Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Dwie wędki jerkowe


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
44 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 23 wrzesień 2005 - 15:55

Witam,
Od razu rozpocznę od skomentowania Twojego pomysłu na dwie jerkówki. Myślę, że to średni pomysł. Moim zdaniem warto wybrać jedną uniwersalną, chyba, że rzeczywiście chcesz stosować lekkie jerkowanie (max. 60g) w jeziorze, a ciężkie w rzece. Pamiętaj jednak, że jerkowanie dużymi gliderami, jerkami w rzece nie należy do najłatwiejszych, ponadto nie jest to w ogóle najbardziej optymalny sposób połowu drapieżników w tych warunkach. Prąd wody skutecznie tłumi ich pracę niekiedy niwelując zupełnie to co konstruktor przynęty chciał nam dać. Ponadto nurt rzeki wypycha przynętę ku powierzchni co dodatkowo utrudnia łowienie. Powiedziałbym raczej, że jest to miła sztuka dla sztuki. Jednakże przy zastosowaniu mniejszych przynęt powiedzmy oscylujących w granicy 5-8 cm, można już mówić o sensie rzecznego jerkowania (bolenie, trocie, szczupaki, sumy). Oczywiście będą i tacy, którzy próbują łowić w rzekach na fatso 14 cm w poszukiwaniu sumów, ale chyba więcej wędkarzy tego typu drapieżniki łowi na woblery lub gumy.
Co do sprzętu moim zdaniem są dwa podejścia. Pierwszy klasyczny. Polegający na tym, że kupujesz sobie wędkę do średnio ciężkiego jerkingu (80-120g), większy kołowrotek klasy np. C4, plecionkę 40lb. Drugi, zdecydowanie lżejszy to wędka (30-60g), kołowrotek low profile, plecionkę 20lb. Osobiście, po wielu próbach i zmianach sprzętu, zauważyłem, że drugi zestaw przynosi o wiele więcej frajdy podczas łowienia. Łowienie staje się precyzyjniejsze i przede wszystkim lżejsze. Być może niektórych zadziwię ale uważam, że w Polsce jak i Szwecji wcale nie trzeba używać wielkich gliderów by uzyskać spektakularne wyniki. Moim zdaniem przynęta 10-12cm zarówno na warunki polskie jest i szwedzkie optymalna. Oczywiście stosuję inne, większe, np. jack 18 cm, ale większość czasu spędzam nad wodą łowiąc jednak na jerki z podanego zakresu wielkości.
Gdybym był na Twoim miejscu na początek kupiłbym jedną wędkę uniwersalną. Moim zdaniem zakres 80-120g będzie optymalny. Do tego standardowy kołowrotek jerkowy np. C4 6501 lub 5601. W tym przypadku zastosuj plecionkę 30 – 40 lb. Z takim zestawem możesz spokojnie obłowić każdą miejscówkę zarówno nad jeziorem jak i nad rzeką. Zakres stosowanych przynęt zupełnie wystarczający (mówisz o fatso? Do tego potrzeba mocniejszego kija, poza tym gwarantuję, że kilkugodzinne łowienie fatso 14 spowoduje u Ciebie całkowite wyczerpanie ze względu na masę przynęty i wysiłek fizyczny).

Jeżeli planujesz kupno low profile np. sculptora, to Twój wybór przesunąłbym troszeczkę w stronę mniejszych jerków. W tym przypadku starałbym się kupić coś około max cw. 60g – 80g. Tym samym dozbrajając zestaw w plecionkę 15-20lb (na początek grubszą bo wiadomo trzeba nauczyć się obsługi sprzętu) wprowadzisz w swój zestaw więcej finezji i zdecydowanie więcej przyjemności. Jednak tutaj pojawia się mały problem ze sprzętem (dobrym), który by łączył wszystkie wymienione przez Ciebie cechy. Przede wszystkim problem jest z wędkami dwuczęściowymi, których na rynku po prostu brakuje (może jakiś premierem z ST. Croix albo Avid). Łatwiej sprowadzić tanie, ale całkiem fajne wędki z US z serii Bass Pro Shop. Moim osobistym zdaniem oprócz tego, że będzie tobie łatwiej kupić wędkę jednoczęściową również będziesz z niej bardziej zadowolony. Większa moc, mniej kłopotów przy wędkowaniu, lepsze czucie itd.

Szkoda, że nie będziesz obecny na zlocie. Mógłbyś wtedy naprawdę sporo się nauczyć oraz pooglądać sprzęt, który na co dzień można raczej oglądać w katalogach. Spotkania takie przynoszą wiele niewymiernych korzyści.

Pozdrawiam
Remek

#22 OFFLINE   Salmo_Salar

Salmo_Salar

    FlyFisher

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1227 postów
  • LokalizacjaBp

Napisano 24 wrzesień 2005 - 11:52

Dzięki remek za radę. Zapewne będę wracał do tego komentarza. A co do zestwów to już zdecydowałem. Do Ambassadeura C3 montuje profixa. Ale nie wiem co do sculptora?? Czy pazur wędziska musi iść zawsze w parze z multiplikatorem??

#23 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 24 wrzesień 2005 - 17:02

A dlaczego C3 i jaka wielkość?
Do sculptora proponuję coś do max 80g. Może być coś nawet delikatniejszego.

Pozdrawiam
Remek

#24 OFFLINE   Salmo_Salar

Salmo_Salar

    FlyFisher

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1227 postów
  • LokalizacjaBp

Napisano 24 wrzesień 2005 - 18:05

A dlatego, że jestem przed kupnem owego kołowrotka. A co, to zły pomysł :unsure: ;) ?? Wielkość 6501.

Czy pazur wędziska musi iść zawsze w parze z multiplikatorem??


Odpowiedzcie.

#25 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 24 wrzesień 2005 - 20:34

To może nie jest na dziś najważniejsze z tym pazurem. Czy musi być, czy nie. Ważniejsze jest przestawienie psychiki na taki zestaw, a nie sam pazur. Nie da się adaptować myślenia i przyzwyczajeń z tradycyjnego kołowrotka i kija na casting. Najłatwiej jest ludziom, którzy zaczynają dopiero spiningowanie. Trudniej jest zrobić to później. Najtrudniej w późnym wieku.
Jak się już wciągniesz zauważysz, że pytanie o pazór jest zupełnie nie istotne.

pozdrawiam

#26 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 24 wrzesień 2005 - 20:47

Witaj,
Pomysł nie jest zły - jest dobry! Będziesz na pewno bardzo zadowolony bo to świetna i mocna maszynka. Jednakże na Twoim miejscu wybrałbym C4. Dlaczego? Z prostej przyczyny ma on większe przełożenie 6.3:1 co jest szczególnie przydatne podczas łowienia pulbaitami oraz twitchbaitami gdzie możliwość szybszego ściągania przynęty jest mile widziana. Osobiście preferuję c4.

Jeszcze kontynuując o profixie. Rozumiem, że poszedłeś raczej w stronę lekkiego jerkowania? Cw. do 75g eliminuje fatso 14s. Staraj się nie przeciążać tej wędki. Z tego co wiem one moga mieć problemy w łączeniu (popękana struktura blanku w miejscu łączenia w przypadku stosowania cięższych przynęt).

Pozdrawiam
Remek


#27 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 25 wrzesień 2005 - 16:16

Mnie osobiście rozbraja fakt,że profix o parametrach 15-75 zachowuje się przynajmniej tak jak ROZE'k 80-120. Mowa oczywiście o wędkach o takiej samej długości... Oczywiście Roze'k jest bardziej dopracowany, ładniej wykończony, ma odpowiedniej długości rękojeść, ale.... Mi wydaje się, że profix ma dużo większy zapas mocy i jest jakby szybszy - subiektywne odczucie... Tak czy owak byłęm w posiadaniu kilku rozemajerkow i jakoś ciągle jeszcze większym sentymentem darze profix'a. Szkoda tylko, że są tak niedopracowane i powtarzalność jeśli chodzi o jakośc jest też na raczej niskim stopniu... :(

#28 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 25 wrzesień 2005 - 16:43

Widzisz Mifku to jest tak jak z kupnem zegarka. Można kupić tani zegarek w kiosku Ruchu i drogi u dobrego zegarmistrza. Obydwa pokazują tak samo dokładnie czas. To czym się różnią oprócz ceny. To proste. Przy tym z kiosku nigdy nie wiesz kiedy stanie.
Podobnie jest z kijami. Jakość musi kosztować.

pozdrawiam i idę na mecz do drugiego pokoju.

#29 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 25 wrzesień 2005 - 17:47

Zdaje sobie z tego sprawę Andrzeju i jednocześnie niezwykle się cieszę, że mój profix działa bez zarzutów (jak na razie)

choć i tak myślę o jakiejś armacie takiego typu jak miałeś Mam nadzieje, że na zlocie miły i sympatyczny kolega pozwoli ciepnąć tym cudem kilka razy :mellow:

#30 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 26 wrzesień 2005 - 12:02

@Mifek, no nie wiem, nie wiem ... zastanowię się :D A swoją drogą to rzeczywiście armata :lol:, którą od pierwszego dotknięcie bardzo polubiłem. Ma swój charakter jak porsche :D

Pozdrawiam
Remek


#31 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 26 wrzesień 2005 - 12:04

Remekjeśli do tego dodać jeszczeTwoje zamiłowanie do rajdów wychodzi nam miłośc od pierwszego wejrzenia - na dobre i na złe - m jak miłość i co tam sobie jeszcze mozna wynaleźć :mellow:

#32 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 27 wrzesień 2005 - 08:04

To jest samochodzik moich marzeń :D



Pozdrawiam
Remek

Załączone pliki

  • Załączony plik  subaru.jpg   13,69 KB   219 Ilość pobrań


#33 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 27 wrzesień 2005 - 08:11

fantastyczne SUBARU. Jak się domyślam IMPREZA WR... lub coś podobnego... Chociaż możliwości za wiele nie ma... :mellow:

#34 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 27 wrzesień 2005 - 08:22

Oczywiście jest to najnowsza wersja Subaru STI. Będzie dostępna w Polsce w następnym roku. W US już jest i cena jest około 40% mniejsza niż zapowiadana w Polsce :D

Pozdrawiam
Remek

#35 OFFLINE   Salmo_Salar

Salmo_Salar

    FlyFisher

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1227 postów
  • LokalizacjaBp

Napisano 27 wrzesień 2005 - 13:45

Widzę, że lepiej samochód kupić niż jakąś tam wędkę :lol: :lol: :lol:

#36 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 27 wrzesień 2005 - 15:18

Remek ale subaru to chyba w sklepie wysylkowym przez internet nie kupisz ??????

#37 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 27 wrzesień 2005 - 20:24

Mifek, ale to WRX kosztuje około 150 w Krakowie, w salonie, a jak wyjedziesz tylko na drugą stronę ulicy to już tylko 120 tyś.
To jest rekordowe osiągniącie. Żaden inny wózek na tak krótkim odcinku i w tak krótkim czasie (turbodoładowany boxer) nie potrafi tyle zrzucić ceny z siebie.
Ale potem możesz się chwalić, że twoje jerkówki przemieszczały się tak szybko i nic nie straciły na wartości.... .

pozdrawiam

#38 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 27 wrzesień 2005 - 20:29

no tak ...

dobrze, że moja dwuśladowa konserwa nie traci tyle na wartości... Chociaż z drugiej strony, jak tak dalej będę ją obijał to....

#39 OFFLINE   Salmo_Salar

Salmo_Salar

    FlyFisher

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1227 postów
  • LokalizacjaBp

Napisano 28 wrzesień 2005 - 18:07

Ja radzę remkowi zrobić forum off topic. Przydało by się :mellow:

#40 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 28 wrzesień 2005 - 19:37

A wiesz, że dzisiaj rano kiedy tworzyłem pozostałe zastanawiałem się nad takim ... kwestia jest otwarta :D

Pozdrawiam
Remek




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych