Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Silnik elektryczny (w tym dziobowy) a zakłócenia echosondy

garmin minnkota motorguide riverfox zakłócenia

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
268 odpowiedzi w tym temacie

#101 OFFLINE   Kielson1

Kielson1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 102 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:K

Napisano 17 październik 2017 - 19:29

Jakieś niepojęte zjawisko, albo niesamowity zbieg okoliczności.
Toć to prąd stały, a nie zmienny...

Szkoda że nie mam żadnego GELa aby to sprawdzić.

Moim zdaniem albo zmieniłeś odległości od sprzętu zasilanego z dużego akumulatora i ustąpiły zakłócenia, albo nowy kupiony mały GEL jest trefny.

Prąd stały nie może być mniej stały lub bardziej stały z akumulatora kwasowego, czy to GEL, AGM czy zwykły kwasiak.

Albo dałem wtedy nogę ze szkoły

Dodam jeszcze że odległość silnika od echosondy zawsze była i jest jednakową. Silnik dziobowy na dziobie a echosonda przymocowane na stałę bliżej rudy. Przetwornik tak jak napisałem na samym początku znajduje się również w stałym miejscu.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

#102 OFFLINE   cezar80

cezar80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 69 postów
  • Lokalizacjaokolice Płocka

Napisano 17 październik 2017 - 21:06

Te zakłócenia które macie w tych echosondach najczęściej spowodowane są pracą tego maximizera. Jak ktoś wyżej dodał najczęściej to taki generator PWM który podwyższa częstotliwość by z jak najmniejszymi później stratami dać regulację. Mamy wtedy de facto prawie prąd stały. Może wtedy dojść do sytuacji że częstotliwość tego generatora może się nakładać na przebieg częstotliwości echosondy. Co zrobić?

Pokombinować z pojemnością na wejściu silinika (czyli wpinamy równolegle do jego zacisków kondensator ceramiczny (eksperymentalnie zaczął bym od 100nF oczywiście napięcie powyżej 12V) Jeśli pojemności nie dają rady stosować dławiki dobrane do prądu. 

Starać się nie tworzyć dużych pętli na przewodach.

 

Ogólnie zjawisko zakłóceń temat rzeka ale myślę że kondensator ceramiczny zdziała cuda.

 

a czemu na innym akumulatorze może być inaczej

 

Metoda PWM mimo bardzo wielu zalet posiada niestety również wady. Największą z nich jest generowanie zakłóceń, które drastycznie rosną wraz ze wzrostem prądu (a co za tym idzie mocy) modulowanego sygnału oraz długością przewodów którymi te duże prądy płyną. Rodzaj i ilość tych zakłóceń zależy ponadto od typu podłączonego obciążenia, więc mimo że dla dużych prądów stosuje się odpowiednie filtry wyjściowe to kontrola zakłóceń nie jest łatwa i praktycznie niemożliwe jest ich całkowite wyeliminowanie. Dlatego jedną z podstawowych zasad korzystania z urządzeń pracujących z PWM jest bardzo precyzyjne dobieranie przekrojów przewodów, minimalizacja długości połączeń oraz rozpraszanie instalacji na kilka obwodów o mniejszych prądach.

 

Pozdrawiam


  • siarq i Ardoro lubią to

#103 OFFLINE   bywalec84

bywalec84

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów

Napisano 07 maj 2018 - 05:59

Witam,

posiadam echosonde humminbird helix 5 di i od tego sezonu mam na ekranie zakłócenia przy małych prędkościach silnika a jak płynę na maxa moim silnikiem lub stoję to zakłóceń nie ma. Silnik  mam elektryczny Haswing Osapian 55/60 LBS z maksymizerem. Czy to możliwe, że to wina np.: silnika?? Jaki może być powód zakłóceń i co ewentualnie robić? Czujnik echosondy odsunąłem na maxa od silnika, regulowałem też głębokość zanurzenia. Czujnik jest stabilny czyli wszystko ok a zakłócenia występują na ekranie.



#104 OFFLINE   Jano

Jano

    mode raptor

  • Moderatorzy
  • 3206 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 07 maj 2018 - 06:03

http://jerkbait.pl/t...enia-echosondy/

http://jerkbait.pl/t...enia-echosondy/

http://jerkbait.pl/t...aku-zakłócenia/

http://jerkbait.pl/t...-duża-prędkosc/

http://jerkbait.pl/t...abel-echosondy/

http://jerkbait.pl/t...kłócenia/page-2



#105 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1953 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 07 maj 2018 - 06:04

Podłącz echosondę do oddzielnego źródła zasilania. Czasami maxximizer generuje zakłócenia, które są odbierane przez echosondę. Zjawisko jest szczególnie widoczne przy korzystaniu z tego samego akumulatora.



#106 OFFLINE   bywalec84

bywalec84

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów

Napisano 07 maj 2018 - 07:19

ale echosonda jest podłączona do małego oddzielnego akumulatora :( a problem wciąż występuje



#107 OFFLINE   MarMilo

MarMilo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaPiaseczno
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:M.

Napisano 07 maj 2018 - 07:29

Też mam ten objaw z Lowrance Elite 5 i Haswing dziobowym. Czasem sieje i bardzo zakłóca. 3 dni temu zamontowałem ten silnik tam gdzie jego miejsce a sondę z tyłu i problemu nie ma. Poprowadź jabel od CZUJNIKA do echa tak by był 'daleko' od kabla zasilajacego silnik.

#108 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4787 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 07 maj 2018 - 20:47

Zasilający też.



#109 OFFLINE   bywalec84

bywalec84

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów

Napisano 17 sierpień 2018 - 06:40

Problem minął gdy duży akumulator jest w bakiście a mały wyjąłem na półkę na zewnątrz. Czyli odsunąłem od siebie dwa źródła zasilania.



#110 OFFLINE   Hermano

Hermano

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 298 postów
  • Lokalizacjadolnośląskie/opolskie

Napisano 19 lipiec 2019 - 22:22

Panowie nie wiem czy w dobrym wątku ale zapytam.

Chciałbym w swojej skrzynce w coverze z echa zamontować gniazdo usb do ładowania np telefonu.

Czy takie coś będzie zakłócało działanie echosondy?

Pozdrowionka

#111 OFFLINE   Jurski

Jurski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 73 postów
  • LokalizacjaDW
  • Imię:Jurek

Napisano 19 lipiec 2019 - 23:04

Taki cytat z artykułu  Cezarego Karpińskiego, Kłopoty z echosondą, w WW

 

Interferencja. 

Zdarza się, że na ekranie pojawiają się skośne lub prostopadłe linie, czasami całe kolorowe bloki, które zniekształcają obraz na wyświetlaczu.

 Remedium na takie zakłócenia będzie przełączenie częstotliwości pracy czujnika na inną, np. 83 kHz, albo też zmiana częstości „pingania” (częstotliwość, z jaką echosonda wysyła sygnały).



#112 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4787 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 20 lipiec 2019 - 00:27

Panowie nie wiem czy w dobrym wątku ale zapytam.

Chciałbym w swojej skrzynce w coverze z echa zamontować gniazdo usb do ładowania np telefonu.

Czy takie coś będzie zakłócało działanie echosondy?

Pozdrowionka

 

Nie powinno, ale ostatnio zorientowałem się, że ładowarka w aucie zakłóca mi radio :). Na łódce nie ma problemu, używam takiego gniazda, jak do zapalniczki tylko z dwoma portami USB i nic się nie dzieje.



#113 OFFLINE   raffi

raffi

    Forumowicz

  • Forumowicz+ bez giełdy
  • PipPip
  • 57 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Arent

Napisano 27 lipiec 2019 - 13:53

Cześć. Mam problem z bocznym widzeniem na Echosondzie Raymarine Element 9. Po włączeniu silnika elektrycznego Haibo M150 obraz przy użyciu technologii 1.2khz zostaje straszenie pocięty w paski.
Dodam że echosonda ma oddzielne zasilanie i kable się nigdzie nie dotykają.
Sprawdziłem również na drugim takim samym silniku i jest ten sam problem. Haibo to silnik bezszczotkowy a echosonda ma częstotliwość 1.2khz. Oddalenie czy obniżenie przetwornika nic nie daje.
Panowie z Raymarine w Polsce niewiedzą co z tym zrobić i na chwilę obecną nie mogą pomóc. Czy można założyć jakiś filtr który by pomógł?

#114 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 27 lipiec 2019 - 14:01   Sugerowana odpowiedź

Sprawdź z innym silnikiem to bedzieaz wiedział czy ro haibo, bajlpeiej z minnkota bez maksymizera
  • raffi lubi to

#115 OFFLINE   raffi

raffi

    Forumowicz

  • Forumowicz+ bez giełdy
  • PipPip
  • 57 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Arent

Napisano 27 lipiec 2019 - 15:21

Z silnikami bez maksymizera i normalnymi bezszczotkowymi jest ok. W tym problem że teraz większość nowych mocnych silników robią bezszczotkowe.

#116 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4659 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 27 lipiec 2019 - 16:53

Dobra, ale to właśnie szczotkowce sieją.

Jeżeli już, to maxymizer może siać. Przełącznikowce nie mają tego problemu.



#117 OFFLINE   raffi

raffi

    Forumowicz

  • Forumowicz+ bez giełdy
  • PipPip
  • 57 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Arent

Napisano 27 lipiec 2019 - 17:36

Z maksymizeren niemam problemu. Tylkoz dużym bezszczotkowym. Niema na to jakiegoś filtra?

#118 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1016 postów

Napisano 27 lipiec 2019 - 20:09

Próbowałeś przełożyć przetwornik na którąś z burt?



#119 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4787 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 27 lipiec 2019 - 23:06

Nic to nie da. Maxi często sieje w tych silnikach i juz było o tym pisane. Spotykam się z tym co chwila. Sprzedawca/dystrybutor silnika zawsze twierdzi, że pierwsze słyszy o problemie. Można to spróbować odfiltrować, ale bez ingerencji w silnik się nie da. Musisz porozsuwać kable od silnika jak najdalej od kabli od echa, może pomoże, ale na cuda bym nie liczył. Akumulatory też rozstaw.

.

Wysłane z mojego ASUS_Z01RD przy użyciu Tapatalka

#120 OFFLINE   SzymusS

SzymusS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1061 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Łukasz

Napisano 28 lipiec 2019 - 05:12

Nic to nie da. Maxi często sieje w tych silnikach i juz było o tym pisane. Spotykam się z tym co chwila. Sprzedawca/dystrybutor silnika zawsze twierdzi, że pierwsze słyszy o problemie. Można to spróbować odfiltrować, ale bez ingerencji w silnik się nie da. Musisz porozsuwać kable od silnika jak najdalej od kabli od echa, może pomoże, ale na cuda bym nie liczył. Akumulatory też rozstaw.

.

Wysłane z mojego ASUS_Z01RD przy użyciu Tapatalka

U mnie po zakupie xi3 pojawily sie pewne zakłócenia, pomimo krokow opisanych przez psulka (tzn oddzielnie aku, oddzielenie kabli itp)
Echo to garmin 91sv

To co pomogło to uziemienie minusa na akumulatorze zasilajacym echo

Sent from my SM-G965F using Tapatalk





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: garmin, minnkota, motorguide, riverfox, zakłócenia

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych