Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Duże przynęty na szczupaka - Made in Finland (PikeFest2017)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
72 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Harjer

Harjer

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 1502 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Jerzy
  • Nazwisko:Harłukowicz

Napisano 12 wrzesień 2017 - 11:25

Kol. Marcinie @MarCinFin

Zapewne zostałeś zafascynowany tym to obejrzałeś na PikeFest 2017 w Sieravuori . Duże prznęty na szczupaka. 

Od czasu, gdy zacząłem aktywnie pływać na łowiskach, kilka lat temu przekonałem się do skuteczności stosowania dużych przynęt do połowów szczupaków. Nazywam to połowami selektywnymi.

Duża przynęta duży okaz. Jestem twórcą woblerów i pamiętam, gdy kilka lat temu zaprezentowałem na forum duże woblery o długości ponad 20 cm, spotkałem się i z opinami nieprzychyknymi takimi, jak, np." do połowów jakich ryb mają służyć te kolce",  ..." gdzie u nas stosować takie duże woblery". Cóż, jeżeli chodzi się np. na jedno łowisko i obrzuca wodę z brzegu - to po cóż potrzebna jest mu taka przynęta. Można i tak podchodzić do tego.

Jednak na dużych akwenach wodnych, gdzie są duże szczupaki, zarówno z rzutów jak i z trollingu, ja preferuję przynęty duże. Mam wiele dużych, (wielkich) gum znanych i cenionych firm, w tym fińskiej. Mam także mojej produkcji duże woblery, ( od 17 - 22 cm). Teraz- wrzesień i co się sprawdza na łowisku na któym najczęściej przebywam - duże woblery i duże gumy.



#22 OFFLINE   MarCinFin

MarCinFin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaTurku (FIN)
  • Imię:Marcin

Napisano 12 wrzesień 2017 - 11:45

Kol. Marcinie @MarCinFin

Zapewne zostałeś zafascynowany tym to obejrzałeś na PikeFest 2017 w Sieravuori . Duże prznęty na szczupaka. 

Od czasu, gdy zacząłem aktywnie pływać na łowiskach, kilka lat temu przekonałem się do skuteczności stosowania dużych przynęt do połowów szczupaków. Nazywam to połowami selektywnymi.

Duża przynęta duży okaz. Jestem twórcą woblerów i pamiętam, gdy kilka lat temu zaprezentowałem na forum duże woblery o długości ponad 20 cm, spotkałem się i z opinami nieprzychyknymi takimi, jak, np." do połowów jakich ryb mają służyć te kolce",  ..." gdzie u nas stosować takie duże woblery". Cóż, jeżeli chodzi się np. na jedno łowisko i obrzuca wodę z brzegu - to po cóż potrzebna jest mu taka przynęta. Można i tak podchodzić do tego.

Jednak na dużych akwenach wodnych, gdzie są duże szczupaki, zarówno z rzutów jak i z trollingu, ja preferuję przynęty duże. Mam wiele dużych, (wielkich) gum znanych i cenionych firm, w tym fińskiej. Mam także mojej produkcji duże woblery, ( od 17 - 22 cm). Teraz- wrzesień i co się sprawdza na łowisku na któym najczęściej przebywam - duże woblery i duże gumy.

 

Moja przygoda z dużymi przynętami rozpoczęła się właśnie Finlandii i trwa już jakiś czas. A zaczęło się od spotkania fińskiego przewodnika, którego wynajęliśmy ze znajomym na kilkudniowy wypad na szkiery. Wiedział, że trochę łowimy i, że chcemy duże ryby. Po kilku godzinach łowienia bez dużej ryby, używaliśmy 8-12 cm gum, powiedział tak: teraz panowie albo mi zaufacie i zaczniecie łowić tak jak wam powiem albo pozostaniemy przy rekreacyjnym wypadzie z rybami maks 70-80 cm . Dostaliśmy po dużej gumie, do tego odpowiedniej mocy sprzęt i zaczęliśmy tłuc wodę, rozplątując co jakiś czas brody. Na koniec wypadu każdy miał zaliczoną fajną rybę i kilkanaście mniejszych.



#23 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 12 wrzesień 2017 - 14:24

Widzę po wpisach to będzie mocny wątek a może raczej już jest B) 

 

Ja na duże przynęty przestawiałem się od kilku lat stopniowo zbiegało się to w czasie z interesowaniem się baitcastingiem jako metodą do łowienia większymi przynętami. Jeszcze 10 lat temu slider 10 był dla mnie dużą przynętą szczupakową, teraz o dziwo jest małą. Wraz ze wzrostem doświadczenia chciałem łowić coraz większe ryby a mniej coraz mi zależało na ilości przerzucając na dość rybnych wodach czasem po kilkanaści kołowymiarowych ryb na wieczorną godzinną sesję. Duże przynęty nie wystarczyły, trzeba było też zmienić łowiska :D

Obecnie łowię tak, że bardziej cieszy mnie 90+ szczupak nawet jeden na kilka dni na wodzie niż po kilka-kilkanaście średnich poniżej 80cm ryb na dzień. Łowię średnio grubo, gumy 20-25cm, częściej bliżej tej górnej granicy, ale widzę, że to wszystko mało i szukam raczej gum w okolicach 30cm i na nie łowię tak, aby nie kaleczyć przy okazji tej drobnicy, chociaż szczupak jak głodny to zły i potrafią się czepiać gluty niewiele dłuższe od gumy, ale na to już nie nie poradzę ;)



#24 OFFLINE   MarCinFin

MarCinFin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaTurku (FIN)
  • Imię:Marcin

Napisano 12 wrzesień 2017 - 17:16

Jeden z kolegów powyżej wspomniał, że gumy 20-30 cm to wciąż mały kaliber. W pełni sie zgadzam z tym stwierdzeniem. Musimy jednak pamiętać, że to jest właśnie najoptymalniejszy rozmiar do produkcji (koszty poniesione przez lokalnego twórcę) i w użytkowaniu (dla rzucającego z ręki kilka godzin wędkarza).

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
  • Friko i jbk lubią to

#25 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18564 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 wrzesień 2017 - 17:38

Pamiętam ze kiedyś Nils Master prowadził statystykę, właśnie z Finalandii, pokazującą na jakiej wielkości woblery złowiono największą ilość szczupaków od metra w górę. Co ciekawe zdecydowanie najwięcej ryb złowiono na przynęty między 15 a 20 cm,   na mniejsze i na większe zdecydowanie mniej. Pytanie tylko czy przypadkiem po prostu największa ilość wędkarzy nie łowiła na przynęty z tego przedziału co przełożyło sie w konsekwencji na największą ilość ryb ;)  statystyki potrafią być mylące

 

Z tą selektywnością różnie bywa. Kiedyś uparłem się żeby wypróbować w trollu Svartzonkery, pływałem z Milupą w Szwecji chyba na Stora Bellen. Ciekawa rzecz że na większego SZ (25cm) brały wyraźnie mniejsze szczupaki niż na mniejszego SZ (20cm).  A najlepszy był i tak 8-calowy Shaker ;) Zdarza się też że z jakiś lokalnych uwarunkowań (np śledź, stynka) szczupak potrafi się bardzo ukierunkować na mniejszy pokarm  - nawet ten największy. Z drugiej strony zaobserwowałem też że na przełowionych wodach, o dużej presji - bardzo często ryby w ogóle nie reagują na inne przynety niż bardzo duże pewnie dlatego że mało ludzi nimi łowi. Tak że różnie to bywa naprawdę



#26 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 12 wrzesień 2017 - 17:50

Ja myślę, że konkluzją retorycznego pytania zawartego na początku pierwszego akapitu była jego końcówka ;)

 

 

Apropos drugiego akapitu bardzo ciekawa obserwacja, nie zdarzyło mi się żeby na mniejsze przynęty łowić większe ryby i odwrotnie. Czy, aby to nie kwestia niepisanej zasady statystyki. .."prawda, g.prawda i statystyka?"  :rolleyes:

 

Ja raczej łowiąc szczupaka nie do końca kieruje się tym na czym żeruje, naprawdę duże ryby to samice a wiadomo jak to z kobietami ;)


  • BOB lubi to

#27 OFFLINE   MarCinFin

MarCinFin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaTurku (FIN)
  • Imię:Marcin

Napisano 12 wrzesień 2017 - 17:53

Nawet nie próbuj zrozumieć!

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
  • BOB i Tomek88 lubią to

#28 OFFLINE   MarCinFin

MarCinFin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaTurku (FIN)
  • Imię:Marcin

Napisano 12 wrzesień 2017 - 21:33

A to wiaderko zabieram do swojej piaskownicy :)

Załączone pliki



#29 OFFLINE   lukaszannopol13

lukaszannopol13

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 165 postów

Napisano 12 wrzesień 2017 - 21:44

Hi hi. Chyba nastepny sezon będzie nie do 100g jak do tej pory a od 100

Wysłane z mojego H60-L04 przy użyciu Tapatalka
  • BOB, MarCinFin i pikeft lubią to

#30 OFFLINE   pikeft

pikeft

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 578 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr

Napisano 13 wrzesień 2017 - 04:02

Ja po powrocie z Żarnowca przestawiłem sie na gumy 20cm gdzie wcześniej byłem dziwny bo rzucałem do 15 cm na mojej wodzie...i to było dla.ludzi za.dużo.
Teraz dwa wyjazdy z pigiem i za kazdym razem ryba plus jakieś brania,przed wyjazdem mialem miesiąc posuchy.
Teraz małe przynęty są dla.chłopców hahha

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Użytkownik pikeft edytował ten post 13 wrzesień 2017 - 04:03

  • hm62 lubi to

#31 OFFLINE   wojciiech

wojciiech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1617 postów
  • LokalizacjaOstrów Wielkopolski / Toruń

Napisano 13 wrzesień 2017 - 07:36

@MarCinFin - dobrze widzę w tym wiadrze Daiwe DucFin Shad? Jak się spisuje i jak pracuje?



#32 OFFLINE   pikeft

pikeft

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 578 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr

Napisano 13 wrzesień 2017 - 07:46

Mam duckfinshadaw wersji chyba 19cm ,odmienna praca od pigów,mniej zamiata ogonkiem.Trzeba delikatnie dociążać bo inaczej robi śrubę czego nie robi pig na samej wkrętce.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Użytkownik pikeft edytował ten post 13 wrzesień 2017 - 07:49


#33 OFFLINE   Harjer

Harjer

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 1502 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Jerzy
  • Nazwisko:Harłukowicz

Napisano 13 wrzesień 2017 - 07:49

Przy dużych gumach bardzo ważnym czynnikiem jest prawidłowe jej uzbrojenie w kotwice. Skończyły się moje rozczarowania, tzw. ślepymi biciami, gdy dostosowałem się do rad "Korby" oraz, gdy stosuję kotwice Owner oraz przypony na dozbrojki Savage Gear powlekane stalą wysokowęglową. Naprawdę nie warto w tym przypadku oszczędzać :)

Polecam super film dot. metod dozbrajania dużych gum ;)

 


Użytkownik Harjer edytował ten post 13 wrzesień 2017 - 07:50

  • Kaczuszka i Robert Crocker lubią to

#34 OFFLINE   MarCinFin

MarCinFin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaTurku (FIN)
  • Imię:Marcin

Napisano 13 wrzesień 2017 - 08:44

@MarCinFin - dobrze widzę w tym wiadrze Daiwe DucFin Shad? Jak się spisuje i jak pracuje?

 

Tak na dole mam 2 Duckfiny od Daiwy. Ja ich używam głównie w zielsku pod offset ownera 10/0 z dociążeniem lub bez ale wtedy bardzo wolno prowadzę. Inna opcja zbrojenia na zielsko to 5g główka z hakiem 8/0 lub jak znajdziesz 10/0  z gumką recepturką tak jak na załączonym filmie

 

 

Daniel na YT ma kilka filmików jak zbroić gumy (szczególnie te od SG ;)) pod offset.

 

Mam duckfinshadaw wersji chyba 19cm ,odmienna praca od pigów,mniej zamiata ogonkiem.Trzeba delikatnie dociążać bo inaczej robi śrubę czego nie robi pig na samej wkrętce.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

 

To  są 20 cm gumy (8'')  i tak jak @pikeft napisał praca jest łagodniejsza od prosiaków juniorów, trzeba lekko dociążyć.


Użytkownik MarCinFin edytował ten post 13 wrzesień 2017 - 08:44


#35 OFFLINE   Robert Crocker

Robert Crocker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1962 postów
  • LokalizacjaNYC
  • Imię:Bobby
  • Nazwisko:Crocker

Napisano 13 wrzesień 2017 - 08:48

genialne w swej prostocie :)



#36 OFFLINE   MarCinFin

MarCinFin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaTurku (FIN)
  • Imię:Marcin

Napisano 13 wrzesień 2017 - 08:56

genialne w swej prostocie :)

Najprostsze rozwiązania, są najlepsze. Co prawda w gęstym zielsku gumki trzeba wymieniać często więc warto mieć ze sobą zapas. Ważne jest żeby gumka była nowa i raczej z tych szerszych (4-5 mm), nie sparciała bo będą nam pękać za każdym rzutem.



#37 OFFLINE   wojciiech

wojciiech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1617 postów
  • LokalizacjaOstrów Wielkopolski / Toruń

Napisano 13 wrzesień 2017 - 09:01

Marcin, jak rozumiem, przy tych 5 gramach i więcej ołowiu nie ma już opcji, żeby robiły obroty 360 stopni?



#38 OFFLINE   Wojciech_B

Wojciech_B

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 960 postów

Napisano 13 wrzesień 2017 - 09:11

Wiecie czy gdzieś w Polsce można kupić pig shady  w kolorze hot pike ?



#39 OFFLINE   pikeft

pikeft

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 578 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr

Napisano 13 wrzesień 2017 - 09:13

Wiecie czy gdzieś w Polsce można kupić pig shady w kolorze hot pike ?

szukałem również ale nigdzie nie ma..
ps. heeringi od sg w rozmiarze 19 też potrzebują obciążenia bo kręcą sie w kółko.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Użytkownik pikeft edytował ten post 13 wrzesień 2017 - 09:15

  • Patron lubi to

#40 OFFLINE   rower26

rower26

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1339 postów
  • Imię:Łukasz

Napisano 13 wrzesień 2017 - 10:04

Ciekawe czy nasi forumowi lurebuilderzy, dostrzegą rozwijający się rynek dużych gum i wypuszczą w niedługim czasie, swoje projekty? Mogłoby być ciekawie.


Użytkownik rower26 edytował ten post 13 wrzesień 2017 - 10:04

  • MarCinFin lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych