Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Nowinki techniczne - woblery


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
56 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Harjer

Harjer

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 1502 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Jerzy
  • Nazwisko:Harłukowicz

Napisano 23 sierpień 2017 - 19:32

Postanowiłem założyć nowy wątek : "nowinki techniczne - woblery".

Mam nadzieję, że dołączą do mnie inni, chętni zaprezentować swoje ciekawe pomysły, rozwiązania techniczne pomagające w pracy woblera, jego wyglądzie.

U mnie jednego dnia zaświtał pomysł a w drugim już była jego realizacja. Częste dobieranie woblerów do głębokości łowiska, żerowania ryb jest "upierdliwe". Mam na kiju łownego wobka a gdy ryba siedzi na dnie lub nad nim, nie chcąc go wymieniać na innego, zmuszony jestem np. zakładać oliwkę na końcu przyponu przy krętliku. Prostym sposobem wpadłem na taki o to patencik i zrobiłem stet wydłużony jako nakładkę na ster stały, który okazał się strzłem w dziesiątkę. :D

Ja łowię i czekam, kto ukradnie mi mój patencik ! ?  ;)

 


Użytkownik Harjer edytował ten post 23 sierpień 2017 - 19:32


#2 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6184 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 23 sierpień 2017 - 19:35

Jurek kozacki pomysł, szybko go Tobie rąbnie jakaś firma. 


  • Harjer i biker1 lubią to

#3 OFFLINE   Epidares

Epidares

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 192 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 23 sierpień 2017 - 19:39

Kolejne mistrzowskie rozwiązanie :)


  • Harjer lubi to

#4 OFFLINE   Harjer

Harjer

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 1502 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Jerzy
  • Nazwisko:Harłukowicz

Napisano 23 sierpień 2017 - 19:41

Jurek kozacki pomysł, szybko go Tobie rąbnie jakaś firma. 

 

Wiem o tym ! Dlatego też napisałem, że poczekam która firma go jak piszesz "rąbnie" ! Lubię być upartym i walczyć o swoje :ph34r:



#5 OFFLINE   Bułka

Bułka

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 786 postów
  • LokalizacjaTOSiek
  • Imię:Wojtek

Napisano 23 sierpień 2017 - 19:45

Tak proste i oczywiste a nikt wcześniej na to nie wpadł :)


  • Harjer lubi to

#6 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4957 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 23 sierpień 2017 - 20:22

:) .......................... tak się składa , że bardzo podobnego rozwiązania używam od ładnych kilku lat w swoich woblerach , aby zwiększyć ich zanurzenie i nie wyrywać wcześniejszego steru.

Poza tym , ten patent działa tylko wtedy , gdy ster jest wklejony w sposób jak wyżej pokazano. Bo tylko wtedy będzie miał punkt podparcia w dwóch miejscach, co skutkuje jego zablokowaniem i w miarę sztywnym umocowaniem. Jeżeli ster jest wklejony bez wystającego z woblera  "noska" niestety patent nie działa  :( - ster jest niestabilny.

Fajnie , że ktoś wpadł na podobny sposób oraz go jeszcze rozwija. 

Życzę powodzenia i pozdrawiam.


Użytkownik miramar69 edytował ten post 23 sierpień 2017 - 20:25

  • biker1 i Bułka lubią to

#7 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 23 sierpień 2017 - 20:38

Nikt inny jak chińczycy wpadli już na podobny pomysł kiedyś, kupiłem kilka lat temu takie 2 wobki z ciekawości jednak tam wyglądało to znacznie gorzej i ster był po prostu wymieniany na zasadzie wsuwki, którą wysuwało się go w bok i wsuwało drugi, nie ryzykowałem jednak łowienia okazów na te patenty ;)

 

 

Tutaj brawo dla pomysłodawcy i nie sądzę żeby ster nie trzymał się. Jest podparcie na korpus a siła dogniatać będzie nakładkę do głównego steru, dodatkowo spasowane jest ciasno więc powinno być dobrze moim zdaniem. 


  • Bułka lubi to

#8 OFFLINE   Harjer

Harjer

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 1502 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Jerzy
  • Nazwisko:Harłukowicz

Napisano 23 sierpień 2017 - 20:50

:) .......................... tak się składa , że bardzo podobnego rozwiązania używam od ładnych kilku lat w swoich woblerach , aby zwiększyć ich zanurzenie i nie wyrywać wcześniejszego steru.

Poza tym , ten patent działa tylko wtedy , gdy ster jest wklejony w sposób jak wyżej pokazano. Bo tylko wtedy będzie miał punkt podparcia w dwóch miejscach, co skutkuje jego zablokowaniem i w miarę sztywnym umocowaniem. Jeżeli ster jest wklejony bez wystającego z woblera  "noska" niestety patent nie działa  :( - ster jest niestabilny.

Fajnie , że ktoś wpadł na podobny sposób oraz go jeszcze rozwija. 

Życzę powodzenia i pozdrawiam.

Ja wiem, że nikt, jak dotychczas nie zastosował takiego rozwiązania, które zaprezentowałem.

Gdy, jak napisałeś ..."bardzo podobnego rozwiązania używam od kilku lat..." proszę zaprezentuj je w tym wątku ;)

Mariusz, to nie jest takie proste jak Ci się wydaje. Nie opisywałem budowy woblera, techniki wykonania i umieszczenia grzechotek, punktów obciążenia, a to wszystko zadcydowało o tym, że było możliwe zastosowanie tego patentu bez jakiegokolwiek zaburzenia pracy przynęty. 

Z uwagi na niemożliwość obecnie zrobienia filmów na akwenie wodnym, ( pracy woblera w tym filmu podwodnego ) zaprezentowałem jego pracę nagrywając w warunkach domowych, lecz to tylko namiastka, bo ileż można pociągnąć takiego woba w wannie  :P



#9 OFFLINE   Harjer

Harjer

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 1502 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Jerzy
  • Nazwisko:Harłukowicz

Napisano 23 sierpień 2017 - 20:56

Nikt inny jak chińczycy wpadli już na podobny pomysł kiedyś, kupiłem kilka lat temu takie 2 wobki z ciekawości jednak tam wyglądało to znacznie gorzej i ster był po prostu wymieniany na zasadzie wsuwki, którą wysuwało się go w bok i wsuwało drugi, nie ryzykowałem jednak łowienia okazów na te patenty ;)

 

 

Tutaj brawo dla pomysłodawcy i nie sądzę żeby ster nie trzymał się. Jest podparcie na korpus a siła dogniatać będzie nakładkę do głównego steru, dodatkowo spasowane jest ciasno więc powinno być dobrze moim zdaniem. 

 

Tomek. Wobler był testowany na Odrze. Zapewniam, że nic się nie dzieje z nakładką, ( brak przemieszczania się względem osi poziomej, nawet przy wyrzucie ).

Do celu nagrania filmu, prezentacji zmuszony byłem wykonać nową nakładkę. Testowa wyglądała b. brzydko. 

Będzie film z pleneru, gdy przejdą deszcze i będę mógł wypłynąć na rzekę.


  • Tomek88 lubi to

#10 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2759 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 23 sierpień 2017 - 21:08

Jurku,

bardzo fajny pomysł z tą nakładką. Twoja kreatywność nie zna granic  ;)  :) . Jestem pod wrażeniem wymyślenia tak prostego sposobu. Na pewno troszkę pracę zmienia, chociażby z powodu większej powierzchni, zmiany środka geometrycznego steru. Ale z drugiej strony rozumiem jak musiałeś się namęczyć, aby to wszystko zgrać. Zresztą napisałeś o tym. Podobny problem jest do rozwiązania w przypadku woblera z dwoma oczkami mocującymi linkę. Jedno w korpusie a drugie w sterze. 

Widziałem nakładkę ołowianą zakładaną i zaciskaną na czubek steru.

Widziałem też patent z wysuwanym sterem.

Poniżej nie co inne rozwiązanie, stosowane seryjnie. Tu też był problem z dograniem parametrów. Firma podaje, że ów wobler można dociążyć dowolnie bez zmiany pracy. Nie wiem, nie testowałem, ale teoretycznie mógłbym z nimi zgodzić się  ;) . Mankamentem może być to, że z woblera pływającego robi się tonący a to nie zawsze jest wskazane.

 

Załączony plik  yo-zuri_Magnum.jpg   175,18 KB   12 Ilość pobrań


  • Harjer lubi to

#11 OFFLINE   Harjer

Harjer

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 1502 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Jerzy
  • Nazwisko:Harłukowicz

Napisano 23 sierpień 2017 - 21:31

@Banjo

Sławku, właśnie o to chodziło, nie zrobić woblera tonącego z pływającego, poprzez dociążanie. Niejednokrotnie ratuje się w trollingu woblera przed zaczepem, szczególnie na podwodnych górkach po poluzowaniu linki, podniesieniu w górę do maxa wędziska i pozwoleniu woblerowi unosić się ku górze.

W przypadku tego okonia decydującym punktem podparcia nakładki jest kąt pomiędzy pyszczkiem a powierzchnią steru stałego.

Akcja woblera nie została zmieniona. Jest szybsze zanurzanie do dużej głębokości w "S-ce"



#12 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2759 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 23 sierpień 2017 - 21:44

Wiem, dlatego napisałem, że wobler tonący nie zawsze jest wskazany  ;)  :) . Takie dociążenie nadaje się w morzach, oceanach, może jakiś głębokich jeziorach.

Mocowanie steru jest super pomyślane, nie zaburza wizualnie woblera  :clappinghands: . 


Użytkownik Banjo edytował ten post 25 sierpień 2017 - 09:42


#13 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2759 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 23 sierpień 2017 - 21:58

A to wspomniane rozwiązanie z wysuwanym sterem. Pewnie mało praktyczne, ale opatentowane  ;)  :D .

 

Załączony plik  US6101758-1.png   200,67 KB   7 Ilość pobrań Załączony plik  US6101758-2.png   204,05 KB   7 Ilość pobrań


  • Harjer lubi to

#14 OFFLINE   Harjer

Harjer

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 1502 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Jerzy
  • Nazwisko:Harłukowicz

Napisano 24 sierpień 2017 - 06:03

To zaprezentowane powyżej rozwiązanie jest super. Jednak technicznie w kategorii rękodzielniczej, niewykonalne, (kanał wpustowy, zatrzaski ślizgowe), tylko wtryskarka to zrobi na bazie programu komputerowego.

W przypadku zaprezentowanego mojego pomysłu z nakładką - jest możliwość dopracowania jeszcze bardziej lepszego osadzenia nakładki i w kolejnym woblerze tak zrobię. Nad wycięciem steru stałego, w części dolnej pyszczka wykonam frez o grubości nakładki. Nakładka wsuwana będzie w nacięcie a następnie zatrzaskiwana na 

"uszku" prowadzącym.



#15 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4957 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 24 sierpień 2017 - 07:32

Tak to wygląda przykładowo, woblerki swoje już przeszły i połowiły no i maja dobre kilka latek  ;)  :)

Oczywiście jet ich kilka te są przykładowe:

Załączony plik  woblery 007.jpg   26,68 KB   3 Ilość pobrańZałączony plik  woblery 008.jpg   25,35 KB   3 Ilość pobrańZałączony plik  woblery 009.jpg   27,76 KB   3 Ilość pobrań

Załączony plik  woblerek 2 001.jpg   27,63 KB   3 Ilość pobrańZałączony plik  woblerek 2 004.jpg   24,51 KB   3 Ilość pobrańZałączony plik  woblerek 2 005.jpg   25,95 KB   3 Ilość pobrań


  • ag53 i Darek K lubią to

#16 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 24 sierpień 2017 - 08:38

Jurku, baaardzo ciekawy, inspirujący pomysł. Dzięki, że zechciałeś się z nami wszystkimi nim podzielić!

:clappinghands:  :clappinghands:  :clappinghands:  :clappinghands:  :clappinghands:

 

Zaczepy do trzymania nakładki mogą być, jak w podanym przykładzie, frezowane, mogą też być "zewnętrzne". Jestem w stanie wyobrazić sobie je w postaci odpowiednich nadlewów żywicy (proste technicznie do uzyskania), lub jeszcze prostsze, w postaci dwóch niewielkich gwoździ, wystających około 1 mm z korpusu, tak, by dawało się wpakować "na wcisk" nakładkę na ster. 


  • Harjer lubi to

#17 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2759 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 24 sierpień 2017 - 10:07

Jurku,

a nie myślałeś o dwóch oczkach na sterze? Być może wystarczą do bazowania dodatkowego steru oraz mogą dać kolejne możliwości z głębokością nurkowania oraz pracą woblera.

Pewnie to rozważałeś ;)



#18 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2759 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 24 sierpień 2017 - 10:12

Tak to wygląda przykładowo, woblerki swoje już przeszły i połowiły no i maja dobre kilka latek  ;)  :)

 

A czy przypadkiem praca nie zmieniła się w tym przypadku na łagodniejszą? Nałożony ster szerzej "wchodzi" (obejmuje) w korpus. 

 

A może i nie zmieniła się, gdyż ta nakładka ma większą powierzchnię. Tak sobie myślę głośno  ;) .


Użytkownik Banjo edytował ten post 24 sierpień 2017 - 10:16


#19 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4957 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 24 sierpień 2017 - 10:21

Na pewno się trochę zmieniła , ale nie na tyle , by dalej były łowne :) .

Oczywiście te nakładki dobierane były metodą prób i błędów  :)  ;) do każdego woblera indywidualnie, ale gdy już wypracowałem kształty to dorabiałem ich kilka  w razie zguby lub uszkodzenia.



#20 OFFLINE   Harjer

Harjer

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 1502 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Jerzy
  • Nazwisko:Harłukowicz

Napisano 24 sierpień 2017 - 16:53

@miramar69  ...Tak to wygląda przykładowo, woblerki swoje już przeszły i połowiły no i maja dobre kilka latek   ;)   :)

 

Wiesz co Mariusz, nie bajeruj. Naprędce wyciąć ster i przyłożyć go tak jak to pokazałeś, każdy może zrobić. A w wodzie co, odpływa. Widzę, że trzyma się to do fotki :D


Użytkownik Harjer edytował ten post 24 sierpień 2017 - 16:53

  • jkos lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych