różnych rodzajów długości głowic w obrębie jednego typu linki, który to trend można zauważyć u niemal wszystkich producentów linek muchowych.

Żeby nie było - doskonale rozumiem frajdę możliwości wyboru, tę mnogość i jej potrzebę, no bo przecież łowi się w przeróżnych warunkach, przeróżnymi muchami i zróźnicowanym sprzętem.

Wypada mieć w tej chwili w obrębie jednej klasy co najmniej ze cztery linki o głowicach 5-6 metrów, 8-9 metrów, 11-12 metrów i 17-20 metrów i dopiero ... jest się dobrze wyposażonym wędkarzem muchowym ...

Albo taką samą liczbę głowic, jak się ich używa zamiast linek tradycyjnych.

Tak przynajmniej jesteśmy informowani przez producentów sprzętu wędkarskiego.

To też rozumiem. Z czegoś producenci muszą żyć i mieć na dalszy rozwój a i nam - kupującym podobać się może taki obrót sprawy ze strony sprzętowej.

Do rzeczy więc, czyli o co mi chodzi ...

Mając ileś tam -naście czy nawet -dzięsiąt linek WF o różnej długości głowic, oraz linki DT, które bardzo lubię i używam w kilku klasach i w ilości kilku sztuk (pięciu dokładnie), zaczynam się łapać na tym że te same zalety zróżnicowanych długości głowic linek WF, jestem w stanie przełożyć na jedną jedyną linkę DT wysnuwając jej mniejszą lub większą ilość z kręćka.

Może nieco uogólniam temat.

Linki DT nie cieszą się obecnie wcale dużą popularnością - ciężko je nawet kupić w niektórych klasach. 

Prosił bym kolegów o podzielenie się własnymi wrażeniami i odczuciami w powyższym temacie i ogólnie w temacie użytkowania i łowienia linkami DT.

Bo ja osobiście dochodzę coraz częściej do wniosku że linką DT robię wszystko to samo co "należy" robić" linkami specjalistycznymi. Rzuty znad głowy, rolki, rzuty kotwiczone, delikatne podawanie suchej muchy, rzuty na długie dystanse, łowienie długą i ciężką nimfą, łowienie na rótkim dystansie, łowienie spod kija, itp. itd.

I w takim zakresie jakim mi to wychodzi całkiem mi taka jedna linka wystarcza ...

Pozdrawiam.

Bo tak właśnie działa marketing.Nakręcają na kilka linek,by zarobić a wędkarz ma być przygotowanym na każde warunki.Ja od lat lubię DT,bo jest bardziej ekonomiczna,obsługuję nią każde łowienie na Pomorzu,a jak potrzeba wywalę tyle z kołowrotka,że mi zostanie 5 metrów na nim.Tylko tak się u mnie nie łowi.Na Sanie (JLS) ekstremalnie kiedyś na zawodach tak "wyczesywałem" lipienie stojąc niemal w jednym miejscu.Brały i 5 m ode mnie i 25m. Nawet lipienie łowiłem zza pleców innych zawodników.


  • Sławek Oppeln Bronikowski i analityk lubią to

#4 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 14 lipiec 2017 - 21:11

Generalnie to tylko narzędzia do różnych zadań.
DT słabo się formuje przy dalekich rzutach,za to łatwo nadkłada lub roluje.

#5 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4887 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 15 lipiec 2017 - 07:35

Jeszcze niedawno małe dodatki w postaci tipów albo przyponów załatwiały kwestię przydatności linki. Łatwe zakupy znoszą tą umiejętność. Na polskie rzeki dt jest idealna.. :)


  • Paweł Bugajski lubi to

#6 ONLINE   tomaszek11

tomaszek11

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 590 postów
  • LokalizacjaNadolice Wielkie

Napisano 15 lipiec 2017 - 09:02

Próbowaliście butów narciarskich latem lub kiedykolwiek ale bez nart... zapewniam, że też da się przemieszczać z punktu A do B.
😊
tomaszek11
.

#7 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1830 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 15 lipiec 2017 - 10:29

Po kilku ładnych latach łowienia doszedłem do minimalizmu.
Kij #3, 5 i 8.
Zamiast kombinować z tysiącem linek, w zależności od metody i wielkości muchy, po prostu zmieniam zestaw na pasujący a linki zwykłe wf...
Głowice do dh i switcha chociaż w tym ostatnim uwielbiam linke switchowa z 55' glowicą
  • Paweł Bugajski i Bułka lubią to

#8 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 15 lipiec 2017 - 12:08

Długie głowice WF 70' służą do utrzymania w powietrzu 25-30 i wysłania pod 40mtr...
Nieczęsto spotykane umiejętności wykorzystywane z pomostu czy platformy na treningu czy zawodach dystansowych.

#9 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 15 lipiec 2017 - 14:34

Drogi Foreście!

Oczywiście mnogość linek oferowanych na rynku wynika z chciwości/pragmatyzmu dostawców.

Rózne długości głowic, rózne stopnie tonięcia, linki typu inter, ale różne ;) , tonące końcówki, ale różne ;) , a najlepsze, że wprawny muszkarz i sprawny rzutowiec radzi sobie raptem kilkoma linkami.

Niedocenianym elementem zestawu jest odpowiedni PRZYPON, którego długość i konstrukcja pozwalają ograniczyć ilość używanych drogich wszak linek.

Najczęściej używam typowych linek wf, wcześniej dt (no bo były drogie i można było odwrócić), a jeszcze wcześniej linki L -równoległej linki pływającej Cortland, objawienia po czeskich erzacach :D.

Byłbym jednak hipokrytą nie wspominając o tym, że używam sporadycznie także innych  linek, eksperymentuję, próbuję -  po kilkudzisięciu latach typowego muszkowania.Wynika to jednak bardziej z chęci badawczych :rolleyes: niż prawdziwej potrzeby.

Wędkarz początkujacy, szukający porady powinien wiedzieć, że 90 % swych potrzeb zaspokoi pływającym sznurem dt lub wf uzupełnionym odpowiednim przyponem.

Technika rzutu i prowadzenia przynęty....o, to jest TO. To jednak najtrudniej opisać i przekazać.

 

Załączony plik  z mucha pow.jpg   84,37 KB   11 Ilość pobrań

 

pozdrawiam - Paweł

 

 


  • Białek, marian-56, Pisarz.......ewski Piotr i 1 inna osoba lubią to

#10 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4359 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 15 lipiec 2017 - 14:42

"Technika rzutu i prowadzenia przynęty....o, to jest TO. To jednak najtrudniej opisać i przekazać.
 
pozdrawiam - Paweł"

____
Ze stwierdzeniem "DT nadaje się w większości przypadków do ..." się nie zgodzę.
WF lepiej sprawuje się przy łowieniu na długim (powyżej 12m) dystansie.
  • Paweł Bugajski lubi to

#11 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 15 lipiec 2017 - 15:14

Zgoda trout.

Gdy linka jest lekka, a myślę tu o niskiej klasie AFTM, (np. 2-4) różnice są niewielkie i myślę, że nawet niewyczuwalne.

W wysokich klasach (np.7-9)  linka typu wf stanowczo ma przewagę i pozwala łatwiej i dalej rzucić.

O ile bowiem wędziskiem leciutkim łowimy często bardzo blisko siebie, wykonujemy króciutkie rzuty i spuszczamy muszkę w pobliski nurcik, o tyle wędziska wyższych klas wiążą się z definicji z koniecznością dalekiego rzutu - morze, szczupaki itp.



#12 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 16 lipiec 2017 - 19:18

Stosując dopinki zmienia się profil i wagę (klasę AFTM) nie dotyczy linek z wymiennymi tipami.
Mnogość linek WF z różnej długości głowicami nie wynika z pazernośći producentów tylko jest odpowiedzią na konkretne zapotrzebowanie wędkarza.
Przykładem jest np nieprodukowana już linka Airflo
Salmon Steelhead Ts7000 wf8...12fi o głowicy 105' z 15' rozbiegiem projektowana do nadkladek po rolkach...podobnych projektów było i jest wiele.

#13 OFFLINE   grey

grey

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 70 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr P

Napisano 16 sierpień 2017 - 17:48

Witam .może któryś z kolegów testował tą linkę Ego Weapon DT-4F FL-WE-DT4F,albo słyszał opinię od bezpośredniego użytkownika.

Przymierzam się do niej,ale jak zwykle powstają pytania B)  :wacko: .Będę wdzięczny za pomoc w podjęciu decyzji.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych