Skocz do zawartości

 • Zaloguj korzystając z Facebooka      Zaloguj się   
 • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Otwarcie

Napisane przez Sławek Oppeln Bronikowski , 07 czerwiec 2021 · 406 Wyświetleń

Sikorki swoje wysiedziały, jedzą teraz na potęgę, gdzie popadnie - z powietrza, karmnika, ze stołu i spod stołu. Rudziki jeszcze siedzą, przepadły gdzieś trznadle. Żarnowce dają z siebie wszystko, sypią puchem wierzby. Woda jak najbardziej kąpielowa, ale kto się jeszcze kąpie latem? Fajansiarze albo mohery! Teraz pluskamy się zimą - trza z postępem kroczyć..

 

Otwarcie było bardzo udane. Ryby po przerwie śmiałe - i były, i waliły. Ludzie spragnieni łowienia i chyba jeszcze bardziej wygłodniali. Z każdym kolejnym dniem nastrój święta siadał, i tak właściwie teraz wszystko powróciło do zalewowej normy. Tu stwierdzić po raz kolejny muszę, że otwarcie to tłum plus łatwizna.. których unikam tak samo, jak obsceny pierwszego stycznia..
Co tu jeszcze dodać - jest tak po pańsku, że nawet przy flaucie, łeb rozkiwany bez umiaru próbuje się oderwać, tylu przybyło bogoli na ścigaczach.. :)

 

Ponad pół roku żyję przy drodze. Takiej zwykłej - dwie piaszczyste koleiny przedzielone trawiastym wzgórkiem. Jak idę pół kilometra w górę droga raptownie przechodzi w asfalt, a zagajniki, kaliny, czeremchy i żarnowce zmieniają się w wieś. Domy są ładnie wyakrylowane, betonowe płoty i kostka nadają im niepowtarzalnego sznytu, tuje strzelają w niebo, a krowy nie srają na asfalt. W sklepie zamiast tradycyjnego mleka, Milermilch w czterech smakach..

 

Świetne są powroty na dół - cały czas mocno z góry. Tu anegdotka..
Wracałem kiedyś po ciemku rowerem , w stanie zbliżonym do euforycznego. Bujnęło mnie w koleinie, frunę przez kierownicę, a po szybkim locie stylowo ląduję na brzuchu. Zatyka mnie. I tak ogłupiały leżąc, badam swój stan.. Jest ok!! Naprostowałem koło i kierownicę, jadę dalej, Dojeżdżam i dopiero wtedy zauważam brak kapelusza, Wracam, szukam z latarką kilkanaście minut - jeszcze bardziej go nie ma. Idę o świcie, i znajduję - słomkowy pork wisi na młodej sosence kilka metrów nad ziemią. A nie latam tak wysoko.. :)
Jak ruszam w dół drogi, dochodzę do granicy wodnego świata, a droga nie znika, tylko poprzez piasek plaży łagodnie przechodzi w królestwo podwodnej ciszy. Znam te drogi. Jak skręcę w prawo - bo wolę skręcać w prawo - sunę sobie powoli prostym jak strzała traktem sulejowskim. Z niego mogę myknąć do lasu, albo na łąki, na bród, starorzecze, burtę albo stary mostek na odnodze. Dawno minione. Ale prowadzące do celu..

 

Stare drogi są lepsze od gpsów. Ale dziś ludzie nie potrafią sami odczytać dokąd prowadzą ich drogi, trzeba im kierunek wskazać palcem. Tam - ciulu! Pozostawieni - pobłądzą.. :)


Zdjęcie
Rheinangler
07 cze 2021 20:49

... zapachnialo laka i lasem posrod mysli oddzielajcych prostote od prostactwa...

  • Sławek Oppeln Bronikowski, Marcin Rafalski i HaDe lubią to
Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
08 cze 2021 05:40

Tak jest Panie Reński - skracając na maksa, streściłem moja przestrzeń..:)

...kurcze byłem prawie przekonany że jak spadałeś z tego rowerka to trafiłeś w krowi placek i miałeś chwilę zwątpienia ale nie, to byłoby zbyt naciągane...

  • Sławek Oppeln Bronikowski lubi to
Zdjęcie
TomekSudety
08 cze 2021 13:36

Jak w "Panu Tadeuszu... "

Przyjechali z miasta WRO nowi sąsiedzi blisko moich rodziców. Mają kilka kurek, karmią paszą GMO !

Poprzedni właściciele karmili zbożem i tzw. resztami obiadowymi.

 

Namówiłeś mnie na rower, pojadę jeszcze w tym tygodniu w miejsce podobne.

  • Sławek Oppeln Bronikowski lubi to
Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
08 cze 2021 13:44

Geneza tez jest nienaciągana - pojechałem na wieś po klucz do reduktora, - i pożyczyłem, ale z niezwykle uczynnym człowiekiem, musiałem wychylić cztery razy po pół szklanki. W bonusie. Taka była cena.. Był przecież piątek, piąteczek, piątunio.. :)

  • Friko i TomekSudety lubią to

....jeśli sam nie potrafi pić to znaczy że człowiek nie tylko uczynny ale i wytworny, a to się ceni :)

  • Rheinangler lubi to
Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
08 cze 2021 18:43

I gra w brydźa :) W niedzielę rano miałem z nim konferencję..   

Zdjęcie
Marcin Rafalski
08 cze 2021 21:49

Głęboko mnie zasmuciliście, Koledzy ! @Friko brutalnie( jak to Moderator ;) ) uzmysłowił mi że z wytwornoscią niewiele mam wspólnego mimo posiadania kilku krawatów. Wstyd przyznać, umiem popijać samemu co prawda nie po pół szklanki i nie gorzałę a wino, uwuntualnie whisky. Sławek, zaś przypomnial mi, że z moich bryżowych kolegów - wędkarzy trzech wędkuje już w lepszym świecie, jeden wyprowadził się na wieś, jeden się obraził, a we dwóch z ostatnim nie bardzo nam brydż się udaje. P.S. Myślący skrecają w tą że strone co autor,  sterowany tłum w drugą

  • Sławek Oppeln Bronikowski lubi to
Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
09 cze 2021 06:32

A nas jest w wsi trzech.. :) 

Telewizja & fb und insta plus tik tok, żywcem wpier..liły wszystko i wszystkich! Pod sklepem opowiadają sobie, przybliżają i obrazują rzeczywistość słownymi memami, a młodzi miastowi to nawet nie potrafią w pamięci policzyć ile Reddsów kupią za 17 złotych - jak nie mogą zapłacić kartą..  

  • Rheinangler lubi to
Ciezko Mi sobie Ciebie wyobrazic jak lecisz przez ten ster w rowerze.
  • Sławek Oppeln Bronikowski lubi to
Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
10 cze 2021 05:27

To jest, Termosie, równie proste, co i niespotykane :) Szybowałem swobodnie, całą wieczność! 

 

Jakiś czas temu, w trakcie wizyty u znajomych, wysiadła ostania żarówka w żyrandolu. Mieszkanie w kamienicy, wysokie na cztery metry, a drabiny nie ma. Na stole postawiłem porządne biedermaierowskie krzesło, a na krzesło kuchenny taboret. Na samą górę ja.. Zmieniłem żarówki, ale konstrukcja podstępnie runęła. Taboret i krzesło walnęły o podłogę - a ja w powietrzu powolutku jak liść - ta dam, ta dam.. aż gwałtownie opadłem w talerze. I nic poza tym.. 

  • Marcin Rafalski i TomekSudety lubią to
Zdjęcie
Pluszszcz
10 cze 2021 11:03

Sławku, poskramianie roweru kluczem do reduktora nie zawsze się udaje. Szczęściem dobrze wszystko się skończyło. A i myśli teraz jakby spokojniejsze :) żeby nie rzec, resecik prawie :)

Sikorki pewnie drugi raz się lęgną. Moje już dawno w świat poleciały.

Mój tata widział kiedyś jak jegomość wypadł z drugiego piętra kamienicy, otrzepał się i poszedł dalej. Słowem klucz był tutaj oczywiście "alkohol" 😉
Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
10 cze 2021 15:47

Kilka metrów od stołu mieszkają rudziki, w tuż obok w czeremchach siedzą sikorki i trznadle. Nad głową kwilą jaskółki. Z bukowego lasu za płotem przylatuje reszta, dzięcioły i wilgi, a najciekawsze to krętogłowy. Poniżej wiszącej na brzozie patelni, w tłustej smudze, polują co rano na mrówki. Konkurując z  kowalikami..  :) 

 

Alkoholizm nie - alkohole tak! Fabryczna produkcja to dzieło księgowych. Znam dzieła prawdziwych artystów którzy nigdy się nie przebiją przez sztampę masowości. Ratafię konstruowaną od maja do ostatnich śliwek, żytniówkę robioną specjalnie do tatara, i łzy konika polnego zdolne powalić byka w kilku sztychach..

 

Wypiję za was jutro z asami polskiego spinningu!    

  • Marcin Rafalski lubi to
Zdjęcie
Pluszszcz
wczoraj, 00:42

Gniazdo rudzika widziałem kiedyś na półce starej szopy, robiącej za bardzo gęsto wyposażony warsztat ślusarski. Jakiś metr może od imadła, przy którym co rusz sypały się snopy iskier od pracującej szlifierki. Właściciel gniazdka zdawał się tego tego nie zauważać i tylko łypał tym swoim czarnym oczkiem z za starej butelki z jakimś olejem.

Występy w internecie też chyba lubi

(od trzeciej minuty)

 

Przy tak szlachetnych znajomościach Sławku, rower chyba lepiej w domu zostawiać. Albo o jakim koniku pomyśleć, :)  sam furmankę do domu by zaprowadził :)

  • Sławek Oppeln Bronikowski lubi to
Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
dziś, 05:48

Wczoraj rano jadły ze mną śniadanie - dokładnie to rozkruszoną kaszankę z brzegu stołu :) 

 

Pewnie nie wiesz, Pluszczu,  ale jestem- bez swojej wiedzy oraz zgody - szerzej nieznanym protoplasta ruchów miejskich. Z tym, żem jest mało ideologiczny, nie uprawiam tak dziś modnego pedalarstwa, nie jeżdżę w kasku, ani ekologicznym rowerem, ani tłoczę na wytyczonych lanserom ścieżkach..

I przepełnia mnie tolerancja, wręcz uprawiam czynna afirmację wobec postaw alternatywnych.. Ale przy miejscowych jestem miastowym pozerem :)  

Czerwiec 2021

P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14 151617181920
21222324252627
282930    

Ostatnie wpisy

Ostatnie komentarze

 • Zdjęcie
  Otwarcie
  Sławek Oppeln Bronikowski - dziś, 05:48
 • Zdjęcie
  Otwarcie
  Pluszszcz - wczoraj, 00:42
 • Zdjęcie
  Otwarcie
  Sławek Oppeln Bronikowski - 10 cze 2021 15:47
 • Zdjęcie
  Otwarcie
  Szymon82 - 10 cze 2021 14:37
 • Zdjęcie
  Otwarcie
  Pluszszcz - 10 cze 2021 11:03

Przeszukaj mój blog