Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Dlaczego Makrele nie chcą rippera...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
48 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Kerrigan

Kerrigan

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów

Napisano 02 wrzesień 2017 - 18:45

Siemanko.

Moglibyście mi doradzić co tu zrobić. A mianowicie w miejscu gdzie łowię w Norwegii przy brzegu, na takim mostku gdzie woda osiąga głębokość ok. 25 metrów głównie łowi się makrele. Wszyscy dookoła łowią na grunt na krewetki i mięso makreli z dobrymi wynikami. Wyciągają makrelę za makrelą metr przed nosem. Tak obserwuje to ludzie też próbują zarzucać gumy ale z dużo słabszymi wynikami. W zasadzie mizernymi wynikami. Jedynie to cośtam złapią na malutkiego pilkerka i wahadłówkę.  Także prym wiedzie właśnie grunt. Kupiłem sobie takie fajne ripperki zapachowe LJ Minnow o długości 3,3`` o zapachu na Makrele. Dozbroiłem te rippery główką jigową z hakiem 4/0 o gramaturach 20g-35g.  Zmieniłem w końcu żyłkę na plecionkę i czuję w końcu brania. (Poprzednio na żyłce nic nie czułem także jest progres ! ) Problem polega na tym, że tak zaobserwowałem, że te makrele uderzają w tego rippera i na tym się kończy. Pod sobą zobaczyłem, że podpływają i uderzają w bok mojej przynęty i odpływają. Możecie mi poradzić na czym może tu polegać problem ? Tak się zastanawiam nad kilkoma kwestiami.

1. Hak za duży ?

2. Rozmiar przynęty za duży ?

3. Może jakaś dozbrojka, by się przydała ?

 

Uparłem się na łowienie z gumy i nic nie mogę złapać a naprawdę nie mam ochoty na łowienie tam z gruntu. 

 

Pozdrawiam


Użytkownik Kerrigan edytował ten post 02 wrzesień 2017 - 18:48


#2 OFFLINE   Krzysiek Rogalski

Krzysiek Rogalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 848 postów
  • LokalizacjaMiędzyzdroje

Napisano 02 wrzesień 2017 - 19:37

Ja bym spróbował drop shota z ciężarkiem w niewielkiej odległości od haka i jakąś krewetkopodobną sztuczną przynętą.

W podobny sposób łowię okonie z nabrzeży portowych i umocnień brzegowych w okolicy Świnoujścia.



#3 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6246 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 02 wrzesień 2017 - 19:55

A kup sobie Kolego "choinkę" z przywieszkami, pokombinuj z kolorami. Zwykle srebro jest skuteczne.

Ripper jest za duży, makrelki mają malutkie pyszczki, przynęty a'la mucha są zdecydowanie najskuteczniejsze.


  • popper lubi to

#4 OFFLINE   Kerrigan

Kerrigan

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów

Napisano 02 wrzesień 2017 - 20:41

hmm czyli za duże jednak.... Chyba, że ten ripper to by się sprawdził ale tylko na łódce na większe okazy może ? Skoro makrele mają takie małe pyszczki to jaki hak ? Choinki mają różne haki 1/0 i 4,0 ...  A co sąsidzie o bocznym troku na paproszki ? :) Tylko, że ja chcę porzucać trochę i pozwijać plecionkę a taka sztuczna krwetka to jednak będzie grunt...


Użytkownik Kerrigan edytował ten post 02 wrzesień 2017 - 20:47


#5 OFFLINE   silurus

silurus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 828 postów
  • LokalizacjaJózefosław
  • Imię:Robert

Napisano 02 wrzesień 2017 - 20:51

kup sobie w sklepie na miejscu małe wąskie ciężkie wahadłówki ok 5 cm dł i cm szerokości, i będziesz miał problem z głowy ;) . i małe kotwiczki koniecznie


Użytkownik silurus edytował ten post 02 wrzesień 2017 - 20:51


#6 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6246 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 02 wrzesień 2017 - 21:14

Trokowanie też nie bardzo da efekty, makrele raczej nad dnem. Gruntowcy robią długie przypony, żeby przynęty fruwały.

Robert dobrze pisze, malutkie wahadełka dają radę. Duże, pojedyncze, makrele łowiłem na nie.

Haki na choinkach wybieraj małe, te większe raczej na porządne śledzie.



#7 OFFLINE   Kerrigan

Kerrigan

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów

Napisano 02 wrzesień 2017 - 21:42

kup sobie w sklepie na miejscu małe wąskie ciężkie wahadłówki ok 5 cm dł i cm szerokości, i będziesz miał problem z głowy ;) . i małe kotwiczki koniecznie

Tak patrzę to te wahadłówki mają duże kotwiczki. Chodzi Tobie o to, żeby dodatkowo kupić małe kotwiczki i zamienić istniejące duże na te małe ? Takie wahadłówki co w linku poniżej ?

 

https://www.google.n...k1dGTKPXH61oYM:

 

Trokowanie też nie bardzo da efekty, makrele raczej nad dnem. Gruntowcy robią długie przypony, żeby przynęty fruwały.

Robert dobrze pisze, malutkie wahadełka dają radę. Duże, pojedyncze, makrele łowiłem na nie.

Haki na choinkach wybieraj małe, te większe raczej na porządne śledzie.

 

No trok byłby jakiś 1 metr nad dnem... to by pasowało raczej...   A jeszcze druga sprawa. Te makrele są raczej przy powierzchni jakieś 2 metry. Wędkarze którzy tam łowią mają na żyłce tylko haczyk bez niczego i na tym kawał mięsa makreli albo krewetki...  no to w sumie ten trok na paproszka ale z jakimś bardzo małym ciężarkiem, żeby się unosił przy powierzchni co ?

Nie chcę używać choinek. Chcę spinningować :)


Użytkownik Kerrigan edytował ten post 02 wrzesień 2017 - 22:10


#8 OFFLINE   Jopek1971

Jopek1971

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 141 postów
  • LokalizacjaTaplary
  • Imię:Kaziuk
  • Nazwisko:Bartoszewicz

Napisano 02 wrzesień 2017 - 22:13

Choinka z małych twisterków da radę,najlepiej kolor żółty,prowadzić zdecydowanie szybko z dość częstymi krótkimi przerwami,sprawdzone w Islandii,miłej zabawy.

#9 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6246 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 02 wrzesień 2017 - 22:26

Choinki to standardowy sposób na makrele, jeśli nie chcesz tak łowić, szukaj swojej metody.

Makrela żeruje agresywnie, stadami. Zawsze wśród masy niewielkich ryb trafiają się okazałe. Te zapewne będą inaczej reagowały na większe przynęty i jest szansa na sukces.

Z moich doświadczeń wynika, że ryby przemieszczają się od powierzchni aż do dna, między innymi dlatego choinki są tak skuteczne. Jeśli masz pomysł na stricte spinningowe łowy, to próbuj z małymi, błyszczącymi, przynętami, które niezbyt szybko opadają i potrafią "fruwać" w toni. Zbrój je w niewielkie kotwiczki lub małe haki z dużym łukiem. Tak sobie teraz dumam, że może paproszek ze śruciną metr przed da radę. ;)

Daj znać, co wykombinowałeś i jakie tego efekty. Sukcesy i porażki równie mile widziane, może komuś pomożesz w uniknięciu jakichś oczywistych błędów.



#10 OFFLINE   Kerrigan

Kerrigan

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów

Napisano 02 wrzesień 2017 - 22:34

Zaraz, żeby mi się tutaj wyklarowało. Piszecie o uzbrojeniu w małe kotwiczki. Czyli kupuje np. wahadłówkę i zmieniam kotwiczkę na jeszcze mniejszą ? 

Jeśli chodzi o tą śrucinę to tak łowił taki Norweg. Sardynka na haczyk i śrucinka wyżej. Mase makrel tak złowił. Jutro spróbuję tego bocznego troka na paproszki z haczykiem nr 4,0. Kurde no musi się udać ... ;) 



#11 OFFLINE   Kerrigan

Kerrigan

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów

Napisano 02 wrzesień 2017 - 22:37

Choinka z małych twisterków da radę,najlepiej kolor żółty,prowadzić zdecydowanie szybko z dość częstymi krótkimi przerwami,sprawdzone w Islandii,miłej zabawy.

 

A co myślisz o tym, żeby zrobić taką choinkę samodzielnie z paproszków ? Ludzie robią takie rzeczy ?  Albo fajnie by było pozawiązywać na żyłce tak z  4 haczyki na pętelki i na te haczyki te paproszki a na dole pilkerek mały jako obciążenie. ...  dobrze kombinuję ? :)


Użytkownik Kerrigan edytował ten post 02 wrzesień 2017 - 22:38


#12 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6246 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 03 wrzesień 2017 - 12:12

Czemu nie, będziesz musiał pokombinować z materiałami i długościami, żeby nie plątało się



#13 OFFLINE   Kerrigan

Kerrigan

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów

Napisano 03 wrzesień 2017 - 12:41

Dziś wieczorkiem spróbuje z paproszkami na bocznym troku i napiszę tutaj jak poszło. Mógłbyś mi tylko wyjaśnić kwestię tych kotwiczek co tu wspominacie, że powinienem dokupić mniejsze kotwiczki i je zamienić ? Mógłbyś mi wkleić jakiego typu wahadłówką łowisz?


Użytkownik Kerrigan edytował ten post 03 wrzesień 2017 - 13:01


#14 OFFLINE   rzewo

rzewo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 77 postów
  • Lokalizacjawrocław
  • Imię:wojtek

Napisano 03 wrzesień 2017 - 13:16

też łapałem makrele z skałek lecz stosowałem na końcu morsa ul ripera z główką ok, 20g a powyżej kilka sztucznych much im bardziej kolorowych i fantazyjnych tym lepiej. Po rzucie wolno zwijałem jak siadła pierwsza jeszcze bardziej wolno zwijałem. Srednio na 5 przynęt siadało 4 szt. jak były w okolicy, łowiłem na żyłkę 0,28.



#15 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6246 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 03 wrzesień 2017 - 13:21

Dziś wieczorkiem spróbuje z paproszkami na bocznym troku i napiszę tutaj jak poszło. Mógłbyś mi tylko wyjaśnić kwestię tych kotwiczek co tu wspominacie, że powinienem dokupić mniejsze kotwiczki i je zamienić ? Mógłbyś mi wkleić jakiego typu wahadłówką łowisz?

 

Nie mam zdjęcia takiej wahadłówki, łowię sporadycznie, jak jestem w Norwegii u brata



#16 OFFLINE   Ferret

Ferret

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 139 postów
  • LokalizacjaPodkarpacie
  • Imię:Paweł

Napisano 03 wrzesień 2017 - 14:07

W Norwegii i Holandii najlepiej mi brały na choinkę śledziową, haczyki wcale takie małe nie były, przecież makrela ma duży pysk.

Na wahadło dużo słabsze wyniki, używałem Jaxon Sea Trout rozmiar 1 lub inne do 8-10 cm.

Załączone pliki



#17 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 03 wrzesień 2017 - 14:23

Mała i fruwająca w toni przynęta... Obrotówka z chwościkiem?
A przy dnie - mały kogut jak na okonie?

#18 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9461 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 03 wrzesień 2017 - 14:50

W Norwegii i Holandii najlepiej mi brały na choinkę śledziową, haczyki wcale takie małe nie były, przecież makrela ma duży pysk.

Na wahadło dużo słabsze wyniki, używałem Jaxon Sea Trout rozmiar 1 lub inne do 8-10 cm.

U nas, w Dziwnówku, również choinka. Jako przyłów przy śledziach ;)



#19 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1927 postów

Napisano 03 wrzesień 2017 - 15:23

Te makrele w Bałtyku to spora ciekawostka.Jakby klimat sie oziębiał a nie ocieplał.



#20 OFFLINE   Dano.

Dano.

    Wyprawy wędkarskie do Laponii

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 2303 postów
  • LokalizacjaBaza wędkarska w Laponii
  • Imię:Daniel

Napisano 03 wrzesień 2017 - 17:08

Te makrele w Bałtyku to spora ciekawostka.Jakby klimat sie oziębiał a nie ocieplał.


Pierwszą świeżą makrele kupiłem od rybaków jakiś 10 lat temu i mówili za czasem wchodzą...



Tapatalknięte z komórki




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych