Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Echosonda wertykalna

echosonda ryby sandacz lód mormyszka

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 12 październik 2017 - 22:12

Prześledziłem masę stron z wątkami, jednak nie znalazłem nic apropos echosond wertykalnych o wąskich stożkach tzw. flasher'ów. Są to echa o wąskich stożkach około 8-10 stopni, czasem podwójnej wiązce 20. Od razu zdradzam motywację, planuję używać tego do łowienia z pod lodu oraz jako druga echosonda przy łowieniu wertykalnym(wiem wertykal w Polsce jest zabroniony na łowiskach gdzie obowiązuje RAPR, proszę mnie poprawić jeśli jestem nie dość precyzyjny).

 

Z tego co wiem to produkuje je humminbird, marcum i vexilar, nie mam natomiast zielonego pojęcia czy ktoś jeszcze oraz które modele lepiej się sprawdzają w boju czy raczej czym się charakteryzują i tutaj pytanie do osób, które korzystają z takich urządzeń i czy nie próbowali używać ich do łowienia w pionie. Proszę o wyrozumiałość jeśli zapytanie dla fachowców wydaje się nazbyt infantylne i jednocześnie pozdrawiam włączających się do dyskusji z uwagami podpartymi doświadczeniem :)



#2 OFFLINE   Lucas

Lucas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 981 postów
  • LokalizacjaDolina Środkowej Wisły
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Lucas

Napisano 12 październik 2017 - 23:23

Na lód ok ale jeśli chodzi o łowienie wertykalne to na wąskim stożku będziesz bardzo często "gubił siebie". Wąski stożek nie będzie się nadawał, ruchy łodzi, korekta na silniku czy wiatr i zestaw zostanie wymieciony z wiązki.
  • Negra lubi to

#3 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2145 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 13 październik 2017 - 08:01

Tomek, prawie każda nowa echosonda ma tryb "wertykalny", a nawet bez tego widać, można używać trybu flasher lub zwykłego



#4 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 13 październik 2017 - 10:49

Wiem Marcin, ale stożek inny. Flasher na LCD to imitacja prawdziwego flasher'a np. z vexilara, który doświadczyłem jest super precyzyjny, pytanie również do praktyków czy odwzorowanie flasher'a na LCD sprawdza się podobnie, czy już odbiega jakością przekazu od analogowego(tak to nazwę).



#5 OFFLINE   starydrwal

starydrwal

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 181 postów
  • LokalizacjaBrzeg

Napisano 13 październik 2017 - 11:59

Używam flashera Vexilar FL-18 na lodzie. Korzystałem z niego również na łodzi, ma funkcję botoom lock która powoduje ciągły widok dna i ryb w toni podczas kołysania się łodzi i oczywiście przetwornika. Podkreślić trzeba że pokazuje ryby i ruch przynęty w czasie rzeczywistym. Powala również precyzja-pojedynczą ochotkę wrzuconą do przerębla widziałem na dziewięciu metrach. Z perspektywy używania ok. 10 lat Vexilara widzę że u mnie to już lekka sprzętomania. Echosonda, skrzynka, świder, pierzchnia i oczywiście sanki. Dwa lata temu widziałem dwóch wędkarzy którzy przemierzali taflę jeziora. Pierzchnia, jedna wedka i pudełeczko z przynętami w kieszeni. Zazdrościłem im  :)


  • Tomek88 lubi to

#6 ONLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4655 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 13 październik 2017 - 21:50

Mam Humminbirda ice-35, ma 2 częstotliwości, 9/20 stopni, Robiłem próby na dętce w dryfie i dawał radę. Nie wiem, czy zdrowie mi pozwoli na zgłębienie tematu w kontekście jesiennych okoni, ale do zimy mam zamiar się ogarnąć.

Zalety flashera znasz, wady pewnie też. Topowe są obecnie marcumy i one nie są już mechanicznymi tylko ciekłokrystalicznymi zabawkami. Ważne jest to, że mają funkcję korekcji sygnału, znaczy możesz wyregulować echo tak , by nie siało po innych przetwornikach na łodzi. HB ice35 jest najtańsze, proste w obsłudze i na początek wystarczy.

Gdzie chcesz z tym łowić? U nas z tym vertem to raczej nie bardzo, co prawda piszą, że e RAPR nie ma nic na temat zakazu, ale Ustawa o Rybactwie Śródlądowym mówi co innego a jest aktem nadrzędnym wobec RAPR i lipton.


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 13 październik 2017 - 21:52

  • tatar i Tomek88 lubią to

#7 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 14 październik 2017 - 05:52

Mam Humminbirda ice-35, ma 2 częstotliwości, 9/20 stopni, Robiłem próby na dętce w dryfie i dawał radę. Nie wiem, czy zdrowie mi pozwoli na zgłębienie tematu w kontekście jesiennych okoni, ale do zimy mam zamiar się ogarnąć.

Zalety flashera znasz, wady pewnie też. Topowe są obecnie marcumy i one nie są już mechanicznymi tylko ciekłokrystalicznymi zabawkami. Ważne jest to, że mają funkcję korekcji sygnału, znaczy możesz wyregulować echo tak , by nie siało po innych przetwornikach na łodzi. HB ice35 jest najtańsze, proste w obsłudze i na początek wystarczy.

Gdzie chcesz z tym łowić? U nas z tym vertem to raczej nie bardzo, co prawda piszą, że e RAPR nie ma nic na temat zakazu, ale Ustawa o Rybactwie Śródlądowym mówi co innego a jest aktem nadrzędnym wobec RAPR i lipton.

 

Nie wiem jakie wady i zalety masz na myśli, nie jestem doświadczony w pracy z flash'erem więc mogę nie wiedzieć wszystkiego.

 

Jeśli chodzi o wertykal mam na myśli kilka zbiorników poza granicami naszego kraju. Nie mam zamiaru celowo łamać przepisów, chociaż uważam, że zakaz wertykala nie ma logicznej argumentacji, ale w to może lepiej nie wchodzić w tym wątku ;)


Użytkownik Tomek88 edytował ten post 14 październik 2017 - 05:53


#8 ONLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4655 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 14 październik 2017 - 07:21

Nie wiem jakie wady i zalety masz na myśli, nie jestem doświadczony w pracy z flash'erem więc mogę nie wiedzieć wszystkiego.

Jeśli chodzi o wertykal mam na myśli kilka zbiorników poza granicami naszego kraju. Nie mam zamiaru celowo łamać przepisów, chociaż uważam, że zakaz wertykala nie ma logicznej argumentacji, ale w to może lepiej nie wchodzić w tym wątku ;)

Sprawdź private, wysłałem swój kom. Możemy sprawę obgadać.

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka
  • Tomek88 lubi to

#9 OFFLINE   Kotwic

Kotwic

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 116 postów
  • LokalizacjaGiżycko

Napisano 14 październik 2017 - 09:52

Używam flashera Vexilar FL-18 na lodzie. Korzystałem z niego również na łodzi, ma funkcję botoom lock która powoduje ciągły widok dna i ryb w toni podczas kołysania się łodzi i oczywiście przetwornika. Podkreślić trzeba że pokazuje ryby i ruch przynęty w czasie rzeczywistym. Powala również precyzja-pojedynczą ochotkę wrzuconą do przerębla widziałem na dziewięciu metrach.

Zastanawiająca czułość sprzętu, przydało by mi się takie urządzenie w pracy. :P

 

A jak jest z żywotnością akumulatora (zasilania) podczas łowienia z lodu?



#10 ONLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4655 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 14 październik 2017 - 10:09

Zastanawiająca czułość sprzętu, przydało by mi się takie urządzenie w pracy. :P

 

A jak jest z żywotnością akumulatora (zasilania) podczas łowienia z lodu?

O dziwo silnik napędzający tarczę flashera ma małą konsumpcję, wiadomo że zimą aku szybciej się rozładowuje, mi 7ah wystarcza na 3-4 podlodowe wyjazdy.



#11 ONLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2296 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 14 październik 2017 - 11:26

Dorzucę i ja swój grosz.

 

Mam Vexilar FL-20 - w zimę robi robotę, 

Do tego mam jeszcze Vexilar Ice-Ducer Tri-Beam Transducer.

Można szybko przełączać zakresy, pomaga znaleźć ryby jak są gdzieś z boku.

cf1fbd27-55f8-4729-9db6-ee6a15784a70_1.3

Stary już akumulator 7Ah, starcza na pełny dzień na dużym mrozie, lub dwa dni jak jest koło zera, ale i tak ładuję po każdym wypadzie, pojemność drastycznie spada na 10 stopniowym mrozie.

 

Na łodzi nie używałem, jakoś nie miałem potrzeby. Jak będę pamiętał to jeszcze spróbuje, 


Użytkownik Pietruk edytował ten post 14 październik 2017 - 11:26

  • Tomek88 lubi to

#12 Guest_buszmen_*

Guest_buszmen_*
  • Guests

Napisano 20 listopad 2017 - 06:34

Szkoda że Rosyjska echosonda Praktik Pro jest tak droga , bo na lód myślę że bardzo się nadaje ;) 



#13 OFFLINE   rybak109

rybak109

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 558 postów
  • LokalizacjaAllenstein
  • Imię:Szymon
  • Nazwisko:Tomaniuk

Napisano 25 marzec 2018 - 18:46

Szkoda że Rosyjska echosonda Praktik Pro jest tak droga , bo na lód myślę że bardzo się nadaje ;)



Czy ktoś może używał tego echa - Praktik 6 Pro ? Ruscy cenią je za mobilność, małe zużycie energii i niby za dokładność... podobno jest w stanie pokazać mormyszkę - czy to prawda ?

https://www.zukles-e...ai-praktik.html

Użytkownik rybak109 edytował ten post 25 marzec 2018 - 18:48


#14 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4655 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 25 marzec 2018 - 18:52

Czy ktoś może używał tego echa - Praktik 6 Pro ? Ruscy cenią je za mobilność, małe zużycie energii i niby za dokładność... podobno jest w stanie pokazać mormyszkę - czy to prawda ?

https://www.zukles-e...ai-praktik.html

Jeżeli to tania wersja, możesz ryzykować. Co boli: konieczność strojenia przy każdej zmianie głębokośći łowienia, 40stopni wiązki, czyli na 10m nie wiesz zbyt wiele, szeroka martwa strefa. Menu to czarna magia. Mormycha w formie krechy, dłuuugo trzeba ją podnosić by zobaczyć odczyt nad dnem. Desperacji da ci więcej i posłuży nie tylko na lodzie.




Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka

#15 Guest_buszmen_*

Guest_buszmen_*
  • Guests

Napisano 25 marzec 2018 - 19:09

Czy ktoś może używał tego echa - Praktik 6 Pro ? Ruscy cenią je za mobilność, małe zużycie energii i niby za dokładność... podobno jest w stanie pokazać mormyszkę - czy to prawda ?

https://www.zukles-e...ai-praktik.html

Są filmiki na YT pooglądaj - też byłem napalony ale biednie to wygląda , jedyny plus to mobilność i bateria . Kupiłem Deepera na lodzie zdaje egzamin prędzej pada telefon jak sonda, ale po używaniu tej zimy myślę że lepiej nie mieć sondy - nic tak nie denerwuje jak widok podnoszącej się ryby do przynęty bez brania  :angry:  nie miałem to myślałem że nie ma ryb, a one po prostu nie zawsze biorą.



#16 ONLINE   rybak109

rybak109

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 558 postów
  • LokalizacjaAllenstein
  • Imię:Szymon
  • Nazwisko:Tomaniuk

Napisano 25 marzec 2018 - 19:12

Dzięki za szybką odpowiedź Maciek, powiedz: korzystałeś z tego echa czy to tylko Twoje przemyślenia po przeczytaniu specyfikacji ?
Może ktoś używał i się wypowie ?

Użytkownik rybak109 edytował ten post 25 marzec 2018 - 19:14


#17 OFFLINE   rybak109

rybak109

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 558 postów
  • LokalizacjaAllenstein
  • Imię:Szymon
  • Nazwisko:Tomaniuk

Napisano 25 marzec 2018 - 19:16

Kolego Buszmen czy na Deeperze widać mormyszkę ?

#18 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4655 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 25 marzec 2018 - 19:20

Jestem na bieżąco z rosyjskimi produkcjami filmowymi - podlodowymi, uwierz mi, szału nie ma.

Ja na lodzie używam klasycznego flashera podlodowego, wcześniej echosond LCD, trochę doświadczeń się nazbierało i wiem co mówię.

Jeżeli szukasz czegoś w formie praktika, a pozbawionego jego wad, skieruj oczy na amerykańskie urządzenia marcum troller 2.0 lub showdown 5.6

One nie zawiodą oczekiwań, ale kosztują znacznie więcej. troller 2.0  200dolców. - 20 stopni wiązki, zasilany paluszkami, prosta obsługa, bottom lock.

showdown 5.6 z ducerem 8/20 daje jeszcze większą precyzję odczytów, ale jest drogie.

Flasher tradycyjny jest w każdej sytuacji najlepszym sprzętem, ale niestety nie jest kieszonkowy.



#19 Guest_buszmen_*

Guest_buszmen_*
  • Guests

Napisano 25 marzec 2018 - 19:30

Kolego Buszmen czy na Deeperze widać mormyszkę ?

Nie łowię na mormyszki - ale tak widać , nie powiem tylko jak głęboko bo sprawdzałem chyba na 5m? blaszkę a łowię przeważnie na 6cm. widać na 15m głębiej nie sprawdzałem .


  • mmedenski lubi to

#20 OFFLINE   rybak109

rybak109

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 558 postów
  • LokalizacjaAllenstein
  • Imię:Szymon
  • Nazwisko:Tomaniuk

Napisano 25 marzec 2018 - 19:30

No właśnie to jest wada flashera... szukam czegoś małego ale w miarę precyzyjnego, bez covera, acu itd... widziałem tego marcum trollera i się nad nim zastanowię. Raz jeszcze dzięki za odpowiedź. Pozdr





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: echosonda, ryby, sandacz, lód, mormyszka

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych