Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Blank na łososiówkę

blank łosoś

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   tpe

tpe

    www.basshunting.blogspot.ie

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 3527 postów
  • LokalizacjaIre
  • Imię:Tomek

Napisano 04 październik 2011 - 00:51

Wciągnęło mnie bardzo łowienie łososi w irlandzkich rzeczkach. Jak na razie łowiłem HM62 Pike, dobry kij, jednak jak dla mnie trochę za pałowaty. Zaczynam się wiec rozglądać za nowym patykiem. Przynęty to woblery max. 7 cm (Frisky, Executor) i obrotówki nr 1 i 2. Lubię kije bardzo szybkie, jednak na łososia chyba lepsze będzie coś o akcji bardziej ciepłej. Co polecacie?



#2 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18562 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 04 październik 2011 - 04:32

No coż, do takich zadań wymyślono nawet specjalną serię blanków - Salmon & Steelhead :mellow: w ofercia prawie każdego liczącego się producenta znajdziesz bogaty wybór długości, mocy, ugięć , akcji itp.

Napisz jaka długość blanku Cię interesuje i czy to ma być pod spinning czy pod casting - zawęzisz troche obszar poszukiwań.

Z tego co kojarzę Irlandzie łososie zazwyczaj nie powalają rozmiarami? W sensie że to nie jest kij na metrowe knagi tylko takie sześćdziesiątaki raczej?

#3 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2626 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 04 październik 2011 - 07:22

Po moich krótkich doświadczeniach:

2,70 - 3.00
Na mniejsze 17lb
20lb uniwersalny (załatwi i większe, niż te nieszczęsne 60 cm)
1.0oz., albo nawet 3/4

Co do akcji - fast lub mod/fast

Podejrzewam, że sporo sytuacji obskoczy np. Batson XST1085F, albo IST1085F. Talon może? ...
Ja mam ochotę przymierzyć się do którejś Taiahy ...

Osobiście obstawiałbym raczej spinning i żyłkę.

Pzdr,
Fatso

#4 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18562 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 04 październik 2011 - 07:35

Michał, 5-power blank do obrotówki jednynki ? Kolega wymienił przynęty pstrągowe w zasadzie... mi to pachnie klasykiem w klasie 12 / 15 lb.... zastanawiam się co z wiślanego shotoutu by tu się nadało:

http://www.jerkbait.pl/forum/index.php?t=msg&th=20592&am p;am p;am p;am p;prevloaded=1&&start=60

... i wychodzi mi na to ze ten Twój Batson 1084 chyba :D


... EDIT: chociaż w sumie jak zerknąłem w specs 1085 to może i dobrze gadasz, zależy od tego jakie to ryby mają być. Bo przecież na obrotóweczkę nr 1 można złowić konkreta. Dobra juz nie mieszam, niech się Tomek określi

#5 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2626 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 04 październik 2011 - 07:46

Jeżeli jeden kij na całość łososiowania, to wiosną i latem można spokojnie trafić na konkretnego rybola. Poza tym taki 65-70 potrafi zrobić taki odjazd, że 12lb może Ci się wyprostować.

Z braku lepszego kija machałem 2,70 MXF2. Był OK i spory, zębaty przyłów sprawnie obsłużył, jedynie ugięcie nie to - szczytówka zbyt wiotka (fakt, nie do tego go zrobiłem).

Przyznam, że czasami brakowało mi trochę tego Batsona by Cascade ... (12lb, przyznaję, ale mocne :mellow: ). Nie znam bliżej Talona MF2, ale podejrzewam, że by się nadał ... 3/4 oz. i 15lb - na jesiennego pasuje.

A takim XST1085F mniejsze przynęty obsłużysz, a pod konkretem nie siądzie.

Pzdr,
Fatso

P.S. Ta Taiaha swoją drogą chodzi mi po głowie (O! Właśnie coś mi za uchem stuknęło :lol: ), ale pod kątem bardziej polskiego łowienia.

P.S.2 - w czasie kiedy ja powyższe pisałem, to Ty swój post edytowałeś - wielkie umysły myślą podobnie :lol: :lol:

#6 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18562 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 04 październik 2011 - 07:49

Talon MF2 już nie ten co kiedyś, dałbyś mu najwyżej 12 lb moim zdaniem, ten kijek w starszej wersji był super klasykiem w klasie Medium, teraz zdecydowanie Medium-Ligth.

ps. musimy się umówić żebyś pomachał moim ST1024 MHX - co prawda tylko 8'6 ale coś z tego Twojego Batsona jakby w nim siedziało, ale trzebaby odświeżyć te wspomnienia... zdecydowanie :mellow:

#7 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2626 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 04 październik 2011 - 07:51

A! Toś mnie z tym Talonem zaskoczył!

A w ogóle, to Tomek nie musi się określać ... my wiemy lepiej, czego mu trzeba B) :lol:

Pzdr,
Fatso

#8 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18562 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 04 październik 2011 - 07:56

Gumo ćwiczył teraz ten model i to w dwóch wydaniach, Explorer oraz VI+ - doszło do tego że tytany trzeba było kołować na szczytówkę to resztę sam sobie dopowiedz.

Nie powiem, Talon MF2 w obecnym wydaniu jest śliczny, i w naszych warunkach powinen robić zawrotną karierę jako tzw. lekki uniwersał - ale to nie ten blank co kiedyś, kategoria wagowa niżej

#9 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2626 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 04 październik 2011 - 09:06

Co do MHX'a - chętnie :D
Pzdr,
Fatso

#10 OFFLINE   tpe

tpe

    www.basshunting.blogspot.ie

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 3527 postów
  • LokalizacjaIre
  • Imię:Tomek

Napisano 04 październik 2011 - 09:16

Sorrki, ze się wtrącam :mellow: :mellow: :mellow:

Łośki mają najczęściej 2-4 kg, ale na wiosnę wchodzą często takie po 20lb. Ale tak jak napisał Fatso, to bardzo silne i wojownicze ryby, nawet te 60taki.
Będę łowił raczej plecionką. Powód prozaiczny, przez 6 lat prawie zapomniałem jak celnie rzucać...Muszę jeszcze trochę potrenować. Tak wiec pozostanę przy PP 10lb.
Długość max. 2,85.

#11 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2626 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 04 październik 2011 - 09:44

Tak naprawdę, to niestety (stety? :lol: ) wychodzą dwa badyle:

1-szy: 2,70-3,00 12-17lb do 3/4-1oz. np. Batson XST1084/1085F

2-gi: 2,70-3,00 20-25lb do 1-1 z groszami oz. np. BLRTA2108/2118MH (ale nimi nie machałem ... jeszcze :lol: ) może też Lami XSH1202MH, ale bliżej też go nie znam.

Jeśli miałby być jeden, to bym jednak nad Batsonem 1085 się zastanowił (chociaż ten mój MXF2 ...)

Pzdr,
Fatso

A ja i tak wolę żyłkę od sznurka







#12 OFFLINE   tpe

tpe

    www.basshunting.blogspot.ie

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 3527 postów
  • LokalizacjaIre
  • Imię:Tomek

Napisano 04 październik 2011 - 10:01

Dzięki Fatso, będę się rozglądał, ale raczej za 2,75, trzymetrowe kije kompletnie mi nie leżą. Mam nawet IST 1004, leży i się kurzy.

#13 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2626 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 04 październik 2011 - 10:06

A racja! No zostają Ci te Batsony 1085 (może jeszcze taki jeden MHX :wacko: ), a z mocniejszych 20lb Taiaha. Tudzież 25lb i ciut większy wybór: i Batson, i Lami, i sympatyczny MHX, ale to już kije mięsiste, mocarne, na te większe sztuki.

Pzdrawliaju
Fatso/Michał

#14 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 04 październik 2011 - 10:23

Tomek jak przyjedziesz do Polski dam Ci pomacać batsona ISA1086F :D
Jeszcze zielona seria B).

#15 OFFLINE   tpe

tpe

    www.basshunting.blogspot.ie

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 3527 postów
  • LokalizacjaIre
  • Imię:Tomek

Napisano 04 październik 2011 - 12:29

Poszperałem na FC, przyznam się szczerze, że jestem trochę do tyłu...Wpadł mi oko ST1143-MHX (nie będzie za słaby?), no i wspomniany wcześniej IST1085F.


#16 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9626 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 06 październik 2011 - 20:00

Tomku
Ja jeszcze będąc w eire zamówiłem sobie kij na łososia, pstrąga i ew na bassy u Ciebie.
Batson, RX8+ o ile pamiętam, 8'6 do 17lb, w dwóch częściach.
Ja go mam pod multi, łowiłem Michała w wersji pod korbę - obie są doskonałe, z tym ze moje uzbrojenie kij zwalnia i powoduje bardziej ciepłą akcje, kij Michała to kosa.
Moim zdaniem bardzo dobrze dobrana wędka do takiego łowienia.


#17 OFFLINE   tpe

tpe

    www.basshunting.blogspot.ie

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 3527 postów
  • LokalizacjaIre
  • Imię:Tomek

Napisano 06 październik 2011 - 23:47

No i już chyba wszystko zaklepane Stanęło na ST1143-MHX. Warunki gwarancyjne i łatwość zakupu przeważyły. No i akurat takiego ma na warsztacie Peresada.

P.S. Przemyślałem te 2,90, postaram się to jakoś przełknąć B)

#18 OFFLINE   salmon1977

salmon1977

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1561 postów
  • LokalizacjaIńsko-STARGARD
  • Imię:GrzehU

Napisano 08 październik 2011 - 07:36

Tomku przeznaczenie rzeki ale czy te 12 lb da rade?
Pytam poniewaz mysle o blanku na nasze morze a 1 1/2 wydajew mi sie za mocny na te warunki.
Jaka opinia jest na temat tego o którym piszesz?(słyszałem o lekkim nie doszacowaniu tych blank.)Fajnie gdyby te 21 gr było faktycznym 28 :D
pozdrawiam

#19 OFFLINE   tpe

tpe

    www.basshunting.blogspot.ie

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 3527 postów
  • LokalizacjaIre
  • Imię:Tomek

Napisano 08 październik 2011 - 10:42

Tomku przeznaczenie rzeki ale czy te 12 lb da rade?
Pytam poniewaz mysle o blanku na nasze morze a 1 1/2 wydajew mi sie za mocny na te warunki.
Jaka opinia jest na temat tego o którym piszesz?(słyszałem o lekkim nie doszacowaniu tych blank.)Fajnie gdyby te 21 gr było faktycznym 28 :D
pozdrawiam


Nie wiem jak jest naprawdę...Na morze mam Blue Rapida do 35g. Próbowałem z lżejszymi kijami, ale nie dawały rady...
Na irlandzkie łososie raczej wystarczy ta 12, ale na Bałtyk brałbym coś mocniejszego.

#20 OFFLINE   tpe

tpe

    www.basshunting.blogspot.ie

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 3527 postów
  • LokalizacjaIre
  • Imię:Tomek

Napisano 29 kwiecień 2012 - 22:45

Kijek się robi, jak do mnie dotrze wsadzę foty do wątku budowniczego Peresady :mellow:





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: blank, łosoś

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych