Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Dlaczego Makrele nie chcą rippera...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
48 odpowiedzi w tym temacie

#21 ONLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9461 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 03 wrzesień 2017 - 17:22

Pierwszą świeżą makrele kupiłem od rybaków jakiś 10 lat temu i mówili za czasem wchodzą...
 

Wchodzą. Fota z falochronu w Dziwnówku, sprzed 5 lat 

Załączony plik  521.JPG   44,35 KB   10 Ilość pobrań


  • Dano. lubi to

#22 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1927 postów

Napisano 03 wrzesień 2017 - 17:39

W tym roku jak dobrze podeszły w Darłówku to pół na pół ze śledziami były poławiane.



#23 OFFLINE   Kerrigan

Kerrigan

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów

Napisano 03 wrzesień 2017 - 21:03

Choinki to standardowy sposób na makrele, jeśli nie chcesz tak łowić, szukaj swojej metody.

Makrela żeruje agresywnie, stadami. Zawsze wśród masy niewielkich ryb trafiają się okazałe. Te zapewne będą inaczej reagowały na większe przynęty i jest szansa na sukces.

Z moich doświadczeń wynika, że ryby przemieszczają się od powierzchni aż do dna, między innymi dlatego choinki są tak skuteczne. Jeśli masz pomysł na stricte spinningowe łowy, to próbuj z małymi, błyszczącymi, przynętami, które niezbyt szybko opadają i potrafią "fruwać" w toni. Zbrój je w niewielkie kotwiczki lub małe haki z dużym łukiem. Tak sobie teraz dumam, że może paproszek ze śruciną metr przed da radę. ;)

Daj znać, co wykombinowałeś i jakie tego efekty. Sukcesy i porażki równie mile widziane, może komuś pomożesz w uniknięciu jakichś oczywistych błędów.

 

 

No wróciłem. Byłem tylko 2 godziny i złapałem 1 makrelkę. Ale złapałem ! Więc jest progres. Miałem założonego białego paproszka na bocznym troku z ciężarkiem laską o wadze 35g. Haczyk na żyłce 0,18 mm a linka głowna to plecionka 0,18 mm. Męczyłem się połowę czasu z plątaniną. Będę musiał zrezygnować z potrójnego krętlika i zobaczę jak to będzie wychodziło tylko nie wiem jak połączyć żyłkę z plecionką na bocznym troku bez krętlika. Muszę poszukać rozwiązania.  Jednak będę szedł w kierunku  kilku haczyków zawiązanych na pętelki do plecionki a na nie paproszki a jako obciążenie wahadłówka... Ale jeszczę popróbuję bocznego troka ;)

 

W Norwegii i Holandii najlepiej mi brały na choinkę śledziową, haczyki wcale takie małe nie były, przecież makrela ma duży pysk.

Na wahadło dużo słabsze wyniki, używałem Jaxon Sea Trout rozmiar 1 lub inne do 8-10 cm.

 

No niby duże pyski ale rippera o długości 9 cm i haku 4/0 nie chciały brać. Uderzały tylko. Co ciekawe ten ripper jest z zapachem na makrele...


Użytkownik Kerrigan edytował ten post 03 wrzesień 2017 - 21:05


#24 OFFLINE   woblerus

woblerus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 203 postów
  • LokalizacjaEngland
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:P.

Napisano 03 wrzesień 2017 - 22:49

Dorzuce swoje piec groszy.Czasami lowie makrele w UK  i jest rybka waleczna warta zachodu jesli tylko nie lowi sie na chamski sprzet z hoinkami.Ta metoda daje tylko wiecej miesa,a nie uciechy z holu ryby.Ospbiscie preferuje male pilkerki i tylko na nie lowie.Przynety 20-35g po zarzuceniu pozwalam opasc na dno a nastepnie jiguje w toni dosc agresywnie.Czeste szybkie podbicia,a nastepnie szybki opuszczenie kija w dol i zaciecie w ciemno daje dobre efekty.Kotwiczka nr.8 wystarczy.Kolory srebrne z niebieskimi dodatkami.Probowalem gum i wahadlowek prowadzonych rownym tempem bez efektow tak jak ciezsze pilkerki.Oczywiscie nie jest to sztywna regula.


Użytkownik woblerus edytował ten post 03 wrzesień 2017 - 22:51


#25 OFFLINE   bober

bober

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 220 postów
  • LokalizacjaPodhale

Napisano 03 wrzesień 2017 - 22:52

polecam te błystki sprawdzone na fjordach.łowią makrele,czarniaki i dorsze

 

https://allegro.pl/l...hc-uni-1-2-0901


Użytkownik bober edytował ten post 03 wrzesień 2017 - 22:57


#26 OFFLINE   Kerrigan

Kerrigan

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów

Napisano 04 wrzesień 2017 - 00:08

Dorzuce swoje piec groszy.Czasami lowie makrele w UK  i jest rybka waleczna warta zachodu jesli tylko nie lowi sie na chamski sprzet z hoinkami.Ta metoda daje tylko wiecej miesa,a nie uciechy z holu ryby.Ospbiscie preferuje male pilkerki i tylko na nie lowie.Przynety 20-35g po zarzuceniu pozwalam opasc na dno a nastepnie jiguje w toni dosc agresywnie.Czeste szybkie podbicia,a nastepnie szybki opuszczenie kija w dol i zaciecie w ciemno daje dobre efekty.Kotwiczka nr.8 wystarczy.Kolory srebrne z niebieskimi dodatkami.Probowalem gum i wahadlowek prowadzonych rownym tempem bez efektow tak jak ciezsze pilkerki.Oczywiscie nie jest to sztywna regula.

Mgbyś jeszce raz opisać sposób w jaki łowisz ? Nie bardzo rozumiem kwestii zacięcie w ciemno ;p



#27 Guest_dziki1916_*

Guest_dziki1916_*
  • Guests

Napisano 04 wrzesień 2017 - 06:29

Dlaczego Makrele nie chcą rippera... - prawdopodobnie dlatego że to nie jest temat do wieści znad wody!!!!!!!

#28 OFFLINE   Kerrigan

Kerrigan

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów

Napisano 04 wrzesień 2017 - 07:02

Dlaczego Makrele nie chcą rippera... - prawdopodobnie dlatego że to nie jest temat do wieści znad wody!!!!!!!

No jak nie :D Przecież to się nad wodą stało ;)



#29 OFFLINE   Maraky

Maraky

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 525 postów
  • LokalizacjaMesogeios

Napisano 04 wrzesień 2017 - 09:02

Mały, błyszczący pilkerek (metal jig) uzbrojony w assist hook (haczyk na troku) z silikonową ośmiorniczką, prosty i skuteczny sportowy zestaw.

Pilkerek musi błyskać, bo to wabi makrele i inne morskie ryby przebywające w toni, a silikonowe ośmiorniczki dobrze imitują małe organizmy będące pożywieniem.

Jeżeli ryby akurat preferują coś grubszego na ząb i uderzają w pilkerka to można założyć małą kotwiczkę lub pojedynczy hak.

Przynęta prezentowana nie jak zwykła wahadłówka ale metodą jigowania, czyli seria kilkukrotnych podbić z przerwami na opadanie, wykonywana od dna ku powierzchni wody. Jeżeli mamy pewność, że ryby żerują na jakiejś określonej głębokości nie ma potrzeby przeszukiwania wody od dna do powierzchni.

Są różne typy pilkerków (metal jig), w zależności od cech budowy posiadają inne właściwości, na początek polecam typ uniwersalny o środku ciężkości umiejscowionym centralnie i lekko asymetrycznym kształcie (jeden bok powinien być trochę bardziej wypukły). 

 

Gumy w typie Jerky Dragona ale małe 5-9 cm (parkinsony bodajże ten typ nazywa się) z dużą ilością brokatu, może być na klasycznej główce, ja preferuję czeburaszkę z pojedynczym hakiem lub małą kotwiczką mocowana na magnesie lub drucianym pinem.

Taką gumą łowię identycznie jak pilkerem i to się na makrelowate sprawdza.


  • Ferret lubi to

#30 OFFLINE   Kerrigan

Kerrigan

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów

Napisano 04 wrzesień 2017 - 11:04

Mały, błyszczący pilkerek (metal jig) uzbrojony w assist hook (haczyk na troku) z silikonową ośmiorniczką, prosty i skuteczny sportowy zestaw.

Pilkerek musi błyskać, bo to wabi makrele i inne morskie ryby przebywające w toni, a silikonowe ośmiorniczki dobrze imitują małe organizmy będące pożywieniem.

Jeżeli ryby akurat preferują coś grubszego na ząb i uderzają w pilkerka to można założyć małą kotwiczkę lub pojedynczy hak.

Przynęta prezentowana nie jak zwykła wahadłówka ale metodą jigowania, czyli seria kilkukrotnych podbić z przerwami na opadanie, wykonywana od dna ku powierzchni wody. Jeżeli mamy pewność, że ryby żerują na jakiejś określonej głębokości nie ma potrzeby przeszukiwania wody od dna do powierzchni.

Są różne typy pilkerków (metal jig), w zależności od cech budowy posiadają inne właściwości, na początek polecam typ uniwersalny o środku ciężkości umiejscowionym centralnie i lekko asymetrycznym kształcie (jeden bok powinien być trochę bardziej wypukły). 

 

Gumy w typie Jerky Dragona ale małe 5-9 cm (parkinsony bodajże ten typ nazywa się) z dużą ilością brokatu, może być na klasycznej główce, ja preferuję czeburaszkę z pojedynczym hakiem lub małą kotwiczką mocowana na magnesie lub drucianym pinem.

Taką gumą łowię identycznie jak pilkerem i to się na makrelowate sprawdza.

 

To ten pilker z assist hookiem ma za zadanie tylko i wyłącznie wabić, a ośmiorniczka ma nadziewać ? A jakiej wielkości haczyka i kotwiczek używasz i ewentualnie tego pilkerka i ośmiorniczki  ?


Użytkownik Kerrigan edytował ten post 04 wrzesień 2017 - 11:04


#31 OFFLINE   Maraky

Maraky

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 525 postów
  • LokalizacjaMesogeios

Napisano 04 wrzesień 2017 - 18:00

To ten pilker z assist hookiem ma za zadanie tylko i wyłącznie wabić, a ośmiorniczka ma nadziewać ? 

 

Można tak to widzieć, pilkerek imituje jakąś rybkę, które chce coś pochwycić na posiłek, a makrela zgarnia jej to sprzed nosa.

Zasugerowałem silikonowe ośmiorniczki bo są dość łatwo dostępne, ale jak masz jakieś imadło to można ukręcić proste dekoracje, często skuteczniejsze od ośmiorniczek i stawiające mniejszy opór w powietrzu, gdy jest potrzeba daleko rzucić.

 

Załączony plik  makrelki.jpg   567 KB   4 Ilość pobrań

*foto zapożyczone

 

Haczyki typu iseama nr 2 lub 1 lub podobne, kotwiczki nr 6.

Pilkerki coś w stylu Psycho sprat od SG czy Storm Gomoku Koiko.

Ośmiorniczki silikonowe do 45 mm dł.


Użytkownik Maraky edytował ten post 04 wrzesień 2017 - 18:04


#32 OFFLINE   Jopek1971

Jopek1971

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 141 postów
  • LokalizacjaTaplary
  • Imię:Kaziuk
  • Nazwisko:Bartoszewicz

Napisano 04 wrzesień 2017 - 18:52

A co myślisz o tym, żeby zrobić taką choinkę samodzielnie z paproszków ? Ludzie robią takie rzeczy ?  Albo fajnie by było pozawiązywać na żyłce tak z  4 haczyki na pętelki i na te haczyki te paproszki a na dole pilkerek mały jako obciążenie. ...  dobrze kombinuję ? :)



Właśnie o tym napisałem,tylko musisz kombinować z obciążeniem.

#33 OFFLINE   Kerrigan

Kerrigan

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów

Napisano 04 wrzesień 2017 - 18:58

Fajnie dzięki za posta. Na pewno spróbuje tej metody. Jest dosyć ciekawa. Jeśli chodzi o ośmiorniczki to patrzę na necie to są tylko duże... raczej jednak widzę trudno je dostać. Kojarzysz z czego można zrobić takie proste dekoracje ? Nie robiłem tego wcześniej. A jeśli chodzi o te haczyki iseama to chodzi o to żeby kolanko było szerokie ta ? Jeśli chodzi o pilkery to mam bardzo dużo pilkerów firmy Jensen  tego typu o róznych kolorach i gramaturach. To o takie chodzi ?

 

https://www.google.n...vce4hYIdTaHL_M:


Użytkownik Kerrigan edytował ten post 04 wrzesień 2017 - 19:10


#34 OFFLINE   Kerrigan

Kerrigan

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów

Napisano 04 wrzesień 2017 - 19:10

Właśnie o tym napisałem,tylko musisz kombinować z obciążeniem.

okey ! :) Mam plecionkę 0,18 i żyłkę do wyboru 0,18 albo 0,30.  Co myślisz o takim zestawie Plecionka 0,18 na niej przypon z żyłki 0,30 lub 0,18 (tu skłaniałbym się w kierunku 0,18 ale nie wiem czy plątać się nie będzie bardziej) i na tej żyłce ze 3 haczyki o rozmiarze 4,0 w odległości 50 cm od siebie  i na nich nabite paproszki a na dole obciążenie w postaci wahadłówki ? Później jak połowię na tym zestawie to pewnie pójdę w kierunku cieńszej plecionki. Na chwilę obecną muszę zrobić taki zestawik z tego czym dysponuję. Gdyby ktoś mógłby coś doradzić w tej kwestii byłbym wielce uradowany :)

 

A i jeszcze jedno mógłby mi ktoś rozjaśnić dlaczego takie gotowe choinki na makrele są robione z takiej grubej żyłki 0,40 ??? Jest to po to, żeby te wabiki sztywno odstawały od głównej żyłki  czy jak ??


Użytkownik Kerrigan edytował ten post 04 wrzesień 2017 - 19:17


#35 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6246 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 04 wrzesień 2017 - 20:40

Dokładnie, dzięki temu nie plączą się w locie, a w wodzie wyglądają na pojedyncze kąski pływające w ławicy

Jak zrobisz wąsy/przywieszki na cienkiej żyłce, czy plecionce, to często będzie się plątać wokół głównej.



#36 OFFLINE   Jopek1971

Jopek1971

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 141 postów
  • LokalizacjaTaplary
  • Imię:Kaziuk
  • Nazwisko:Bartoszewicz

Napisano 04 wrzesień 2017 - 21:05

okey ! :) Mam plecionkę 0,18 i żyłkę do wyboru 0,18 albo 0,30.  Co myślisz o takim zestawie Plecionka 0,18 na niej przypon z żyłki 0,30 lub 0,18 (tu skłaniałbym się w kierunku 0,18 ale nie wiem czy plątać się nie będzie bardziej) i na tej żyłce ze 3 haczyki o rozmiarze 4,0 w odległości 50 cm od siebie  i na nich nabite paproszki a na dole obciążenie w postaci wahadłówki ? Później jak połowię na tym zestawie to pewnie pójdę w kierunku cieńszej plecionki. Na chwilę obecną muszę zrobić taki zestawik z tego czym dysponuję. Gdyby ktoś mógłby coś doradzić w tej kwestii byłbym wielce uradowany :)
 
A i jeszcze jedno mógłby mi ktoś rozjaśnić dlaczego takie gotowe choinki na makrele są robione z takiej grubej żyłki 0,40 ??? Jest to po to, żeby te wabiki sztywno odstawały od głównej żyłki  czy jak ??




Właśnie po to jest ta gruba żyłka,więc zobacz na YouTube filmiki jak się taki zestaw robi,tylko że zamiast folii holo nadziej twisterki,na koniec zestawu możesz dać główkę jigową,ciężarek ołowiany typu łezka lub pilker,zakres gramatury 30-80g.

#37 OFFLINE   Kerrigan

Kerrigan

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów

Napisano 04 wrzesień 2017 - 21:43

Właśnie po to jest ta gruba żyłka,więc zobacz na YouTube filmiki jak się taki zestaw robi,tylko że zamiast folii holo nadziej twisterki,na koniec zestawu możesz dać główkę jigową,ciężarek ołowiany typu łezka lub pilker,zakres gramatury 30-80g.

No nie mogę coś znaleźć na YT, ale znalazłem opis węzłów jak się robi. W takim razie skoro mam do wyboru żyłkę na przypon 0,18 i 0,30 to lepiej użyć 0,30, a w przyszłości dążyć do 0,40 tak jak w gotowych sprzedawanych zestawach ?



#38 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6246 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 04 wrzesień 2017 - 21:52

Ja bym patrzył w stronę fluorocarbonu, jest sztywniejszy niż żyłka przy tych samych średnicach



#39 OFFLINE   woblerus

woblerus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 203 postów
  • LokalizacjaEngland
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:P.

Napisano 04 wrzesień 2017 - 21:54

Zaciecie w ciemno czyli natychmiast po wyprostowaniu linki ostro zacinasz.Lowiac na dlugi 3m kij gdy trzymasz go wysoko i nagle opuscisz,przyneta zaczyna opadac szybciej niz na napietej lince.Dla makreli  to jest jakby potecjalna ofiara nagle zaczela uciekac w dol,a nie jak dotychczas poziomo lub do gory i to moze byc powodem ataku.Te ryby tez potrafia odprowadzac i delikatnie pukac w przynete gdy jej cos nie pasi.Sam sobie tak to tlumacze :)

Jak widac po postach kolegow jest cala gama technik i przynet.Warto kombinowac zeby bylo ciekawiej.



#40 OFFLINE   Szczepek2

Szczepek2

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 253 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Andrzej
  • Nazwisko:Szczepkowski

Napisano 04 wrzesień 2017 - 22:05

Cześć,

Gra nie warta świeczki, pod kontem ekonomicznym, przerabiałem temat samodzielnie wykonywanych choinek na śledzie.

A to koraliki haki włóczki folie itp. no i  szkoda czasu na wiązanie. Z drugiej strony radość z ryby złapanej na własnoręcznie wykonaną przynętę bezcenna.

PS. w Gdańsku na Górkach miejscowi łowili na choinki własnej roboty z gołymi złotymi hakami i łowili.

Andrzej.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych