Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Tuning kołowrotka Shimano Stradic FL 3000


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
59 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Danielqq1987

Danielqq1987

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 12 marzec 2020 - 12:22

super dzięki :)

#22 OFFLINE   Misiekkk

Misiekkk

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 2 postów
  • LokalizacjaPodkarpacie
  • Imię:Michal

Napisano 25 maj 2020 - 14:51

Witam , co on nakłada na lozyska w 13 min 543 sek, to bylo w kolowrotku ?



#23 OFFLINE   Zanderman

Zanderman

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 17 postów
  • LokalizacjaWitków
  • Imię:Remigiusz
  • Nazwisko:Faron

Napisano 06 maj 2021 - 20:07

Rozebrałem 4000FL, łozyska jakie są potrzebne do tuningu:
łozysko pod szpulę : m., 688 ZZ 8x16x5mm 618/8 ZZ
łożysko pod worma : MR 63 ZZ 3x6x2,5 mm -dół, trzeba wyjąć jedną szarą podkładkę
MR 52 ZZ 2x5x2,5 mm - góra
łożysko w rączce : MR 74 ZZ - 4x7x2,5 mm

Dwa wymieniłem bo akurat miałem, dwa muszę dokupić.
Widziałem jeszcze jak można wymienić nakrętkę na taką z łożyskiem ale to chyba tylko ori od Stelki albo TP.


  • MarceliS lubi to

#24 OFFLINE   GregorS

GregorS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 708 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Grzegorz

Napisano 07 maj 2021 - 04:27

https://youtu.be/AmXnaNFSqxU

A tu dla odświeżenia tematu. W opisie wszystkie części

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

#25 OFFLINE   radeqs

radeqs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 797 postów
  • LokalizacjaRuda Śląska
  • Imię:Konrad

Napisano 28 maj 2021 - 08:15

W tym tutorialu, załączonym przez GregorS'a:

zamiast rozwiązania, które było w Stellach, w nakrętkę rotora gość wkłada samo łożysko bez mosiężnej tulei w środku, co jest krytykowane w komentarzach do filmu. Rzeczywiście posuw osi kołowrotka bezpośrednio po wewnętrznym pierścieniu łożyska, to chyba nie najlepszy pomysł - ośka może chyba od tego rozwiązania oberwać. Zakładam, że ten element powinien pasować od którejś ze Stelli. W Stelli 2500FE ten element miał symbol: RD14244, a w Stelli 2500FJ RD18715. Orientuje się ktoś może jakie wymiary mają elementy o w/w symbolach i który z nich będzie ewentualnie pasował do Stradic'a 2500/3000 FL?


Użytkownik radeqs edytował ten post 28 maj 2021 - 08:20


#26 OFFLINE   woblery L.E.

woblery L.E.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1222 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Radek

Napisano 28 maj 2021 - 10:32

Nic to nie da w kołowrotku klasy stradic(stellą nigdy nie będzie ze względu na jakość wykonania poszczególnych podzespołów napędu). Głupota jakich mało.Podobnie jak dokładanie łożysk gdzie się tylko da. Kluczowe jest dobre podparcie przekładni,piniona.Wyłącznie w tych miejscach warto zastąpić tulejkę jeśli się wytrze. Nawet wormshaft na teflonowych tulejkach bardzo dobrze się sprawdza. Podobnie w rolce łożysko nie zawsze się sprawdza i często tulejka lepiej wykonuje swoje zadanie.Smarowanie co jakiś czas i git.


  • radeqs i przemo_w lubią to

#27 OFFLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Napisano 28 maj 2021 - 10:46

Nic to nie da w kołowrotku klasy stradic(stellą nigdy nie będzie ze względu na jakość wykonania poszczególnych podzespołów napędu). Głupota jakich mało.Podobnie jak dokładanie łożysk gdzie się tylko da. Kluczowe jest dobre podparcie przekładni,piniona.Wyłącznie w tych miejscach warto zastąpić tulejkę jeśli się wytrze. Nawet wormshaft na teflonowych tulejkach bardzo dobrze się sprawdza. Podobnie w rolce łożysko nie zawsze się sprawdza i często tulejka lepiej wykonuje swoje zadanie.Smarowanie co jakiś czas i git.

Trudno się z Tobą nie zgodzić w powyższym.
Jednak mam pytanie dlaczego uważasz że tulejka się LEPIEJ sprawdzi niż łożysko kulkowe? Zakładam że obydwie części są idealnie dopasowane.



#28 OFFLINE   woblery L.E.

woblery L.E.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1222 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Radek

Napisano 28 maj 2021 - 11:09

Nie występuje problem z szumieniem rolki w przypadku tulejki.Wystarczy troszkę smaru , praca dużo nie ustępuje względem łożyska i spełnia swoją funkcję. Daiwa do tej pory stosuje tulejki w rolkach i często jest to lepsze rozwiązanie. Ja osobiście jak bym miał w rolce kołowrotka tulejkę zamiast łożyska to bym nie podmieniał  na  łożysko.Przykłady z shimano z wprasowanymi łożyskami w rolkę(więc idealnie spasowane) często szumiały, zapewne też wpływ czynników zewnętrznych typu brud miał na to wpływ.Sam często wprasowywałem nowe łożysko w rolkę bo potrafiło po pół roku użytkowania szumieć.Nie twierdze że każdy egzemplarz tak ma, natomiast w daiwach które miałem-mam gdzie była tulejka, nawet syf nie przeszkadzał i nie było szumu.


Użytkownik woblery L.E. edytował ten post 28 maj 2021 - 11:12


#29 OFFLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Napisano 28 maj 2021 - 11:13

To logiczna argumentacja i patrząc na swoje doświadczenia w zasadzie się z tym zgadzam. Jedno tylko dodam - rolkę na tulejce należy smarować częściej niż łożyskowaną. Dzieki za odpowiedź.


  • woblery L.E. lubi to

#30 OFFLINE   radeqs

radeqs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 797 postów
  • LokalizacjaRuda Śląska
  • Imię:Konrad

Napisano 28 maj 2021 - 19:14

Dzięki za odzew. Czasami musi ktoś rozsądny wprowadzić błądzącego na właściwe tory :-)



#31 OFFLINE   GregorS

GregorS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 708 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Grzegorz

Napisano 29 maj 2021 - 10:36

Łożysko v tulejka, tu zależy do jakich zastosowań. Przy ciężkim spiningu raczej nie ma znaczenia. Przy UL to przy cienkiej plecionce i lekkiej przynęcie rolka potrafi sie nie obracać co doprowadza do skręcania sie linki i frustracji na rybach. Rolkę z łożyskiem tez trzeba w zależności od intensywności czyścić, jak przelotki w wędce.
Co do zasadności wymiany tulejek na łożyska to jak kto woli.
Ja uważam ze po wymianie jest różnica na plus, no może ekonomicznie na minus .

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

#32 OFFLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1779 postów
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 30 maj 2021 - 09:03

Już gdzieś o tym pisałem..
Znajomy kupił 2 kołowrotki Browning do feedera (taka średnia półka coś powyżej 500 zł). Pierwszy wyjazd i w połowie dnia już po wędkowaniu. Żyłka zwinięta w spiralę, brody jak u sw Mikołaja. Rolką na tulejach, dwie różnej wielkości. Akurat jedna z nich idealnie pasuje do typowych łożysk więc wymieniamy(drugiej strony nie idzie zastąpić). Nowa żyłka i na ryby. Śmiga aż miło do dnia dzisiejszego. Może być felerna sztuka ale żeby od razu dwie??

#33 OFFLINE   woblery L.E.

woblery L.E.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1222 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Radek

Napisano 31 maj 2021 - 08:01

Może taka konstrukcja rolki.Ślizgi nie spełniają swojego zadania.Jedyne co to nasmarować i sprawdzić czy się obraca z żyłką. Producenci też popełniają błędy konstrukcyjne.

#34 OFFLINE   MATIG

MATIG

    MK FISHING :)

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 934 postów
  • LokalizacjaMazowsze
  • Imię:Mateusz

Napisano 08 marzec 2022 - 09:38

..

Znalazłem odpowiedni temat... Nie ważne 😂

Użytkownik MATIG edytował ten post 08 marzec 2022 - 09:41


#35 OFFLINE   dyliog

dyliog

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 225 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Łukasz

Napisano 09 marzec 2022 - 08:59

Łożyska na wormie mają takie same wymiary w rozmiarze 2500 i 4000?

#36 OFFLINE   rolen

rolen

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 924 postów
  • LokalizacjaWarszawa/Marki
  • Imię:Robert

Napisano 07 kwiecień 2022 - 10:44

Łożyska na wormie mają takie same wymiary w rozmiarze 2500 i 4000?


Tak

#37 OFFLINE   karcześ

karcześ

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 5 postów
  • LokalizacjaLubicz

Napisano 10 lipiec 2022 - 12:58

Wymieniłem tulejki na łożyska i puka przy zatrzymywaniu korbki po podbiciu lub po dwóch szybkich obrotach korbką przy łowieniu z opadu. Dodawałem podkładki pod worma od strony tzw dupki i puka dalej. Jakieś pomysły co z tym zrobić? Miał ktoś podobbe objawy?

#38 OFFLINE   woblery L.E.

woblery L.E.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1222 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Radek

Napisano 11 lipiec 2022 - 07:15

Wymieniłem tulejki na łożyska i puka przy zatrzymywaniu korbki po podbiciu lub po dwóch szybkich obrotach korbką przy łowieniu z opadu. Dodawałem podkładki pod worma od strony tzw dupki i puka dalej. Jakieś pomysły co z tym zrobić? Miał ktoś podobbe objawy?

I po co Ci to było? poprawiło to pracę kołowrotka? czy pogorszyło? Łożysko na wormie spełnia tylko i wyłącznie funkcję psychicznego komfortu iż się tam znalazło.

Podaj jaki rozmiar kołowrotka.Jeśli 4000 to możesz mieć klasyczny luz na prowadnicy wózka w tym modelu stąd stukanie.



#39 OFFLINE   Adaś Niezgódka

Adaś Niezgódka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 227 postów
  • Lokalizacjanieopodal Wrocławia
  • Imię:Adam

Napisano 11 lipiec 2022 - 15:28

Pewnie gdzieś na forum ten filmik już był, ale tak dla przypomnienia.

 

 https://fb.watch/crlKTu_HTP/

 

 

Mailem do czynienia z egzemplarzami w których był tak duży luz, że ząbki mikromodułu z super plastiku (prosto z NASA  :)) prawie nie miały ze sobą styku.  

To tyle jeśli chodzi o psychiczny komfort i zasadność wymiany tulejek na łożyska na wormie   ;).


  • Luciano79 lubi to

#40 OFFLINE   woblery L.E.

woblery L.E.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1222 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Radek

Napisano 12 lipiec 2022 - 08:31

Pewnie gdzieś na forum ten filmik już był, ale tak dla przypomnienia.

 

 https://fb.watch/crlKTu_HTP/

 

 

Mailem do czynienia z egzemplarzami w których był tak duży luz, że ząbki mikromodułu z super plastiku (prosto z NASA  :)) prawie nie miały ze sobą styku.  

To tyle jeśli chodzi o psychiczny komfort i zasadność wymiany tulejek na łożyska na wormie   ;).

Ja natomiast widzę różny sposób poruszania szczypcami na tym filmiku. Dalej uważam że zasadność zamiany teflonu na łożyska w wałku posuwu jest marginalna.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych