Skocz do zawartości

• Zaloguj korzystając z Facebooka      Logowanie »   
Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Mały upgrade Shimano Super X GT 3000

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   FlyFisherman

FlyFisherman

Forumowicz

• +Forumowicze
  • PipPip
  • 176 postów
  • LokalizacjaPacanowo
  • Imię:Edek z fabryki kredek

Napisano 10 sierpień 2017 - 17:47

Korzystając z okazji że znowu trafił się nowy kręcioł do kupienia i dziś żonka powędrowała z dziećmi na dłuższy spacer to postanowiłem przeprowadzić mały upgrade w/w kręcioła, jak chyba wszystkim wiadomo przekładnia w tym kołowrotku podparta jest na tulejkach a że kołowrotek jest z zerowym przebiegiem to bez chwili wahania zastąpiły je moje ulubione łożyska, pinion natomiast jest podparty na  łożysku i tulejce ślizgowej którą postanowiłem tez podmienić na łożyska, i tu zaczyna się cała zabawa.

Jak zapewne każdy kto grzebie w swoich i cudzych kołowrotkach wie pinion ten ma osadzenie na tulejce fi 5,8mm i aby wmontować tam łożysko i miało to ręce i nogi trzeba dorobić cieniutką redukcję z 5,8mm na 6mm ( w moim przypadku dziewiczy pinion miał fi 5,79mm, także setka odchyłki jest w normie B)  )

Na pierwszy ogień trzeba było dorobić odpowiedni rozwiertak fi 5,79mm a mając dostęp do narzędziowni w godzinkę przerobiłem na szlifierce narzędziowej rozwiertak fi 6mm ( niestety tu mam braki w zdjęciach  ;) )

Następnie zgrubnie przetoczyłem wałek z mosiądzu z naddatkiem paru setek, który potraktowałem rozwiertakiem i żądany otwór był już gotowy :D

Gotową tulejka weszła na pinion na lekki wcisk palcem i aby przypadkowo się nie zsunęła to ma delikatny rancik który opiera się o wewnętrzną bieżnie łożyska, myślę że wszystko widać na zdjęciach :rolleyes:

Kołowrotek kręci możliwie  :D i ma już swój debiut nad wodą.

Załączone pliki

Użytkownik FlyFisherman edytował ten post 10 sierpień 2017 - 18:19

#2 OFFLINE   fox mulder

fox mulder

Nowy

• +Forumowicze
  • Pip
  • 14 postów

Napisano 10 sierpień 2017 - 19:14

Nieśmiertelny XTR w czarnej obudowie wyszedł ;)  Gratulacje.

#3 OFFLINE   Kokosz

Kokosz

Zaawansowany

• +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 521 postów

Napisano 10 sierpień 2017 - 19:28

Nieśmiertelny XTR w czarnej obudowie wyszedł ;)  Gratulacje.

Do XTR-a brakuje jeszcze pojedynczej, łożyskowanej korbki.

#4 OFFLINE   FlyFisherman

FlyFisherman

Forumowicz

• +Forumowicze
  • PipPip
  • 176 postów
  • LokalizacjaPacanowo

Napisano 10 sierpień 2017 - 20:20

Oj tam łożyskowany knob, bez tego też da się żyć ;-), na upartego stożkowe ośki w tej rączce też da się przerobić na znormalizowane ośki pod I-knoby ale moim zdaniem szkoda zachodu ;-) choć nie mówie nie, może kiedyś mnie weźmie.

Użytkownik FlyFisherman edytował ten post 10 sierpień 2017 - 20:23

• rey i fox mulder lubią to

#5 OFFLINE   Kokosz

Kokosz

Zaawansowany

• +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 521 postów

Napisano 11 sierpień 2017 - 21:56

Oj tam łożyskowany knob, bez tego też da się żyć ;-), na upartego stożkowe ośki w tej rączce też da się przerobić na znormalizowane ośki pod I-knoby ale moim zdaniem szkoda zachodu ;-) choć nie mówie nie, może kiedyś mnie weźmie.

Pewnie, że da się żyć i to jeszcze jak, przy takim wykonaniu tuningu.

Łożyskowane I-knoby wtedy dobrać z multika (dobrać jeszcze pod kolor czarne), albo z XTR-a tysiączki ("niestety" szare) i gites ;-) Ale to już chyba sztuka dla sztuki.

Użytkownik Kokosz edytował ten post 11 sierpień 2017 - 21:56

#6 OFFLINE   Pendergrast

Pendergrast

Forumowicz

• +Forumowicze
  • PipPip
  • 322 postów
  • LokalizacjaBusko-Zdrój

Napisano 11 sierpień 2017 - 22:02

Chętnie przytuliłbym takie tulejki :)

#7 OFFLINE   FlyFisherman

FlyFisherman

Forumowicz

• +Forumowicze
  • PipPip
  • 176 postów
  • LokalizacjaPacanowo

Napisano 15 sierpień 2017 - 20:02

Dzisiaj korzystając z ostatniego dnia urlopu postanowiłem pogrzebac troche w kołowrotku i wyskoczyć na chwilke na testy nad wodę, jako że kołowrotki nie maja u mnie lekko, wszystkie jakich używam od Super-Xów, Stradików po TP i Stellki trafiaja do feedera to pod dość dużym obciążeniem muszą kręcić elegancko, a teraz do sedna sprawy ;-)

Dzisiaj zmniejszyłem luz połączenia osi głównej i suwaka wodzika ( oś dalej kręci sie bez problemu w suwaku i działa hamulec ) po to aby suwak wodzika zawsze był idealnie prostopadle do osi głownej i tym samym do worma, poskutkowało to tym że nawet pod obciażeniem 100gram ( dziś łowiłem koszyczkami od 80 do 100g, ciągane pod prąd  ) wodzik nie zająknął się ani na momencik jest cisza jak w grobie B) , kręciołek kręcił elegancko, wcześniej potrafił delikatnie chwilowo-miejscowo zaklekotać pod 50-60 gramami.

Zmniejszony został tez delikatnie luz na osadzeniu szpuli na osi głownej aby szpula tak nie kolebała się na boki i to chyba będzie na tyle z moich modyfikacji w tym kołowrotku  :P

Załączone pliki

Użytkownik FlyFisherman edytował ten post 15 sierpień 2017 - 20:21

• fox mulder lubi to

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych