Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

wyważenie obrotówki a skręcanie żyłki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18576 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 02 październik 2011 - 19:16

Mam pytanie do naszych forumowiczów którzy zajmują się wykonywaniem obrotówek, a jest takich kilku :D

Niedawno w czasie pogawędki wędkarskiej padło stwierdzenie iż nie każda obrotówka skręca linkę gdyż jest to kwestia właściwego wyważenia obrotówki i podobno obrotówka idealnie wyważona linki nie skręca w ogóle i mozną nią łowić bez krętlika.

Bardzo mnie to zaciekawiło i mam dwa pytania:

1. Czy to jest prawda? Na ile twierdzenie takie jest przesadzone a na ile rzeczywiście odpowiednim wyważeniem obrotówki można problem skręcania linki ograniczyć bądź wyeliminować?

2. Jeśli coś jest na rzeczy, to jak powinno wyglądać prawidłowe wyważenie obrotówki? Czy są jakies zasady, nie wiem - jakaś proporcja masy korpusu do wielkości/masy skrzydełka , jakieś rozłożenie masy na korpusie itp - po których można np. rozpoznać która obrotówka będzie skręcała linkę mniej a która bardziej?

Jak to jest Panowie - zapraszam do dyskusji.

Pozdrawiam

#2 OFFLINE   Jacek Grzeszczyk

Jacek Grzeszczyk

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 22 postów
  • LokalizacjaPiastów koło wawy
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Grzeszczyk

Napisano 02 październik 2011 - 21:14

Wymyśliłem przynętę
Przynęta : nie skręca linki w 100%,przy opadzie wiruje,można prowadzić wirówkę na na przykład:na 8m głębokości równolegle do dna lub na dowolnej głębokości.

Pozdrawiam .

#3 OFFLINE   WOBLER-W1

WOBLER-W1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1784 postów
  • LokalizacjaKonin
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Brzuskiewicz

Napisano 02 październik 2011 - 22:37

Spinstar tu nie chodzi o reklamę tylko o dyskusję . Sprawa jest prosta , przynajmniej w moim odczuciu . Ciężarek z przodu ( oliwka czy kulka ) ale przesunięta na osi ku dołowi tak jak na niektórych główkach jigowych . Potem na osi montujemy skrzydełko i lekki korpus a za nim kotwiczkę . To wszystko . Ciężar główki trzeba dobrać w taki sposób aby opór skrzydełka nie powodował obrotu osi .

#4 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18576 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 02 październik 2011 - 22:59

Właśnie mi tu chodziło czy mozliwe jest takie skonstruowanie obrotówki bez zadnych dodatkowych patentow w stylu oliwki, ciezarki etc - słowek normalna obrotówka tylko wywazona - cokolwiek to znaczy.... a moze to lipa i takie cuda to tylko w Erze ? :unsure:

#5 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 03 październik 2011 - 00:05

Są chyba takie blaszki(chyba- mam na myśli to nieskręcanie), robione bodajże przez Pana Andrzeja Gliwę- GLAN. Blaszki mają mimośrodowy korpus mający ponoć zminimalizować, lub wręcz zupełnie wyeliminować efekt skręcania linki. Nie wiem czy tak jest w 100%, bo i tak zawsze obrotówki poprzedzam agrafką z krętlikiem. Blaszka ładnie się kręci i rybki na nią gryzły- choć obrotówkami wiele nie łowię, więc szczerze
przyznam, że nie testowałem tak wnikliwie tego patentu.

Foto poglądowe:

http://img32.imageshack.us/img32/2214/glangliwa.jpg


Może rzeczywiście coś w tym jest..
Na pewno ten odwłok utrzymuje korpus w stałej pozycji w wodzie(sprawdzone), więc....żyłki nie powinna skręcać.

Pozdrawiam
Kamil

#6 OFFLINE   Tomek.M

Tomek.M

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3654 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Napisano 03 październik 2011 - 11:56

Mój przyjaciel, jakiś czas temu wymyślił sobie coś takiego. Pracuje i w opadzie i prowadząc, nie skręca linki.

Załączone pliki



#7 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4431 postów

Napisano 03 październik 2011 - 16:55

@Friko,

Wygląda to jak zwykła obrotówka, zbytnio niczym się nie rożni. Skrzydełko i wszystko inne musi pasować i tak to nie skręca żyłki. Jak kiedyś będę w Koninie to postaram się taka upolować ale może być ciężko.

Bujo

#8 OFFLINE   Jacek Grzeszczyk

Jacek Grzeszczyk

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 22 postów
  • LokalizacjaPiastów koło wawy
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Grzeszczyk

Napisano 03 październik 2011 - 20:33

Znajomi połowili na Wiśle bolki, ja połowiłem na zal.Zegrze szczupaki , kilka okoni.

Pozdrawiam .

Załączone pliki



#9 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18576 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 październik 2011 - 20:41

W sumie ciekawy patent, zastanawiają mnie dwie rzeczy:

1) jakie są zależnosci pomiędzy wielkością skrzydełka a masą głowki? Rozumiem że sensem zastosowania głowki kogutowej jest praca skrzydełka w trakcie opadu ale trudnio mi sobie wyobrazić żeby głowka o masie 3,5gr napędziła skrzydełko wielkości 3 - stąd pytanie o zależności

2) czy nie lepiej byłoby żeby głowka była spłaszczona - stablizizowałoby to chyba dodatkowo wirówkę w trakcie prowadzenia. Czy też w praktyce nie ma to znaczenia?

#10 OFFLINE   Jacek Grzeszczyk

Jacek Grzeszczyk

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 22 postów
  • LokalizacjaPiastów koło wawy
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Grzeszczyk

Napisano 03 październik 2011 - 21:54

Friko -
Łowiąc na Wiśle na 3,5g z listkiem long 0[przynęta ze zdjęcia],
oddawałem żuty po około 20-30m,łowiąc na plecionkę 0,10 PP,połowiłem nieduże bolki prowadząc przynętę tuz pod powierzchnią,okonki przy paskowych kamieniach ,miałem tez kilka wyjść kloników.


#11 OFFLINE   pawlik832

pawlik832

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 684 postów
  • LokalizacjaKoszalin

Napisano 04 październik 2011 - 16:46

Spinstar raczej nie Ty wymyśliłeś obrotówkę z główką ołowianą :lol: Patent podpatrzony przezemnie u wędkarzy zza wschodniej granicy już kilkanaście lat temu. Mepps też tego typu przynęty robi (Mepps Lusox główka ryby :lol: ). I napewno nie jestem jedyny który miał styczność z czymś takim.

#12 OFFLINE   Jacek Grzeszczyk

Jacek Grzeszczyk

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 22 postów
  • LokalizacjaPiastów koło wawy
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Grzeszczyk

Napisano 04 październik 2011 - 18:36

@pawlik832-Masz w 100% racji :lol: .Ja połączyłem główkę od koguta z wirówką. :mellow:
Każda przynęta ma wady i zalety.

Pozdrawiam .
  • artek69 lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych