Skocz do zawartości

  • Zaloguj korzystając z Facebooka      Zaloguj się   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Zaporówki

Napisane przez Sławek Oppeln Bronikowski , 22 czerwiec 2021 · 530 Wyświetleń

Są ! Mamy koniec końców, wysyp prawdziwych, polskich truskawek. Zażeram się bezwstydnie.. Gdzie tam do nich wersje o uniwersalnym smaku a la aliexpress, sprowadzane od naszych przyjaciół Hiszpanów, Greków czy Żydów! Tylko palce lizać.. są dobre i tanie, jak to niegdyś bywało. Tak nawiasem, drożeje wszystko.. ale przecież musi, w kraju niesuwerennym gospodarczo, z prymitywną ludnością masowo wyznającą kosmopolityzm. Kraj prawdziwych paradoksów! Niektóre całkiem niespodziewane w skutkach :) Kiedy kilka lat temu wprowadzono VAT na rogi, sierść i kopyta, to podwyżka najbardziej bezpośrednio dotknęła konsumentów parówek, ale sięgnęła rykoszetem także i mnie, bo pędzle z borsuczej sierści podrożały ponad trzykrotnie :(
Ale tak naprawdę była podstępnym ciosem wymierzonym w scenę metalową - spowodowała upadek satanistycznego Kata, i nieustająca wściekłość Nergala..

 

Duże zaporówki to jest suma cudów pochodzących z dzieła mądrych rąk ludzkich i przyzwalająco konweniującej przyrody. Bo natura ma naturalną skłonność do tolerancji.. nawet jeśli tolerancja jest odgórnie zaprowadzana - sprytem, siłą und przemocą! Ale wędkarski świat ich nie kocha - przynajmniej tak można sądzić po lamentach niektórych kolegów, na zielono ufryzowanych, wyjątkowo światłych aktywistów. Zaporówka jest be, ale łowisko tuż pod nią - cacy! Nie bardzo rozumiem pierwszego, ani tym bardziej drugiego :)
Zaporówek powinno być w Polsce całe mnóstwo, co nader pięknie rozłożyłoby niemalejącą presję człowieków z wędką na wiele nowych, wspaniałych łowisk. A nieliczne pigalaki nieco by sobie odetchnęły od nawały masowo występującej stonki. Czyli głodomerii! W kraju od lat tak strasznie ubogim w wodę..
Poniżej Sulejowa oesu nie ma, ale to nie jest żaden problem, bo cały zalew jest przecież jednym wielkim oesem! Powszechnie dostępnym, dzień i noc otwartym dla wszystkich chętnych. Cudownym, nieustannie odradzającym się łowiskiem, obleganym przez dzicz pragnącą mieć w jednym miejscu piękne krajobrazy, tory wyścigowe, plac miłych zabaw.. i przede wszystkim - smaczne mięsko! Nie jest już tak dobrze. jak było za czasów P.G. Ryb. - ale zalew ciągle daje radę..
No nie ?  • NMCNP lubi toZalew jest spoko 🙂
Siedzę sobie właśnie w Albanii Sławku, kraj dziki... Nie ma czasu opisywać. Przytoczę tylko kwestię truskawek, takich jak z Albanii nie jadłem nigdzie i nigdy, mit polskich truskawek dla mnie padł... Nawet te z ogródka teściowej tak nie smakują.
Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
22 cze 2021 20:56

Iiii.. Tylko porównując z przemysłówką :) Nie próbowałeś starej Sengi Sengany ze Smoszewa nad Wisłą!    

Przytoczę tylko kwestię truskawek, takich jak z Albanii nie jadłem nigdzie i nigdy, mit polskich truskawek dla mnie padł...


To dzięki temu, że Albania jest suwerenna gospodarczo :).
Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
23 cze 2021 05:39

mack - bo są proste rzeczy, których standardowy europejs wiedzieć nie musi.. Europejs jest od łykania w ciemno :) 

Albania suwerenna spożywczo jest na pewno, lata izolacji i dobry klimat zrobiły swoje. Tylko mnóstwo tych miłych i pogodnych ludzi jest na emigracji aby rodziny na miejscu jakoś się trzymały.
Generalnie panuje stary sprawdzony system - pracowici, przedsiębiorczy i przestępcy żyją na poziomie. Leniom zostało żebractwo.
Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
23 cze 2021 19:44

Szymon - choć jak widzę bywa to trudne, zakładam, że potrafisz odróżnić suwerenność gospodarczą od "suwerenności spożywczej".. Ale nie będę się upierał! To narodowym championem Albańczyków nie jest jeszcze trójca  Biedronka/Lidl/Kaufland w której dużotanitesco?

 

Podobno z naszego kraju - po Balcerowiczu -  wyjechało najwięcej młodych, zdolnych i pracowitych. Nie wiem :), tak słyszałem..

Coś tam czasem zrozumiem, a czasem i wystrzelę jakimś kwiatkiem. Samowystarczalność żywnościowa jaka tu panuje to super sprawa. Wszystko jest miejscowe, markety są, ale jakieś egzotyczne. Tesco, Biedronek nie widziałem. Łatwo się jednak mówi kiedy żyje się w stylu "wszystko podane na tacy" ograniczając do wyjść na stołówkę, restauracji i bazarku w celach konsumpcyjnych.Zauwazyłem tylko, że masa miejscowych też preferuje taki styl i masowo przesiadują całymi dniami w restauracyjkach, barach, kawiarniach, ławkach itd... I to nie tylko w miejscowościach turystycznych.
Na prowincji mimo wszystko czas cofa nas ze 100 lat wstecz tak na moje oko. Dziki kraj i tyle, ale... Aby wrócić do tematu wędkarskiego i podgrzać atmosferę 😊 zaporówki mają 😉
Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
24 cze 2021 06:34

No właśnie! Na Pietrynie designerskie ławki, eurobeton, puste firmowe salony z chininą, oszczane bramy i tłumy radosnych pacanów szukających piwka w promocji. Pamiętam lepszą Piotrkowską - z mnóstwem knajp, sklepów i sklepików, kin teatrów, klubów, szewców, krawców, dziwek, oryginałów itp. Pamiętam też Wyszogród z plantacjami malin, lokalnym piwem, lodami i pieczoną kiełbasą, Władysławowo bez wszechobecnej kerguleny, morszczuka i pangi :) Nie obroniliśmy się.. Mało tego - dalej nie bronimy!

 

Zaporówki są jak najbardziej ok! Wędkarski świat - nie..

Zdjęcie
Pluszszcz
24 cze 2021 08:11

Najlepsze truskawki są z plastikowego tunelu. Dzieło mądrych rąk ludzkich i przyzwalająco konweniującej przyrody. Bo natura ma naturalną skłonność do tolerancji, nawet w kwestii smaku.

I tanio :) !!!

Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
24 cze 2021 12:20

Mogą być spod  folii - byle nie przemysłówka na podłożu z wełny mineralnej ! Na Wychódźcu zawsze kilka rządków Murzynków było przykrytych.  Żeby szybciej zjeść to cudo! Jak szliśmy wałem.. co krok staczaliśmy się.. :)

Zdjęcie
Z.Milewski
30 cze 2021 11:31

Drożeje wszystko...ale nie musi absolutnie. Wzrost cen zależy od mądrości (czy raczej jej braku) rządzących, a nie od "prymitywnej ludności" tegoż kraju. Społeczeństwem jesteśmy jakim jesteśmy, a i nie/suwerenność zależy tylko i wyłącznie od rządzących, a nie od zarządzanych. Lata lecą, a zmian na lepsze nie widać, wbrew zapewnieniom "góry", wręcz przeciwnie. A im gorzej się dzieje, tym więcej lata sloganów o poprawie i wrogach wkładających kije w koła poprawy.

    • Krzysiu lubi to
Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
30 cze 2021 14:29

A zatem sugerujesz nędzną jakość polskich elit politycznych, kiedyś zależnych od Moskwy, a dziś od Berlina ? A hołota głosująca nogami za Lidlem und Biedrą, smakiem za polo disco, intelektem z ruchem ośmiu gwiazdek i duszą rasowych kosmopolitów, może winę zwalić wyłącznie na nich? Dobre.. 

Wyrzekliśmy się zbiorowo suwerenności - bośmy są głupi! Jak w starym przysłowiu :)

Zdjęcie
Z.Milewski
30 cze 2021 22:40

Dzisiejsze, nowe elity polityczne, zależne od Berlina??? Coś takiego?!

Hołota? Aż tak daleko bym nie szedł. Jeśli ktoś lubuje się w disco polo, to mnie to kompletnie nie przeszkadza, byle tylko mnie nie zmuszał do podzielania takiego gustu. Lidl i Biedra też mi nie przeszkadza, choć i nie bardzo potrzebne są mi w życiu. Ale nie oczekuję by wszystko co funkcjonuje, było dopasowane wyłącznie do moich gustów i potrzeb. Nie da się uraczyć wszystkich na żywo Koncertem Noworocznym w Wiedniu, ani zaspokoić ich apetytu na świeżą troć bałtycką, czy polędwicę z czarnego angusa. Wszystko ma swoje miejsce.

Czy nasza dusza i ciało, są lepsze niż klienta Biedry i słuchacza Z.Martyniuka? Mamy tylko różne potrzeby i różne możliwości ich spełniania.

Może ci ONI nie są wyłącznie winni, a nawet na pewno nie, ale ci ONI regularnie dokładają cegiełkę po cegiełce do funkcjonującej rzeczywistości. Jak to określiłeś -"hołota" jest tworzywem które łatwiej ugnieść, ukształtować pod swoje potrzeby. Po co się męczyć z "niehołotą" o wszechstronnej wiedzy, o szerokich horyzontach i wysokich oczekiwaniach? Tak jest łatwiej.

Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
01 lip 2021 05:10

To już nie pamiętasz, kto i jak.. i po co formatował tenkraj i jego tubylców? Brzmienia "niezależnych" mediów, planowego kasowania wszelkiego  rodzaju potencjału, zwijania gospodarki, systematycznego oddawania suwerenności, usłużnych pajacyków u władzy? 

Ci, co dziś rządzą, są silni na skalę masowego zawodu Polską.. ale chyba niewiele już mogą - ręce są już związane, albo całkiem bezsilne. W latach 80'  tego samego mw poziomu co my startowały komunistyczne Chiny i południowa Korea - zauważ gdzie dziś są !

 

Idź Zbyszek do Lidla, Castoramy, Biedry, kupuj swój chleb, jabłka, pracuj za pośrednictwem obcych , i nie turbuj się specjalnie -  bo należy oddać trybut naszym prawdziwym władcom. A jak Ci  się nie widzi, to wyjeżdżaj w świat do roboty - jak miliony wcześniej. I kalkuj łyknięte narracje..  a będziesz miał rację :)

Zdjęcie
Z.Milewski
01 lip 2021 07:52

Ale czego się spodziewałeś, gdy nie było w kraju "niczego", a wiatr hulał w kasie państwa? Nawet potencjału prywatnego nie było, bo wszelkie zapędy bogacenia się, szybko były uwalane przez aparat ucisku. Kto miał te polskie "Lidle i Biedronki" tworzyć, skoro kapitału znikąd? Weszli Niemcy, Portugalczycy itd. i inaczej być nie mogło. Czy może wolałbyś znowu kupować ocet i chleb w GS Samopomoc Chłopska?

Złorzeczysz na "hołotę społeczną" za brak polskiej Biedry, skoro ona powstać nie mogła siłami ludu? Różnica między Chinami, Koreą (tą Południową) a Polską nie powstała z winy społeczeństwa, jej niemocy, a prawie wyłącznie z działań rządzących. Było nie najlepiej, a jest coraz gorzej i będzie lawinowo jeszcze "bardziej gorzej". Nasz dług publiczny urósł w ciągu 5 lat o prawie 500mld zł, umieramy (wbrew innym cywilizowanym społeczeństwom) coraz młodsi, do lekarzy czekamy 2xdłużej, bijemy rekordy umieralności, inflacja (ta rzeczywista a nie oficjalna) bije rekordy, a trzeba się mocno wysilić, by znaleźć jakieś p[rawdziwe dokonania, np nowe autostrady.

Jeśli tak dalej pójdzie, to nie tylko nie zostaniemy środkowoeuropejską Koreą Płd. a nową Kubą z okresu przedcastrowego. Nawet do lasu nie wejdziemy, gdy wierzyciele przejmą je za niespłacone długi. Nie kupuję populistycznych hasełek, bo rzeczywistość zupełnie się z nimi rozmija. Dużo "patryjotycznego" szumu a toniemy szybciej niż kiedykolwiek, po NICH choćby potop. IM już nie zabraknie, gdy zabraknie nam i Polsce.

A do Lidla i Biedry praktycznie nie zaglądam, nie ma tam "mojego": chleba,  a gdyby nawet był, to i tak kupiłbym w lokalnej piekarni nawet nieco drożej. Wolę 10 zł za chleb zostawić sąsiadowi, niż dać Portugalczykom.

Zdjęcie
Sławek Oppeln Bronikowski
01 lip 2021 14:42

Nie weszli na równych warunkach! Sponsorujemy ich biznesy do tej pory - nawet podatków większość z nich w Polsce nie płaci.. ale 

 

Ustawa Wilczka w try miga odblokowała gospodarkę, przedsiębiorczość  i społeczny entuzjazm, sprawiła, że wszystkim wszystko się opłacało. . Ile to trwało ? Trzy lata? Później zaczęło się regularne gruzowanie tego co mieliśmy, wyprzedaż i tzw transformacja ustrojowa czyli regularna zapaść. Teraz mamy tego skutki - brak suwerenności, zadłużenie kilkadziesiąt razy większe od gierkowskiego, no i brak innych perspektyw jak rola potulnego  kondominium. Ze pucybutowską klasą polityczną bezwstydnie składającym hołdy swoim patronom!

 

Pamiętasz jak kilkanaście lat temu wstecz podpuszczona hołota zablokowała w Augustowie budowę via Carpathii? To była przygrywka - rodzaj wprawki przed blokowaniem i negowaniem wszystkiego co popadnie. Po co nam autostrady, kiedy już są gdzieś indziej :) 

 

Powiem Ci, że nie wiem z czego dziś żyje miasto Łódź. Z emerytur, grantów, pożyczek ?

Sierpień 2021

P W Ś C P S N
      1
2 3 45678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Ostatnie wpisy

Ostatnie komentarze

Przeszukaj mój blog