Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wyprawa do Szwecji na szczupaki, jaką firmę wybrać?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
114 odpowiedzi w tym temacie

#101 OFFLINE   slawek_2348

slawek_2348

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1680 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Zdunek

Napisano 03 kwiecień 2016 - 17:34

To z drugiej strony: ja wszystkie swoje metrówki złowiłem w Szwecji na 4 calowe gumy, a mój brat swojego największego (120 cm) też na 4 calowe kopyto. Także małe nie oznacza nieskuteczne,



#102 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 03 kwiecień 2016 - 17:34

to też nie tak, że nie nie da na lekko, ale wszystko zależy od wody na jaka się wybierasz, możesz wziąć i lekkie streamery szczupakowe, o długości 30 cm, i łowić z powierzchni, są gumy Z-Man bardzo lekkie.

Do tego spytaj kogoś kto był na danej wodzie jak tam się łowi, bo nie rzadko polecane główki do gum to 50 gramów i więcej, bo miejscówki szczupaków będą na 8 metrach i głębiej

i są budżetowe kije trochę mocniejsze niz 35g

http://allegro.pl/sh...5475803272.html

http://allegro.pl/sh...5046851163.html

http://allegro.pl/we...6087286178.html


Użytkownik wuran edytował ten post 03 kwiecień 2016 - 17:35


#103 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15583 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 kwiecień 2016 - 17:40

To z drugiej strony: ja wszystkie swoje metrówki złowiłem w Szwecji na 4 calowe gumy, a mój brat swojego największego (120 cm) też na 4 calowe kopyto. Także małe nie oznacza nieskuteczne,

A jak dużo czasu poświęcałeś na łowienie na czterocalowe gumy? A ile na duże gumy 20-25 cm i duże jerki 12 cm + ? Procentowo.

 

 

Podczas naszego ostatniego wyjazdu na Gamleby była masa ryb do 80 cm złowiona na blachy typu Alga 2 i 3. Ale metrówki padły na dużą gumę i Magic Swimmera 15 cm.


Użytkownik godski edytował ten post 03 kwiecień 2016 - 17:43


#104 OFFLINE   slawek_2348

slawek_2348

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1680 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Zdunek

Napisano 03 kwiecień 2016 - 18:04

Moje łowienie (rzuty- tylko spinning) nie było raczej miarodajne do porównań, bo było dosyć jednostronne: 75% gumy 4" , a  25% gumy 5 i 6". Ponieważ na większe nic się nie działo, wolałem więcej czasu poświęcić na lżejsze łowienie,

W trollingu miałem pojedyńcze brania (60-80 cm) na Jaxonowskego Fish Maxa, ale +90 szczupłe i sandacze na 10-12 cm woblery (m.in. Slidera 10 F).

Tak grubo jak pytasz o gumy  nie łapałem.

Nie mogę wykluczyć że połowiłbym więcej i grubiej, ale nie lubię tak ciężkiego łapania.



#105 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 03 kwiecień 2016 - 18:45

nie ma się co licytować, łowi się tym co się weźmie ze sobą i w co się wierzy. Człowiek pytał i dostał odpowiedzi, można w to wierzyć lub nie. Nikt nie poda pewniaka siedząc przed komputerem w fotelu co będzie łowne za kilka tygodni gdzieś kilkaset km stąd. Jedni będą łowić na Algi i Gnomy po 5-10 zł a inni na woblery po 200 zł. Jeden założy plecionkę za 300 zł a inny żyłkę za 20 zł. Większe przynęty są bardziej selektywne co nie znaczy że i na paprocha nie złowisz dużej ryby. Jeśli budżet dla Ciebie ważny bierz duże blachy po kilka złotych, do tego gumy 4-6 cali. I tak na kij założysz tylko jedną na raz


  • Stafford i Dadi lubią to

#106 OFFLINE   croock

croock

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 635 postów
  • LokalizacjaWroclaw

Napisano 03 kwiecień 2016 - 22:25

Wielkimi krokami zbliża się wyjazd, więc czas zacząć myśleć o sprzęcie. Potrzebuje jakiegoś kijka pod te metrowe szczupaki, z racji tego, że wędka będzie używana raz bądź 2 do roku, potrzebuje coś niedrogiego, co pozwoli na w miarę komfortowe łowienie z łódki i holowanie tych bestii :P

 

Znalazłem coś takiego:

http://www.zloty-kar...-frs762mf-wedka

 

7-35g, 198cm, ktoś zna tą serię? A może możecie polecić jakieś inne sprawdzone kijki pod tego typu łowienie?

 

Mniemam, że przynęty jakich będę używać będą w granicach 10-25g (polecenia przynęt na szczupaki mile widziane!).

Dzięki :)

 

Tego kija nie znam, ale ostatnio stałem przed podobnym dylematem. Wybrałem Shimano Vengeance Sea Bass 10-50 g. Fajny kijek jak na tę cenę. Ogarnie gumy 4-6 calowe.

 

Proponowałbym nie ograniczać się tylko do niewielkich przynęt. Odnośnie gum - łowię w SE (jak dotąd szkiery) rozmiarami 12-20 cm. Większych nie używałem, ale nie czułbym się dobrze, ograniczając się tylko do mniejszych rozmiarów. Sea Bass pozwoli Ci w miarę komfortowo operować SG Cannibalem 12,5 cm, Real eel 20 cm, jak i kopytem 6 calowym, podobnej wielkości shakerem i magic swimmerem.

 

Na giełdzie jest w dobrej cenie okuma black rock 10-42. Podobno mocno niedoszacowana. Kiedyś macałem ją (niestety tylko w sklepie) i pod gumy 10 cm bym jej nie wybrał. Pod 6 calowe - jak najbardziej. Ludzie podobno miotają z niej sliderem 10S i działa. 

 

Jerki są odrębną kwestią. Jeśli budżet Ci na to pozwoli, nie rezygnuj z nich. Ja złapałem bakcyla. Jest w tym duży fun. Można kupić na próbę przyzwoity sprzęt w mocno budżetowej cenie - przykład: Dragon Fatso Jerk, który jest też dostępny pod normalny kołowrotek, jeśli nie lubisz casta.



#107 OFFLINE   Dadi

Dadi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 140 postów
  • LokalizacjaKrK - NH

Napisano 05 kwiecień 2016 - 18:55

Tą okumę będę chciał przytulić właśnie. Mam nadzieje, że się uda :)

 

Jerki to ciekawa opcja szkierowa - najprawdopodobniej kupimy sobie kilka jerków plus 1 wędkę we dwóch, żeby mieć możliwość potestowania.

 

Gumy pewnie będą moją główną altererią - zamierzam się jeszcze uzbroić w dosłownie kilka woblerów. Brać też jakieś wahadła/obrotówki?



#108 OFFLINE   croock

croock

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 635 postów
  • LokalizacjaWroclaw

Napisano 05 kwiecień 2016 - 20:45

Okuma juz poszla. Sa na gieldzie budzetowe kije jerkowe. Kupujcie ☺ kupcie kilka sliderow 10s i f,jakis fatso 10s, skinnera, buster jerka i pod bezsterowce podstawowy zestaw gotowy.
Wahadla i obrotowki koniecznie. W Waszej miejscowce dziwna legenda obrosly wahadla atom od abu.

#109 OFFLINE   Dadi

Dadi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 140 postów
  • LokalizacjaKrK - NH

Napisano 06 kwiecień 2016 - 18:11

Na szczęście udało się dorwać inną :) więc 1 kijek mam, teraz musze znaleźć drugi taki sam lub podobny.

Dzięki za rady, tak się też będziemy właśnie uzbrajać :)



#110 OFFLINE   jacekp29

jacekp29

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1648 postów
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Popławski

Napisano 06 kwiecień 2016 - 20:02

Ja proponuje Finlandię jak ktoś lubi mniejszą presję ;)


  • platynowłosy i BOSMAN 76 lubią to

#111 OFFLINE   wojciiech

wojciiech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1618 postów
  • LokalizacjaOstrów Wielkopolski / Toruń

Napisano 06 kwiecień 2016 - 21:12

Jacek jeździsz prywatnie czy z biurem?



#112 OFFLINE   Maciej W.

Maciej W.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1054 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 kwiecień 2016 - 10:54

Pozwolę sobie wrócić do tematu doboru wabików i ich rozmiarów. Z moich obserwacji (skandynawskich) o skuteczności decydują:        1. Wybór między trollingiem (jeśli dozwolony oczywiście), a łowieniem z ręki. Na korzyść tego pierwszego. 2. Czas spędzony na  wodzie 3. Namierzenie występowania ryb. Niby to komunały, ale umyślnie nie napisałem o doborze przynęt. Sam zabieram ze sobą bagażnik sprzętu ale z czystego asekuranctwa i żeby nie mieć wyrzutów sumienia. Bo kolega złapał na Manns'a a ja nie miałem, bo brały na seledynowe, a ja zostawiłem w domu...Według mnie o tym na co biorą szczupaki  decyduje jeden czynnik. Na to co zarzucimy. A zarzucimy przynętę na którą lubimy łowić, którą wcisnął nam producent, która jest skuteczna  u tubylców i wędkujących z nami. Bo tak naprawdę ważne jest przekonanie i motywacja do wielogodzinnego łojenia wody. W środkowej Szwecji gdzie łowimy, metrówki padały na Aglię 4, Shad Rapa 7, Slidery 10, Kopyto 4, Manns'a 10 cm, Jack'a... Można wymieniać i jedyny wniosek jaki mi przychodzi do głowy to brak zależności - rozmiar przynęty a skuteczność.                                            


Użytkownik Maciej W. edytował ten post 07 kwiecień 2016 - 10:58


#113 OFFLINE   platynowłosy

platynowłosy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1274 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 kwiecień 2016 - 13:23

Ja proponuje Finlandię jak ktoś lubi mniejszą presję ;)

Cześć Jacek

 

ja uwielbiam mniejszą presję. O jakim regionie F mówisz?

Jedziesz tam? 

 

Pozdrawiam

Alek



#114 OFFLINE   croock

croock

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 635 postów
  • LokalizacjaWroclaw

Napisano 07 kwiecień 2016 - 14:27

Sam zabieram ze sobą bagażnik sprzętu ale z czystego asekuranctwa i żeby nie mieć wyrzutów sumienia. Bo kolega złapał na Manns'a a ja nie miałem, bo brały na seledynowe, a ja zostawiłem w domu...                                           

Nic dodać, nic ująć :-)



#115 OFFLINE   Dadi

Dadi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 140 postów
  • LokalizacjaKrK - NH

Napisano 15 maj 2016 - 20:44

Krótka relacja z naszego wyjazdu tutaj :)

 

http://jerkbait.pl/t...2016/?p=1904767






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych