Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Sprawdzona odzież na górskie wyprawy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
91 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   snup

snup

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 211 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 14 październik 2017 - 11:06

Hej !!!

W związku iz jestem po swoim pierwszym w życiu pobycie w gorach ( karkonosze) postanowiłem ze przynajmniej dwa razy w roku ( lato i zima) muszę jeździć w góry. Urok okolicy i klimat rozkochaly mnie w sobie na dobre ale przejdźmy do rzeczy.

 

Bazując na własnym doświadczeniu - Polska i Europa. Gdybym miał  kupować to co ma w szafach od początku bez mega budżetu. Od najważniejszego

1. Buty - jeśli jedne całosezonowe to tylko wysokie. Jak się spodoba można dokupić druga parę - krótkie/niskie. Buty KONIECZNIE muszą być przymierzone, muszą być min rozmiar większe i dobrze trzymać kostkę. Musza pomieścić grubsza skarpetę i przy schodzeniu palce nie mogą atakować czubka buta. Nic tak nie psuje uroków chodzenia po górach jak schodzące paznokcie po 2/3 dniach. Stad w sklepach specjalistycznych specjalnie wyprofilowane stopnie żeby to przetestować. Gruba guma na przodzie - podstawa, podeszwa Virbam, to w zasadzie standard. 

2. Kurtka - cienka, lekka najlepiej Gore. Pod nią wsadzisz wszystko (bieliznę, koszulkę, polar, puchowke - każde z osobna jak i wszystkie naraz...) a nią samą zwiniesz w kulkę i schowasz do kieszeni. Przy kurtkach unikaj rzeczy używanych - chyba, że z wiadomego pochodzenia. TNF to jedna z najczęściej podrabianych marek. Oddychalności i nie da się zobaczyć. Jeśli trafisz na podróbkę to poczujesz ją, a zasadniczo jej brak... Nic tak nie zraża jak wydane kilkaset złotych na coś bezwartościowego. 

3. Bielizna termoaktywna/skarpety - bielizna - kalesony/longsleave MUSZĄ być dopasowane i przylegać do ciała. Nie mogą ograniczać ruchu ale mają być jak druga skóra. Tylko w ten sposób nie będzie wilgoci bezpośrednio na ciele. Jest zarówno letnia jak i zimowa wiec tu polecam 2 komplety. 

4. Wygodny plecak z pasem biodrowy - KONIECZNIE przymierzyć. Dobrze dobrany plecak pozwala odciążyć ramiona/plecy i dociążyć biodra. 
 

Resztę dokupisz w późniejszym czasie. Spokojnie obskoczysz w jeansach (byle nie rurkach  :) ), flanelowej koszuli, bluzie. 

 

Jeśli chodzi o decathlon to polary i bieliznę mają akceptowalną. Buty w podobnej cenie co w Decathlon masz już uznanych producentów. Bielizna to samo. Wspomniany wcześniej Brubeck to dobra opcja.  

 

Marek jest dużo - maja lepsze i gorsze modele. Najlepiej podjedz do sklepu górskiego w twojej okolicy i mierz, pytaj, mierz, pytaj... nie spiesz się z zakupem jak masz wątpliwości. 

 

Pozdrawiam 


Użytkownik snup edytował ten post 14 październik 2017 - 11:13

  • Marcin Rafalski, coma i darek1 lubią to

#42 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 14 październik 2017 - 16:12

Zdecyduj się, polar grzeje, czy nie grzeje?  To, że mniej zatrzymuje ciepło od najlepszego izolatora, nie zmienia faktu, że w większości sytuacji jest lepszy. Biwaki pod szczytem K2 może w innym wątku.
 
Jakie kontuzje mogą spowodować krótkie rękawki i nogawki  w Karkonoszach ? :D Piszemy w wątku dla przedszkolaków? Słyszałeś o kremach z filtrem uv?


Ciepło wytwarza organizm,odzież zmniejsza ubytek.Polar suszy zapoconych,ambitnych złośników.
Odkrywanie kończyn wzięło się z biedy-gdy oszczędzano drogą odzież by nie zniszczyć...
Kontuzje to oparzenia słońcem(UV się ściera lub spływa z potem i.t.p.),poparzenia pokrzywa,barszcz sosnk.,otarcia,i efekty długofalowe to
t.zw. Łokieć tenisisty,uszkodzenia więzadeł kolanowych i.t.d.
Karkonosze to też góry,a załamanie pogody nie wybacza braku podstawowego przygotowania.
Na Swój rachunek rób co chcesz tylko nie dawaj słabych wskazań.

#43 ONLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6252 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 16 październik 2017 - 12:55

Panowie, dość osobistych przepychanek, na priv proszę wymieniać uprzejmości



#44 Guest_mikolaj_*

Guest_mikolaj_*
  • Guests

Napisano 16 październik 2017 - 16:45

Zdecydowanie kup stuptuty na zimę. To akurat nie lans tylko praktyczne rozwiązanie.

Czasem można znaleźć tańsze, dobre rzeczy. Ja lubię trespass, ale znam osoby które przechodziły w ubraniach  czy butach quechua kilka sezonów i też nie narzekają. Jedyne co to nie należy kupować najtańszych rzeczy jak było wspomniane.

Dużo frajdy z chodzenia.



#45 OFFLINE   Konstanty

Konstanty

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów

Napisano 16 październik 2017 - 21:33

ja zapytam inaczej: jak wysoki Kolega ma budżet na zakupy?

 

czy wchodzi w grę skorzystanie z rat?

ja tak kupowałem  - spłacałem sprzęt przez 12 miesięcy

 

wg mnie "co tanie, to drogie"

i zawsze zawodzi wtedy, gdy nie powinno - w najmniej sprzyjających warunkach



#46 ONLINE   witeg

witeg

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 168 postów
  • Imię:Witek

Napisano 17 październik 2017 - 05:56

No dobrze, ale zanim wejdziemy na poziom cenowy kawalerki w Warszawie, to może zapytam o jakie wędrówki chodzi?

Wyrzucają z samochodu w jednym miejscu i odbierają za tydzień 100 kilometrów dalej, czy wychodzimy sobie z kwatery rano i wracamy przed wieczorkiem?

Zwolennicy (których poznałem) pierwszego typu turystyki mieli przyzwoite buty (Scarpa albo coś z tej półki), polary z półki decathlonowej, kurtki  z działającą membraną i w zasadzie tyle jeśli chodzi o specjalistyczną odzież.

Zwolenniczka drugiego typu turystyki stwierdziła, że najwięcej po górach to chodziła w adidasach polarku i z foliową ceratką w kieszeni, jak już skompletowała sobie garderobę wycieczkową to mało co wyjeżdża w góry.

W górach w warunkach zimowych byłem raz i kojarzy mi się z nimi jeden turysty - obkupiony w ubranka, opowiada w schronisku o tym kiedyś się chodziło, jak z tym albo innym na tym albo tamtym szlaku a to śnieżyca, a to wichura, a to .......  i  nie wychodzi dalej niż metr od progu schroniska.

Generalnie w kwestii łażenia zimą po górach to albo naprawdę jesteś kozakiem i pytanie o sprzęt tutaj to jakbyś na forum szydełkowym o zestaw na marliny z kajaka pytał, albo gawędziarzem i wygodne Crocsy to podstawa. ;-)


  • Konstanty lubi to

#47 OFFLINE   Kamil_D

Kamil_D

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 956 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 17 październik 2017 - 09:03

Na nie bralem pod uwage kupowania odzieży na raty, nie biore rowniez pod uwage kupowania uzywanej bo o takie opcje mialem😉 co do wędrówek o których pisze kolega powyżej to sprawa wyglada tak ze.rano wychodzę z.kwatery i ogien 😉 nie mam w planie zdobywania mount evetest wiec sprzętu za 5.000 zlotych pod uwagę nie biorę😉

Ps. W ogóle jest możliwość kupienia odzieży na raty?😉

#48 OFFLINE   witeg

witeg

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 168 postów
  • Imię:Witek

Napisano 17 październik 2017 - 09:21

To na pewno dobre buty trekingowe, przydadzą się i w góry, i na ryby, grzyby, i na miasto jak zima znów wszystkich zaskoczy. Następna w kolejności bielizna, skarpety, reszta raczej zależy od indywidualnych preferencji. Stara reguła już wspomniana to żeby ubierać się na cebulkę. Jak decydujesz się odzież oddychającą to oddychać ma wszystko (bawełna pod polar niezbyt się sprawdzi).

W przypadku pełnego wypasu sprzętowego na szlaku można się czasem głupio poczuć, kiedy przebiega obok koleś w szortach i adidaskach.


  • bartsiedlce lubi to

#49 OFFLINE   Konstanty

Konstanty

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów

Napisano 17 październik 2017 - 20:14

Na nie bralem pod uwage kupowania odzieży na raty, nie biore rowniez pod uwage kupowania uzywanej bo o takie opcje mialem co do wędrówek o których pisze kolega powyżej to sprawa wyglada tak ze.rano wychodzę z.kwatery i ogien nie mam w planie zdobywania mount evetest wiec sprzętu za 5.000 zlotych pod uwagę nie biorę

Ps. W ogóle jest możliwość kupienia odzieży na raty?

wg mnie musisz mieć:

1. buty, które wytrzymają 12 h mokrego śniegu plus raki (można krzywdę sobie zrobić nawet w Karkonoszach)

2. kije - lekkie, regulowane, rękojeść korek

3. stuptuty

4. nieprzemakalne spodnie

5. nieprzemakalną kurtkę, długą

6. oddychającą bieliznę (slipki, kalesony, koszulka)

7. softshell z kapturem od wiatru

8. kamizelkę puchową

9. ciepłą czapkę, najlepiej na uszy i z windstopperem

10. dobrą czołówkę

11. plecak, odstający od pleców, dobrej klasy, z workiem nieprzemakalnym

12. dobry termos i folię NRC

13. dobrej klasy skarpety, dwie pary

14. preparat do impregnacji butów i kurtki (spodni też)

 

ps: tak, na raty; ja kupowałem w polarsport - WSZYSTKO TRZEBA OBEJRZEĆ, PRZYMIERZYĆ (buty na zmęczoną stopę, od razu ze skarpetami), POMACAĆ

negocjuj ceny - najlepiej załóż sobie jakiś budżet, pokaż listę w sklepie i walcz, raty polecam - nie wyskakujesz z całej kasy, tylko rozkładasz na 12 miesięcy



#50 ONLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Napisano 23 październik 2017 - 08:11

wg mnie musisz mieć:

1. buty, które wytrzymają 12 h mokrego śniegu plus raki (można krzywdę sobie zrobić nawet w Karkonoszach)

2. kije - lekkie, regulowane, rękojeść korek

3. stuptuty

4. nieprzemakalne spodnie

5. nieprzemakalną kurtkę, długą

6. oddychającą bieliznę (slipki, kalesony, koszulka)

7. softshell z kapturem od wiatru

8. kamizelkę puchową

9. ciepłą czapkę, najlepiej na uszy i z windstopperem

10. dobrą czołówkę

11. plecak, odstający od pleców, dobrej klasy, z workiem nieprzemakalnym

12. dobry termos i folię NRC

13. dobrej klasy skarpety, dwie pary

14. preparat do impregnacji butów i kurtki (spodni też)

 

ps: tak, na raty; ja kupowałem w polarsport - WSZYSTKO TRZEBA OBEJRZEĆ, PRZYMIERZYĆ (buty na zmęczoną stopę, od razu ze skarpetami), POMACAĆ

negocjuj ceny - najlepiej załóż sobie jakiś budżet, pokaż listę w sklepie i walcz, raty polecam - nie wyskakujesz z całej kasy, tylko rozkładasz na 12 miesięcy

 

 

W zasadzie już wcześniej wyraziłem swoje zdanie odnośnie propozycji ubioru, niemniej jednak czuję się zobowiązany do komentarza posta kolego @Konstanty, szczególnie po lekturze punktu nr 1...

 

od1. Nie znam takich butów. Ale znam takie w których po 10h jest tylko wilgotno. RAKÓW broń boże nie kupujcie bo sobie krzywdę zrobicie... w nich trzeba UMIEĆ chodzić... a w polskich warunkach dla przeciętnego turysty nie mają ŻADNEGO zastosowania...

ad2. Kijki się przydają (odciązają kolana, pomagają utrzymać równowagę) ale na pewno nie są konieczne. 

ad3. J/W.

ad4. J/W (zimą ok, latem zdecydowanie polecam coś szybkoschnącego i przewiewnego).

ad5. Zdecydowanie TAK

ad6. ... bez przesady... w bawełnianych galotach chodzi się równie przyjemnie....

ad7. Przydatny... i najmniej uniwersalny

ad8. Fajny bajer, zastępuje sweter, niemniej jednak nie jest konieczna

ad9. TAK aczkolwiek przy windstoperze bym się nie upierał

ad10 TAK

ad 11 każdy będzie ok - wszystko kwestią ceny i wygody

ad12 w zimie pakiet obowiązkowy + czekolada/batony

ad13 bardzo przydatne

ad14 Osobiście kładę wosk na buty (tylko)

 

Pozdrawiam :)


Użytkownik Bander edytował ten post 23 październik 2017 - 08:11


#51 ONLINE   Konstanty

Konstanty

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów

Napisano 23 październik 2017 - 11:04

W zasadzie już wcześniej wyraziłem swoje zdanie odnośnie propozycji ubioru, niemniej jednak czuję się zobowiązany do komentarza posta kolego @Konstanty, szczególnie po lekturze punktu nr 1...

 

od1. Nie znam takich butów. Ale znam takie w których po 10h jest tylko wilgotno. RAKÓW broń boże nie kupujcie bo sobie krzywdę zrobicie... w nich trzeba UMIEĆ chodzić... a w polskich warunkach dla przeciętnego turysty nie mają ŻADNEGO zastosowania...

ad2. Kijki się przydają (odciązają kolana, pomagają utrzymać równowagę) ale na pewno nie są konieczne. 

ad3. J/W.

ad4. J/W (zimą ok, latem zdecydowanie polecam coś szybkoschnącego i przewiewnego).

ad5. Zdecydowanie TAK

ad6. ... bez przesady... w bawełnianych galotach chodzi się równie przyjemnie....

ad7. Przydatny... i najmniej uniwersalny

ad8. Fajny bajer, zastępuje sweter, niemniej jednak nie jest konieczna

ad9. TAK aczkolwiek przy windstoperze bym się nie upierał

ad10 TAK

ad 11 każdy będzie ok - wszystko kwestią ceny i wygody

ad12 w zimie pakiet obowiązkowy + czekolada/batony

ad13 bardzo przydatne

ad14 Osobiście kładę wosk na buty (tylko)

 

Pozdrawiam :)

moja lista powstała po górskich doświadczeniach

a Kolega i tak zrobi to, na ile mu budżet będzie pozwalał

tylko niech pod uwagę bierze wagę szpeju - bo o tym też warto pamiętać

 

ps: ad 1 - ja znam, bo mam ;-)



#52 ONLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Napisano 23 październik 2017 - 11:44

moja lista powstała po górskich doświadczeniach

a Kolega i tak zrobi to, na ile mu budżet będzie pozwalał

tylko niech pod uwagę bierze wagę szpeju - bo o tym też warto pamiętać

 

ps: ad 1 - ja znam, bo mam ;-)

 

Aaaa... w sumie to je też znam i mam - gumaki się to cudo zwie.

Cieszę się że wycofałeś się rakiem.

 

Pozdrawiam



#53 ONLINE   Konstanty

Konstanty

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów

Napisano 23 październik 2017 - 11:50

Aaaa... w sumie to je też znam i mam - gumaki się to cudo zwie.

Cieszę się że wycofałeś się rakiem.

 

Pozdrawiam

tak, gumofilce

taki nowy model: rakogumofilce dokładnie

w sam raz na Blanca ;-)



#54 ONLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Napisano 23 październik 2017 - 12:09

tak, gumofilce

taki nowy model: rakogumofilce dokładnie

w sam raz na Blanca ;-)

 

miałem na myśli to że zrezygnowałeś z polecania raków koledze który dopiero stawia pierwsze kroki...

Cieszę się że wszedłeś w polecanych rakach na MtBlanc a jeszcze bardziej że z niego zszedłeś (tam są konieczne).

 

Zastanów się jednak co, gdzie i do kogo piszesz bo wprowadzasz w błąd.



#55 ONLINE   Konstanty

Konstanty

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów

Napisano 23 październik 2017 - 13:18

miałem na myśli to że zrezygnowałeś z polecania raków koledze który dopiero stawia pierwsze kroki...

Cieszę się że wszedłeś w polecanych rakach na MtBlanc a jeszcze bardziej że z niego zszedłeś (tam są konieczne).

 

Zastanów się jednak co, gdzie i do kogo piszesz bo wprowadzasz w błąd.

wg mnie: jeżeli Kolega chce zimą chodzić  - nawet po Karkonoszach - to powinien mieć choćby czterozębne raczki turystyczne

wcześniej powinien nauczyć się zakładać, chodzić (w stuptutach), odpinać

zrobi, jak zechce



#56 ONLINE   Kamil_D

Kamil_D

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 956 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 02 listopad 2017 - 20:24

Chcialbym pochwalic sie jakie buty kupilem (pierwsze) buty na gorskie wyprawy czy sa dobre czy chu.... czas pokaze. https://www.decathlo...jRoC7SoQAvD_BwE nie wiem czy ktos ich uzywa/ uzywal? Nadadzą sie? Bardzo wygodnie leza na nodze. Buty wyposażone w podeszwy Vibram . Twarda mocna podeszwa

Użytkownik Szerman edytował ten post 02 listopad 2017 - 20:26


#57 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4538 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 02 listopad 2017 - 21:41

Bez urazy kolego Szerman, ale w tych piniędzach to jest w czym wybierać, no może stówkę czy dwie trzeba by było dołożyć, ale warto ... Firmy podawane były powyżej. No chyba, że te forclazy produkuje dla deca jakaś solidna firma to wtedy posypię głowę popiołem w co jednak śmiem wątpić.



#58 OFFLINE   Kamil_D

Kamil_D

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 956 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 02 listopad 2017 - 21:53

Mam 30 dni na zwrot towaru wiec nic straconego. Firmy podane powyzej nie mam kurcze gdzie przymierzyć😢

#59 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4538 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 02 listopad 2017 - 22:00

Mam 30 dni na zwrot towaru wiec nic straconego. Firmy podane powyzej nie mam kurcze gdzie przymierzyć

 

Fakt, bez przymiarki ciężko bardzo. Oczywiście towar można zwrócić, ale wtedy dodatkowe koszty będą niestety bo paczka kosztuję chyba 11 zł. Plus jest taki, że gdybyś się zdecydował na zakup innego rozmiaru to wysłaliby Ci go już bez dodatkowych kosztów. Zdarzyło mi się tak raz czy dwa.



#60 OFFLINE   Konstanty

Konstanty

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów

Napisano 02 listopad 2017 - 22:04

idź w góry i przetestuj

najwyżej oddasz do sklepu






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych