Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Transport łodzi - zabezpieczenie przed uszkodzeniem


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
40 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   bywalec84

bywalec84

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów

Napisano 24 marzec 2018 - 19:16

Witam,

Niedawno kupiłem nową i pierwszą w życiu łódź wędkarską taką raczej tańszą o parametrach 380 cm długość i waga 90 kg. Kupiłem także przyczepkę lekką firmy Brenderup o masie całkowitej 125kg, max obciążenie 600 kg, długość 4632mm, generalnie jedna z tańszych aluminiowych zwykłych przyczepek jednoosiowych. Dowiedziałem się, od firmy foxboats, że nie można żadnej łodzi opasać pasami w poprzek podczas transportu ponieważ powstają wtedy naprężenia, które mogą spowodować nawet pęknięcie łódki. Polecił mi Pan pasy z automatycznym napinaczem (zdjęcie w załączniku) i powiedział, że każdą łódź trzeba spinać w 3 punktach: przód oraz lewa i prawa strona z tyłu (zdjęcie w załączniku). To jest rzekomo jedyne poprawne spinanie pasami łodzi podczas transportu. Pytanie tylko czy ja mając taką lekką kiepską przyczepkę, która ma konstrukcję jak na mój gust niezbyt mocną, to czy ja mogę tak przykręcić te dwa pasy z tyłu obok lamp i zahaczać za uszy z tyłu tak jak w przypadku łodzi riverfox?? Bo ja bym musiał przykręcić te pasy do tego aluminiowego elementu wysuwanego i na tym by się trzymała łódź i to by przenosiło wszelkie siły podczas transportu i pytanie czy to wytrzyma?? Moja łódź ma takie uszy jak riverfox ale czy ta przyczepka wytrzyma.......... :(

Załączone pliki


  • michal6564 lubi to

#22 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4786 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 24 marzec 2018 - 20:57

Że jedyne prawidłowe to nie słyszałem, ale na pewno bardzo wygodne, szczególnie przy większych jednostkach. Łódka musi być spięta z przodu i z tyłu, bo może ci się bujać na przyczepie, lekko podkakiwać, co objawia się nieprzyjemnymi stukami na haku i na pewno nie jest dobre dla kadłuba. Nie chodzi też o to, żeby to było na samym dziobie/rufie, tylko w punktach dosyć od siebie oddalonych, żeby dobrze zapobiegalo bujaniu. Co do zaczepu od strony przyczepy, to uszy do haka muszą być dospawane do ramy. Jeżeli chodzi ci po głowie montaż do suwanej belki oświetleniowej, to nie jest dobry pomysł.

Wysłane z mojego ONE A2003 przy użyciu Tapatalka

Użytkownik psulek edytował ten post 24 marzec 2018 - 21:03

  • thug lubi to

#23 OFFLINE   KODZAK1234

KODZAK1234

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 478 postów
  • LokalizacjaSWIDNICA

Napisano 25 marzec 2018 - 09:09

Za krótka przyczepka ,te pasy z tyłu muszą iść pod kątem i zamocowane do ramy przyczepy a nie do belki oświetleniowej ;)

spróbuj przesunąć łódkę bliżej haka może starczy ci ramy .

 

Załączone pliki


  • thug lubi to

#24 OFFLINE   nurek28

nurek28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1573 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 25 marzec 2018 - 10:13

Tak jak wyżej kolega napisał.
Dziobnice razem z wyciągarką w strone haka. 3 śruby na klucz 19 popuścićić i przesunąć cały element.
Jak łódka będzie mocno obciążać hak to można przesynąć oś w kierunku zaczepu. Jest regulacja na ramie.
Pasy kup normalne nie z napinaczem i zaczepiaj za motylkami do zakręcania belki od świateł. A nallepiej kup takie cybanty zakręć do ramy i po sprawie.
Przyczepa nie jest za mała mam taką i przewożę łódkę o dł.4.50

Użytkownik nurek28 edytował ten post 25 marzec 2018 - 10:14


#25 OFFLINE   Sławek77

Sławek77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1371 postów
  • LokalizacjaWielkopolska

Napisano 25 marzec 2018 - 10:56

Tak jak wyżej kolega napisał.
Dziobnice razem z wyciągarką w strone haka. 3 śruby na klucz 19 popuścićić i przesunąć cały element.
Jak łódka będzie mocno obciążać hak to można przesynąć oś w kierunku zaczepu. Jest regulacja na ramie.
Pasy kup normalne nie z napinaczem i zaczepiaj za motylkami do zakręcania belki od świateł. A nallepiej kup takie cybanty zakręć do ramy i po sprawie.
Przyczepa nie jest za mała mam taką i przewożę łódkę o dł.4.50


Faktycznie pasy z napinaczem nie nadają się do transportu łodzi,pontonu?

#26 OFFLINE   bywalec84

bywalec84

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów

Napisano 25 marzec 2018 - 17:35

rozumie, dziękuję tylko jak jak przesunę dziobnice z wyciągarką o jakieś 50-60 cm to łódka nie będzie się opierać o tylne rolki......?? to rolki też muszę przesunąć jeśli jest taka możliwość?? Ale chyba rolki są do konstrukcji na stałe przymocowane więc się nie uda hmmmm. Pytanie a czemu nie mogą być pasy z napinaczem?? w foxboats powiedzili, że idealnie się nadają i zamówiłem od nich....



#27 OFFLINE   bywalec84

bywalec84

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów

Napisano 25 marzec 2018 - 17:36

i jeszcze nie wiem co to są "cybanty", jak można to bym poprosił o wyjaśnienie i gdzie takie cudo mogę kupić.....



#28 OFFLINE   bywalec84

bywalec84

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów

Napisano 25 marzec 2018 - 17:38

widzę co to cybanty do przyczepki ale jak to zamontować i do czego...? Jak można prosić zdjęcie to będę wdzięczny:)



#29 OFFLINE   M a r a s

M a r a s

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1165 postów
  • LokalizacjaZS
  • Imię:Marek

Napisano 25 marzec 2018 - 18:10

widzę co to cybanty do przyczepki ale jak to zamontować i do czego...? Jak można prosić zdjęcie to będę wdzięczny:)

Cybant

 

https://www.google.p...iw=1517&bih=707

 

Montaż podpór do przyczepy

https://www.google.p...=1517&bih=707  

 

Mam przyczepę przymocowaną tak :

Z przodu za ucho cumownicze, założony jest hak z pasem do wciągarki a dla pewności podczas jazdy założony krótki łańcuch z nierdzewki z dwoma karabińczykami.

Dwa pasy z napinaczami tzw. grzechotka .Haki pasów przymocowane do ramy przyczepy i górą pod relingiem opasana łódka.

Z tyłu dwa pasy z klamrą napinającą umocowane rama /ucha cumownicze .

Odnośnie pasów z napinaczami to mam wersję krótką i zamiast tego krótkiego pasa który zawsze występuje z grzechotką mam założony  specjalny hak dedykowany do grzechotki  . Przerobienie grzechotki miało na celu zapobiec porysowaniu kadłuba łodzi. I w takiej wersji mam grzechotkę praktycznie przy ramie przyczepy czyli na samym dole. 



#30 OFFLINE   KODZAK1234

KODZAK1234

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 478 postów
  • LokalizacjaSWIDNICA

Napisano 25 marzec 2018 - 18:13

Ja na swojej mam pasy z napinaczami i nie chce innych ;) :Pwygoda jak h....j

pasy na stałe przykręcone do przyczepki i zaspawane śruby ,wiadomo dla czego ;)



#31 OFFLINE   nurek28

nurek28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1573 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 25 marzec 2018 - 19:43

To te duperelki przy profilu .
https://www.google.p...64EHxuScCoMDWM:
To nie reklama sklepu tylko przykład.
Dokupisz kawałek profila i przyspawasz oczko.
A dzięki cybantowi masz możliwość bezinwazyjnego przykręcenia w miejscu jakie cię interesuje. Jak kupiłeś przyczepe to tam powinni mieć takie cudo.

Użytkownik nurek28 edytował ten post 25 marzec 2018 - 19:47


#32 OFFLINE   bywalec84

bywalec84

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów

Napisano 26 marzec 2018 - 07:02

już chyba mam rozwiązanie... muszę zastosować cybanty i dodatkowe profile do których przymocuje pasy z napinaczami bo one są super wygodne ale napiszcie mi czy ja mogę nimi wjeżdżać do wody nic się nie stanie????? W sensie woda, muł piasek itd. a tam jakiś smar jest..........?



#33 OFFLINE   bywalec84

bywalec84

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów

Napisano 26 marzec 2018 - 11:29

w fox boats powiedzieli, że reklamacji nigdy nie mieli czyli raczej wjeżdżanie w wodę nie przeszkadza:)



#34 OFFLINE   bywalec84

bywalec84

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów

Napisano 26 marzec 2018 - 11:30

Dziękuję, wszystkim serdecznie. Bardzo mi pomogliście ze wszystkim z tymi cybantami i cofnięciem łódki także w sobotę działam :D:D



#35 OFFLINE   bywalec84

bywalec84

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów

Napisano 26 marzec 2018 - 12:02

jednak jest chyba jeszcze jeden problem bo ja muszę przesunąć łódkę o jakieś 60 cm czyli tył łódki będzie w zasadzie na kołach się kończył........ :/ czy ja nie muszę też kół przesuwać w stronę dziobu chociaż o jakieś 40 cm?? Boje sie, że cały ciężar na ramie będzie i może rama się wygnie czy coś........Na zdjęciu moja łódka, widać, że muszę ją przesunąć o około 60 cm czyli koła będą na samym tyle łodzi:/



#36 OFFLINE   bywalec84

bywalec84

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów

Napisano 26 marzec 2018 - 12:06

Załączone pliki



#37 OFFLINE   nurek28

nurek28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1573 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 26 marzec 2018 - 14:29

Przesuń oś z kołami do przodu. Są tam otwory do regulacji.

Przesuń cały element z wyciągarką w strone haka i przesuń do dołu element z wyciągarką.

Przesuń pierwszą rolkę od strony wyciągarki do przodu.

Opuść boczne podpory do dołu wtedy dziób będzie bardziej do dołu.



#38 OFFLINE   Bartek85

Bartek85

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 231 postów

Napisano 01 czerwiec 2018 - 07:03

Płozy już jakiś miesiąc temu zrobione, kilka wyjazdów było, łódka cała ;) . Dzięki Koledzy. Wygląda to tak: profil ocynk, skręcony śrubami na kształtownikach, mocowany do przyczepki na cybanty. Na to idzie zaimpregnowany legar obity wykładziną.

51fa2fba8332324cmed.jpg

b8b3149d6d3ec344med.jpg

5e1e16d1a8b4a3c0med.jpg

995c88715f2e09admed.jpg

2dc12b8dc665974dmed.jpg

eccf62b631300c95med.jpg



#39 OFFLINE   SkiDivPL

SkiDivPL

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 696 postów
  • LokalizacjaWa-wa
  • Imię:Tom

Napisano 17 lipiec 2018 - 09:57

Po założeniu łodzi na przyczepę i przykręceniu silnika odległość stopy od ziemi to lekko ponad 20cm.

Czy w tym przypadku można przewozić silnik w pozycji pionowej, czy też trzeba go podnosić? Dodam tylko, że odległość óśki od ziemi to ok. 22cm.



#40 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2310 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 17 lipiec 2018 - 16:26

Można, ale do pierwszej napotkanej przeszkody.

Zauważ że oś przy wieździe na przeszkodę (np. próg zwalniający na jezdni) podniesie się na wraz z wjazdem na nią kół, silnik się nie podniesie, bo jest dwa metry dalej, jak zjedziesz z to spodzina będzie już znacznie bliżej szczytu progu zwalniającego niż Twoje zmierzone 20 cm.

W skrajnych przypadkach dużych nierówności i bujania się auta i przyczepy może dojść do spotkania spodziny z przeszkodą.

Unieś silnik, lub odchyl, to da Ci kilka cm.


Użytkownik Pietruk edytował ten post 17 lipiec 2018 - 16:27





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych