Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jungle cock - kto stosuje


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 ONLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4087 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 11 luty 2012 - 08:39

Cześć

Jestem na etapie zakupu kapki legendarnego kura dżungli. Rozeznałem temat dostępności, miałem nawet sztukę w ręce i dylemat... Czym się kierować przy zakupie - ilość piór, jakość piór, kolorystyka... Cena dosyć wysoka by nie powiedzieć - drogo. Tą którą oglądałem była w sklepie FM, mała i piór nie za wiele. Może podzielicie się swoimi doświadczeniami. Czy jest sens stosowania piór JC w typowych roboczych muchach - mokra, streamer, trociowa. Temat był już kiedyś poruszany na forum, przeczytałem wszystko i mam niedosyt. Może ktoś wstawi poglądowe zdjęcia dobrej kapki, swoje sprawdzone muchy. Opisze co na nie łowił...
Gdzie i jak kupujecie JC (cena)...

Pozdrawiam

#2 OFFLINE   milo26

milo26

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 129 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 11 luty 2012 - 11:34

Cześć Lady

Stosowałem bardziej jako fajny dodatek w streamerach. Czy wpływa to na łowność muchy- nie wiem. Tam gdzie łowiłem ryb jest ogrom i gryzą w prawie każdą przynętę. Na pewno taka mucha wygląda fajnie i dodaje jej to smaczku.

Pozdrawiam

#3 OFFLINE   harp

harp

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 566 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 luty 2012 - 00:38

Ja mam kilka piórek z różnych kapek. Są raczej marnej jakości. Do łowienia ujdzie ale do pokazania ładnegu wzoru to zdecydowanie nie. Dlatego moim zdaniem zdecydowanie dołożyłbym pieniędzy by mieć towar najlepszej jakości. kiepskie piórka przeleżą w szufladzie aż je mole zjedzą. (moimi nawet mole się nie interesują).

#4 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9643 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 12 luty 2012 - 12:09

Jungle Cock to wspaniały materiał, wbrew pozorom nieograniczający się do typowych oczek.
Kojarzony zwykle z muchami full dress lub łososiowymi, gdy raz przełamiemy barierę ma zastosowanie w wielu wzorach, zarówno much morskich, na trocie, jak i do much mokrych, nawet na białą rybę. Znacząco ożywia, ale i nadaje charakteru wielu muchom, choćby polar magnus, czarny mokry palmer, seria bumble, zulu etc...
Co do samych piór, wielu zgadza się z teorią, że magia ich działania wiąże się z odbijaniem światła przez rogowe oczko pióra. Zwykle, gdy obejrzymy muchę w świetle zbliżonym do UV oczka z jungla płoną. Łączy się to z teorią, a może faktem (nie będę dreptać po cienkim lodzi z kilkoma ichtiologami i hodowcami salmonidów na forum ) że np łososie widza trochę inne spektrum światła niż my, właśnie w stronę uv przesuniętego. Niezbyt rozróżniają kolory, a raczej widzą błysk niektórych materiałów w wodzie w tym jungle cock całkiem nieźle. Myślę że podobnie może być z wieloma nocnymi łowcami i np tuby do zygania za sandaczem na nocnej płyciźnie bym junglami ozdobił.
Są dobrym dodatkiem do streamerów pstragowych - wszelkich ciemnych wzorów, do mokrych much w trochę wiekszych rozmiarach. Widziałem nawet kilka nimf, takich typowych, ciężkich z dodatkiem jungla.
Co do wyboru samej kapki - jest kilka gradeów. Ogólnie - im wyzszy grade tym piór więcej, są ładniej wykształcone, nie sa rozczapierzone w miotełki tylko sklejone, ważna jest też proporcja piór użytkowych do pozostałych, dobra kapka będzie miała większosc piór mniejszych i średnich, z mniejsza ilościa piór całkiem dużych, zwykle nieużywanych.
Czy słusznie? Nie wiem, ja lubię te duże, niezbyt dobrze wykształcone pióra - dodaję je do much głowacicowych, licząc ze głowatka również podzieli miłość łososia do jungla. na razie raz się sprawdziło... Te duze pióra sa też dobrym materiałem na oczy do much szczupakowych, gdy chcemy wykonac lekką muchę, bez żywicy na glowie.
Wracając do wyboru kapki - kupujac zwróciłbym uwagę na:
-ilośc piór postrzępionych
-kształt kapki - niektóre są dosć szerokie, niektóre przypominają irokeza i piór mają mało
-rozmiar piór, ilośc piór z poszczególnych rozmiarów - rzędów na kapce, najważniejsze dla nas są pióra małe i średnie.

Wybór kapki nie jest łatwy, przy zakupach on line jest to zupełna ruletka w duzych sklepach. W Fishing mart kapki były pokazywane na zdjęciąch, do wyboru, podobnie na brytyjskim ebayu, gdzie ja bym osobiście szukał. Dobra opcją na początek są też pojedyncze pióra, nie kapka, bardzo często do kupienia na ebayu za jakąś śmeszną kasę. Kupić można 50 czy 100 i zwykłemu kretaczowi starczy to na lata.

Jeśli jednak zdecydujemy się na kapkę, to polecam wykorzystać też dalsze pióra - te bez tarczek, z pięknym wzorem. Aż prosza się do wykorzystania w małych matukach, na ogonki w streamerach i muchach w stylu wolly bugger, zamiast puchu. Bardzo ładne pióra, wychodza z nich ciekawe i łowne muchy.


#5 ONLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4087 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 12 luty 2012 - 17:28

Dzięki za odpowiedzi. Kapkę będę kupował w FM z tym, że poproszę o kilka sztuk do wglądu. Głównie pod duże mokre i streamer-ki. Jak podglądam muchy w necie to te z JC zaraz ściągają moją uwagę, chyba mam coś z łososia...

Pozdro

#6 OFFLINE   kropkowyfanatyk

kropkowyfanatyk

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 15 postów

Napisano 21 luty 2012 - 17:37

Ja proponuje ebay.com Sam kupowałem.
Duży wybór, zdjęcia i można wylicytować przyzwoitą cenę.
I małe zaskoczenie, spodziewałem się kapki wielkości dużego kurczaka, a to ptak wielkości gołebia

#7 OFFLINE   Zbigart

Zbigart

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 71 postów

Napisano 21 luty 2012 - 18:24

Witam
Chyba trochę większy od kurczaka.

http://www.scientificlib.com/en/Biology/Animalia/Chordata/Av es/images/GallusSonneratii2.jpg

Z.

#8 ONLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4087 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 21 luty 2012 - 19:19

Miałem okazję mieć trzy kapki w ręce do wyboru. Trudno podjąć decyzję. Tak po prawdzie nie mam doświadczenia które pióra do czego wykorzystać. Na jednej jest sporo małych drobnych i znikoma ilość średnich i dużych, na drugiej odwrotnie. Są targi w Zabrzu, będzie paru zawodowców od kręcenia. Myślę, że po rozmowie z nimi i wysłuchaniu uwag co do samego wykorzystania podejmę decyzję. Te co miałem w ręce kosztowały 175,00 zł sztuka i różniły się ilością, wielkością i jakością poszczególnych piór. Na pałę nie ma co kupować. Przeglądałem fotki na ebay i w polskim FM. Co innego jest patrzeć na fotę i mieć tą samą kapkę później w łapie. A tak było w moim przypadku. Musiała by być super cena, wtedy ryzyko zakupu uzasadnione. Poczekam dwa tygodnie do targów. Jak łyknę kuraka to wstawię foty. Nooo jest jeszcze zlot za kilka dni, Kuba ma skalpa z JC. Zawsze można machniom...




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych