Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Silnik elektryczny (w tym dziobowy) a zakłócenia echosondy

garmin minnkota motorguide riverfox zakłócenia

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
268 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   KODZAK1234

KODZAK1234

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 478 postów
  • LokalizacjaSWIDNICA

Napisano 20 październik 2013 - 20:37

ja mam podłączone 2 echosondy do 1 aku i wyciagarkę która pobiera 60-70 amper i nie mam zadnych zakłócen dlatego najpierw spróbuj oddalic czujnik od silnika albo dac go głebiej do wody bo jak beda przepływac pęcherzyki powietrza przez czujnik to tez będą zakłócenia ale napewno nie przez spadek napięcia bo jak będzie za mały prąd to echo sie wyłaczy :)



#42 OFFLINE   lukasz2223

lukasz2223

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 111 postów
  • LokalizacjaPomorze
  • Imię:Łukasz

Napisano 20 październik 2013 - 21:20

Ja od zawsze uzywam i echo i elektryka na jednym aku (100ah) tyle,że bez maximizera. Żadnych zakłóceń nie stwierdziłem.Początkowo miałem przetwornik od echa pod elektrykiem na oryginalnej Garmin-owej obejmie ale jak sie przestawiłem na większe jeziora gdzie dopuszczona jest spalina to dorobiłem uchwyt do przetwornika i zamocowałem ciut wyżej nad śruba silnika w obawie,że stożek będzie "widział" prace śruby itd i będa zakłócenia i ku memu zaskoczeniu jest elegancko i nic złego się nie dzieje.

Sonda to Garmin Echo 150 a elektryk który mi nadal słuzy to Minn Kota endura 30 - (chyba starsza seria )



#43 OFFLINE   SzymonK

SzymonK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 261 postów
  • LokalizacjaTomaszów Maz.
  • Imię:Szymon

Napisano 20 październik 2013 - 21:49

Ja mam czujnik zamocowany na burcie, więc prawie 1m od silnika i z 15-20cm pod powierzchnią wody. Bąbelki powietrza nie wchodzą w grę. Ale na poprzednim silniku bez maximizera było to samo. Więc albo sonda ma słaby filtr zakłóceń i każdy silnik elektryczny ją "zagłusza" emitowanymi dźwiękami, albo to wrazliwość sondy na źródło zasilania.

Aku mam nowy 110Ah, ale na starym aku i starym silniku było podobnie.

Generalnie obraz czytać się da, ale wygląda jakby zakwit sinic był, a po wyłączeniu silnika jest czyściutko.

Pewnie nie dowiem się dopóki drugiego aku nie załatwię.


Użytkownik SzymonK edytował ten post 20 październik 2013 - 21:55


#44 OFFLINE   lukasz2223

lukasz2223

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 111 postów
  • LokalizacjaPomorze
  • Imię:Łukasz

Napisano 20 październik 2013 - 21:56

A przetwornik nie wpada w drgania jak płyniesz łódką??  Kolega przy 5 kM spalinówce o mało co nie rozerwał w wodzie takiego "kupnego" uchwytu przetwornika ( uciąg i woda) Przy elektryku takich sił może nie ma ale drgania i wibracje bym posprawdzał w miejscu montażu uchwytu i samego przetwornika



#45 OFFLINE   SzymonK

SzymonK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 261 postów
  • LokalizacjaTomaszów Maz.
  • Imię:Szymon

Napisano 20 październik 2013 - 22:38

A przetwornik nie wpada w drgania jak płyniesz łódką??  Kolega przy 5 kM spalinówce o mało co nie rozerwał w wodzie takiego "kupnego" uchwytu przetwornika ( uciąg i woda) Przy elektryku takich sił może nie ma ale drgania i wibracje bym posprawdzał w miejscu montażu uchwytu i samego przetwornika

 

Nie wpada drgania, zakłócenia pajawiają się w momencie przekręcenia manetki jeszcze zanim łódź zdąży ruszyć, a znikają np. na pełnej prędkości kiedy wyłączę silnik.

Ale własnie wpadłem na to jak sprawdzić przyczynę.

 

Podniosę silnik ponad powierzchnię wody i go włączę,

jeśli zakłócenia się nie pojawią to znaczy, że echosondzie przeszkadzał dźwięk silnika, jeśli się pojawią to pewnie wrażliwość na źródło napięcia.

No chyba, że w grę jeszcze zakłócenia elektromagnetyczne od silnika wchodzą, to wtedy trzeba będzie z innym aku sprawdzić, żeby wyeliminować wpływ źródła prądu.



#46 OFFLINE   lukasz2223

lukasz2223

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 111 postów
  • LokalizacjaPomorze
  • Imię:Łukasz

Napisano 20 październik 2013 - 22:55

Popatrz jeszcze na wszystkie połączenia przewodów bo jest to conajmniej dziwne.Dobrze było by pożyczyc jakieś echo od kogos i zobaczyć w ta stronę z twoim zestawem...A sprawdzałes co sie dzieje jak zmienisz miejsce mocowania przetwornika??Może przenieś go tez w inne miejsce. Czasami takich malutkich drgań nie wyczujesz od tak....kombinuj na każdy sposób



#47 OFFLINE   SzymonK

SzymonK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 261 postów
  • LokalizacjaTomaszów Maz.
  • Imię:Szymon

Napisano 20 październik 2013 - 23:16

Przy najbliższej okazji będę badał na wszystkie sposoby.



#48 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Napisano 20 październik 2013 - 23:36

Zawsze moje echo ma inne źródło zasilania. Po co mu duże skoki napięcia? Pewniejsze to i dla echa i dla mnie ;)
  • ptychoo lubi to

#49 OFFLINE   SzymonK

SzymonK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 261 postów
  • LokalizacjaTomaszów Maz.
  • Imię:Szymon

Napisano 20 październik 2013 - 23:40

Zawsze moje echo ma inne źródło zasilania. Po co mu duże skoki napięcia? Pewniejsze to i dla echa i dla mnie ;)

 

Racja, tyle że potrzeba 2 aku, 2 ładowarek, pamietać o podłączeniu i noszeniu obu,

a jeśli na jednym działa dobrze (jak u kolegów), to 2 aku sa przerostem formy nad treścią.



#50 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Napisano 21 październik 2013 - 00:04

Może tak, a może nie. Akumulatorek 9 ah waży niecały kilogram, starcza na kilka lat. Twoja sonda nie rozładuje go przez trzy doby. Ładowarka kosztuje 80 pln ( est 507), tyle samo akumulatorek. Całkowity koszt góra 160 pln i wystarczy min. na 4 lata. Czy nie warte jest to świętego spokoju?
Mówisz, że zakłócenia pojawiają się jak przekręcisz manetką, chyba sam sobie odpowiadasz na pytanie, czyż nie?

#51 OFFLINE   SzymonK

SzymonK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 261 postów
  • LokalizacjaTomaszów Maz.
  • Imię:Szymon

Napisano 21 październik 2013 - 01:57

Mówisz, że zakłócenia pojawiają się jak przekręcisz manetką, chyba sam sobie odpowiadasz na pytanie, czyż nie?

 

Nie, jak przekręcę manetką mają miejsce przynajmniej 3 zjawiska:

- emisja dźwieków z silnika do wody, możliwe że również w paśmie ultradźwięków,

- pobór prądu przez silnik z akumulatora,

- emisja promieniowania elektromagnetycznego przez silnik i okablowanie.

Będę starał się dociec, które z nich zakłóca echosondę, ale na ten moment nie jest to oczywiste.

 

Jestem przygotowany na zakup dodatkowego akumulatorka, nawet już miałem go zamówić, ale będzie głupio jak go kupię i nic to nie pomoże.

Dlatego ewentualne doświadczenia kolegów z podobnym problemem, byłyby cenną wskazówką.


Użytkownik SzymonK edytował ten post 21 październik 2013 - 02:04


#52 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1953 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 21 październik 2013 - 07:25

Panowie, zakłócenia które opisuje kolega @SzymonK bardzo często są wynikiem iskrzących szczotek w silniku elektrycznym. Echosondy zbierają hałas elektryczny generowany przez różne urządzenia na łodzi. Do najpopularniejszych należą właśnie iskrzące szczotki oraz świece iskrowe w silnikach spalinowych. Natomiast bardzo rzadko przyczyną jest akumulator. Lepsze echosondy Humminbirda ( wszystkie z Side Imaging) posiadają na kablu zasilania (PC11) tłumik szumów który dosyć skutecznie tłumi zakłócenia z układu zasilania, mogące mieć wpływ na pracę w wysokich częstotliwościach 455/800kHz


  • SzymonK lubi to

#53 OFFLINE   SzymonK

SzymonK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 261 postów
  • LokalizacjaTomaszów Maz.
  • Imię:Szymon

Napisano 21 październik 2013 - 09:14

Silnik jest nowy, ale być może ten typ tak ma i od nowości iskrzy, w końcu to chińczyk.

Czyli to by było zakłócenie elektromagnetyczne, wzbudzające prąd w kablu zasilającym, w kablu od czujnika i w samej sondzie.

 

Są na to jakieś rady? Np. owinięcie kabli ekranem z folii alu?



#54 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Napisano 21 październik 2013 - 11:23

Będę uparty  :P . Spróbuj z osobnym zasilaniem, a dopiero później innych zabiegów. Jak nie masz aku do sondy to załóż jakikolwiek 12v byle odpaliła sonda. rozwieje to część wątpliwości.
Pozdrawiam
Kamil



#55 OFFLINE   maras5

maras5

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 126 postów

Napisano 21 październik 2013 - 19:15

Miałem to samo. Jak masz maximizer to zakłóca on echo. Kupiłem nowy mały aku do echa i problem zniknął. Czytałem gdzieś, że żadne tłumiki nie pomagają więc nie masz co kombinować.



#56 OFFLINE   SzymonK

SzymonK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 261 postów
  • LokalizacjaTomaszów Maz.
  • Imię:Szymon

Napisano 21 październik 2013 - 20:17

No to chyba rzeczywiście trzeba będzie kupić, chociaż najpierw postaram się wykluczyć inne zakłócenia.



#57 OFFLINE   esox lucius

esox lucius

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 19 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Marcin

Napisano 27 październik 2013 - 09:42

Sprawdź czy masz zakłócenia jak płyniesz na maksa. Silniki z maksymizerem pobierają prąd impulsowo ale gdy ustawisz maksymalną prędkość to pobór impulsowy zamienia się w ciągły, zakłócenia powinny zniknąć. Miałem te problemy z silnikiem Minn Kota oraz z humminbird 998 z tym że zakłócenia widoczne były tylko podczas odtwarzania zapisu na kompie. W tym przypadku zamontowanie drugiego aku pomogło.



#58 OFFLINE   SzymonK

SzymonK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 261 postów
  • LokalizacjaTomaszów Maz.
  • Imię:Szymon

Napisano 27 październik 2013 - 16:43

Przy płynięciu na maksa zakłócenia też są,

jak wyjmę silnik z wody i go włączę to zakłócenia są mniejsze niż z silnikiem pod wodą, ale całkiem nie znikają.

Zamontowanie czujnika sondy na dziobie też nie pomogło.

Dodam ten akumulator i zobaczę jak będzie.



#59 OFFLINE   alex62

alex62

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 499 postów
  • LokalizacjaKatowice

Napisano 27 październik 2013 - 21:19

Używam na wakacjach Minn Kotta + echo Cuda jakieś tam ale nie mam żadnych zakłóceń,oczywiście na jednym aku.



#60 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 28 październik 2013 - 10:00

Zaklocenia odczytu sondy sa najczesciej z 2 powodow: umieszczenia czujnika w takim m-cu, ktore "zbiera" zaklocenia - babelki powietrza, nadmierne drgania, itp.....oraz.....zaklocenia od napedu oraz ewentualnie innych urzadzen bedacych na wyposazeniu lodki.

Jezeli chodzi o plywanie mala lodka to najlepszym rozwiazaniem jest zakup malego aku zelowego z ladowarka, odpada stosowanie bezpiecznikow (w zasadzie) i drzenie, ze po podlaczeniu do skrzynki elektr. na lodce wystapia jakies przeciazania, ktore zniszzca delikatna elektronike.

Natomiast w przypadku sporych i duzych lodek staralbym sie, aby sprawny byl caly uklad elektryczny i dazylbym do mozliwosci podlaczenia pod skrzynke wszystkich urzadzen.

Lodki takiej nie posiadam ale wiem, ze sa dostepne rozne uklady przeciwprzepieciowe/ antyzakloceniowe...bowiem akumulatora bym sie tutaj nie czepial a glownie silnika (mozliwe przyczyny zostaly podane), poprawnosci polozenia instalacji i jej stanu, wszystkiego co moze spowodowac skokowosc, zmiennosc obciazenia aku, ktory jak jest wspolny dla wszystkich urzadzen przenosi te zaklocenia dalej...akurat sonda jest idealnym transmiterem tych zaklocen z powodu swojej konstrukcji.

 

Gumo







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: garmin, minnkota, motorguide, riverfox, zakłócenia

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych